Léty praxe ověřený střih na legíny – střih obsahuje běžné legíny do pasu a verzi s nápletem – vhodné jak na běžné nošení, tak jako fitness legíny, na jógu, ale také pro těhotné. Ověřeno na mně i mnoha mých zákaznicích.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Úpravy střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

 

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte), po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Ideální na šití legín je samozřejmě overlock, ale podle mého videa určitě zvládnete šít i na běžném šicím stroji.

Střih je určen pro nekomerční soukromé využití, není určen pro šití za úplatu. Děkuji, že to respektujete. Pokud chcete šít oblečení na prodej, udělejte si, prosím, střih vlastní.

Upgrady:

Střih na legíny běžné můžete rozšířit upgradem o sportovní sedlo a oba střihy navíc free upgradem kapsy například na mobilní telefon:

Upgrade: Kapsa k dámským legínám

Original price was: 19.00 Kč.Current price is: 0.00 Kč.

Úpravy střihu na legíny:

Pokud vám rozměry střihu nevyhovují, můžete se podívat, jak střih na legíny jednoduše upravit:

Jak upravit střih na legíny

Úprava střihu na legíny pro další typy postav

Rozměry a spotřeba:

Nejsem zastánce tabulek a držení se jich, protože každá žena má trochu jiný typ postavy a zejména jiný styl toho, co si ráda obléká, někdo více na tělo (já:), někdo volnější. Takže srovnejte raději s výslednými mírami legín a podle toho si vyberte velikost.

Každá látka jinak pruží (a to i tehdy, když má stejné složení, gramáž a dokonce i stejného výrobce), proto já si třeba lýtko odměřuji vždy na každé látce znovu – zkusím obepnout lýtko tak, aby látka byla akorát tak natažená a hezky vypadala a změřím, kolik látky je kolem lýtka optimální a podle toho střih upravím.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

U dlouhých legín v plné délce ze střihu je spotřeba cca 1,2 metru. Na legíny 85 cm vnitřní nohavice kupuji 1,3 metru a stačí i po vysrážení. Na kratší legíny spotřebujete úměrně zkrácení. Do šířky látky se vejdou 3 díly, pokud se dá stříhat cik/cak (vzor není stejnosměrný), tzn. z dvojí spotřeby na jedny legíny, by vám měly vyjít troje. Nebo jak šiji já – z jedné spotřeby cca 1,2 metru ušiji dámské a dětské:)

Materiál:

Úplet s elastanem, funkční úplet s elastanem, plavkovina, merino (oboulícní i jednolícní úplet, a to i bez elastanu!). Některé maminky šijí legíny i z úpletu bez elastanu, legíny pak ale málo pruží a v kolenou mají tendenci se vytahat. Nicméně třeba na pyžamko mohou být fajn. A také na naučení šití, protože úplet bez elastanu se šije lépe než s elastanem.

Legíny lze šít i z pružné teplákoviny (s vyšším procentem elastanu), zde ale upozorňuji, že teplákovina velmi málo pruží (i přes obsah elastanu třeba 8%) a je třeba volit tedy širší velikost – zvolte o 1 – 2 velikosti širší velikost a délku ponechte. Extra teplé legíny lze šít i z warmkeeperu. Skvělé legíny na zimu jsou ze žakárového nápletu z Unuodesign.

Více se dozvíte v tomto článku:

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Krok za krokem.

Střihový díl naneseme na látku 2x a vystřihneme ZRCADLOVĚ!

Nahoře přidáme na založení podle šířky gumy a typu všití gumy.
(Pro gumu prošitou přidáme přesně na šířku gumy, pro gumu v tunýlku na šířku gumy plus volnost gumy v tunýlku a ještě založení tunýlku).

Založení nohavic je možno vyřešit hned ze začátku šití a nebo naopak až úplně na konci. Více se dozvíte v tomto článku.

Ve fotonávodu jsou maličké dětské legíny, takže jsem si založila v prvním kroku, stejně tak jako ve videu. Založit legíny můžete jakýmkoliv pružným stehem: tříkrokým cikcakem, dvojjehlou, na coverlocku…

Nyní si zvolíme postup šití legín, můžeme šít legíny dvojím způsobem, jednodušší mně osobně pro začátečníky přijde začít sešitím sedů.

Položíme si oba zrcadlové díly na sebe a sešijeme si přední a zadní sed. Jak konkrétně šít pružné legíny na běžném šicím stroji se dozvíte ve videonávodu a nebo v tomto článku.

Před sešitím sedů je třeba zkontrolovat, že nám dobře sedí vnitřní nohavice a jsou stejně dlouhé.

Když sešijeme sedy, tak si legíny převrátíme tak, aby se nám vytvořily dvě nohavice. Našpendlíme tak, aby byly sedové švy přesně na sebe.

Sešijeme. Můžeme šít buď od rozkroku na jednu a druhou stranu (vhodné pro větší velikosti a “delší nohavice”) a nebo celé v jednom kroku, od konce nohavice přes rozkrok na konec druhé nohavice. Vhodné pro menší legíny.

Začistíme konce nohavic. Více se dozvíte ve videonávodu. Je to vlastně velké písmeno I (v patkovém písmu:).

Sešijeme si gumu. Jak odměřit gumu do pasu a jakou použít se dozvíte ve videu:

Občas se stane, že jehla nabere pruženku a vytáhne ji na rub. Pomůže kulatá špička, tenká jehla, zvýšit přítlak patky.

Nejčastější chyby: vytažená pryž z pruženky

Gumu rovnoměrně našpendlíme do legín. Aby přesně rovnoměrně byla natažená. Více je ukázáno ve videu.

Zafixujeme špendlíky. Nyní záleží, jaký steh použijeme, nejlépe na běžném šicím stroji se používá tříkroký cikcak (spolehlivě pruží, je široký, krásně zároveň okraj začistí), ten můžete šít z rubové strany legín. Z lícní strany se šije například dvojjehlou a na coverlocku. Okraj legín můžete též začistit cikcakem a pak prošít třírovným pružným stehem a nebo hustým úzkým cikcakem.

Zde v zadní části legín vložená cedulka z Nani Látky. Pomáhá dětem určit “zadek legín”.

Hotový pas.

Jiný způsob šití gumy do pasu

Převzato z fotonávodu na chlapecké boxerky, ale postup se neliší:

Odměřenou a sešitou si připravíme do rubu.

Přišijeme na overlocku nebo cikcakem na běžném šicím stroji.

Otočíme gumu dovnitř.

Přichytíme špendlíky nebo svorkami.

Z líce prošijeme pružným stehem – ideálně například tříkrokým cikcakem.

Hotový výsledek.

Zapravení nohavice nakonec

Pokud se vejde na volné rameno, využijeme volné rameno. Ale nesmí být “naražená”. Některé stehy je třeba šít z lícní strany (např. dvojjehla).

Nebo lze šít ze strany rubové (třeba tříkroký cikcak). Lépe se tak trefuje okraj látky.

Takto vypadá založení tříkrokým cikcakem.

Z vnější strany.

Z rubové strany.