Lucia pro vás připravila úžasný návod, jak ušít jednoduchou kšiltovku.

Materiál je vhodný volit nějaký, který hezky drží tvar. Lucia volila letní softshell s membránou, který je navíc i funkční proti dešti. Skvělá volba by byla i montérkovina.

Materiál na kšiltovku: Unuodesign
Nejprve si připravíme střih. 

Na obvod hlavy 50 cm potřebujeme jedno kolečko o průměru 19 cm, k tomu pasující kšilt ve tvaru měsíce (2 ks, budeme přišívat k sobě) a pásek.

Tvar a velikost pásku má velký vliv na výsledný tvar čepice. Já jsem střihla 60 cm (nejlépe stříhat přehnuté, tedy 30 cm), od středu 10 cm má šířku 8 cm a pak se ke kraji zužuje až na 5 cm (viz foto).

Kolečko zapošijeme rovnostehem ve 3, 6, 9 a 12 hodinách – asi 5-6 cm trojúhelník, ne širší než půl centimetru. (Jak správně odšít záševek se dozvíte zde.)

Kolečko lze v téhle fázi zmenšit a zkusit znova našpendlit. Našpendlíme (softshell by se myslím neměl špendlit, tak jsem špendlila hodně do kraje, jinak lepší je použít svorky) kolečko a pásek, abychom zjistili, jak to na hlavě modela sedí a poznamenáme, kde pásek končí – a v tom místě sešijeme rovnostehem, ustřihneme a celé přešijeme overlockovým stehem.

Kolečko a pásek sešijeme rovnostehem a přešijeme overlockovým stehem (nebo cikcakem), aby to nikde nekousalo. Výsledek.

Kšilt: Přišijeme líc na líc rovným stehem, důkladně přetočíme, zažehlíme a přešijeme z líce rovným stehem.

Nyní našpendlíme kšilt zespodu (aby trčel nahoru) a opět zkontrolujeme jak to celé sedí.

Připravíme si pruženku a celou čepici olemujeme (rovnostehem). Začínáme na zátylku a v rozích kšiltu dobře přidržujeme. Pokud jsme na konci kroku zjistili ze to máme celé větší než obvod hlavy modela, pruženku při šití potahujeme.

V místě, kde končí kšilt, je potřeba dát více pozor a důkladně přidržet, aby jsme se nedostali mimo pruženku.

Nakonec je ještě potřeba přišít (rovnostehem) kraje kšiltu k pružence, aby kšilt netrčel moc navrch.

Děkuji Lucii za zpracování návodu.