Testovali jsme pro vás letní softshell s membránou.

Šila jsem kalhoty pro všechny 3 děti, na dámské jsem měla koupeno, ale předpověď počasí na dovolenou moc nedoporučovala oblékat softshellky, spíš plavky, takže jsem o testování poprosila svou švagrovou Markétu, která tou dobou byla 2 týdny v horách a kalhoty, které si sama šila, otestovala, myslím, dokonale.


Parametry uvedené prodejcem:

  • Gramáž: cca 200 g/m2

  • Voděodolnost: 7.500 mm vodního sloupce

  • Prodyšnost: 2.000 g/m2

Softshell je opravdu tenoučký, skladný a velmi příjemný na omak. Dobře se z něj šije, ale je třeba ho zaobroubit, třepí se. K dispozici jsou i nádherné barevné potisky.

Pro děti na teplé jaro, léto a přechod léta do podzimu, kdy ještě není zima, bych ho určitě doporučila. Naprosto ideální ráno do mokré trávy, po dešti, do mokrého lesa, do mechu, na houby, večer, když padá rosa a nebo je chladno. Určitě už každý rok budu dětem z tohoto materiálu kalhot šít. Ještě zkoušíme oděruvzdornost. To chce delší testování.

Vodu opravdu nepropustí a membrána je v tomto ohledu naprosto dostatečná.

Nad čím jsem měla pochybnost hned od začátku, kdy jsem ho objevila v e-shopu, byla paropropustnost a moje švagrová mi mé obavy bohužel potvrdila. Což jen dokazuje, že údaje o materiálech nejsou jen tak zajímavá čísla k ničemu, ale je velmi klíčové se jimi řídit. Membrána s paropropustností 2 tisíce g/m2 je na funkční oblečení zvláště na léto opravdu nedostatečná. Vyzkoušen mám jarní žíhaný softshell, který má 3 tisíce  g/m2 a ten byl nedostatečný, osobně kupuji pro sebe na bundu a kalhoty softshell s paropropustností minimálně 5 tisíc, ale v posledních letech už výhradně 10 tisíc a výše. Pravda je, že u bundy s paropropustností 10 tisíc i přišlo v zimě, že skrz ní jakoby fouká:-D Ale já jsem z těch, co nosí zimní softshell normálně v zimě jen na mikinu.

Dojmy mé švagrové Markéty – kalhoty na fotografiích si šila Markéta sama, i ty pro mého synovce a kmotřence Tobiáška:)

Letní softshell testovala celá rodina v Tatrách. Má krásné barvy, báječně se z něj šije, není tak tlustý. Švy, kde se střetává více vrstev látky se opravdu dobře šijí. Střih jsem zvolila velice jednoduchý, nahoře do nápletu, zakončení nohavic a kapes lemovací gumičkou. Materiál je velmi příjemný na dotek. Při nošení je dobře ohebný (v kolenou), ale ne elastický. Je určitě dobrý pro nepromokavé vrstvy jako kalhoty či bundy. Je lehký a skladný, takže jako oblečení do batohu při nepřízni počasí ideální. Není na celodenní nošení, není tak prodyšný. Při celodenním nošení v chladnějším dnu a při jen mírném stoupání a mrholení dobře odolal, jen na mokré lavičce bylo trochu zima na zadek – dětem bych v tomto případě dala jako spodní vrstvu punčocháče nebo jinou tenkou vrstvu. Celodenní nošení když se počasí mění (jednou svítí sluníčko, pak se zatáhne a chvíli je prudký déšť) a je na tůře stoupání (i jen 200m) nedoporučuji, potila jsem se a nic příjemného to nebylo, kalhoty se lepily na nohy. V dešti odolaly a v mokré trávě také nepromokly. Předpokládám, že děti se tolik nepotí, zvlášť ty, co jedou v kočárku nebo se nesou v krosničce a ťapou jen když je na výletě pauza. Za mě je na výbornou ta skladnost do batohu při dešti nebo větru.

Děkuji za postřehy, fotografie i modeling:-) Ještě, že má Caramilla tak báječnou rodinu a nemusí vše dělat sama;-)