Chcete ušít šaty a nemáte střih přímo na šaty? Nevadí! Existuje spousta způsobů a možností, jak šaty vytvořit ze střihu na tričko a sukni. Nebo i jen ze samotného trička. Platí to samozřejmě pro šaty dámské i dětské. Kreativitě se meze nekladou, stačí správně kombinovat a šatičkové puzzle může začít 🙂

 

Základních způsobů je několik:

 

Spojení trička (nebo tílka) a sukně

   – Šaty z klasického tílka – dívčí

   – Šaty z trička s přinechaným rukávem – dívčí

   – Šaty z trička s běžným rukávem – dívčí

   – Šaty z trička s raglánovým rukávem – dívčí

   – Šaty z trička s přinechaným rukávem – dámské

   – Šaty z trička s běžným rukávem – dámské

   – Šaty s nabíraným výstřihem

   – Šaty z trička s netopýřími rukávy

   – Sportovní šaty

   – Šaty se špagetovými ramínky

   – Šaty ze sportovního tílka

   – Šaty z jakéhokoliv trička a jakékoliv sukně

   – Šaty s řaseným obdélníkem místo sukně

   – Body – šatičky

Prodloužení trička na šaty

Střihy na šaty ze vzájemně kompatibilních dílů

Postupně si představíme všechny a ukážeme konkrétní příklady.

Spojení trička (nebo tílka) a sukně:

Pokud spojujeme k sobě tričko a sukni, je třeba zvolit správně velikosti obou částí a také vhodně zvolit místo, ve kterém k tričku nasadíme sukni, aby vše správně vyšlo. Zjednodušeně řečeno – obvod spodní části trička a horní obvod sukně by měly být stejné, aby byl přechod pěkný a hezky navazoval.
Pokud použijete sukni áčkovou nebo sportovní, musí šířka předního dílu trička/tílka přesně vyjít do předního dílu sukně a šířka zadního dílu vršku zase do zadního dílu sukně. Pokud použijete sukni kolovou, půlkolovou nebo jen nařasený pruh látky, musí se horní obvod sukně/délka pruhu shodovat s obvodem dolního okraje trička/tílka v místě nasazení sukně.

Pokud je horní obvod sukně před našitím větší než obvod trička, je potřeba sukni před šitím například nařasit nebo naskládat do skladů. V každém případě je důležité v místě spoje zachovat pružnost! Tedy šít pružnými stehy a v případě řasení na rovnostehu vytáhnout řasicí nit.

A v jakém místě přestřihnout tričko a všít sukni, tedy v jaké výšce nasadit sukni? To může být do značné míry individuální. Některým postavám bude slušet nasazení sukně v úrovni pasu, jiným lehce pod pasem, na někom může vypadat pěkně i sukně nasazená v úrovni boků. Záleží i na střihu sukně – kolové a půlkolové sukni sluší začínat spíš okolo pasu, áčková, sportovní a kanýrová snese nasazení i níže.

Někdy se hodí, aby nebyl vzor v pase přerušen, a tak je lepší šít šaty, které máte koupené jako vršek a sukni, v celku. U dívčích bez záševku jednoduše spojíte, u dámských, kde je záševek, máte možnost buď jej zcela vypustit, nebo zanechat, jak na to, najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na šaty “v celku”

Šaty z klasického tílka – dívčí

Pro holčičky můžete ušít úplně jednoduché letní šatky spojením střihu na tílko a nařaseného pruhu látky. Střih obsahuje linii pro vsazení sukně.

Dětské tílko / šaty 86-164

 

Šaty z trička s přinechaným rukávem – dívčí

Pokud nechcete výšku nasazení sukně trefovat metodou pokus omyl, můžete pro děti využít střih na tričko s přinechaným rukávem, který již obsahuje linii pro přestřižení pro variantu šití šatů.

Dívčí triko s přinechaným rukávem 86-164

K tomuto tričku jsou k dispozici již přímo připravené navazující sukně – půlkolová, rovná sportovní s kapsami (nebo bez kapes) a nově i kolová. Rovněž lze zakoupit celý set šatů (střih 3 v 1, lze podle něj ušít tričko, sukni i šaty) ve variantě s rovnou sukní, s půlkolovou sukní nebo s kolovou sukní.

Dívčí rovná sukně s kapsami 86-164

Dívčí půlkolová sukně 86-164

Dívčí kolová sukně 86-164

Videonávod se spustí na začátku pasáže věnované šatům:

Varianta šatů s rovnou sukní.

Varianta šatů s půlkolovou sukní.

Varianta šatů s kolovou sukní.

šaty z trička s běžným rukávem – dívčí

Pro chladnější dny můžete využít střih na šaty s běžným rukávem – stejně jako u předchozího, střih již obsahuje linii pro přestřižení pro variantu šití šatů a k dispozici máte již přímo připravené navazující sukně – půlkolová, rovná sportovní s kapsami (nebo bez kapes) a kolová, na které najdete odkazy výše. Rovněž lze zakoupit celý set šatů (střih 3 v 1, lze podle něj ušít tričko, sukni i šaty) ve variantě s rovnou sukní, s půlkolovou sukní nebo kolovou sukní.

Triko s běžným rukávem 86 – 164 UŽŠÍ STŘIH

Varianta šatů s půlkolovou sukní.

Tričko s nařaseným obdélníkem.

Varianta s rovnou sukní s kapsami.

Varianta šatů s kolovou sukní.

šaty z trička s raglánovým rukávem se záševkem na rameni – dívčí

Linii pro přestřižení pro variantu šití šatů obsahuje také užší střih s raglánovým rukávem se záševkem na rameni a k dispozici máte již přímo připravené navazující sukně – půlkolová, rovná sportovní s kapsami (nebo bez kapes) a kolová, na které najdete odkazy výše. Podle střihu samozřejmě ušijete také šaty s řasenou sukní.

Triko s raglánovým rukávem se záševkem na rameni 86 – 164 UŽŠÍ STŘIH

Šaty z trička s přinechaným rukávem – dámské

Šaty z trička s přinechaným rukávem se sukní ve sportovním stylu s kapsami můžete šít i v dámské verzi, v nabídce je přímo hotový střih na šaty. Sukňová část vychází ze střihu na sportovní sukni, ale zadní díl je bez sedla, jen se záševky. Pozor, v menších velikostech střih víceméně odpovídá samostatnému střihu na sportovní sukni, ale ve větších velikostech se výrazně liší, ve verzi šaty je větší, aby šaty byly volnější (myslete na to, pokud si střihy budete chtít spojit samy, je nutné měřit a případně střihy upravit, aby k sobě seděly).

Dámské šaty s přinechaným rukávem 32 – 56

Šaty (z jakéhokoliv trička) lze upravit i na kojicí verzi. Návod najdete zde.

Šaty z trička s běžným rukávem

Střih na triko s běžným rukávem v mnoha variantách, ze které si snad vybere každá žena. Střih má různé typy výstřihu (ke krku, hluboký, s légou), který si samozřejmě dál můžete upravovat ještě samy. Přední díl je zpracován do dvou variant – jak pro ženy a dívky, které preferují hladký přední díl, tak pro ženy a dívky, které potřebují prsní záševek, aby měly v tričku dost prostoru a nikde se jim nekrabatilo nad prsy. Střih je zpracován s možností vsadit vršek do mnoha typů sukní. Takže s jedním tričkem získáte nekonečně variant i na šaty. U střihu najdete dlouhý, krátký a speciální (na šití těžší) vykrojený rukáv, který skvěle lahodí ženské paži.

Dámské triko s běžným rukávem – základní střih – KE KRKU (32 – 56)

Dámské triko s běžným rukávem – hlubší výstřih | s légou (32 – 56)

Varianta šatů s rovnou sukní.

Varianta šatů s půlkolovou sukní.

Od zákaznice Jany: tričko s běžným rukávem a běžným výstřihem a volná sukně do A.
Pozor, u tohoto spojení nelze jen jednoduše spojit střih na tričko a střih na sukni, protože střih na sukni je v pase širší než obvod na tričko. Je potřeba upravit. Zde byla při prošívání švu použita gumička s mírným napětím, aby se šaty v pase nevytahovaly.

Šaty z trička s raglánovým rukávem se záševkem na rameni

Střih na triko s raglánovým rukávem, opět v mnoha variantách. Střih má vypracován záševek na rameni pro ještě lepší tvarování. Přední díl je zpracován do dvou variant – jak pro ženy a dívky, které preferují hladký přední díl, tak pro ženy a dívky, které potřebují prsní záševek, aby měly v tričku dost prostoru a nikde se jim nekrabatilo nad prsy. Střih je zpracován s možností vsadit vršek do mnoha typů sukní. Takže s jedním tričkem získáte nekonečně variant i na šaty. Obsahuje i linii pro vsazení sukně do pasu. U střihu najdete dlouhý, krátký a speciální (na šití těžší) vykrojený rukáv, který skvěle lahodí ženské paži.

Dámské triko s raglánovým rukávem se záševkem na rameni (32 – 56)

Šaty s nabíraným výstřihem

Nově je k dispozici i střih na šaty s nabíraným výstřihem a zároveň na triko vycházející z tohoto střihu (střih na triko vytvoříte tak, že si horní díl šatů končící v pase protáhnete na požadovanou délku trika). Sukňová část vychází (stejně jako u šatů z trička s přinechaným rukávem) opět ze sportovní sukně, tedy rovná s kapsami, ale bez sedla.

Šaty s nabíraným vrškem (šaty, sukně, triko) 32 – 56

 

šaty z trika s netopýřími rukávy

Stejný typ sukně – typ B, rovná s kapsami, ale bez sedla – můžete využít také pro ušití šatů s netopýřími rukávy.

Dámské triko s netopýřími rukávy (32 – 56)

Sportovní šaty

Další možností, kterou nemusíte samy vymýšlet a vyměřovat, jsou sportovní šaty z kombinace sportovního tílka s lodičkovým výstřihem a sportovní sukně se sedlem. Lze zakoupit oba střihy zvlášť nebo jako komplet sportovních šatů, obojí i v těhotenské verzi (těhotenské sportovní tílko a těhotenské sportovní šaty).

Podrobné informace včetně fotonávodu najdete zde:

Sportovní šaty – střih 3v1 (Střih a návod) 34 – 56

 

 

Šít můžete i verzi s běžným tílkem ve vrchní části. Zatím není zpracována verze přímo pro instantní aplikaci ke sportovní sukni, ale zkušená švadlenka si tílko upraví podle potřeby. Boční délka zadního dílu musí být cca 34 cm pro postavu cca 170 – 173 cm a musíte si upravit též šířku tílka dole, aby přesně vyšla do předního dílu sukně a zadní šířku tílka, aby přesně vyšla do zadního dílu sukně.

Střihy na běžná tílka, která můžete použít, najdete zde.

 

Šaty/tílko se špagetovými ramínky

Mezi novými letními střihy najdete také lehké šaty se špagetovými ramínky, které opět spojují netěhotenskou verzi sportovní sukně – tentokrát s topem na špagetky.

Šaty se špagetovými ramínky 3v1 (šaty, sukně, tílko) 32 – 56

 

sportovní šaty/tílko s vykrojenými zády

Sportovní tílko s vykrojenými zády lze kombinovat se sportovní (netěhotenskou) sukní nebo s rovnou sukní.

Střih obsahuje na tílko obsahuje linii vsazení sukně.

Dámské sportovní tílko (32 – 56)

Šaty z tílka se širšími ramínky

Mimo již starších tílek najdete v eshopu toto tílko vytvořené jako součást šatů s půlkolovou sukní v pase. Pokud toužíte po šatech, doporučujeme určitě koupit celý set, tílko bez úprav s jinou sukní z nabídky kombinovat nelze.

Dámské tílko-šaty s půlkolovou sukní 3v1 (tílko, půlkolová sukně do pasu, šaty)

 

 

Praktický přehled kompatibility sukní a vršků, které mezi Caramilla střihy najdete již pro Vás připravené, najdete zde:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Šaty z jakéhokoliv trička a jakékoliv sukně

Pokud máte chuť experimentovat, můžete samozřejmě vzít jakýkoliv střih na tričko a sukni a spojit je podle vlastního uvážení. Jen je potřeba dodržet výše zmíněnou zásadu – aby na sebe střihy navazovaly. Nelze jen tak vzít střih na tričko nějaké velikosti, střih na sukni stejné velikosti a slepit je k sobě, je potřeba měřit a případně upravovat, obzvlášť ve větších velikostech. Většinou tyto úpravy obnáší zkrácení trička (někdy jeho zúžení) a připojení sukně ve vhodné velikosti.

Vrchním dílem může být tričko s obyčejnými rukávy, tričko s raglánovými rukávy, tričko s přinechanými rukávy, sportovní dámské tílko s lodičkovým výstřihem, obyčejné dámské tílko, dívčí tílko…
Dámská trika a tílka naleznete zde, dětská trička zde.

Sukni můžete použít áčkovou (k dispozici je verze dětská i dámská), kolovou (střih zde, není nutné ji šít jen takto z dílů, stačí díly slepit a stříhat sukni vcelku), sportovní, půlkolovou (obsahuje i upgrade na šaty k dětskému tričku s přinechaným rukávem), na dlouhé šaty i maxisukni nebo dlouhou sukni do A. 

Postup při šití bude u všech stejný – tričko ušijete běžným způsobem, ale místo začištění spodního okraje přišijete sukni. Buď lze sešít přímo sukni a tričko nebo mezi ně jako mezidíl všít pruh nápletu.

V případě využití nápletu jako mezidílu není nutné dodržet pravidlo, že obvod sukně musí souhlasit s obvodem trička, protože obojí budete všívat do nápletu (pozor, na rozdíl od nápletu např. u kalhot nebude náplet přeložený napůl, jde jen o jednu vrstvu), který dokáže slabší látku stáhnout na svoji délku (ale zase nesmí být sukně větší o moc, to už by se vlnilo nehezky a bylo by potřeba nařasit předem).

Šaty se sukní z řaseného obdélníku

 

Sukni můžete vytvořit i zcela bez střihu, na jednoduchou sukénku totiž stačí nařasený pruh látky. Optimální délka pruhu je 1,5 násobek obvodu trička (tedy přední díl + zadní díl + ještě jednou šířka trička), řasení pak bude „akorát“. Výška pruhu dle požadované délky sukně.

Takto ušila šatičky pro svou dcerku zákaznice Helena. Původně šlo o tričko (zde s přinechaným rukávem, ale můžete šít jakékoliv), které bylo příliš dlouhé, tak mu přišila sukni 🙂

O tom, jak správně řasit, se dočtete v následujícím článku:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Obdobně můžete jakémukoliv tričku přišít sukni kanýrovou. Zde bude délka pruhu na první kanýr odpovídat předchozímu příkladu, tedy cca 1,5 násobek obvodu trička v místě nasazení sukně. Délka každého dalšího kanýru bude opět 1,5 násobek délky kanýru předchozího. Případně i méně nebo více, podle toho, jak moc chcete mít kanýry nařasené.

Šaty z trička s přinechaným rukávem s kanýrovou sukénkou ušila zákaznice Radka:

Více o šití kanýrové sukně najdete v tomto článku:

Jak ušít kanýrovou patchworkovou sukni / šaty

 

Bodyšaty

Pro nejmenší slečny můžete ušít šatičky i z bodýčka. Stačí střih na bodýčko ve vhodném místě přestřihnout (nezapomeňte přidat na obou vzniklých dílech na švy!) a při sešívání mezi ně vložit sukénkový díl. K tomuto účelu se nejlépe hodí nařasený nebo naskládaný pruh látky. Případně pokud chcete jen malé šatičky bez zapínací bodyčásti mezi nohama, použijete z bodýčka jen vrchní část.

Pokud nechcete mít šatičky vypasované tak jako body (a šijete zcela od začátku, nepřešíváte již hotové body), je vhodné střih i mírně rozšířit. Záleží samozřejmě na konstituci dítěte a jak mu sedí základní střih na body (najdete ho zde). Tuto úpravu i postup všívání sukénky pro vás nafotila zákaznice Jitka.

Šatičky vlevo jsou šité podle základního střihu na body, šatičky vpravo jsou už mírně rozšířené.

Postup šití bodyšatiček:

Střih předního dílu si v naznačeném místě rozdělíme na dvě části, případně mírně rozšíříme. Stejně musíme upravit i zadní díl! 

Horní a dolní polovinu body ušijeme běžným postupem. Fotonávod zde.

Připravíme si pruh látky na sukénku, dolní okraj začistíme a sešijeme do tunelu.

Sešpendlíme k sobě vrchní část body, sukni (nařasenou nebo naskládanou) a dolní část body (líc horní části body k líci sukně, líc dolní části body k rubu sukně). Sešijeme pružným stehem.

Hotové body a šaty dva v jednom 🙂

Kromě šití zcela nového kousku můžete tímto způsobem například i prodloužit životnost bodýčku, u kterého ještě dobře sedí rukávy, ale v těle je již krátké – stačí pod sukni mezi oba díly bodýčka všít ještě prodlužovací pruh 🙂 (to lze samozřejmě udělat i bez sukně a prodloužit body jen tak).

  

Prodloužení trička na šaty

Střih na šaty můžete vytvořit i tak, že si prodloužíte střih na triko.

Jde to snadno, důležité je ale rozšíření na boky. Dobře měřte, abyste měly tuniku nebo šaty tak, jak očekáváte. Buď volnější než boky a nebo přesně na boky jako přiléhavé šaty. Pozor na “cípy” na bocích – aby vám dole “sukně” nedělala cípy, není dobré ji rozšiřovat úplně do “áčka”.

Zde je tričko s raglánovým rukávem prodloužené na šaty.

Prodloužení na šaty vypadá výborně i u trička s přinechaným rukávem – zde dívčí verze.

Zákaznice Míša si prodloužila dámskou verzi střihu na tričko s přinechaným rukávem a šaty oživila tkaničkou v pase.

Zákaznice Alena si ze střihu na tričko s klasickým rukávem vytvořila maxišaty.

Vlevo vidíte základ střihu na tričko, které se od pasu dále rozšiřuje.

Spodní okraj šatů je potřeba stříhat lehce dokulata, aby na bocích ve švech nedělal cípy.

Tričko můžete po prodloužení také zakončit dole nápletem a šatičky tak dostanou lehce balonový efekt. Ušila je tak například zákaznice Bára a nafotila pro vás i úpravu střihu – kromě prodloužení rovněž střih na bocích rozšířila. 

Stejným způsobem lze samozřejmě prodloužit i střih na tílko (dívčí i dámské – dámských tílek je v nabídce více typů) Protažením střihu na mikinu klokanku (k dispozici dámská i dětská varianta) zase získáte mikinošaty.

Volnější tričkošaty můžete také oživit našitím tunýlku s tkaničkou nebo našitím pruženky do úrovně pasu (resp. do místa, kde chcete mít předěl tričkové a sukňové části) a dosáhnout tím ležérního efektu nakasané vrchní části :-).

 

Střihy na šaty ze vzájemně kompatibilních dílů

Kromě úprav střihů je další možností, jak vytvářet stále nové a nové modely šatů, kombinovat díly šatů, které jsou vzájemně kompatibilní.  V caramillí nabídce najdete takovýchto střihů hned několik a kromě vzájemné kombinovatelnosti jejich horních dílů a sukňových částí je spojuje ještě jeden prvek – horní díly všech končí pod prsy. Tento typ střihu je velmi oblíbený, dělá hezkou ženskou siluetu, ochotně schová např. široké boky nebo větší břicho a sluší těhotnému bříšku.

Jedná se o zavinovací šaty, tuniku s překříženým výstřihem (s rukávy zde a bez rukávů zde) a šaty Symfonie.

Podrobné informace a návody najdete v popisu jednotlivých modelů.

zavinovací šaty
tunika s překříženým výstřihem a balonovými rukávy
tunika s překříženým výstřihem bez rukávů

 

šaty Sympfonie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalším “puzzle” jsou střihy s rovnou a sportovní sukní, které vám poskytují možnost kombinovat.

Více o tom, které střihy lze spolu kombinovat najdete v tomto článku:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

 

Šijete šaty úpravou ze střihu na tričko ještě nějakým dalším způsobem, který zde v přehledu chybí? Napište nám o něm do komentářů!