Střih na pirátku, obsahuje verzi s kšiltem a verzi bez kšiltu.

Pirátka je variantou letní pokrývky hlavy pro kluky, ale v něžných vzorech velmi dobře poslouží i holčičkám. Varianta s kšiltem je obdobou kšiltovky, má ale praktické zavazování na temeni, díky kterému vydrží jedna velikost i několik sezón po sobě. Varianta bez kšiltu je obdobou šátku.

Střih

Pirátka (novorozenec – dospělý)

Materiál

Pirátku je možné šít z úpletu i z plátna. Z plátna nebo jiného nepružného materiálu není nezbytné šít větší velikost (jedině pokud jste obvodem hlavy už na hranici rozmezí).

Spotřeba

Velikosti pirátky korespondují s velikostmi kukly, proti kukle je ale vynechaná velikost 1 (na úplné novorozence). Pokud byste chtěli šít pro maličké miminko (například na nošení v šátku), vezměte velikost 2, pomocí zavazování se velikost přizpůsobí.

Fotonávod

Poznámka na úvod: Fotonávod je focen při šití na overlocku. Pro ty, kdo nemají overlock, platí postup víceméně stejně, jen části, kde se OL využívá jako obnitka (zadní krempa, zavazovací pruhy), je potřeba vyřešit nějak jinak. Brzy doplníme!

1. Připravíme si nastříhané střihové díly – při šití kšiltu je pruh na zavazování ze dvou částí; pokud budeme šít bez kšiltu, můžeme pruh udělat z jednoho dílu.

2. Připravíme si kšilt, způsobů je několik, já mám na jedné straně zažehlenou výztuhu, pak díly kšiltu sešiji k sobě.

3. Kšilt otočíme a sežehlíme. Je hezké, když je sežehleno tak, aby byl šev cca o 0,5 mm zapuštěn do spodní strany kšiltu a nebyl tak zepředu vidět.

4. Kšilt si hustě našpendlíme nebo nastehujeme do jednoho z pruhů, aby byl přesně na prostředku.

5. Přišijeme kšilt k pruhu.

6. Potom opět špendlíme nebo stehujeme druhý pruh, opět pečlivě na prostředek. Kšilt je všit mezi líce pruhů.

7. Teď budeme sešívat vršek pirátky – boční díly a středový díl.

8. Na středový díl si nezapomeneme ze střihu přenést značky, kde končí boční díly (pokud nepoznáte konec podle přídavku na švy, já zde měla přídavek po celém obvodu středového dílu, jde to tak také).

9. Boční díly špendlíme a šijeme po kulatém díle!!!

10. Oba švy a začištění krempy na krk šijeme v jednom kroku (pokud šijeme na OL, na běžném stroji to není tak zásadní, tak budeme krempu začišťovat nejspíš jiným způsobem), takže je důležité správně začít – začínáme tedy levým švem (když si pirátku dáme zadní krempou k sobě).

11. Plynule přejdeme k obnitce krempy…

12. …a k sešití druhého z vrchních švů.

13. V dalším kroku budeme sesazovat pruh a vrchní část. Pokud máme všitý kšilt, velmi pečlivě (!!!) našpendlíme a nastehujeme, abychom měli střed kšiltu v zákrytu se středem středového horního dílu. Každý milimetr posunu je vidět, fakt, něco o tom vím 😉

14. V jednom kroku teď budeme začišťovat konce zavazovacího pruhu, můžeme si okraje sestřihnout, zaoblit.

15. V místě, kde končí boční díl vršku pirátku, se pruh odpojuje od krempy. Ideálně by to mělo vyjít takto 🙂

16. Hotová pirátka. Švové přídavky je možné samozřejmě ještě sežehlit a proštepovat, stejně jako kšilt.