…vlastně si říkáme, proč nás to nenapadlo už dřív! Střih na šáteček máme, střih na kšiltík taky, tak co brání to spojit dohromady? Nic!

Ozkoušely jsme a můžeme jen potvrdit, že to takto pěkně sedí.

A jak na to?

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Pokud však již máte doma střih na šáteček a střih na kšiltovku/bekovku, nebo některý z upgradů obsahujících kšilty k nim, jednoduše zkombinujete šáteček s kšiltem typu A a máte hotovo:-)

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané)

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih je formou PDF, na A4 / A3 černobíle / barevně. Střih je zpracován do vrstev.

STŘIH JE URČEN POUZE PRO SOUKROMÉ ÚČELY!!!

Pro komerční účely střih nepoužívejte, děkuji za poctivost;-)

Materiál:

Letní pokrývky hlavy: Jaké střihy a z jakého materiálu šít?

Na šití je vhodný úplet s elastanem! Použít můžete běžný bavlněný úplet s elastanem, ale také úplet s elastanem z bambusové viskózy, hladký patent, finerib, prémiový funkční úplet s OF, plavkovinu, sportovní pružné úplety, merino, … Důležité je, aby materiál PRUŽIL! Vhodná je i velmi pružná elastická teplákovina.

Spotřeba: 25 – 40 cm úpletu s elastanem a nebo jiného pružného materiálu s elastanem (spotřeba se liší od způsobu šití a velikosti).

Inspirovat se můžete v podstatě zde:

Na kšilt budete potřebovat navíc výztuhu, ideální na kšilt je Decovil nebo Ronar, více o výztuhách se dozvíte v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Zde najdete videonávod na šáteček BEZ kšiltu:

Fotonávod:

Zde najdete fotonávod na šáteček bez kšiltu.

Vystřihneme si střihové díly. Důležité je, že šáteček a jeho založení na čele stříháme odděleně, na obou dílech nezapomeneme přidat na šev. Pokud bychom chtěli šáteček co nejtenčí, můžeme kšilt začistit pouze proužkem na polovinu (a ten pak složit do rubu a prošít) a šátek bude přes čelo a ouška pouze jednovrstvý.

Vypracujeme kšilt, podlepíme výztuhou, sešijeme, sežehlíme, případně prošijeme.

Vrstvy na sebe budeme skládat tímto způsobem: šáteček, na jeho lícovou stranu kšilt, na něj pruh na založení lícem dolů.

Tyto tři vrstvy sešijeme. Je vhodné přišít nejprve kšilt k hlavnímu dílu a v druhém kroku přišít pruh na založení, miň to bude utíkat a šití bude přesnější 😉 (Podrobnější postup šití kšiltu a jeho všívání mezi dvě látky je nafocen v návodu na pirátku.)

Po přišití sežehlíme, můžeme hranu prošít, ale pokud budete prošívat víc než jen část s kšiltem, pozor na to, aby steh pružil!

Nakonec dokončíme jako běžný šátek, tj. sešitím zadního švu a olemováním cípu šátečku.