Připravily jsme pro vás přehled všech Caramilla střihů na spodní prádlo, vhodných materiálů, i rad jak se s šitím poprat.
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Dámské a dívčí kalhotky
– Střihy
– Materiál
– Verze bez lemování (začištění)
– Verze s lemováním
-> Lemování pruženkou
-> Začištění běžnou pruženkou do založení
-> Zapravení pružnou krajkou
-> Zakončení proužkem na polovinu – “nápletík” Dámské horní díly
– Střihy
– Materiál
Pánské a chlapecké boxerky/trenýrky/slipy
– Střihy
– Materiál
– “Guma”
Jehly a nitě
Dámské a dívčí kalhotky:
Střihy
Pokud jde o spodní díly dámského a dívčího spodního prádla, můžete si vybrat z několika druhů.
Oblíbené “bombarďáky” – kalhotky s minimem švů, v dámské i dívčí variantě:
Pohodlné spodní kalhotky s minimem švů (střihy + návody)
Spodní kalhotky klasického střihu, opět pro malé i velké dámy:-)
Spodní kalhotky klasického střihu (dámské, dětské)
Stejně tak nohavičkové kalhotky můžete ušít v dámské i dívčí velikosti:
Nohavičkové spoďárky (střih a návod)
A zatím posledním přírůstkem jsou brazilky, ty však pouze ve verzi pro dospělé:-)
Spodní kalhotky brazilky (střih a návod)
Materiál
U dámského spodního prádla doporučujeme volit pouze skutečně pružné materiály. Materiál volíme podle toho jak chceme kalhotky zakončovat v pase a kolem stehen. Na vnitřní vrstvu rozkroku (klínek, mezinoží), která je pro všechny verze shodná, můžete použít jakýkoliv úplet, který vám vyhovuje na kůži – my doporučujeme přírodní materiály jako jsou bambus, bavlna, ideálně třeba v biokvalitě, ale postačí s atestem pro děti do 3 let. Nemusí obsahovat ani elastan. Pokud budete šít z jiné látky než je zbytek kalhotek, dopředu obě látky vysrážejte na stejnou teplotu.
Verze bez lemování
Oproti tomu kalhotky lemované lze šít z jakéhokoliv úpletu s elastanem, můžete takto například zpracovat zbytky z jiného šití:-) Samozřejmě ale můžete použít i materiály vhodné pro nelemovanou verzi! Rovněž můžete použít úplet bez elastanu, 100% bavlněný, musíte však dobře měřit a šít kalhotky volnější a stáhnout je gumičkami.
Více o pruženkách různých typů zde:
Podle zvoleného způsobu zapravení okrajů budete na kalhotky dále potřebovat:
A) Lemování pruženkou
B) Začištění běžnou pruženkou do založení
C) Zakončení pružnou krajkou
Skvělé “obláčkové” ozdobné pruženky seženete například u Biasky. Návod na lemování pružnou krajkou můžete vidět v tomto videu:
D) Proužek na polovinu – “nápletík”
Jak správně odměřit náplet do pasu zjistíte zde:
Dámské horní díly prádla:
Střihy
V eshopu najdete i několik typů horních dílů dámského prádla.Materiál
Hodí se obligátní bavlna s elastanem, bambus nebo modal, ale určitě můžete zkusit i nějaký funkční úplet či dokonce plavkovinu! Na lemování a ramínka budete potřebovat jemnou lemovací pruženku (například praxí osvědčená tato), šíře 15 – 18 mm. Podobně jako u kalhotek nedoporučujeme lemovat pruženkou matnou. Další možností je však i pružná krajka nebo úpletový proužek na čtvrtiny.Pánské a chlapecké boxerky, trenýrky a slipy:
Střihy
V tomto rozcestníku najdete přehledně všechny střihy pánského i chlapeckého spodního prádla:Pánské / chlapecké boxerky, trenýrky a slipy (střihy a návod)
Materiál
Pokud jde o spodní prádlo pro pány a chlapce, u boxerek na tělo máme možnosti v podstatě shodné s prádlem dámským – bavlněný úplet s elastanem, bambus, modal…fantazii se meze nekladou a záleží na preferencích uživatele:-) Trenýrky, které mají být volné, můžeme naproti tomu šít i z úpletu bez podílu elastanu a nebo samozřejmě v plátěné verzi. Pokud budete šít trenýrky z plátna, doporučujeme použít jemné plátno nižší gramáže, bavlněný popelín, flanel, nebo taky materiál zvaný trenkovina.
Guma
Do tunýlku na volno se osvědčila plochá dětská pruženka 2 cm – nepřetáčí se, nemuchlá se. Na všití do pasu napevno galonová 3 cm nebo chcete-li mít prádlo vymazlené, vyberte barevnou jemně tkanou hladkou gumu 2 – 4 cm. Koupíte například na Moje šití, Mimilátky, Bubulákovo, Terstra. Další možností je stejně jako u dámských kalhotek všití úpletového nápletu.
Jehly a nitě:
Pro šití spodního prádla platí stejné zásady jako jindy – pokud budete šít z pružného materiálu, volte jehly stretch/jersey (případně ball point), spíše slabší (70 – 80). Při šití pánských trenýrek v plátěné verzi sáhněte po jehle standard. Více o jehlách se dozvíte zde v samostatném článku. Pokud jde o nitě, spodní prádlo ze všech materiálů můžete šít klasickými polyesterovými nitěmi. Nebo to můžete pojmout jako výzvu a vyzkoušet třeba nitě chemlonové, pružnou nit Sabaflex nebo třeba Poly Sheen. Všechny tyto speciality vám nabídne například galanterie Čendulka.
larieta
Dobrý den, vybírám látku na pánské trenky, píšete vybírat tenké platno, to je tedy jaká gramáž? 130? Méně?
Děkuji za radu, Lucie H.
Caramilla
ano, cca nějak tak
Eva
Dobrý den, článek je super, jen v sekci o lemování kalhotek, část A a C už nefungují odkazy na pruženky v obchodech Batani a Biaska. Možná je už přestali prodávat nebo jen přesunuli někam jinam. Jinak děkuji za všechny cenné informace, které zde mohu čerpat, a zdokonalovat se tak v šití 🙂.