O typech zipů si můžete přečíst ve velkém článku o zipech obecně, v tomto článku se zaměříme na techniky všívání zipů.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Obsah stránky:

Všívání zipu – tipy

Typy všívání zipů

– zip nekrytý

– jednostranně krytý

– oboustranně krytý

Všívání zipu – tipy:

Před všemi technikami všívání zipu si ukážeme jeden drobný trik, který se hodí, pokud zip všíváme do švu (případně i jako zapínání dvou částí k sobě, jako je u bundy a mikiny) a chceme mít okraje látky pěkně rovné.

Nejprve si šev vyznačíme pravítkem na látku.

Potom si šev na stroji odšijeme rovným stehem s největším možným krokem. (U zipů, které končí někde v průběhu švu, si na začátku švu, který zůstane, uděláme zapošití a dál ve švu pokračujeme běžným stehem, tj. s menším krokem a u úpletů pružným stehem.)

Šev rozžehlíme.

Dočasné sešití dlouhým krokem vypářeme. A máme krásně připravené obě strany budoucího všití zipu.

 

Skvělým tipem pro všívání zipů – obzvlášť v případě pružných materiálů – je podžehlení vliselinovým páskem s osnovou:

Vliselinový pásek v akci.

 

Při šití zipu může obzvlášť začátečníkům pomoci také lepicí páska Stylefix, kterou stejně jako zažehlovací pásky uvidíte ve videu níže:

Při šití zipu může obzvlášť začátečníkům pomoci také lepicí páska Stylefix, kterou rovněž uvidíte ve videu.

Stejnou službu jako Stylefix vám udělá i páska Wonder Tape od Prym. Výhodou oproti Stylefixu je, že se při praní rozpustí a nezůstává ve výrobku “zašitá”. Tuto pásku uvidíte v akci například v tomto videu:

Typy všívání zipů

Zip nekrytý

Nekrytým zipem rozumíme asi nejčastější typ zipu, který všíváme – tedy na sofshellové bundě, na mikině, pokud zoubky zipu zůstanou po všití na oděvu vidět.

Tento základní postup je pro Vás připraven jako videonávod:

Druhou možností, kdy můžeme zip všít jako nekrytý, je u kapes.

Postup je následující:

Na líc si zakreslíme umístění kapsy. Bude to obdélníkový otvor dlouhý 3-5mm více než je délka zoubků zipu a vysoký o 3-4mm víc než je šířka zoubků. Prostě aby tohoto okénka zip esteticky vykukovat jen v té části, která je nutná 🙂

Potom odšijeme otvor podle tohoto návodu (u podsádky si necháme delší spodní část, protože ji využijeme jako jednu ze stran kapsy).

V toto chvíli máme připravené okénko a všijeme zip:

Přes podsádku položíme druhou vrstvu kapsy a kapsu sešijeme:

(Velmi podobně se šije zip na kapse kryté paspulkou, návod doplníme možná někdy v budoucnu :))

Zip jednostranně krytý

Jednostranně kryté jsou především poklopce, kde se zip šije s podkrytem (aby si nikdo nic důležitého neskřípl:)). Druhou možností jsou boky sukní, tam už není co skřípnout, zip se tedy může obejít i bez podkrytu 🙂

Jak vypracovat poklopec a jak do něj všít zip, najedete na samostatné stránce:

Jak šít poklopec

Zip oboustranně krytý

Oboustranně krytý zip znamená, že ve švu nejsou vidět žádné zoubky a šev vypadá na první pohled jako že tam vůbec žádný zip není.

V zásadě můžeme rozlišit tři typy: zip skrytý, zip všívaný ručně skrytě a zip všívaný strojově.

Zip skrytý

Skytý zip je speciální typ zipu, který má místo zoubků drobnou spirálku a všívá se speciální patkou přímo velmi těsně této spirálky. Na oděvu pak není vidět žádné prošívání a nejvěrohodněji tvoří dojem rovného švu. Je vhodný zejména na halenky a další jemné oblečení. Jeho nevýhodou je, že se spirálka může při častém používání zničit. Jak jej všít, nejdete zde:

Skrytý zip

Zip všívaný ručně skrytě

Tohle je trochu fajnšmekrovina, ale pro úplnost představíme také. Zip se všívá ručním stehem, kdy na líci je vždy co nejmenší steh a na rubu jsou stehy delší. V líci pak šití není téměř vidět.

Zip všívaný strojově

Při strojovém šití bude nit vidět (pokud ji ale neuděláte kontrastní jako já na vzorníčku, nebude to tolik vadit ;)). Prošití provádíme asi 6 mm od přehybu. Důležité je, aby se mohl jezdec volně pohybovat.