Legíny jsou pro někoho možná kontroverzím kouskem oděvu. Někdo je nosí jen na sport, někdo na ně nedá dopustit a nejraději by v nich šel i do divadla 🙂 My lobujeme za takový zlatý střed…:-D Co si ovšem počít, když se svých pohodlných legín nechcete vzdát ani v zimě, když venku mrzne až praští? Máme pro vás několik typů na vhodné materiály.

Video-recenze:

Recenzi a moje zkušenosti naleznete v KLUBu.

Bavlněný žakárový úplet

Historické foto – žakárový úplet tenkrát z Unuodesign.

Parádní, velmi příjemná a velmi pružná látka. Několik druhů tohoto materiálu s mírně odlišným složením najdete na e-shopu Látky Kracíková. Tady se můžete těmi poklady pokochat:

Jeden typ žakárového úpletu má z rubu takovouto strukturu. Je teplý a měkký a dobře pruží.

 

Zde ještě stejná vazba jiný výrobce.

Další možnost žakárové vazby.

Druhý typ žakáru má hladkou strukturu z obou stran a dá se použít oboustranně.

Žakár má výhodu, že nepouští oka. Tento oboustranný vůbec.

Zajímavou texturu má tento úplet – vzorovaný. Krásně pruží. Je od Zuzany Vilhelmové ze skupiny na Facebooku.

Silný úplet

Silný extra pružný sportovní bambusový úplet ze ŠijemDětem je skvělý na legíny celoročně. Na zimu je pro zmrzlíky možná moc tenký. Krásně pruží, přizpůsobí se postavě, neodstávají kolena, je hladký.

Teplákovina

Legíny z teplákoviny jsou bezva na zimu, to je jasné. Ale je třeba dát si pozor na pružnost toho kterého materiálu, ne každá teplákovina je na šití legín vhodná, a bohužel vám to nezaručí ani vyšší podíl elastanu. Dokud tedy nemáte látku v ruce, nikdy předem s jistotou nevíte, jak pružná v reálu bude. Podívejte se na toto video o různých druzích teplákoviny a udělejte si obrázek sami.

Nepočesaná elastická teplákovina.

 

Obzvlášť zákeřná umí být teplákovina s počesem. Sama jsem se setkala jak s počesanou teplákovinou, která i přes podíl elastanu nepružila téměř vůbec (a můžete hádat, co jsem z ní ušila:-D ), tak s takovou, která pružila celkem slušně, ale třeba do délky místo do šířky.

Warmkeeper

Vhodný na zimní legíny je také warmkeeper, pružnost je bezvadná a vnitřní chloupek extra příjemný. Je však náchylnější na vytahání v oblasti kolen.

Shora vypadá jako teplákovina, uvnitř heboučký chloupek, který zahřeje.

Dávejte pozor na pružnost a šitou velikost. Lepší je volit o velikost větší než z úpletu, ale každý pruží jinak (jak úplet, tak warmkeeper).

Warmkeeper se hodí i do mrazů, krásně hřeje a moje ségra v něm dovádí prý i ve sněhu a prý “zvládne všechno”.

Legíno-suknička z warmkeeperu od švadlenky Lucii, děkujeme:-)

Širší chlapecké legíny po sezóně nošení, za fotku děkujeme paní Petře.

Warmkeeper a wellsoft

Merino vlna

Merino vlna má naopak tendence žmolit a vytahávat se, přesto jsou její kvality především na zimní podvlékací legíny zcela nezpochybnitelné 😉

Dětské legíny ze silného merino oboulíce.

Dámské legíny z tenkého merina ze ŠijemDětem.

Tenké merino s elastanem ze ŠijemDětem.

Dámské legíny ze silného merino oboulíce.

Merino oboulícní úplet je hodně teplé a příjemné. Krásně hřeje a “nekouše”. Dělá se v různých vzorech a barvičkách.

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Další funkční materiály

Můj oblíbený funkční teplý materiál, který hodně pruží, se jmenuje V-Nero.

Je hladký a lesklý, něco jako plavkovina.

Zespod má chloupek. Něco jako flís.

V-Nero

Z čeho ne?

Na legíny se bohužel nehodí úplně každý materiál. Samozřejmě není možné šít legíny z nepružných materiálů – tkané bavlny, 100% úpletu bez podílu elastanu a dalších.  Vhodná na legíny není ani svetrovina, má tendence se zdrcnout v délce.

Ani podíl elastanu však není záruka. Jak je psáno výše a jak můžete vidět i ve videu o druzích teplákoviny, objednávání přes eshop podle složení je trochu sázka do loterie. Co z dané látky ušijete se rozhodujte teprve až ji máte doma a zkusíte si v ruce její pružnost. A raději dvakrát měřte a jednou stříhejte:-)

Pokud se přesto rozhodnete šít legíny z málo pružného materiálu, nezapomeňte střih dostatečně rozšířit. No a pokud jste už střihli, a zjistili, že tudy cesta nevede a materiálu je vám líto, poslední šancí je tímto způsobem rozšířit hotové střihové díly – určitě vznikne originální kousek:-)

Na závěr si můžeme zopakovat Petřino video o různých materiálech, kde je patrné, jak se jejich pružnost liší: