Žehlení je při šití velmi důležité – zlepší vzhled výrobku, dokáže usnadnit práci a často i napravit, co se pokazilo. Ne nadarmo se říká, že žehlení je půlka šití a že co zkazí jehlička, napraví žehlička.

Základní pojmy a materiály

Základní pojmy

Sežehlování a přežehlování

Sežehlujeme švy – a to tak, že oba švové přídavky složíme na jednu stranu. (Při šití na overlocku jich ani více nemáme.) Sežehlením lze také vyrovnat navolněný materiál.

zdroj: www.krinolina.cz
Rozžehlování

Rozžehlujeme také především švy, ale pouze ty, které nejsou obšité dohromady – a to tak, že je rozložíme od sebe. Každý švový přídavek pak musí být obšit/začištěn zvlášť (předem, před sešitím). Tento způsob se používá především u oděvů ze silných materiálů, kde by oba švové přídavky na jedné straně byly příliš tlusté (např. silný vlněný flauš). Anebo tam, kde chceme stejnoměrně plochý šev.

rozžehlené švy, předem začištěné (zde navíc ještě prošité)
Zažehlování

Zažehlováním přizpůsobíme materiál tvaru těla, a to tak, že v místě, které potřebujeme zvětšit, materiál vytahujeme, a místo, které zmenšujeme, žehličkou srážíme. Materiál navlhčíme a žehlíme po rubové straně. Zažehlování se používá spíše u pánských oděvů. Dámské oděvy se tvarují záševky nebo členěním.

Finální vyžehlení

Hotový výrobek vyžehlíme, aby lépe vypadal :-).

Více základních pojmů k šití obecně si můžete nastudovat v článku:

Přišít, prošít, všít – základní pojmy pro strojové šití

Materiály

Při žehlení se řídíme složením látky. U oblečení nám něco o způsobu žehlení napoví symboly na štítku, u látek se tento údaj většinou dočteme v e-shopu, případně by ho prodávající měl být schopen sdělit.

Symbol žehličky s maximálně třemi puntíky povoluje žehlení. Počet puntíků pak značí teploty, za kterých může být textil žehlen: jeden puntík znamená 110 °C, dva puntíky znamená 150 °C a tři puntíky znamená 200 °C. Přeškrtnutá žehlička znamená zákaz žehlení. Můžeme se setkat i se symbolem žehličky s přeškrtnutou párou – znamená žehlit bez napařování.

Nejvyšší teplotu a nejméně šetrné zacházení snese len a bavlna (len tři puntíky, bavlna něco mezi dvěma a třemi). Vlna a umělé materiály se žehlí na nižší teplotu a opatrněji, mezi nejchoulostivější materiály patří např. hedvábí. Většina žehliček toto má dobře označené :-).
Vlnu žehlíme přikládáním žehličky (nikoliv klouzavými pohyby) z rubu přes suchou látku, buď napařovací žehličkou nebo pokud nemáme napařovací žehličku, tak přes suchou látku dáme ještě vlhkou látku.
Hedvábí se žehlí zásadně nasucho, bez napařování, jinak hrozí vznik skvrn.
U směsových materiálů se řídíme vždy tím choulostivějším z nich.
Pokud si nejsme jistí, jak se daný materiál bude pod žehličkou chovat, můžeme vyzkoušet žehlení na odstřižku a začít pro jistotu nižší teplotou.
Softshell se obvykle nežehlí, ale pokud se vám pomačká třeba skladováním anebo přijde pomačkaný z e-shopu, můžete jej opatrně vyžehlit. Pozor ale na správnou teplotu. Softshell se žehlí na dva puntíky, maximálně 2,5, přes pečicí papír. Pomačkání se však dá odstranit i vypráním. Softshellu bohatě stačí, když se s žehličkou potká při nažehlování reflexních prvků, a i u toho je potřeba postupovat opatrně.

Materiály z rostlinných vláken se žehlí snadno, pokud je ale budeme chtít tvarovat, půjde nám to hůř. Naopak je to u materiálů z živočišných vláken, ty jdou tvarovat mnohem lépe, bohužel se ale obtížněji žehlí. U syntetických a směsových materiálů si musíme dát pozor na teplotu žehličky, vyšší teplota by mohla způsobit nehezký lesk, který nejde z těchto materiálů odstranit. Syntetické materiály nejdou žehlením tvarovat, musíme tedy na to myslet již při konstrukci oděvu.

Žehlit můžeme i kůži, musíme ale velmi opatrně. Žehlení si vyzkoušejte na malém zbytku kůže. Žehlíme vždy z rubu, mírně nahřátou žehličkou, nikdy nepoužíváme napařování. Žehlíme přes hedvábný papír nebo přes suché plátno. Na žehlení vlasových materiálů např. sametu se používají speciální žehlicí desky potažené drátky ,,drátěnky“. Pokud drátěnku nevlastníte, použijte stejný materiál nebo jakýkoli jiný s vlasem, položíte vlas na vlas a žehlíte z rubu. Nikdy nežehlete samet z líce nebo na rovné podložce.
(zdroj www.krinolina.cz)

Pozor také na nitě – kde bude potřeba žehlit na vysokou teplotu, je lepší použít nitě bavlněné, u polyesterových nití hrozí, že se spečou nebo „roztečou“. Avšak stává se to především u starších nití, novější polyesterové nitě většinou vydrží i vysoké teploty. Záleží také na tom, jestli se žehlí přímo „přes nitě“ a někdy asi i na štěstí 🙂

Kdy žehlíme?

1. Před šitím

Někdy je vhodné vyžehlit látku ještě před stříháním. Lépe se na ni pak přenáší střih. Případně pak můžeme přežehlit připravené střihové díly, z pomačkaných by se šilo špatně.

Někdo používá propaření látky napařovací žehličkou (nebo přes vlhké plátno) jako způsob vysrážení nové látky. My v týmu tento způsob nepoužíváme :-).

Více si o srážení a praní látek před šitím můžete přečíst zde:

Mám látky před šitím vysrážet? Proč? Jak?

2. Během šití

Žehlička je během procesu šití velmi užitečný pomocník. Ne že by se nedalo šít bez ní, ale mnohdy je rozdíl v šití bez žehlení a s průběžným žehlením velmi výrazný.

Názorná ukázka: Na fotce jsou rozešité švy. Oba jsou stejné na opačnou stranu, jen pravý je už rozžehlený a levý ještě není.

Někdy stačí použít žehličku jen na některé fáze, někdy se hodí ji mít při ruce téměř během celého procesu šití. Velmi záleží na tom, co šijeme a z jakého materiálu.   Například záševky je nutné sežehlit před sešitím bočních švů (protože pak bychom se k nim už těžko dostávali), výstřih je dobré sežehlit ještě před prošitím (a po prošití znovu).

Vhodnost/nutnost žehlení je většinou v návodech zmíněna. Na konkrétní příklady se podíváme v další části 🙂

3. Po došití

Vyžehlení výsledku práce by mělo být samozřejmostí (tedy pochopitelně v případě, že šijeme z materiálu, u kterého se žehlení předpokládá, třeba softshellovou bundu asi žehlit nebudeme 🙂 ).
Často může finální vyžehlení i značně vylepšit dojem z méně povedených částí výrobků, např. vlnící se průkrčník nebo krabatící se švy.

 

Při jakých úkonech se nejčastěji žehlí?

… aneb konkrétní příklady. Seznam určitě není vyčerpávající, protože žehlení lze zkrátka potkat u šití téměř čehokoliv :-).

1. Rozžehlování švů

Švy se od sebe rozžehlují velmi často, aby poté při otočení na líc nedělaly boule. Jako příklad si můžeme uvést podsádku u šatů s přinechaným rukávem, kdy sešijeme podsádku na ramenou, švové přídavky rozložíme od sebe a rozžehlíme.

 

2. Záložky a zakončení oděvů

Při zakládání okraje u čehokoliv si někdy vystačíme i bez žehličky – pokud je okraj rovný a látka není moc „živá“, může šikovná švadlenka skládat látku rovnou pod patkou stroje. Nebo látku jen „uhladit“ nehtem. Ale u některých látek a u začátečníků je určitě lepší věnovat víc času přípravě a nejrůznější záložky si pečlivě zažehlit a našpendlit nebo nastehovat, šije se pak výrazně lépe a přesněji.

Žehlička a špendlíky mohou také pomoci zkrotit okraj oděvu, který potřebujeme založit do obloučku (tam by to prostým zakládáním rovnou při šití pravděpodobně nedopadlo hezky). Více v článku o zakončování délky oděvu:

Jak zakončit délku oděvu

 

3. Záševky

Při šití záševků to bez žehličky nejde. Důležité je záševky sežehlit ještě před sešitím bočních švů, později bychom se k nim hůře dostávali. Více o záševcích v samostatném článku:

Záševky

 

4. Průkrčníky

Výstřih po olemování většinou ještě prošíváme, aby si olemování hezky “lehlo”. A často se stane, že se trochu vlní. Zde pomůže přežehlit před prošitím i po prošití. Dobře je to vidět na následujících fotkách trička s přinechaným rukávem, kde byl průkrčník řešen jen založením a prošitím, trošku se vlnil, ale po přežehlení si krásně sedl.

 

5. Aplikace

Spoustu oblečení můžeme ozdobit aplikacemi. Aplikace z jednolíce, oboulíce i tkané bavlny je třeba podžehlit – vyztužit. Důvodem je jejich větší pevnost při manipulaci. Nebudou se kroutit a půjdou našít. Pokud byste nepodžehlili tenké látky, tak by se vám při našívání “žvejkaly”. Dalším důvodem je zpevnění látky kvůli třepení.

Více o aplikacích, včetně fotonávodů na jejich podžehlení a našití, najdete v článku:

Malá škola aplikací

 

6. Výztuhy

Jelikož některé výztuhové materiály mají přímo v názvu „zažehlovací“, je jasné, že bez žehličky se při jejich použití neobejdeme :-).

Při šití oděvů se zažehlovací výztuhy hodí například na podsádky. Zde ukázka podsádka výstřihu šatů s přinechaným rukávem, podžehlená tenkým jednostranně zažehlovacím vlizelinem (gramáž kolem 30 g / m2).

 Více o výztuhách si můžete přečíst zde:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

 

7. Reflexní prvky

Svrchní oblečení, především to softshellové, často kvůli bezpečnosti opatřujeme reflexními prvky. Některé jsou našívací (např. reflexní paspulka), ale většina z nás si asi vybaví především obrázkové reflexní nažehlovačky. Jak na jejich nažehlení (a nejen to), se dozvíte v samostatném článku o reflexních prvcích, najdete v něm podrobné fotonávody i videonávody na nažehlení reflexních obrázků.

Reflexní prvky

 

8. Výpustkové kapsy

Žehličku bohatě využijeme i při šití výpustkové kapsy.

Výpustkové kapsy – jak na ně?

 

9. Výroba šikmého proužku

Žehlička také bude jeden z hlavních pomocníků, pokud si chceme vyrobit vlastní šikmý proužek.

Více v článku:

Jak vyrobit šikmý proužek

 

Pomůcky

Co všechno při žehlení potřebujeme a jaké existují další pomůcky, které sice nejsou nezbytné, ale mohou tuto často nemilovanou činnost usnadnit?

Žehlička

Žehlička je samozřejmě základ :-). Dnes už má většina žehliček funkci napařování, která se často při žehlení hodí (pokud takovou žehličku nemáme, pomůže žehlení přes vlhké plátno, případně u některých látek kropení, jak to dělaly naše babičky). Existují také přímo parní generátory. Páru můžeme použít téměř na jakýkoliv materiál, s výjimkou hedvábí. Na většině moderních žehliček lze volit intenzitu páry. Některé žehličky mají keramickou žehlicí plochu, některé nerezovou. Každá má své výhody i nevýhody, ale výběr té pravé žehličky necháme na vás, to by vydalo na samostatný článek 🙂 .
Na co je třeba dávat pozor u každé žehličky, je správná údržba. Především je potřeba se starat o žehlicí plochu, aby se na ní neusazovaly žádné nečistoty a nevytvářely nápeky, které pak znesnadňují žehlení a špiní žehlenou věc. Pozor také při žehlení přes špendlíky, obzvlášť keramické povrchy jsou náchylné k poškrábání a jemné látky pak můžou při žehlení zatrhávat. Také pozor při nažehlování výztuh, aby se na žehličku nenalepily.

Kromě klasické žehličky, kterou jistě využíváme i při běžném žehlení oblečení, se při šití (a také při cestování) může hodit parní minižehlička, kterou můžeme mít stále při ruce a na některá místa při šití se s ní dostaneme lépe, než s běžně velkou žehličkou. Vyrábí ji například firma Prym, ale miniverze běžných žehliček najdete i mezi běžnými elektroznačkami.

Žehlicí prkno

Někdo zvládá žehlit i na stole, na soustavě dek a plátna, ale žehlicí prkno je určitě pohodlnější :-). Dobré je hlídat si, aby mělo dostatečně stabilní konstrukci a pokud možno vyměnitelný potah.

 

Žehlicí podložka

Jako cestovní nebo příruční varianta může posloužit i žehlicí podložka vhodná pro umístění na jakýkoli povrch (bez složitého vrstvení dek 🙂 ). Z jedné strany je aluminiová tepluodolná vrstva, z druhé strany je bavlněná tkanina s předtištěnou mřížkou a úhly v cm.

Rukávník

Na žehlení rukávů a úzkých částí se může hodit rukávník. Má tvar ramene, vrchní strana má měkký podklad potažený látkou.

zdroj: www.vileda.com

 

Krejčovská šunka (žehlící vejce)

Méně známá žehlicí pomůcka. Je to polštářek plněný pilinami, používá se na rozžehlení oblých švů, záševků, princesových švů.

 

zdroj: mixsa.cz
 Ruční rozžehlovač švů

Někdy stačí švy jen „uhladit“, pak se může hodit tento pomocník od firmy Clover.

 

 

zdroj: galanterie-cendulka.cz
Měřítko šířky lemu

Praktickým pomocníkem při zažehlování lemů látek může být teplotně stálé měřítko šířky lemu, vyrábí např. firma Clover.

zdroj: ragos.cz