Slušivý, šmrncovní a spolehlivý. Má jištění pod bradičkou a krempu vyztuženou, takže není “chcíplá”, jak já říkám. Krásně chrání obličej před sluníčkem. Navíc jsem ho po mnoha pokusech vychytala i tak, že nemá podšívku a je tedy lehoučký.

Střihu na klobouček netřeba, stačí obyčejné školní potřeby: kružítko, pravítko a vzoreček, jak vypočítat obvod kruhu:)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Materiál:

Plátno (lněné, bavlněné, …), popelín, jemná riflovina, jemný kepr, silver, … Budete potřebovat cca 30 – 35 cm dlouhý pruh látky v šíři 110 cm.

Materiály vhodné na pokrývky hlavy na léto:

Letní pokrývky hlavy: Jaké střihy a z jakého materiálu šít?

Vhodná výztuha:

Na vyztužení krempy si připravte čtverec decovilu cca 30 x 30 cm nebo 35 x 35 cm (záleží na obvodu hlavičky).

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Dále budete potřebovat kousíčky suchého zipu na jištění pod bradičkou (doporučuji měkký suchý zip v metráži a neškrábavý suchý zip háčky, na tyto účely perfektní) a 1 m lemovací gumičky vhodné barvy.

Užitečné odkazy:

Žehlení

Různé způsoby lemování

Fotonávod:

Nakreslíme si střih. Jelikož kružítko na decovil špatně kreslí, tak doporučuji mít papír a připravit si střih nejprve na papír – resp. kruhy. Změříme obvod hlavičky dítěte v místě, kde bude nosit klobouk. A vypočteme poloměr, kolik nabrat do kružítka.

Pro matematicky méně talentované (:-D ):

Obvod hlavičky vydělíme “pí” a to celé vydělíme dvěma, a máme poloměr. Tzn. mám-li obvod hlavičky 52 cm, je to takto: r = (52:3,14):2 => r = 8,3 cm.

 

Nakreslíme na papír vnitřní kružnici – obvod hlavy. Pak přidáme zhruba 8 cm na krempu a nakreslíme obvod vnější kružnice.

Střih vystřihneme a přeneseme na decovil. Vystřihneme z decovilu.

Naneseme na látku – 2x – pozor, nyní musíme přidat na švy. Radím raději třeba 7 mm – 1 cm. Stačí přidat uvnitř kruhu, ale jelikož nikdy člověk neví, jak se co pohne, doporučuji přidat raději po obou stranách alespoň 5 mm.

Vystřihneme.

1

Připravíme si z látky pruh na horní část klobouku – dlouhý jako obvod hlavičky + přídavky na švy (je třeba mít přídavky úplně přesně, aby to sedělo dobře po našití do krempy). Vysoký asi cca 14 – 18 cm dle velikosti hlavičky, nejlepší je asi naměřit podle dítěte nebo nějakého klobouku, který máte. Jasmínka má obvod hlavičky cca 47 cm a výšku klobouku jsem dělala 15,5 cm. Přídavky na švy dáváme dole cca 0,7 cm a nahoře klidně i 1,5 cm!

Sešijeme konce pruhu látky k sobě.

2

3

4

5

Nyní si nařasíme vršek – složíme do harmoniky a necháme si kousek volného místa u švu na obou stranách, do toho harmoniku jakoby “obalíme”. Těžko se to popisuje i fotí, musíte prostě zkoušet a až dosáhnete výsledku jako na fotkách, tak jste na to přišli.

Řasení prošijeme z rubu opatrně rovným stehem a pak ještě začistíme na overlocku (nebo cikcakem). U overlocku nestříhám nitě, ale hezky je zapošiji, aby se to nepáralo.

6

Nyní přišijeme jeden kruh z krempy k vršku klobouku.

7

Přichází chvíle decovilu. Položte decovil na žehlicí prkno (POZOR, TOU LEPÍCÍ STRANOU SMĚREM K LÁTCE! VČERA JSEM SI ZNIČILA ŽEHLICÍ PRKNO, PÁČ SE MI DECOVIL NENÁVRATNĚ PŘILEPIL K PRKNU…) a na něj naaranžujte krempu. Šev přišití k vršku klobouku musíte “vtáhnout pod decovil” nebo jak to napsat:) Látka a decovil musí prostě perfektně pasovat a mezi nimi nesmí nic být. Postupně dokola vytahujte látku tak, aby přesně sedla a špendlete si ji k decovilu. Až máte perfektně připraveno, tak postupně zažehlujte, na nejvyšší stupeň a bez páry. Špendlíky vždy vytahujte před najetím žehličky. Chce to cit a trpělivost, ale výsledek stojí za to!

8

Nyní si připravíme šňůrky na jištění pod bradičkou. Já dělám jednu krátkou 8 cm + přídavky na švy a 22 cm + přídavky na švy, výsledná šířka ušité šňůrky je cca 1,8 cm 😀 Šňůrky rovnou podhrnu a prošiji už z líce rovnostehem.

(Pokud máte radši zavazovací kloboučky, tak uděláte šňůrky tenčí a dlouhé nebo použijete třeba mašličky atp.)

9
Našpendlená šňůrka zvenku.
10
Našpendlená šňůrka zevnitř.
11
Šití – jehla posunutá úplně vlevo.

Nyní přišijeme spodní část látky na krempu. Je dobré si to dobře našpendlit, popř. nastehovat. Nezapomeňte na příslušná místa vložit šňůrky – cca do poloviny klobouku, já dávám malilinkato více dozadu. Prošijeme rovným stehem (patka na overlocku je moc široká, s tou mi to šít nešlo) – šiji jehlou nastavenou při šití co nejvíce doleva (tzn. šířka stehu ne na 3,5 jak bývá uprostřed, ale na 1). Šijeme po maličkých úsecích a vždy srovnáme všechny látky, abychom prošili skutečně to, co máme (já jsme asi 5x párala, když se mi tam chytlo něco, co nemělo…). Při přestávkách v šití musíme jehlu mít dole v látce, aby nám šití neujíždělo.

12

Nyní začistíme konce krempy lemovací gumičkou. Tu mírně natahujeme, aby hezky obepnula krempu. Zakončení gumičky doporučuji udělat podle tohoto návodu.

13

Jiná možnost je začistit tak, že podhrneme obě části látky na konci krempy, našpendlíme, ideálně i nastehujeme a pak prošijeme co nejvíce ke kraji. Je to asi hezčí, ale pracnější. Výhoda je taky žehlení, lemovací gumička žehličku ráda nemá…

14
15
16

Nyní už jen našijeme suché zipy na šňůrky – našívám až po došití, protože klobouk ozkouším a naměřím si, jak má být šňůrka utažená. Háčky dáváme vždycky na vnější stranu šňůrky – dávám na tu kratší šňůrku. Očka na vnitřní stranu (na delší). Ještě důležité upozornění – suchý zip háčky si našijte co nejblíže je klobouku a dlouhé asi jen těch cca 7 cm, aby se vám nechytaly do lemovací gumičky! (Poslední obrázek u bodu 13.)

Všechny, které úspěšně dotvořily, vítám mezi kloboučnice 😀