…vlastně si říkáme, proč nás to nenapadlo už dřív! Střih na šáteček máme, střih na kšiltík taky, tak co brání to spojit dohromady? Nic!

Ozkoušely jsme a můžeme jen potvrdit, že to takto pěkně sedí.

A jak na to?

Střih:

Šáteček / čelenka s kšiltem 37 – 60

Pokud však již máte doma střih na šáteček a střih na kšiltovku/bekovku, nebo některý z upgradů obsahujících kšilty k nim, jednoduše zkombinujete šáteček s kšiltem typu A a máte hotovo:-)

Šáteček / čelenka 37 – 60

Bekovka + kšiltovka (možno s krytím krku) 40-63

Materiál:

Letní pokrývky hlavy: Jaké střihy a z jakého materiálu šít?

Na kšilt budete potřebovat navíc výztuhu, ideální na kšilt je Decovil nebo Ronar, více o výztuhách se dozvíte v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Fotonávod:

Zde najdete fotonávod na šáteček bez kšiltu.

1. Vystřihneme si střihové díly. Důležité je, že šáteček a jeho založení na čele stříháme odděleně, na obou dílech nezapomeneme přidat na šev. Pokud bychom chtěli šáteček co nejtenčí, můžeme kšilt začistit pouze proužkem na polovinu (a ten pak složit do rubu a prošít) a šátek bude přes čelo a ouška pouze jednovrstvý.

2. Vypracujeme kšilt, podlepíme výztuhou, sešijeme, sežehlíme, případně prošijeme.

3. Vrstvy na sebe budeme skládat tímto způsobem: šáteček, na jeho lícovou stranu kšilt, na něj pruh na založení lícem dolů.

4. Tyto tři vrstvy sešijeme. Je vhodné přišít nejprve kšilt k hlavnímu dílu a v druhém kroku přišít pruh na založení, miň to bude utíkat a šití bude přesnější 😉 (Podrobnější postup šití kšiltu a jeho všívání mezi dvě látky je nafocen v návodu na pirátku.)

5. Po přišití sežehlíme, můžeme hranu prošít, ale pokud budete prošívat víc než jen část s kšiltem, pozor na to, aby steh pružil!

6. Nakonec dokončíme jako běžný šátek, tj. sešitím zadního švu a olemováním cípu šátečku.

Videonávod na šáteček bez kšiltu: