Obyčejné tričko se zdá být jako prkotina, kterou přece nakreslí každý, ale je pravda, že aby dobře sedlo, není to až tak snadné. I od zkušenějších z vás jsem zaznamenala přání, abych vytvořila střih na padnoucí tričko užšího střihu, v plánu bylo už rok a půl a konečně je tady:)

Podle střihu lze ušít triko dlouhorukávé, krátkorukávé a triko s vrstvenými rukávy.
Velikosti střihu jsou 92/98, 104/110 a 116/122.
Střih byl dne 18. 9. 2019 aktualizován novou verzí, informaci k nové verzi najdete zde:

Střih:

Jak si sami upravit střih na tričko přímo na míru se dozvíte zde:

Pokud byste podle tohoto fotonávodu šily tričko dámské, můžete rovněž využít úpravu vhodnou na kojení:

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)

Spotřeba a materiál:

Rozměry hotových triček v cm:
92/98: ZD 37 / PD 40 / Š 29 R 30,5
104/110: ZD 42 / PD 44 / Š 31 / R 34,5
116/122: ZD 50 / PD 48 / Š 34 / R 38,5
PD (délka předního dílu od ramene), ZD (délka zadního dílu od ramene), Š (šířka), R (délka rukávu od ramene)
Budete potřebovat:
  • Vytištěný střih + střihový papír a další pomůcky
  • Úplet vhodný na tričko (jednolícní úplet, oboulícní úplet, merino atp.) – spotřeba je jedna délka trička + přídavky na švy a srážení látky.
  • Proužek látky na lem u krku 5 cm široký (ideálně hladký patent 1/2 nebo finerib, může být i elastický jednolíc a nebo bambus s elastanem. Nahradit lze lemovací gumičkou.
  • Jehly, nit atp.
Tričko bych doporučila šít těm, kdo mají overlock, který dobře zvládá i úplety a pružné materiály. Nicméně je mnoho těch, kdo úspěšně šijí trička i na obyčejném stroji, pak je výhodou třeba alespoň overlockový pružný steh a kráčející patka.
Pokud nemáte coverlock, tak je třeba mít dvojjehlu, kterou se tento steh nahradí.
Všechny lemy trička (kolem krku, dole i na rukávech) je třeba šít pružným stehem (tzn. dvojjehla, ale třeba i tříkroký cikcak a nebo třírovný steh, který je také určen pro pružné materiály).
Více o materiálu se dozvíte v souhrnném článku:

Fotonávod:

1
1. Vytištěný střih je třeba slepit (puntíky na puntíky, 1 cm2 by měl odpovídat, při tisku nesmí být zaškrtnuta volba “přizpůsobit stránce”, je třeba tisknout bez úprav, tzn. originální velikost dokumentu).
2
3
4
2. Nyní můžete buď rovnou vystřihnout slepený střih z papírů a nebo přenést střih na střihový papír.
Dělám to tak, že si nanesu polovinu předního/zadního dílu trička a po zakreslení přeložím a vystřihnu a tím mám celý střih na přední i zadní díl, který je hezky souměrný podle osy:)
Nezapomeňte si poznačit i body na sesazení rukávu.
5
3. Naneseme na látku a přidáme na švy a za založení na rukávech a na dolním okraji trika. Pokud látku nemáte vysráženou, je třeba přidat i na srážení (u látek Lillestoff je to na délku 10% – tzn. 1 cm na každých 10 cm, do šířky srážení není tak výrazné).
6
4. Nyní sešijeme přední a zadní díl v jednom rameni k sobě – sešívám tak, jak je to na obrázku, abych pak lemování začínala od zadního dílu.
7
5. Připravíme si proužek na lemování trička nahoře na třetiny (nebo použijeme lemovací gumičku). Proužek budeme potřebovat 4 – 5 cm široký. Délka proužku je cca o 4 cm kratší jak je obvod průkrčníku. Nicméně je to dohadem, protože každý materiál se při lemování chová jinak a jinak pruží. Patent 1/1 nebo finerib natahuji víc, elastický jednolíc natahuji méně. Je třeba si to vyzkoušet.
8
6. Proužek složíme na třetiny a vsuneme do něj začátek průkrčníku.
Lemovat triko lze buď na coverlocku (málokdo má:) a nebo na obyčejném stroji s použitím dvojjehly Před tím doporučuji proužek začistit z jedné strany na overlocku.
10
7. Prošijeme z líce proužek dvojjehlou (nebo na coverlocku jak je to na obrázku), při šití proužek jemně natahujeme (ve výkroji na předním díle natahuji maličko víc, naopak u ramínek maličko méně). Aby bylo prošití hezky rovně, je o cviku:-D
Já si průkrčník už nešpendlím, mám tolik zkušeností, že to olemuji dobře většinou na první dobrou. Ale začátečníkům bych doporučovala si našpendlit a ideálně třeba proužek na třetiny i zažehlit:)
Pro větší názornost můžete shlédnout video:
11
8. Začistíme si konce rukávů – opět na coverlocku a nebo začistit okraj na overlocku a pak prošít dvojjehlou.
Článek o zakončování rukávů najdete zde:
a) Verze krátký a dlouhý rukáv:
12
13
8a. Nyní všijeme rukáv. Tak, jak rukáv patří, vám napoví body pro sesazení rukávu:)
14
15
9a. Nyní sešijeme rukáv od konce přes průramek až dolů. V průramku si dobře pohlídáme, aby nám švy k sobě seděly.
b) Verze vrstvený rukáv
16
17
8b. Sešijeme první rukávy do “chobotu”. Krátký i dlouhý.
18
9b. Sešijeme přední a zadní díl trička k sobě od průramku dolů. Vsadíme rukávy a dokola všijeme oba rukávy k hlavnímu dílu trička.
19
10. Začistíme tričko dole (buď coverlock a nebo začistit na overlocku a prošít dvojjehlou).
20
21
22
11. Nyní začistíme šev lemu v průkrčníku a rukávy na koncích. “Ocásek” z overlockového řetízku podhrneme a přeložíme šev k jedné straně a prošijeme. Prošívám tříkrokkým cikcakem na místě a pak rovně a pak opět tříkrokkým cikcakem na místě. Koukající konec řetízku pak odstřihneme.
23
24
25
26
27
12. A máme hotovo:)

Videonávod: