Někdy se hodí mít šaty na zimu, ve kterých je teplo, ale zase ne až tak moc, aby se nedaly nosit i například v kanceláři. Oblíbila jsem si šaty z lehké svetroviny, která krásně hřeje, ale dýchá, takže se v ní vůbec nepotím.

Svetrovinu jsem koupila prostřednictvím facebookové skupiny Příležitostné objednání zahraničních látek, merino, úplety, bioúplety… Zuzany Vilhelmové, věřím, že ji mnozí z vás znají a taky tam utopili nemalé množství peněz:-D Je to moc příjemná látka, trochu pruží, hřejivá je asi jako klasická teplákovina, není to tedy “vyloženě svetr” 🙂 Výhoda této svetroviny je, že nežmolkuje. Kdo mě zná, ví, že jsem na žmolkatění náročná. Tyhle šaty na fotce jsou rok staré, nosím je druhou zimu, peru je běžně v pračce.

Střih jsem zvolila na pouzdrové šaty s běžným rukávem a lodičkovým výstřihem:

Pouzdrové šaty s běžným rukávem a lodičkovým výstřihem (32-56)

Šaty, které na mě vidíte, jsou dle střihu velikosti 36, ale samozřejmě vždy záleží na pružnosti daného materiálu, důsledně tedy měřte, pokud nemůžete přeměřit padnoucí kus oděvu z odpovídajícího materiálu, oviňte si třeba metráž pro představu kolem sebe:

Jelikož se jedná o pouzdrové šaty tvarované v pase záševky, je zde velmi důležitá linie pasu. V tabulce najdete výšku postavy, na kterou cca odpovídá linie pasu (ta se ale může měnit i v rámci výšky u každé jednotlivé postavy, proto vždy měřte spíše linii pasu než výšku postavy – odměřte svůj pas od ramene). Do pasu si můžete uvázat šňůrku, abyste přesně věděly, kde linie pasu je. Některé z vás jistě budou muset s linií pasu hýbat výš nebo níž.

Pokud byste potřebovaly linii pasu posunout, zde najdete, jak na to:

Jak upravit střih na triko

Ve střihu je přední díl v oblasti poprsí ve variantě se záševkem a bez záševku. Obě verze ale sedí i na prsa větší i na prsa menší. Pro postavy, které mají velký rozdíl velikosti prosou ke zbytku postavy se určitě hodí díl na větší prsa.

Já si většinou u šatů z úpletu podle tohoto střihu záševek na předním díle šiji, ale ze svetroviny jsem nechávala přední díl bez odšitého záševku. Zkuste případně nastehovat a uvidíte.

Videonávod:

Fotonávod:

Kompletní infostránku střihu najdete zde.

Schéma přídavků na švy a založení.

Příprava dílů

Na koncích rukávů a spodním okraji šatů přidáme na založení (cca 3 cm).

Na předním díle si vyznačíme značku pro sesazení s rukávem, např. malým nastřižením švového přídavku.

Značky na záševky si můžeme naznačit křídou, ale u svetroviny to ne vždy drží, proto vám přináším návod na tzv. kličkování. Což je metoda, kde se držíte pak při šití linie nitek.

Záševek si značím na rub látky tak, aby byla přesně po směru vlákna, u svetroviny je velmi důležité linii držet. Křivost je zde opravdu hodně vidět. Proto fixuji látku špendlíky, aby se nerozjížděla.

Pokud chcete zkusit, jak šaty sedí, můžete záševek stehovat a zkusit. Po linii záševku se také dobře šije, protože se látka nerozjíždí. Stehuji od nejširšího místa záševku na konec a pak na druhou stranu.

Nastehovaný záševek – není to potřeba, vystačíte si i se špendlíky.

Po linii stehovky a nebo křídy šijeme. Běžným rovným stehem.

Na konci pěkně do ztracena.

Linie švu.

Zde je do ztracena odšitý záševek z lícové strany – vidíte, že konec se ve struktuře ztrácí.

To samé místo z rubu.

Více k záševkům je v tomto videu:

Záševky

Připravené díly na sešití.

Průkrčník jsem stříhala s ohledem na plánované zakončení lemem na čtvrtiny – lemuji hotovým úpletovým proužkem na čtvrtiny, koupíte na biaska.cz a jak na lemování na čtvrtiny se dočtete zde:

Lemování proužkem na čtvrtiny

Olemováno!:-)

Sešiji si náramenice a boční švy a taktéž rukávy.

Rukávy založím v délce…

Prošívala jsem na coverlocku, ale můžete použít samozřejmě dvojjehlu nebo třeba cikcak na běžném šicím stroji. I délku šatů můžeme založit nyní – stejným způsobem.

Zbývá už jen vešpendlit a všít rukávy do průramků. Zvláštní důraz klademe na to, aby nám po ušití vyšel šev na šev!

No a máme hotovo:-)