U zipů ještě více než jinde platí, že jsou u nich obrovské rozdíly v kvalitě. Pojďme se jim podívat na zoubky…

Zipy se vyrábí ve škálování po 5 cm (např. 30 – 35 – 40 – 45 cm). Není tedy možné od oka prodloužit mikinu na určitou délku a nebo zvýšit stojáček a pak nakonec změřit ušitý přední díl a jít koupit přesně na tu délku zip. Musíme se vždy vejít do škálování po 5 cm. Na zakázku si lze nechat vyrobit i zip dlouhý třeba 31 cm, ale musíme vzít značný objem, což domácí švadlenka nikdy nezužitkuje (a to ani Caramilla).

U všech střihů Caramilla jsou uvedeny délky zipů, které budete potřebovat (liší se, pokud je střih variantní a má stojáček i kapuci). Většinou jsou uvedeny v tabulkách.

Zipy můžete i krátit, jak na to se dozvíte ve videu a v tipech níže.

 

Obsah stránky:

Rozdělení zipů

– podle zapínání

– podle zoubků

– speciální zipy

Rozdílná kvalita (kde koupit)

Jak zkrátit zip

Zip na nosící vsadku do běžné bundy

Jak všívat zip

 

Rozdělení zipů:

Existují různá kritéria, podle kterých lze zipy dělit.

Podle zapínání

Pokud jde o způsob zapínání (nebo spíše rozepínání:-) ), známe zip nedělitelný, dělitelný, oboustranný a obousměrný.

Dělitelné zipy poznáme podle toho, že je rozepnutím rozdělíme vedví, překvapivě:-) Používáme je do mikin, bund, vest, a tak dále, zkrátka všude tam, kde je žádoucí, aby šel zip zcela rozdělit 😉

Zipy nedělitelné – tedy ty, které i po úplném rozepnutí zůstanou stále spojené – využijeme mimo oděvy (sukně či kalhoty, kde nám nevadí, že je zip přiznaný, nebo kde jej schováme pod poklopec) například při šití různých povlaků, ložního prádla, obalů, tašek a podobně. Řadí se mezi ně i tzv. nekonečný zip – zip v metráži, jehož výhodou je pohodlné a jednoduché zkracování. Jednoduše jej nůžkami odstřihneme v požadované délce (nejsme tedy omezeni 5 cm škálováním), navlečeme jezdec a můžeme šít. Pozor, konec zipu musí být dobře zapošit, jinak nám jezdec uteče.

Dělitelný zip (vlevo) – nedělitelný zip (vpravo).

Nekonečný zip v metráži.

Jak navléci jezdec na nekonečný zip? Zip si malinko pootevřete a jednu stranu zastřihněte.

Jezdce navlečte na delší stranu.

A poté nasoukejte i na tu kratší.

Tradá!:-) Chce to trochu cviku.

 

Obousměrné zipy jsou unikátní v tom, že je lze zavírat a otevírat z obou konců. Využití najdou při šití mikin či bund, ale často je můžeme vidět například na taškách nebo batozích.

Obousměrný zip.

Obousměrný zip na bundě.

Obousměrný zip na batohu.

 

Další specialitkou je zip oboustranný. Ten je zvláštní tím, že má jezdce z líce i rubu stuhy, respektive je “oboulícní”, dalo by se říci. Využijeme ho například pokud ušijeme oboustrannou, kompletně začištěnou bundičku, vestu či mikinu, kterou chceme mít možnost nosit podle nálady z jedné nebo druhé strany:-) Kromě oděvů bývá většinou použit například na spacích pytlích.

Oboustranný zip ve spacím pytli.

Podle zoubků

Podle typu zoubků rozdělujeme zipy na kostěné, spirálové, kovové a také skryté. Každý z těchto typů se více hodí na něco jiného.

Kovové zipy vypadají parádně v riflích a jím podobných kalhotách. Naopak se příliš nehodí do bund nebo mikin, jsou hrubé a celkem nepříjemné, ale asi je to hlavně záležitost osobních preferencí. Také se obtížněji rozepínají, takže obzvlášť děti by s tím mohly mít problémy.

Kostěné zipy mají na stuze plastové vstřikované dílky připomínající tvarem kostičky. Velikost dílků může být různá a od toho se odvíjí i jejich využití.

Různé typy kostěných zipů – vlevo plastový metalický s kovovým vzhledem, vpravo kovový zip.

Unikátní kostěný zip VISLON®.

 

Spirálové zipy jsou tvořeny nekonečnou spirálou z polyamidového vlasce a mívají různou šíři spirály (zpravidla 3 a 5 mm). Často jsou opředeny mýty, že se nehodí do bund a dalších hrubých “projektů”, ve skutečnosti tomu tak ale není, a pokud koupíte opravdu kvalitní spirálu (od kvalitního výrobce) s větší šíří, životnost je velice dobrá i při zátěži dětských ruček:-)

Jemnější spirálové zipy využijete například do overálků, slabších mikin a podobně.

Různé typy spirálových zipů.

Vlevo spirálový, vpravo kostěný.

Speciální zipy

Některé zipy mohou mít navíc speciální vlastnosti (a většinou pak také cenu:-D ). Jednou z nich je například vodoodpudivost. Vodoodpudivé zipy využijete především pro šití outdoorového oblečení (nebo jiného vybavení) a vybírat můžete ze dvou typů. Obvyklejší a lépe sehnatelný je spirálový reverzní zip – spirála se zavírá uvnitř oděvu a povětrnostním podmínkám čelí stuha opatřená speciálním zátěrem. Druhým typem vodoodpudivého zipu je zip kostěný na stuze laminované polyurethanovým zátěrem. (Při domácím šití, kdy nepodlepujeme švy jako to dělají výrobci outdoorového oblečení, je použití takového zipu však poměrně zbytečné a spíše jde o kosmetickou záležitost – bunda nám propustí vodu dříve v exponovaných švech, než v místě zipu.) 

Vodoodpudivý reverzní zip spirálový (vlevo), vodoodpudivý kostěný zip (vpravo).

 

Další specialitou ve světě zipů, kterou už seženete i v ČR, je takzvaně trhací zip, který otevřete jednoduše trhnutím, jak můžete vidět ve videu odkazovaném výše.

Trhací zip QuickFree®.

 

Skrytý zip není vlastně až tak v ničem speciální, jedná se opět o reverzní spirálu, která však má tentokrát za cíl být jednoduše co nejdiskrétnější:-) Tyto zipy jsou jemné a využijeme je tam, kde potřebujeme, aby zip nepůsobil rušivým dojmem – u šatů, sukní, halenek… Pro jeho všití je ideální použít speciální patku pro skrytý zip. (V budoucnu se můžete těšit na návod;-) )

Skrytý zip.

Skrytý zip použitý do živůtku šatů.

 

Narazit můžeme i na reflexní zipy, které mají stuhu opatřenou reflexními prvky.

Reflexní zip.

Rozdílná kvalita:

V zipech platí víc než jinde, že není zip jako zip. Mně osobně se rozpadla naprostá většina obyčejných zipů. Lak z jezdců se oprýská ještě před ušitím, zipy se trhají dole u zapínání, vyjíždí jezdec nahoře, rozjíždí se zoubky, a to jak kostěný zip, tak spirála (většinou dole nad zapínáním a nebo zakončením zipu se udělá boule).
Proto já osobně již jiné zipy než kvalitní nepoužívám. Mám pár příkladů zipů, které mi vydržely, ale je to maximálně 10%.
Dalším důvodem, proč já osobně již nekvalitní zipy nekupuji, je, že jejich zapravení (nahoře a dole) je nepříjemně škrábavé. Zoubky nahoře nás škrábou a plastové vyztužení dole u zipu je velmi nepříjemné, musí se zapravit, aby neškrábalo, a navíc se odlepuje, drolí…
Absolutní špička mezi zipy a zároveň v současné době největší výrobce zipů na světě je japonská firma Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, známá pod zkratkou YKK, která produkuje přibližně polovinu veškeré světové produkce zipů. Žel Bohu, tato firma se specializuje pouze na velkoobchod, takže YKK zipy nenajdete zdaleka v každé galanterii či eshopu.
Kromě YKK určitě nešlápnete vedle se značkou Opti, tyto zipy se však shání ještě hůře, než YKK.

Kde Caramilla kupuje zipy?

 

Zipy Opti nově nabízí Vierma.

Jak zkrátit zip:

Krátit zip v případě potřeby můžeme. Spirálový zip se ustřihne a vypáře se spirálka do místa, kde má zip končit, poté se ustřihne i konec vypárané spirálky. Pak je třeba konec zapravit, aby neškrábal a jezdec nevyjížděl! Zatavíme konec spirálky zapalovačem a zašijeme běžným cikcakem tak, aby se o něj jezdec zasekl. Ještě doporučuji zapravený zip zašít do krytky.

Zip na nosící vsadku do běžné bundy:

Jeden z nejčastějších dotazů k zipům. Máte oblíbenou dobrou sportovní bundu a k ní si chcete ušít vsadku, aby šla do této oblíbené kupované bundy zapnout, a sháníte zip.

Zipů je velké množství druhů. Pokud máte na bundě “zip YKK” neznamená to, že do vsadky stačí sehnat jakýkoliv “zip YKK”.

Dole na jezdci máte většinou napsaný typ zipu. Může vám to pomoci a můžete se pokusit sehnat přesně stejný typ zipu.

Katalog zipů YKK najdete zde.

Pokud neseženete zip, nezbývá vám nic jiného než zip stávající bundy buď vypárat a přešít, a nebo vedle našít další zip (případně aplikovat druky).

Jak všívat zip:

O všívání zipů máme na webu opět speciální článek, ve kterém najdete různé způsoby všívání zipů a také tipy pro zjednodušení práce:

Jak všívat zip

Zvláštní pozornost pak věnujte videu: