Před dvěma roky (2013) jsem šila fusak do Cybex Callisto a zařekla jsem se, že už nikdy více! A jak to tak bývá, nikdy neříkej nikdy… Došlo na nejhorší a mě napadla zhýralost ušít fusak a nánožník k našemu Valco Snap 4. Mohla bych fusak koupit, ale cena takového, který bych chtěla, by byla opravdu vysoká a navíc by nebyl tak krásný jako si ho ušiji sama.

Když už jsem se do té šílenosti vrhla, fotila jsem u toho postup, třeba někoho inspiruje. Součástí jsou nafocené rozměry, jaké jsem použila já, buď převezmete a nebo si upravíte podle svého kočárku a potřeb. Já šila oboje hodně dlouhé tak, aby to vydrželo mým dětem do 3 let (já mám hodně dlouhé děti, nám vydržel základní fusak od Emitexu do 8 měsíců, pak jsem musela prodlužovat).

Nakonec to šití nebylo tak strašné jako minule, přikládám to i tomu, že jsem jej tentokrát šila na stroji Pfaff, který toho více utáhne a také jsem nepoužila vatelín, který leze do stroje, ale termolam, který je krásně spláclý a šije se z něj úžasně.

1

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Materiál

Fotonávod

   – Fusak

   – Nánožník

Fotogalerie

Materiál:

 • 2 m kočárkového šusťáku – kupuji u Gábinky
 • 1 m coral fleece nebo wellsoft (stačí 80*100)
 • 2 m zateplovací výztuhy (termolam, termolín)
 • 1 (necelý!) m beránka – zatkávané rouno – stačí 80 * 100 (šířka)
 • kus podšívky pod nánožník – cca 70*60 cm
 • cca 2 m kulaté gumy (já použila reflexní)
 • 2 ks brzdiček
 • 2 ks zip 100 cm dlouhý dělitelný (já použila zátěžový)
 • 1 ks zip 50 cm dělitelný
 • 1 ks zip 30 cm dělitelný (lze vynechat, dle mého názoru prodlužovací díl nemusí mít zip)
 • nýty – já použila nýty Anorak ke kleštím Vario (v galanterii lze sehnat obdobné velikosti od firmy Koh-i-noor)
 • 2 ks průchodek
 • 3 m reflexní paspule, příp. reflexní obrázky
 • 2 karabinky na zachycení fusaku ke kočárku
 • kousek kvalitního suchého úzkého zipu
 • prádlovou gumu cca 7 mm širokou – cca metr
 • polyesterová nit
 • silnější jehly typu – buď 90 jeans a nebo 100 standart /já šila jeansovou, i tak mi jedna praskla:)

Fotonávod:

Fusak

25

26

Připravíme si střih nebo nakreslíme střih přímo na látku, jelikož je celkem objemný. Rozměry jsou nahoře. Toto je základní díl na fusak…

ROZMĚRY JSOU UVEDENY BEZ PŘÍDAVKŮ NA ŠVY!!! Přídavky musíme dát dost široké, cca 2 cm, protože se kočárkovina celkem páře a má hrubší strukturu, navíc já jsem většinu nešila na overlocku ale na rovnostehu bez začištění (je to tak jednodušší a když se dá dostatečný přídavek, tak se látka nepáře).

Pozor – na oblouček nahoře jsem přidala na švy cca 6-8 cm, protože se to nahoře zahne na tunýlek!

27

K fusaku ještě patří prodlužovací mezidíl a spodní část – dno. Já jsem šila prostřední část 30 cm širokou a spodní dno 8 cm vysoké a fusak je už moc dlouhý /i když to byl záměr/. Já bych asi doporučovala šít dvě dna, jedno vysoké 30 cm a jedno vysoké 8 cm. S tím, že těch 30 cm dno by mělo bohatě stačit pro dítě do 3 let (měřeno podle bývalého fusaku, co jsem měla na Jasmínku do 3 let – Jasmínka byla větší dítě).

Obvod dna musí být 101 cm (100 cm bude dlouhý zip, který tam budeme našívat a 1 cm máme na mezírku mezi konci zipu). 101 cm je to ale v čistém čísle, musíme přidat pak přídavek, takže obvod je větší.

U prodlužovací verze jako mám já jsem potřebovala 2 díly 100 x 30 , 2 díly 100 x 8 a dvě dna obvod 101 cm (vše plus přídavky na šev). Na verzi se dvěma dny budete potřebovat ještě o 2 dna více.

Ještě budete potřebovat proužek na krycí légu nad zip – jednu po obvodě 100 cm zipu a druhou nad 50 cm (příp. i 30 cm) zip. Doporučuji ji ale stříhat až ve chvíli, kdy si to vše proměříte.

Dále střihneme základní díl 1x z termolínu, 1x z wellsoftu a 1x z ovčího beránka (zde už nepřidáváme oněch 7 cm na přídavek!), a všechny díly na prodlužovací části 2x z termolamu (zde jsem dala 2 vrstvy, aby to více hřálo, když tam už nebude žádná jiná teplá vrstva jako třeba wellsoft:).

28

Připravíme si nášivky, nažehlovací obrázky, výšivky atp.

29
30
Nyní všijeme zipy – všívala jsem nejprve jeden 50 cm, pak 100 cm dolů a potom 50 cm z druhé strany. Nejprve jsem zipy všívala z rubu a pak prošívala z líce. Sešijeme tak spolu lícovou stranu, wellsoft na dotyk a termolam uvnitř.

31

Nahoře připravíme průchodky, do nich navlečeme rovnou šňůrku a zajistíme brzdičkou.

32

Nyní přehneme “rantl” nahoře na základním dílu fusaku přes wellsoft a termolam.

33

Prošijeme.

34
Našijeme légu, dole v “rohu” jsem légu spojila k sobě. Légu jsem nejprve sešila na overlocku z rubu, pak převrátila na líc a prošila dokola na rovnostehu, následně jsem ji našila vedle zipu na fusak.
35

Rozměříme si, kde mají být otvory na popruhy a vyšijeme dírky – volíme dostatečně hustá a široký steh. Po došití dírky ji prořízneme páráčkem.

36

Většina kočárků má také “očka”, kam se dá chytit fusak na bocích, aby nesjížděl dolů. Kdo má, našije si na příslušné místo karabinky.

37

Pruh, který přijde našít na dno si spojíme dokola tak, aby byl obvod 101 cm.

38
Nyní si připravíme dno. Takto si připravíme oba díly – jedno dno a jeden pruh sešijeme.

Rada: lépe se dna spojují, když se jedno dno udělá maličko užší – zejména dole.

39

Spoj si takto prošijeme ještě z líce.

40
Na jedno dno nahoře našijeme 100 cm zip tak, aby začínal a končil přesně uprostřed (sešitý spoj jsem dala dozadu na fusak, aby nebyl vidět).

POZOR: mezi konci zipu je třeba si udělat 1 cm mezírku!!! (Na fotce není, protože jsem to nevěděla:)

Pozor – zip na fotce jsem našpendlila obráceně, musela jsem to pak obrátit – viz foto dole – tam je již správně!:)

41

Zip všijeme.

42

Dna dáme do sebe a poctivě našpendlíme.

43

Prošijeme.

44
45
Takto mi to hezky vychází, ale mezi zipem by měla být ještě 1 cm škvírka, což jsem vám já psala na začátku. Já si to neuvědomila a proto tam chybí, na následující fotce vidíte, proč tam ta mezírka má být:)
46

Základní díl fusaku takto dělá trochu bouli – ve dnu chybí místo na šířku zipu nahoře. Nevadí to, schová se to pod légu, ale vy to můžete mít ještě dokonalejší než já;-)

47
48
Pokud nechcete šít dvě dna, ale prostřední díl rozepínací, jak mám já, tak postupujte dále. Všijeme na 3 strany zipy: máme tyto vrstvy: Termolam – kočárkovina – zip – kočárkovina – termolam. Sešijeme první z rubu.

Z rubu jsem našívala oba díly zipu 100 cm, 30 cm zipy jsem našívala na bok až po převrácení na líc – viz krok 22.

49

Takto převrátíme na líc.

50

Poslední krok je všití 30 cm zipů z líce – nejprve jsem si okraje začistila na overlocku, aby se mi to lépe šilo a také, aby se to nepáralo.

51

Prošijeme pomocí zipové patky.

52

Našijeme légu a nacvakneme druky.

53

Pokud chceme šít vlněnou vložku, tak tam jsem postup nefotila, ale rouno jsem jen ohnula pře okraj a prošila (nezačišťovala jsem to, protože se s tím těžko pracuje a přišlo mi, že se ta zatkaná vlákna nepářou), nacvakala jsem druky z na fusak i na vložku a bylo. Koukněte na fotky, není to nic těžkého.

Nánožník

54

55

Rozpis na nánožník. Dlouhý díl na druhé fotce je přehnut napůl. Délku si přesně změříme podle vrchního hlavního dílu.

Opět, bez přídavků na švy.

Ještě budeme potřebovat podšívku (není zde vyfocena), té ustřihneme u základního dílu jen část bez toho vrchního dílu 55*17, ten naopak ustřihneme z kočárkoviny (tento díl na fotce je). Plus boční dlouhý díl z bodu 2, tak ten stejný jako z kočárkoviny.

56

Nejprve si okolo hlavního dílu našijeme z líce paspuli tak, jako je to na fotografii – používám patku na zipy.

57
58
59
60

Nyní spojíme k sobě hlavní díl a “dlouhý díl” a sešijeme – ale musíme se snažit, abychom prošili paspuli dost u kraje – ideální je to patkou na zipy a ještě nastavit steh do kraje (ne u všech strojů jde hýbat jehlou tak, aby nešila uprostřed, ale na kraji).

61

Sešijeme si podšívku.

62

Podšívka fusaku – horní část je z kočárkoviny (při používání se otáčí na rub, tak aby nenavlhla:)

63

Připravíme si suchý zip na přichycení fusaku ke kočárku (můžeme použít i jiný systém – háčky, pásek s drukem a nebo kulatou gumu s olivkou, mě sucháče přijdou nejlepší. Ideální je použít nějaké kvalitní, toto je zip od YKK). Zip patří takto na sebe – dolů háčky a na to stejným směrem (ne proti!) očka. Ustřihneme si to dostatečně dlouhé a upravíme až pak na kočárku, já jsem dost zastřihávala, ale to se dá vždycky, lepší než aby chybělo:)

64

Nyní sešijeme z rubu k sobě podšívku a svrchní část – sešívala jsem po celém místě z rubu a vynechala jsem nahoře na fusaku část, kterou jsem provlékala a tu jsem pak zašila z líce. Na bok do míst, kde začíná všití dlouhého dílu k dílu základnímu vložíme suché zipy – takto jako je to na fotografii – očka směřují směrem k horní části nánožníku, směrem dolů k podšívce je spodek suchých zipů.

65

Když máme celý fusak sešitý z rubu, tak našijeme na spodek fusaku a na boky prádlovou gumu – takto na obou koncích, pak všijeme do tunýlku z lícní strany, až budeme fusak prošívat.

66

Fusak otočíme na líc a prošijeme po celém obvodu rovným stehem, v místech, kde je guma, uděláme ještě tunýlky.

67

Tunýlek:)

68

Nánožník z rubu…

69
70

A ještě typ podle A-lexa, jak fusak uchytit nahoře tak, aby nepadal – držátko ze suchých zipů provlékneme nejen fusakem, ale i otvory kolem popruhů u kočárku. A zajistíme, netlačí a hezky funguje, doporučuji!

Tak a máme hotovo. A já mám konečně po 14ti dnech hotový tento návod, uf… Manžel reklamuje, že se mnou dnes večer už 3 hodiny nic není… A to jsem dnes dělala jen asi polovinu práce… náročné náročné, doufám jen, že to někdo vůbec bude šít!:))

Fotogalerie a popis fusaku:

2
3
4

5

Fusak je prodlužovací – skládá se ze tří částí, základní “deka”, prodlužovací středový díl a “dno”. Příště bych ale šila jinak, ušila bych základní díl a pak k tomu dvě různě dlouhá dna. Dno prodlužovací podle mne nemusí mít už zip, tak jako ho má středový prodlužovací díl (šila jsem podle běžně prodávaných fusaků, co jsem našla fotky na internetu, ty zip mají i v prodlužovacím středovém dílu, ale mě to přijde zbytečné – kdo rád všívá zip, že?:-).

6
7
8

Fusak je třísezonní – jak přechodový, tak zimní. Má vepínací vložku z vlněného beránka. Vložka se do fusaku vepne pomocí patentek. Přechodová verze má jako výztuž termolam a na dotykové části uvnitř coral flíz. Na ten se pak připne vlněný beránek.

10
11
12

Nánožník je univerzální, připevní se pomocí suchých zipů nahoře a dole (zde se ale musíte řídit podle vašeho kočárku a dát si zapínání přesně tak, abyste měli za co chytit).

13

Fusak jsem si trošku víc podepsala:-D

14
15
16
17

Kočárkovina se našívá celkem dobře, je třeba volit hustý a širší cikcak (šila jsem asi 5 mm široký steh), ale jinak se aplikace nevytrhávají.

18
19
20
21

Ještě jsem si pro sebe do setu ušila rukávník.

24