23. 10. 2018 Byla zpracována u střihu na dětské trenýrky ještě verze s vyšším sedem. Nyní tedy každý soubor (A4 i velkoformát) obsahuje dvě verze střihu, jeden s nižším sedem, druhý s vyšším sedem. Míry sedů najdete v tabulce. Z původních objednávek a ze svého účtu si tyto dvojstřihy můžete opět stáhnout (obě verze jsou v jednom souboru).
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih:
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A2, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.
Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.
Zde můžete vidět porovnání obou chlapeckých střihů ve velikosti 86/92 – nahoře starší chlapecké trenýrky, dole boxerky s klínem v zadním díle.
Rozměry a spotřeba:
Jak zvolit správnou velikost?
Podle vašich ohlasů a i podle mého záměru jsou chlapecké boxerky spíše volnější – tedy nejsou úplně tělo obtahující a jsou konstruované na normální a silnější chlapce a pro maminky, co mají radši pro kluky volnější spodní prádlo. Proto měřte a pokud váháte, volte o 1 – 2 velikosti menší střih. U trenýrek 86/92 nepřidávejte na švy na bocích (jinde ano!), tím získáte trochu užší trenýrky pro děti 86/92, které jsou hubené. Náš Kryštof nosí aktuálně 104/110 a střih 98/104 je mu tak akorát, ani volný, ani upnutý. Je hubený, ale není vyzáblý.
Výška sedu – od 23. 10. má střih na chlapecké boxerky dvě verze – nižší a vyšší sed. Míry jsou uvedeny v tabulce. Vyšší sed se hodí pro chlapce s kulatějším zadečkem. Nižší sed se hodí pro chlapce s plochým zadečkem a hubeňoury, přesto ale měřte. Nižší sed můžete též použít pro verzi do ozdobné gumy bez ubírání.
Při výběru velikosti zvažte mimo jiné také materiál, ze kterého budete šít! S elastanem se chová úplet jinak než bez elastanu.
Materiál:
Jersey (bavlněný, bambusový, modal), lépe se přizpůsobí jersey s podílem elastanu, ale není to vůbec podmínka. Lze použít i jersey bez elastanu. Pečlivě vybírejte velikost. U prádla z jersey bez elastanu budete potřebovat pravděpodobně větší velikost než už u prádla šitého z jersey s elastanem. Nejlépe je řídit se padnoucím spodním prádlem.
Do tunýlku navolno plochá dětská pruženka 2 cm, na gumu všitou do pasu napevno galonová 3 cm, na luxusní verzi s barevnou gumou na tělo gumu jemně tkanou, aby byla na tělo příjemná – 2 – 4 cm. Koupíte například na Mimilátky nebo Bubulákovo.
Do pasu můžete též místo gum dát dvojmo našitý úplet s elastanem střední a vyšší gramáže, je hladký a nikde netlačí. Nepoužívejte náplet, ten se bez gumy vytahá. Úplet je ověřen zákaznicí Petrou. Moc děkuji za tip.
Užitečné odkazy:
Videonávod:
Užitečný může být i tento videonávod na jiný typ boxerek:
Fotonávod:
Příprava dílů
Na švy si přidáme standardně podle toho, kolik nám švy zaberou na našem stroji, u spodního prádla doporučuji co nejmenší přídavky na šev. Tedy cca 0,5 cm. Přídavky na lemy přidáme dle obrázků. Na lemy přidáte také podle sebe a velikosti. U dětského přidávám na nohavice 2 cm. Na lem v pase přidáte podle gumy a způsobu začištění. Více viz ve videu.
Zadní díl lze stříhat z jednoho kusu i ze dvou (pokud potřebujete využít zbytky látek). Budete potřebovat tedy 1 zdvojený zadní díl (položený na sklad látky, jak je naznačeno ve střihu, nebo dva oddělené zrcadlově), dva přední díly a dva středové díly.
Sešití
Vykousnutí u středového dílu je vlastně záševek, který si sešijeme do ztracena a odstřihneme tak, aby obsahoval co nejmenší přídavky na švy a byl komfortní pro nošení.
Stejně ušijeme na obou dílech. Pak díly našijeme do předních dílů. Můžete buď díly středové položit na sebe zrcadlově obráceně (líc bude ven a dovnitř) a našít společně z každé strany jednoho předního dílu – pak byste měli vidět šev z obou stran středového dílu. Nebo můžete postupovat složitější cestou:
Středové díly si našpendlíme každý z jedné strany jednoho předního dílu.
Mám tedy uprostřed přední díl a po stranách přikládám středové díly tak, jak patří.
Připravíme si jednu stranu a můžeme si ji rovnou sešít. ŠIJEME PRUŽNÝMI STEHY – ideální na toto místo je třírovný pružný steh.
Poté si připravíme druhou stranu, což je složitější, doporučuji kouknout na video. Přední díly si srolujeme dovnitř a shora máme středové díly, do kterých zašpendlíme srolované přední díly.
Výsledek. Dáváme pozor, aby uvnitř nebylo nic prošpendleno.
Takto vypadají dětské.
Po stranách opatrně sešijeme a pak odstřihneme přídavky švu na minimum kvůli komfortu nošení.
Vytáhneme přední díly zevnitř opět do stran.
Máme přední díl a švy schované uvnitř.
Sešijeme si vnitřní nohavici, řídíme se středem. Případné nedostatky a nepřesnosti srovnáme – viz video.
Šijeme pružnými stehy, zde třírovný pružný steh a cikcak na začištění, můžete použít též overlockový pružný steh, kdo má.
Sešijeme boky.
Pas do ozdobné gumy
Začistíme vršek cikcakem.
Tkanou pruženku si sešijeme.
Přeložíme asi 1 cm přes sebe. Pozor, nezatavujeme zapalovačem, vzniklé “ohořeliny” pak neskutečně škrábou!
Nyní je třeba cikcakem hustým a celkem širokým přesně trefit okraj, aby nelezlo ze stehu třepení, pruženky se dost třepí.
Právě ušité z rubu.
A stejně prošijeme z druhé strany.
U gumičky se občas stává, že vyleze kulatá gumička při propíchnutí jehlou ven, více zde:
Gumu vešpendlíme do boxerek. Rovnoměrně, vždy půlku a půlku a tak, až máme dostatečně našpendleno.
Přišijeme tak, že máme cca 1 cm boxerek překrytý gumou zvenku (přídavek na šev, co jsme si dali na začátku). Gumu rovnoměrně natahujeme, látku rovnáme.
Guma všitá uvnitř
Na rozdíl od předchozího způsobu je zde třeba přidat na založení 2x na šířku gumy + šev:
Odměřenou a sešitou si připravíme do rubu boxerek.
Přišijeme na overlocku nebo cikcakem na běžném šicím stroji.
Otočíme gumu dovnitř.
Přichytíme špendlíky nebo svorkami.
Z líce prošijeme pružným stehem – ideálně například tříkrokým cikcakem.
Hotový výsledek.
Zakončení nohavic
Nohavice si podhrneme.
Můžeme šít na volném rameni. Šijeme pružným stehem – tříkrokým cikcakem, jemným cickakem (dobře nastaveným), dvojjehlou, či dalšími stehy označenými jako stretch.
Takto pruží tříkroký cikcak.
Takto hezky pruží overlockový steh z obou stran uzavřený.