Ochránit hlavu nejen dětí před prudkým sluníčkem je velmi důležité. My jako rodiče máme různé požadavky, jak má pokrývka hlavy vypadat, co vše má zakrýt a z čeho má být ušita… Osobně jsme už vyzkoušely s dětmi velmi mnoho materiálů a střihů, proto vám shrnuji své postřehy. Rozhodně zde neplatí (u nás), že jeden střih a materiál je nejlepší, vlastně máme všechno a nosíme všechno velmi rádi.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Podle čeho vybírat střih a materiál na klobouček?

Střihy

Vhodné materiály

Čím vyztužit

 

Podle čeho vybírat střih a materiál na klobouček:

  1. Poskytnutý stín – zde záleží, zda potřebujete jen zakrýt místo nad očima (většinou pro větší děti), celý obvod – zejména zátylek (toto platí naopak hlavně u miminek, těch nošených v šátku nebo nosítku) nebo má jít jen o pokrývku hlavy před slunečním žárem (my chodili v létě s kapesníkem na 4 uzlíky:-)
  2. Podle ročního období / teploty – většina dětí užije jak čepičku na jaro, která ochrání ouška před průvanem a zároveň poskytne stín pro oči, tak vysloveně letní kloboučky s širokou ochranou pro hlavičku z prodyšného materiálu.
  3. Barva – zde dávejte pozor, abyste dětem dávaly spíše světlé barvy, tmavá barva se na letní klobouček nehodí. Pro miminka na toto dbám velmi, u starších již denim barva taky prošla:-)

Látky

Střihy:

Klobouk klasik

Klobouk má výhodu, že je skladný, sluší všem, je unisex, mohou ho mít jak holky, tak kluci. Má krempu dokola, takže chrání rovnoměrně celé okolí hlavičky.

Tip: Rostoucí obvod

Kloboučky jsou na šití velmi pracné, někdy stačí ušít maličko větší obvod a zadní část stáhnout například na olivku nebo na tkaničku. Většinou stačí také prostá prádlová gumička do tunýlku, která roste s dítětem. Klobouček tak vydrží více sezon, u malých dětí se přes dvě asi nedostanete, ale kolem 5. roku již vydrží klobouček většinou 3 sezony, někdy i víc.

Stahování vzadu na hlavě zajistí rostoucí funkci kloboučku, návod najdete přímo v návodu na tento klobouček.

Střih na letní klobouk (obvod 40 – 63 cm)

Tip: Větrací otvory

Kloboučky nosíme většinou v horku, průchodky na bocích kloboučku pro lepší cirkulaci vzduchu ocení úplně každý.

Klobouk elegán

Tento klobouk má velkou výhodu, že sedí na hlavě víceméně všem díky “véčkovým” dílům, které se dobře přizpůsobí kulaté i oválné hlavě. Zdá se, že je to spíše dívčí a dámská verze, ale pokud zvolíte vhodné látky, může klobouk nosit i kluk. (Ověřeno v praxi).

 

Tip: Aby klobouk neulétl

Zavazování pod krkem je skvělé pokud fouká. U moře nebo na horách nepostradatelné a naše 9 letá Jasmína odmítá nosit nezavazovací klobouky, protože jí vadí, že jí čas od času ulétnou… 

Střih na letní klobouk (obvod 40 – 63 cm)

Klobouček s prodlouženou krempou na krk

Vylepšení kloboučků výše. Zadní krempa je delší, krásně tak chrání krk. Naprosto nejlepší klobouček pro děti nošené v šátku nebo nosítku.

Klobouk s vyztuženou širokou krempou

Tento klobouk má v krempě výztuhu z decovilu, takže krempa drží svůj tvar a krásně chrání obličej i krk před sluníčkem. Velká výhoda je teda velký stín, který neposkytne žádná jiná pokrývka hlavy.

Nevýhoda je, že není dobře skladný, nedá se dát do batůžku na výlet, musí se uchovávat v “nenahňácaném stavu”, skládáním totiž decovil trpí. Pere se opatrně (já peru v umyvadle s kartáčkem v ruce:-).

Na klobouček nepotřebujete střih, výhoda horní části, která je “jen nařasená” do harmoniky je, že krásně větrá a sedne naprosto jakémukoliv tvaru hlavy. Zdá se možná někomu být holčičí, ale šila jsem jej mnoha klukům a nosilo jej 5 mých synovců.

Výhoda krempy vyztužené decovilem je, že neleze do očí. Nevýhoda je, že se někdy dítě “nevejde do dveří” :-)))) Obrazně řečeno…

 

 

Návod krok za krokem:

Letní klobouček se širokou krempou (fotonávod)

Šáteček

Šáteček chrání dětskou hlavičku před přímým slunečním svitem a chrání ouška před větrem. Neposkytuje ale vůbec žádný potřebný stín v obličeji, pokud není opatřen kšiltem. Viz níže.

Šáteček / čelenka (návod a střih)

Šáteček s kšiltem

Velmi populární pro holčičky. Vypadá hezky, slouží jako “údržba vlasů”, aby nepadaly do čela, a má lehkou ochranu vrchní části hlavičky před sluníčkem.

Šáteček s kšiltem (střih a fotonávod)

Čepička s kšiltem

Čepička s kšiltem je vlastně taková úpletová kšiltovka. Můžete šít i v úpravě na tkaničky a ochranu oušek před větrem, pak je vhodná na jaro.

Čepička s kšiltem z prémiového funkčního úpletu s ochranným faktorem.

Úprava oblasti kolem oušek z původního střihu více zakulaceno a nejsou tam tkaničky. 

Čepička do kulata – na ouška a šňůrky obvod 31-55 + kšiltík

Čepička s kšiltíkem z úpletu s ochranným faktorem

Kšiltovka

Velmi oblíbená pokrývka hlavy s kšiltem. Výhoda je, že vyztužený kšilt neleze do očí a perfektně chrání zrak a horní část obličeje před sluníčkem. Nevýhoda je, že krk je holý, stejně tak tváře.

Maličké děti si ji také často sundávají.

Obyčejná kšiltovka.

Kšiltovka (možno s krytím krku) 40-63

Bekovka

Obdoba kšiltovky se stejnými vlastnostmi.

Bekovkou nepohrdne žádná slečna, ani malá, ani velká, ani maminka… 

Bekovka (možno s krytím krku) 40-63

Můžete také vyzkoušet kšiltovku podle tohoto staršího návodu:

Kouzelná kšiltovka z letního softshelu (fotonávod)

Kšiltovka s ochranou krku

Řešení, kdy dítě má kšiltovku, ale ještě ochranu na krk, je u malých děti velmi praktické, miminkům někdy vadí krempa na klobouku, protože ztrácí běžný záběr pohledu a necítí se dobře. Zde sice není chráněn celý obličej stínem, ale zadní a přední část velmi dobře. Je to takový kompromis.

Kšiltovka s krytím na krk chrání miminka ve velmi citlivé části těla, zejména pokud jsou to aktivní lezci a nebo jsou nošeny v nosítku či šátku.

Kšiltovka (možno s krytím krku) 40-63

Bekovka s ochranou na krk

Bekovka, která má ochranu na krk, takže je chráněn obličej i krk.

Bekovka s krytím na krk, které lze stáhnout poutky tak, aby nelehlo přes uši, pokud dítě potřebuje.

Bekovka (možno s krytím krku) 40-63

Pirátka

Velmi oblíbená pokrývka hlavy, protože lze regulovat zavázáním. Je skvělá na odvod potu z čela. Hodí se jako funkční pokrývka hlavy, aby na ni nepálilo sluníčko.

Nevýhoda je, že nechrání celý obličej před sluníčkem.

Pirátka 36-55+ (bez kšiltu / s kšiltem)

Pirátka s kšiltem

Obdoba kšiltovky, ale má tu výhodu, že ji lze krásně regulovat zavázáním na zátylku a navíc přirozeně poskytuje ochranu krku tak nějak “nenápadně”, což ocení zejména rodiče větších dětí, kterým přijde krytí krku už “pro mimina”. Nevýhoda je, že zůstávají nechráněné tváře.

Pirátka 36-55+ (bez kšiltu / s kšiltem)

Vhodné materiály:

Plátno

Plátno můžeme mít různé kvality a gramáže, na letní kloboučky se hodí jemná plátna nižší gramáže. Ale zase silnější plátno drží lépe tvar.

Plátno je prodyšné a po vyprání se mačká, je třeba dodat, že kloboučky se žehlí špatně. Ale i tak plátno zůstává nejlepším materiálem na kloboučky. Já zastávám názor, že se bohatě “vyžehlí na postavě”. Mám ale jemná kvalitní designová plátna.

Popelín

Platí o něm to samé jako o plátnu výše, zajímavé je, že se popelín dá koupit s příměsí elastanu, pak se méně mačká a lépe přizpůsobí hlavičce. Ale zase elastan a lidský pot je kombinace, která někomu nemusí být příjemná.

Popelín je na hlavě opravdu “jak nic”.

Voál

Tenoulinká látka, může být různého složení, na hlavě je jako pavučinka.

Lněné plátno

Za mě hitovka na kloboučky. Šila jsem ze 100% lnu, ale ten je na obličej po vyprání chvilku trochu hrubší (rychle ale změkne) a nedá se dobře žehlit. Pak jsem ale objevila lněné plátno s viskózou. To se mačká minimálně a na postavě se “vyžehlí”. Je prodyšné, jemné, naprosto úžasné. Je moje oblíbené na letní pokrývky hlavy, protože naprosto skvěle dýchá.

Lněné plátno s viskózou. Aplikace z Pattistudia.

Toto je klobouček ze 100% lnu, který obletěl svět. Patřil mému synovci Šimonovi a po něm ještě dalším jeho 4 bráškům. Na každé fotce z dovolené ho vidím:-) Takže asi se osvědčil. Rodiče chtěli zejména pevnou velkou krempu kvůli nošení v krosničce.

Košilová riflovina

Toto je vlastně plátno. Jen denimového vzhledu. Je tenoučké a na léto báječné, klobouček se hodí ke všemu. Riflovina je koupená u Batani.

Jemný prací kord

Klasický manšestr je spíše na chladnější dny, ale jemný tenoučký prací kord (košilový manšestr) je prima i v létě. Ověřeno v praxi.

Kepr

Je to velmi pevný a odolný materiál. Není moc prodyšný, takže bych ho opatřila na bocích průchodkami na větrání. Na klobouček doporučuji biobavlněný kepr ze Šijemdětem, je krásně jemný.
Velká výhoda je, že kepr drží krásně tvar!

Starší recenze na klasický tužší kepr:

Silver

Pružné sportovní plátno, které kupuji na Batani. Pro miminka je naprosto dokonalé! Je totiž pružné, tenoulilinké, krásně dýchá, dobře se z něj šije, kšiltovečka se vám vejde do kapsy u riflí! Nemusí se žehlit, po vyndání z kapsy vyndáte něco jako zmuchlaný kapesník, ale toto plátno po chvilce samo na postavě začne dostávat zpět svůj “vyžehlený tvar”, opravdu zázračné!

Nevýhoda je, že je to umělé vlákno a obsahuje elastan.

Prémiový funkční úplet

Je to velmi elastická látka, představte si ji asi jako plavkovinu. Výhoda je, že obsahuje ochranný faktor 50. Je skladná, nemačká se, dobře se udržuje. Přizpůsobí se hlavičce. Úplet je tenký a prodyšný, ale vazba je celkem “hutná”. Nevýhoda je, že je to umělý materiál a obsahuje hodně elastanu. Je to funkční materiál.

Pozor: Těchto úpletů je několik druhů, a ne každý se na kšiltovku hodí, některé jsou tak “na plavky”. Koukejte na složení: ten na fotce je melír bez počesu a má 200 g a složení: 87 % polyamide, 13 % elastan (Lycra extra life). Zdání klame a úplet 200 g je na pohmat silnější. Obsahuje též více elastanu a není to na čepičku už dle mého názoru komfortní. Ale záleží… třeba na koupací do bazénu proč ne…

Bavlněný jednolícní úplet

Bavlna je na léto skvělá, nejlepší na čepičku je 100% tenoučký jednolícní úplet bez elastanu.

Bambusový jednolícní úplet

Na nošení na léto naprosto skvělý, je tenoučký, bambus přirozeně chladí, odvádí pot (ale pozor, také vodu drží a špatně schne). Na fotografii je tenoulinký úplet z bambusové viskózy s elastanem z Moraviatex. Na hlavičce je opravdu super, ale šít z něj čepičku? Tak to bych nepřála ani nepříteli… jednak vůbec neseděl střih, hodně se vytahuje po nasazení na hlavičku a malý v ní zaplul až po oči! Takže jsem hodně zkracovala. A pak taky u šití tak neskutečně utíká… ale jinak za mě super! Nosíme ji rádi.

Sportovní bambusový úplet ze Šijemdětem.

Modal

Za mě naprosto perfektní materiál na léto, protože krásně větrá, nenasáká, rychle schne, je prostě báječný. Zatím mám čepičku z něj v plánu.

Čím vyztužit:

Při šití klobouků a kšiltovek najdou využití také různé výztuhy. Možností je mnoho podle toho o jakou výslednou tuhost nám jde – pro jemné vyztužení sáhneme po vliselinu, pokud chceme tuhý pevný kšilt nebo krempu,  můžeme použít například Decovil nebo Ronar. Také si rozmysleme, jaké zacházení s kloboučkem či čepicí očekáváme:-) Některé výztuhy jsou totiž poměrně náchylné na polámání (například právě Decovil).

Více o výztuhách najdete v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Vliselin

Na jemnější vyztužení, výhoda je, že lze jednoduše čepice prát. Nehodí se ale na vyztužení, která má “držet” (kšilt, tužší krempa).

Krempa kloboučku vyztužená vliselinem.

Ronar

Výhoda je, že se nedá zlomit, dá se prát. Drží celkem dobře tvar.

Kšilt vyztužený Ronarem.

Decovil

Decovil v kšiltu.

1

Decovil do kloboučku s pevnou krempou.

Polifix

Výztuha, která je pevná, hodí se do kabelek a nebo třeba do kšiltu kšiltovky, bekovky… Výhoda je, že se nedá zlomit.

Koupíte například zde nebo zde.

Na závěr jedna fotka pro zasmání z mého archivu, našla jsem ji, když jsem hledala fotky do článku: