V novém díle Školy šití věnovaném spodnímu prádlu budeme společně šít pověstné Caramilla “spoďárky” s minimem švů. Proto jsme si pro vás opět připravily přehled materiálů na spodní prádlo vhodných.

Dámské a dívčí kalhotky

Pohodlné spodní kalhotky s minimem švů (střihy + návody)

Spodní kalhotky klasického střihu (dámské, dětské)

Spodní kalhotky brazilky (střih a návod)

Nohavičkové spoďárky (střih a návod)

 

U dámského spodního prádla doporučujeme volit pouze skutečně pružné materiály. Materiál volíme podle toho jak chceme kalhotky zakončovat v pase a kolem stehen.

 

Na vnitřní vrstvu  rozkroku (klínek, mezinoží), která je pro všechny verze shodná, můžete použít jakýkoliv úplet, který vám vyhovuje na kůži – my doporučujeme přírodní materiály jako jsou bambus, bavlna, ideálně třeba v biokvalitě, ale postačí s atestem pro děti do 3 let. Nemusí obsahovat ani elastan. Pokud budete šít z jiné látky než je zbytek kalhotek, dopředu obě látky vysrážejte na stejnou teplotu.

Verze bez lemování

!!!Pozor, na tuto verzi se nedá použít střih na kalhotky klasického vykrojeného typu, bez lemování šijte pouze Caramilla “bombarďáky”!!!
Pokud si budete chtít ušít kalhotky bez lemování, je třeba zvolit materiál, který dlouhodobě snese zůstat takto “nezačištěn” a kalhotky přesto stále drží tvar a nespadnou z vás. Doporučujeme šít z bambusového sportovního úpletu s elastanem – silnější verze (ŠijemDětem). nebo z prémiového funkčního úpletu (verze s melírem, 200 g/m2, 87 % polyamide, 13 % elastan).
Jiný materiál se nám na tento typ kalhotek neosvědčil, neříkáme však, že neexistuje, pokud máte z praxe další tip, napište nám!:-)

 

Verze s lemováním

Oproti tomu kalhotky lemované lze šít z jakéhokoliv úpletu s elastanem, můžete takto například zpracovat zbytky z jiného šití:-) Samozřejmě ale můžete použít i materiály vhodné pro nelemovanou verzi! Rovněž můžete použít úplet bez elastanu, 100% bavlněný, musíte však dobře měřit a šít kalhotky volnější a stáhnout je gumičkami.

Podle zvoleného způsobu zapravení okrajů budete na kalhotky potřebovat:

A) Lemování pruženkou:
Jemná lemovací pruženka (například praxí osvědčená tato), šíře 15 – 18 mm. Nikdy nelemujte kalhotky lemovací pruženkou matnou (je odolnější, ale také hrubší, z obou stran stejná, používá se spíše na boty nebo na softshell).
Výhodou lemovací pruženky je snadná manipulace, nevýhodou je poměrně silný “lem” a opotřebení, pruženka má tendence žmolit. Také ne každému vyhovuje umělý materiál přímo na kůži.

B) Začištění běžnou pruženkou do založení:
Tenká galonová pruženka (ověřenou má Caramilla tuto). Do pasu ani kolem stehen není vhodná běžná prádlová guma, řezala by!

C) Zakončení pružnou krajkou: Pružná tenká krajka (bývá k sehnání běžně v galanterii).

Skvělé “obláčkové” ozdobné pruženky seženete například u Biasky.

D) Pas kalhotek můžete zakončit i všitím “nápletu” z dvojmo našitého úpletu s elastanem střední a vyšší gramáže, je hladký a nikde netlačí. Nepoužívejte patent, ten se bez gumy vytahá!

Více o pruženkách různých typů zde:

Pánské a chlapecké boxerky a trenýrky

Pánské / chlapecké boxerky a trenýrky (střihy a návod)

Pokud jde o spodní prádlo pro pány a chlapce, u boxerek na tělo máme možnosti v podstatě shodné s prádlem dámským – bavlněný úplet s elastanem, bambus, modal…fantazii se meze nekladou a záleží na preferencích uživatele:-)

Trenýrky, které mají být volné, můžeme naproti tomu šít i z úpletu bez podílu elastanu a nebo samozřejmě v plátěné verzi. Pokud budete šít trenýrky z plátna, doporučujeme použít jemné plátno nižší gramáže, bavlněný popelín, flanel, nebo taky materiál zvaný trenkovina.

Guma

Do tunýlku na volno se osvědčila plochá dětská pruženka 2 cm – nepřetáčí se, nemuchlá se.

Na všití do pasu napevno galonová 3 cm nebo chcete-li mít prádlo vymazlené, vyberte barevnou jemně tkanou hladkou gumu 2 – 4 cm. Koupíte například na Mimilátky, Bubulákovo, Terstra, Unuodesign.

 

Další možností je stejně jako u dámských kalhotek všití úpletového nápletu.

Lambáda / tílko

Lambáda – dívčí i dámská (střihy a návod)

Dívčí tílko

Dámské tílko / šaty se špagetovými ramínky (střih a návod)

Nově si podle Caramilly budete moci ušít i lambádu či tílko se špagetovými ramínky v dívčí i dámské velikosti. Hodí se obligátní bavlna s elastanem, bambus nebo modal, ale určitě můžete zkusit i nějaký funkční úplet či dokonce plavkovinu! My se na plavečky pro naše holčičky určitě chystáme 🙂

Na lemování a ramínka budete potřebovat jemnou lemovací pruženku (například praxí osvědčená tato), šíře 15 – 18 mm. Podobně jako u kalhotek nedoporučujeme lemovat pruženkou matnou. Další možností je však i pružná krajka nebo úpletový proužek na čtvrtiny.

Různé způsoby lemování

Jehly a nitě

Pro šití spodního prádla platí stejné zásady jako jindy – pokud budete šít z pružného materiálu, volte jehly stretch/jersey (případně ball poit), spíše slabší (70 – 80). Při šití pánských trenýrek v plátěné verzi sáhněte po jehle standard. Více o jehlách se dozvíte zde v samostatném článku.

Pokud jde o nitě, spodní prádlo ze všech materiálů můžete šít klasickými polyesterovými nitěmi. Nebo to můžete pojmout jako výzvu a vyzkoušet třeba nitě chemlonové, pružnou nit Sabaflex nebo třeba Poly Sheen. Všechny tyto speciality vám nabídne například galanterie Čendulka.