Střih na pirátku, obsahuje verzi s kšiltem a verzi bez kšiltu.

Pirátka je variantou letní pokrývky hlavy pro kluky, ale v něžných vzorech velmi dobře poslouží i holčičkám. Varianta s kšiltem je obdobou kšiltovky, má ale praktické zavazování na temeni, díky kterému vydrží jedna velikost i několik sezón po sobě. Varianta bez kšiltu je obdobou šátku.

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih dostanete ve formátu PDF pro tisk na A4 (po vytištění se musí slepit) a A2 (tisk v kopycentru). Forma barevná a černobílá.

Rozměry a spotřeba:

Velikosti pirátky korespondují s velikostmi kukly, proti kukle je ale vynechaná velikost 1 (na úplné novorozence). Pokud byste chtěli šít pro maličké miminko (například na nošení v šátku), vezměte velikost 2, pomocí zavazování se velikost přizpůsobí.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Pirátku je možné šít z úpletu i z plátna. Z plátna nebo jiného nepružného materiálu není nezbytné šít větší velikost (jedině pokud jste obvodem hlavy už na hranici rozmezí).

Můžete ji šít jak v letní verzi:

Letní pokrývky hlavy: Jaké střihy a z jakého materiálu šít?

Tak i jako teplejší pokrývku hlavy chránící uši ze silnějšího úpletu, nebo dokonce merina.

Pokud budete šít verzi s kšiltem, budete navíc potřebovat výztuhu – vhodný je decovil, ronar nebo polifix.

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod, jak šít pirátku na běžném šicím stroji:

Fotonávod:

Fotonávod pro běžný šicí stroj:

 

Pirátku jsem šila ze lněného plátna z Batani. Je na léto a na pirátku opravdu jedinečné.

Připravíme si střihové díly, dva pruhy (šiji s kšiltem, takže jsou dva, na sklad látky po kratší straně), dva obloučky na bok kšiltovky, dva kšiltíky, jeden středový díl na sklad látky.

Ve střihu máte přesně popsána písmenka, vždy patří číslo k číslu. Tady tedy jednička je na kratší strašně středového dílu pirátky a k ní patří jednička na bočním dílu. Ten je mírně tvarován a je důležité tyto body správně sesadit a nevšít je opačně.

Pro lepší orientaci jsem si body dopsala přímo do střihu!!!! A pak ještě i na látku.

Tady ještě přímo u sebe, jednička k jedničce (je tam šipka u té jedničky v kroužku) a dvojka ke dvojce, tu značí ve střihu značka zástřihu. Dílek patří ke středovému pruhu tou kulatou částí, ne tou rovnou!

Zde je rozložený středový díl. Je důležité správně přidat na švy, máte to přesně zakreslené přímo ve střihové příloze, od bodu dva k bodům jedna a jedna se přidává na šev, ale na plachetce se nepřidává na šev! U kulatých bočních částí standardně. Vidíte, že jsem si radši čísla napsala přímo na látku!

Sesadíme k sobě linii švu na linii švu, růžek na růžek. Toto místo chce velkou přesnost, je to totiž celkem velký oblouček sesazený na rovnou část. I mně to moc nevycházelo a bojovala jsem s tím. Chce to přesnost, nebo kousíček odstřihněte, ale nesmí to nevyjít o moc.

Důležitá věc je, že vždy musíte špendlit po kulaté části! Nikdy ne po rovné!

Připravený jeden boční díl.

“Rovná část” bočního dílu směřuje dolů.

Oba dva díly z boku připravené.

Plachetku je možno si olemovat šikmým proužkem (lemovala jsem tím běžným, z bavlny, jde použít i pružná lemovací gumička, jen se musí citlivě natahovat). Uděláme to ještě před sešitím.

Lem šikmým proužkem jde od bodu dva do druhého bodu dva.

Nyní si přišijeme boční díly. Vždy šijeme po kulaté části a vždy šijeme po linii střihu přesně! Já šila přes špendlíky. Spodní část si průběžně hlídejte a narovnávejte, aby nedělala sklady!

Ušito a nyní si začistíme cikcakem.

Sešito a začištěno cikcakem.

Zde vidíte kulatou našitou část a olemovanou plachetku.

Připravíme si kšiltík, dáme do něj výztuhu a zažehlíme. Polifix jsem dávala na obě části a pak sešila k sobě. Přetočila na líc a ještě prošila.

Prošito z líce.

Kšiltík je dobré si ještě zafixovat u vnitřního oblouku švem, a pokud šijete z třepivého materiálu jako já, tak ještě i začistit cikcakem.

Nyní přijde kšiltík našít na jeden pruh! Odměříme střed pruhu a střed kšiltíku.

Připravíme si kšiltík na jeden pruh. Špendlíme a šijeme po kšiltíku.

Při šití je třeba kšiltík jakoby “narovnávat”, tedy kšiltík mírně jakoby navarhánkujete (na fotce vlevo), abyste šili po vnitřním obloučku co nejvíce rovně.

Zde je kšiltík na jednom pruhu, našit.

Nyní si našijeme druhý pruh.

Přetočíme na líc, kšiltík kouká:-)

Připraveno na sesazení k vršku pirátky. Druhý kraj pruhu necháváme nesešitý!

Nyní důležitá část. Odměříme si přesně střed čepičky nad čelem (opravdu přesně!!!) a naznačíme si na pruhu na konci, kde nám pruh při přiložení na vršek čepičky končí u bodu č. 2. Tam si uděláme značku. Z obou stran a přesvědčíme se, že to máme opravdu symetricky a rovně. Měřila jsem pečlivě a stejně jsem to měla ve finále křivě:))))

Toto je bod dva. Tam končí lem a začíná přídavek na šev, který jsme si nechávali na začátku.

Od naznačeného bodu na konec bude pruh sloužit k zavazování, sešijeme si lícem k líci po rubu. Část, co přijde k čepičce, zůstává nepřišitá.

“Chapadla” přetočíme na líc. A můžete přežehlit. Já žehlím z ekologických důvodů až na konec, abych neměla dlouho rozpálenou žehličku a nebo opakovaně nerozehřívala…

Poslední krok je, že si přišpendlíme část od bodu dva k bodu dva kolem čela a sešijeme.

Zde je vidět bod dva – na nákresu dole pod pirátkou je to to místo, kde začíná kulatá plachetka a na druhou stranu přídavek na šev. To je místo, kde se odděluje “chapadlo” na zavazování a plachetka. A naopak spojuje se pruh s dílem vrchním na hlavu.

Sešijeme a je hotovo. Vyžehlíme.

Zde je ono místo – bod dva. Ještě jsem ho zafixovala takto, aby se “netrhalo” a vypadalo hezky.

Fotonávod pro overlock:

Připravíme si nastříhané střihové díly – při šití kšiltu je pruh na zavazování ze dvou částí; pokud budeme šít bez kšiltu, můžeme pruh udělat z jednoho dílu.

Připravíme si kšilt, způsobů je několik, já mám na jedné straně zažehlenou výztuhu, pak díly kšiltu sešiji k sobě.

Kšilt otočíme a sežehlíme. Je hezké, když je sežehleno tak, aby byl šev cca o 0,5 mm zapuštěn do spodní strany kšiltu a nebyl tak zepředu vidět.

Kšilt si hustě našpendlíme nebo nastehujeme do jednoho z pruhů, aby byl přesně na prostředku.

Přišijeme kšilt k pruhu.

Potom opět špendlíme nebo stehujeme druhý pruh, opět pečlivě na prostředek. Kšilt je všit mezi líce pruhů.

Teď budeme sešívat vršek pirátky – boční díly a středový díl.

Na středový díl si nezapomeneme ze střihu přenést značky, kde končí boční díly (pokud nepoznáte konec podle přídavku na švy, já zde měla přídavek po celém obvodu středového dílu, jde to tak také).

Boční díly špendlíme a šijeme po kulatém díle!!!

Oba švy a začištění krempy na krk šijeme v jednom kroku (pokud šijeme na OL, na běžném stroji to není tak zásadní, tak budeme krempu začišťovat nejspíš jiným způsobem), takže je důležité správně začít – začínáme tedy levým švem (když si pirátku dáme zadní krempou k sobě).

Plynule přejdeme k obnitce krempy…

…a k sešití druhého z vrchních švů.

V dalším kroku budeme sesazovat pruh a vrchní část. Pokud máme všitý kšilt, velmi pečlivě (!!!) našpendlíme a nastehujeme, abychom měli střed kšiltu v zákrytu se středem středového horního dílu. Každý milimetr posunu je vidět, fakt, něco o tom vím 😉

V jednom kroku teď budeme začišťovat konce zavazovacího pruhu, můžeme si okraje sestřihnout, zaoblit.

V místě, kde končí boční díl vršku pirátku, se pruh odpojuje od krempy. Ideálně by to mělo vyjít takto 🙂

Hotová pirátka. Švové přídavky je možné samozřejmě ještě sežehlit a proštepovat, stejně jako kšilt.