Rychlé odklápěcí kalhotky – skvělé pro bezplenková miminka, ale i pro děti, které se učí na nočník.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

Střih můžete libovolně používat pro své soukromé nekomerční účely, děkuji.

Kalhotky v této velikosti jsou tak od 3. měsíce – Jasmínka je drobounká a má je v roce na prostřední patentek. Takže drobnějším miminkům vydrží i do dvou let, ale těm větším asi budete muset trochu přidat do délky – cca na těch 48 – 50 cm. Počítejte s tím, že oproti klasickým plenkám se do těchto dává jen vkládačka, takže mohou být kratší. Původně jsem střih měla cca těch 50 cm a Jasmínce to plandalo a musela to mít na nejmenší zmenšení.

Kalhotky jsou velmi jednoduché – stačí je na bříšku odlepit, odklopit a dát na nočník nebo nad misku / umyvadlo. Pás na bříšku jsem zespodu podšila měkkým flízem, takže nic nedře, netlačí a není kontakt PUL s kůží, což by mohlo být nepříjemné. Také na zádíčkách je podšito, aby nebyl kontakt s kůží. Suchý zip na bříšku je lepší přišít jako 2 – 3 samostatné kousky. Lemovat výhradně flízem, lemovací gumička se chytá do sucháče, protože je velký nápor na oblast olemovanou na bříšku. Zkusila jsem to a musela jsem to přešít. Flíz je skvělý!

Mezi nožičkami jsou kalhotky hodně úzké – tak akorát na plenku o šířce cca 11 cm.

V systému minimální pleny doporučuji udělat zde systém snap-in – mít do kalhotek nacvakávací vkládačku, která vám při čurání nevypadne na zem.

Materiál:

  • cca 50 x 50 cm PUL
  • kousek flízu na podšití pásu na bříško
  • suedecloth nebo flíz na podšití kalhotek na bříšku a zádíčkách (cca tak 50 x 30 cm)
  • 1,5 m proužku flízu o šířce 2,5 cm v celku + cca 30 cm proužku o stejné šíři na olemování “pásku na bříšku”
  • cca 50 cm lastinu
  • ideálně kousek suchého zipu v metráži na pásek na bříšku (je měkký a ustřihnete ho hodně široký) – nahradit lze plenkovacím suchým zipem ze Šijem dětem, který má výhodu, že vydrží více než ten v metráži (odklápěčky otevíráte a zavíráte třeba 30x denně!!!), ale je tuhý – takže podložit např. druhou vrstvou flízu a třeba ještě okraje schovat pod flíz na lemu. Chystám se vyzkoušet, tak pak zveřejním fotku:)
  • kousek suchého zipu očka na “chlopně” – lze nahradit v patentkové verzi druky, mě se ale druky na odklápěčky moc neosvědčily (tlačí, protože jich je tam hodně a nejsou vypodloženy na boku plenkou, navíc zapínání na živém dítěti je o nervy:( )
  • kousek suchého zipu – háčky
  • na jednovelikostní verzi druky

Pruženky – druhy, použití

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Fotonávod:

Vytiskněte si střih, vytiskněte a přeneste na látku – kalhotky na PUL, pásek na suchý zip a flíz.

Na flíz nebo suedecloth si podle kalhotek naneseme kousky na vypodšití na bříšku a zádíčkách (aby nebyl v kontaktu s tělíčkem PUL:)

Na kalhotky nacvakneme patentky, které podložíme kouskem suedecloth.

Nackvaklé patentky.

Na oba konce našijeme kus suedecloth nebo flízu. Přišijeme nejen po krajích, ale i uvnitř kalhotek, aby se suedecloth nechytal do sucháče a držel, jak má.

Na uši našijeme suchý zip (nebo nacvakáme patentky).

Ze suchého zipu si vystřihneme 3 krátké kusy suchého zipu, zaoblíme rohy.

Našijeme symetricky na přední díl vypodložený suedecloth. (Našít háčky po celé délce nedoporučuji, je to moc tuhé, špatně se to odepíná i zapíná.)

Sešijeme k sobě proužek flízu a suchého zipu (na pás na bříšku). Pokud nemáte suchý zip v metráži, tak 2 vrstvy flízu a na ně našít 1 proužek plenkovacího suchého zipu nebo 1 díl flízu a 2 řady plenkového zipu.

Na flízovou stranu našijeme po obou stranách suchý zip – háčky.

Lastin našijeme kolem nožiček a na zádíčka na úplný kraj látky!

Olemujeme kalhotky proužkem flízu širokým cca 2 – 2,5 cm. Flíz mírně natahuji zejména v zákrutech. Je třeba kontrolovat, aby byl založen přesně na polovinu nebo vespod malinko víc:)

Když máme celé olemované, tak podhrnu koneček flízu, který si zastřihnu na požadovanou délku.

Podhrnutý koneček si chytnu nejprve dole, pak hodně natáhnu a chytím nahoře – tak, aby překrýval horní část flízového proužku.

Prošiji rovně a pak ještě kolmo, aby se zakončení nerozjíždělo. Pokud mi kus flízu dole uteče, tak opravím zrubu;-)

Stejně olemujeme celé kalhotky, lastin musíme schovat, nesmíme ho prošít!!!

Patentková verze:

(má nepřišitý suedecloth vevnitř, což se neosvědčilo;-)

Jasmínka ve 12 měsících má kalhotky na prostřední zmenšení (s vkládačkou 70 x 11 cm na třetiny), má cca 8,5 kg.