Ochlazení z léta na podzim přišlo letos opravdu skokově. Jeden den na letní tričko, další na zimní bundu.

Rozárce jsem chtěla ušít stejný zimní rostoucí fusak jako má Kryštof svůj hvězdičkový, měla jsem nakoupené látky od Gábinky – luxusní zlatavou lesklou kočárkovinu a dovnitř nádherné smetanové minky. Navrch měla mít Rozárka právě motýlky, aby fusak ke kočárku ladil.

Chtěla jsem šít před porodem, abych měla na první ochlazení vše jisto jistě i se 3 dětmi připravené. Rozárka se ale chtěla narodit už v červenci, takže fusak nemá:) Se 3 dětmi se do tak velkého díla nemám odvahu pustit, zatím…

Fusak po Míně už je rozbitý a nepoužitelný a Kryštof fusak ještě hojně využívá ve svém kočárku.

Tak jsem si řekla, že je čas zkusit tolik chválený a oblíbený fusak Lodger. U mě, když už fusak, tak rostoucí, je to velká investice a oběma dětem jejich fusak vydržel do 3 let (teda Kryštofovi vydrží určitě do 3, možná i do 4, bude-li ještě občas jezdit v kočárku). Takže jsem nakonec vybrala rostoucí vícesezonní fusak Lodger Bunker Outdoor. Ač jsem zamačkávala slzu nad nádhernými designy fusaků pro malá miminka, tak krásné vzory, barvy…

U fusaků Lodger se mi zejména líbí, že vychází ze zavinovaček – Rozárka je typické zavinovací miminko. Nejradši bych ji ještě vozila v zavinovačce (máme péřovou, z jemného prachového peří, tak jak nás balily naše babičky a maminky), ale bohužel zima nastoupila velmi ztuha a zavinovačka jí končí někde v úrovni bříška a na ručičky je jí zima.

Jednoduchý flízový fusak není ani těžké ušít. Takto vymakaný fusak z více vrstev by už dal pořádně zabrat, já bych ho šít nechtěla:-D Momentálně na to není čas a kapacita.

U Kryštofa se mě velmi osvědčil fusak vícevrstvý, takže není třeba mít fusak na zimu a na jaro, kromě parna v létě fusak slouží od svého ušití stále. Kdybych šila, tak určitě opět s vlněnou vložkou, která se dá odepnout po zimě.

Blbé jsou ale razantní změny teplot, kdy je to jeden den na vlnu a další den na fusak tenký a za 3 dny se to opakuje opačně. U toho našeho fusaku se musí převlékat pásy, když chci dát a sundat vlněnou vložku a z toho mě cukají nervy. Lodger toto má mnohem lépe vymyšlené, protože má díry na pásy dlouhé, stačí jen rozepnout sucháč a během vteřinky je vnitřní vrstva venku. Nicméně si myslím, že tento model do beránka s vysokých chlupem asi uplatnit nepůjde, i když možná by se to nějak vymyslet dalo, uvidíme, třeba ještě motýlkový realizovat do sporťáku budu a třeba si s tím nějak poradím:)

Zatím jsme s fusakem moc spokojeni, Rozárka v něm dokonce venku v kočárku začala spinkat déle jak obligátní 20timinutovky:) Takže je čas šít… (i když s Kryštofem na klíně), snad…


Zabalení do 2 vrstev fusaku není úplně šup šup, ale miminko se tam cítí opravdu hezky zavinutě. Výhoda je, že tam Rozárka může jít jen v tenké mikince, takže ji nemusím před spaním (zatím teď na podzim) oblékat.

Fusak je focen v našem Cybex Priam, který má korbičku větší než běžné kočárky s minivajíčkem.

(Fotila jsem dnes během ukládání a malá usla už během toho balení, jak je vidět na fotkách:) Ale toto fusak jistě nezaručí:-D

Fusak se dá prodloužit určitě do 3 let věku, Kryštof (2,5 roku) tam má určitě ještě pohodlnnou rezervu.

Spodní odepínací část – lze pohodlnně vyprat, když se ušpiní, což je praktické, ale odepíná se tak, že pod nohama zůstává ještě část fusku, který se podle mě od bot snadno ušpiní také a vyprat odděleně a odepnout samostatně nejde. V tomto mě přijde Emitex trochu vymakanější. Nicméně upřímně říkám, že jsem vlastně tuhle část samostatně nakonec nikdy neprala:-D

Zde je fusak po odepnutí spodní prodlužovací části, na miminko se toto chapadlo dole ohne nahoru na nožičky a přes to se zapnou uši. Což je takové trochu krkolomné, ale určitě to bude o zvyku:)

Nádherná zelená barva, na internetu vypadá jako mentolová, ale řekla bych že je to spíš zelená, ale moc krásná. Ani holčičí ani klučičí, proto jsem ji nakonec po dlouhém váhání vybrala, ač k našemu motýlkovému kočárku by se víc hodila růžová, modrá nebo smetanová. Ale já miluji zelenou, však už mě znáte:)

Fusak je pro Rozárku do motýlkového kočárku, kdybych kupovala do snapíka, brala bych tuhle nádhernou modrou barvu, která moc sluší Kryštofovi, ale tomu zůstává hvězdičkový fusak😉

Vnitřní část fusaku jde stahnout úplně k halvičce, jako spacák.

Vnější část se zapíná uprostřed na zip (osobně jsem si zapínání uproprostřed a ne na krajích – jako tomu bývalo u fusaků třeba na nás – zamilovala). A ještě přes to je chapadlo na sucháč. Výhoda je, že když chceme jen rychle fusak zavřít a není taková zima, tak zip vůbec nemusíme použít – viz první fotka s Rozárkou:)

Materiál fusaku se mi moc líbí, je jemný, ale voděodolný, matný a vypadá luxusně. Ale co nechápu je, proč z boků je na fusaku flíz. Pokud je povrch voděodolný a na boky, kam padá také déšť, se dá flíz, tak voděodolnost trochu ztrácí na smysluplnosti. Takže lehoučkého krátkého deště OK, ale jinak bude nánožník nebo pláštěnka nutností.

Vnitřní zateplovací vložka – ta mě nadchla svým materiálem, šusťák na ní je jemňoučký a moc příjemný, takový mám ve svém spacáčku do mrazů od firmy Prim:-)

Zatplovací vložka má pět chapadla na suchý zip.

Fusak má otvor na 5bodový bezpečnostní pás.

Fusak jde použít i bez vnitřní zateplovací /zelené/ vložky, takto bude super na jaro, chladné léto…

Myslím si, že podobně by šla použít i jen samostatně zelená část.

Výhoda je, že snadno odepneme zateplovací uši, takže dítě může být na podložce do kočárku a v případě ochlazení dáme jen uši a zateplíme…

Samostatná podložka do kočárku.

Co se mi na fusaku Lodger líbí opravdu hodně, jsou otvory na pásy. Nesnáším provlékání pásů dírkami ve fusaku, to je činnost, kterou dělám opravdu s odporem, a proto peru fusak jen v krajní nouzi a dokonce přelékám v krajní nouzi. V našem Valco Snap musím pásy vyndat přímo až za zádíček, celé je vyvléknout až k sedadlu a znovu navléknout do fusaku. U Lodgeru se jen rozepne velký otvor na suchý zip, vyndá se celé rameno a pak se to zase zapne, naprosto geinální! Pokud si budete někdy šít fusak do kočárku samy, tak toto určitě doporučuji. I když v mém fusaku s vlněnou vložkou by toto asi realizovat bohužel nešlo:(

Jemný šusťáček a zapínání na sucháč, který je variabilní, Rozárce je zapínání ale zatím velké:)

Šňůrky za zády na zavázání fusaku, aby nepadal dolů, jde vužít jen u některých kočárků, např. u GT3.

Protiskluzová podložka pod zadečkem, velmi praktická věc, aby fusak neklouzal dolů…

Dlouhé otvory na pásy se suchým zipem.

Vnitřní vložka / podložka se do vnější připíná páskem na suchý zip do očka.

Nejvnitřnější zateplovací vrstva se může přichytnout k vnější vrstvě neškrábavým suchým zipem – tak trochu hlavolam, co kam:-)

Stahování vnitřní zateplovací vložky je nad hlavičkou na šňůrky, které se musí zavázat na mašličku. Praktičtější by mě přišla asi olivka. Možná si jí tam dodám.

3 vrstvy fusaku v místě hlavičky. Je třeba se asi trochu naučit je správně do sebe položit, aby hezky držely tvar kolem hlavy a vycházely vnější /šedé/ uši po zapnutí přes vnitřní /zelené/ uši.

A ještě celkový pohled na fusak s vnitřní vložkou bez dítěte.

Voděodolnost jsem zkoušela zatím jen kapkami nakapanými doma ze skleničky. Kapičky na vnějším šusťáku drží, ale za deště nemám odvahu s naší Rozárkou zkoušet. I s ohledem na to, že část vnějšího fusaku je jen flíz.