Podle střihu si sami můžete ušít svrchní kalhotky z materiálu se zátěrem PUL (vrstva, která je nepromokavá, ale prodyšná).

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

 

Střih vznikl v mé dílně upravováním toho, co jsem našla a měla po ruce:-)

Střih můžete libovolně používat pro svoje soukromé nekomerční účely, děkuji:)

Materiál:

  • 1/2 m2 látky se zátěrem PUL
  • 2 m lemovací gumičky
  • kousek umělého flízu na podložení patentek (nebudete-li mít, můžete podšít zbytkem PUL látky, která vám zbude po vystřižení nebo nepodšijete ničím, patentky pak půjdou malinko hůř rozepínat).
  • 12 párů plastových patentek
  • kleštičky na patentky (kleštičky nejsou levná záležitost, ale práce s nimi se vyrovná investici vložené třeba do návštěvy divadla:-))) Je možné si je také vypůjčit)
  • nit a šicí stroj:-)

Všechen materiál (kromě flízu) nakoupíte v nejúžasnějším látkovacím obchůdku na světě: Šijem dětem

Pruženky – druhy, použití

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Fotonávod:

Vytiskněte si střih(použijte 3 listy označené nápisem “s křidélky”), slepte jej dohromady lepící páskou (místa, kde navazují díly A, B a C jsou označena na konci každého dílu). Na dílu A je špatně viditelné měřítko (pod nápisem díl A), který označuje 1 cm. Mělo by to po vytisknutí zhruba odpovídat:-) Střih přeneste krejčovskou křídou na látku. Vyznačte si též místa, kde přijdou patentky (křížky) / v případě použití sucháče místo, kde bude sucháč / a místa, kde přijde nařasit gumička.

Vystřihněte (nenechávejte nic na švy, žádné nebudou:-). Vznikne vám kus s plenkou + 2 křidýlka.

Vystřihněte si ze zbytku umělého flízu kousky v místech, kde budou patentky na opakované zapínání (nahoře kalhotek). Přichytněte flíz k PUL látce (nepoužívám špendlíky, ale klipsy). Přišijte po obvodu overlockem. (Nebo cikcakem.)

Přesně v místech, kde jsou křížky (raději ještě přeměřte pravítkem, zda jsou vždy stejně od kraje i od sebe, aby zapínání bylo přesné, přenesení na látku nebývá úplně spolehlivé) nacvakejte patentky.

Na přední díl patří cvočky. Na jednovelikostní systém (6 patentek pod vrchní řadou) patří nahoru do první řady lůžka a do druhé a třetí řady cvočky (2 lůžka z páru vám zůstanou proto nevyužívá).

Na zadní díl patří lůžka tak, aby čepičky byly na lícové straně kalhotek, samozřejmě:-)))

Pod patentky, které jsou na zmenšování kalhotek dávám flíz jen vysloveně symbolicky, slouží tak perfektně. Můžete tento systém použít na všechny patentky (perfektní zpracování maličkých zbytků:-).

Lemovací gumičkou obšijte rovný konec křidýlka. Gumičku ustřihněte až po přišití. Nejprve ji přišijte a zapošijte, aby pevně držela. Pak co nejvíce to jde natáhněte gumičku a šijte po celé délce. Na konci zapošijte a odstřihněte gumičku (konce budou do špičky).

Obšitá a nařasená křidýlka.

Přichytněte si křidélka klipsami ke kalhotkám a overlockem přišijte (stačí šíře 4 mm). Křidélka patří doprostřed kalhotek. (Nemáte-li cikcak, prošijte jen rovným stehem asi 0,4 cm od kraje:-)

POZOR!!!

Křidélka přišíváme jakoby obráceně – tzn. že overlockový šev je po lícové straně (jelikož pak obšijeme tento šev lemovací gumičkou, zůstává to začištěné z obou stran).

Přišitá křidélka (šev na lícové straně).

Nakonec celé kalhotky obšijte lemovací gumičkou. Nařasíme ji v oblasti, kde jsou přišitá křidélka (ale ne na maximální natažení) a v oblasti na zádíčkách (vyznačeno ve střihu) – na zádíčkách řasíme na maximální natažení gumy.

Hotové svrchňáčky.

Hotové svrchňáky zapnuté na největší velikost.

…a nejmenší velikost.