Dopředu říkám, že v podstatě neumím plést! Upletla jsem v životě jen jednu šálu minulý rok pro Jasmínku. Pletu pomalu, nerovnoměrně a prostě děsně. Nicméně sama sobě píši tento návod na příští pletení rukaviček, abych zase nemusela jezdit za mamkou, aby mě zachraňovala:)
Když jsem vzládla rukavičky já, zvladne každý, kdo umí hladce, obrace a nahazovat oka (to já vždycky za ten rok samozřejmě zapomenu a pak volám mámě SOS:).
 
Pletařkám se ze srdce omlouvám za svou drzost uveřejnit návod na mou druhou pletenou věc v životě…
Pletla jsem dvojitě z příze z Vlnapu Merino. Moje oblíbená jemná příze je směs polyesteru a merina. Nekouše a krásně se s ní pracuje. Rukavičky jsou pleteny na čtyřech jehlicích č. 4,5.
Velmi záleží na tom, jak moc utahujete. Zejména je důležité utahovat obě rukavice stejně. Mě jako amatéru blbci přišlo, že první jsem utahovala moc a jde špatně přes ručičku, tak jsem druhou utahovala méně a ve výsledku byla asi o 6 cm delší, větší, no prostě obrovská. Takže jsem pletla ve finále rukavičky tři… Nezapomeňte tedy druhou rukavičku vždy přeměřovat s první, abyste nedopadli jako já:D
1
2
3
1. Nahodíme si oka tak, aby rukavička byla akorát pro obvod zápěstí. Počet ok není přesně vypovídající, záleží, jak se utahuje a jak máte tlusté jehlice a vlnu. Já nahazovala 24 ok.
4
2. Spodní část pleteme jedno hladce a jedno obrace, pravidelně na střídačku. Já jako totální trdlo jsem to pletla u první rukavičky asi na 5x než se mi povedlo uplést vzorek, u kterého se oči fakt střídaly a nebylo to špatně:)
Oči máme na třech jehlicích a na čtvrtou přebíráme.
Rukavičky mám ráda dlouhé, takže jsem spodní část pletla 16 řad.
5
3. Pokračujeme hladce stále dokola, pletla jsem 11 řad. V poslední řadě připravíme oka pro palec – zavřeme si je do svíracího špendlíku (já použila obyčejný, o pletací jsem mamku okradla až na svetr, co pletu teď:) Já si na palec schovala 6 ok.
6
4. Nyní přichází asi nejtěžší část pletení palčáků – nad schovanými oky na palec je třeba nahodit nová oka (stejný počet jako jsme ubrali v řadě pod).
Od špendlíku pleteme hladce nejprve zbylá oka dokola až k prvnímu oku na špendlíku. Nyní rukavičku otočíme obráceně – budete vidět vytáhlé oko a vlna je po otočení vpředu před jehlicí.
7
5. Vlnu si přehodíme dozadu za jehlici.
8
9
6. Posledním okem nabereme zezadu vlnu a uděláme nové oko.
10
11
7. Nově vzniklé oko nahodíme vedle původního na jehlici.
12
8. Až nahodíme potřebný počet ok, rukavičku obrátíme opět po směru pletení.
13
9. Pokračujeme v pletení. Já pokračovala 18 řad.
15
16
10. Když máme rukavičku dost dlouhou, tak zakončíme. Nejprve spleteme vždy dvě a dvě oka dohromady. Pleteme tak, že jehlicí nabereme obě oka a upleteme z nich jen jedno.
17
18
19
11. Když nám zbyde cca 7 a méně ok, tak už spleteme dohromady. Ustřihneme si vlnu a provlékáme oka postupně tak, že nit z jimi provelčeme celou.
20
12. Takto vypadá “špička” rukavice shora.
21
13. Nyní dopleteme paleček – už jen na dvou jehlicích. Spodní část přeneseme ze špendlíku na jednu jehlici. Horní část nabereme oka na druhou jehlici (z těch, co jsme nahazovali v bodech 6 – 8). Pleteme hladce dokola tak, jak potřebujeme (já pletla 11 řad). Pak zakončíme stejně jako vršek rukavice – nejprve spleteme po dvou okách k sobě a zbylých cca 5 ok už jen provlékneme – viz. bod 11.