31
Pro velký úspěch a na přání střih a fotonávod na mou kabelku ala Amy Butler:)
Je celkem nenáročná na výrobu, celkem prostorná a přitom elegantní:)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

Střih:

Nabíraná dámská elegantní kabelka

Střih používejte, prosím, pouze pro své soukromé účely, podpoříte tak tvoření dalších střihů za dostupné ceny. Pajcování a používání střihů pro komerční účely mě demotivuje 😀 Nepočítám do toho to, když ušijete kamarádce jednu stejnou věc jako máte vy a vezmete si za ni nějaké peníze;-)

Materiál:

  • cca 45 cm x 130 cm látky na vnější vrstvu (do 0,5 m šíře 110 cm se kabelka bohužel asi nevejde)
  • 45 cm látky šíře 110 cm na vnitřní vrstvu kabelky
  • 0,5 m šíře silnějšího zažehlovacího vliselinu
  • 1 pár magnetického zapínání
  • Proužek nějakého zbytku látky na kytku
  • 1 karabinku
  • Spirálový nedělitelný zip dle libosti na kapsičku ( cca 15 cm)

Látky

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Fotonávod:

2

Vnitřní látku podžehlíme silnějším vliselinem. Důkladně, aby se neodlepovala. (Žehlíme zásadně po straně látky, žehlička nesmí na vliselin! Zkontrolujte si, že máte “lepivou” stranu směrem k látce a ne k žehlícímu prknu, i to se někdy stává :D)

3

Vystřihneme si podle střihu 2x vnitřní stranu a 2x vnější stranu kabelky, “odstřižky” vnitřní látky využijeme na kapsičky. Zbytky vnější látky na “ucho” a zapínání.

4

Našpendlíme si záševky. Mělo by jich být cca 9 (“šířka” založení je cca 0,5 – 0,8 cm – jedním záševkem nám ubude tedy 2x tolik). Záševky nejsou až do konce, ale jen dole “po obloučku”. Špendlím první prostřední a pak pokračuji rovnoměrně po stranách a porovnávám s vnitřní vrstvou. Snažila jsem se záševky nakreslit do střihu, ale jejich přenášení na látku by bylo tak náročně a s křídou na látku téměř nerealizovatelné, že pro mě osobně je určitě jednodušší to pak našpendlit “od oka”.

5

Zafixujeme záševky / sklady prošitím rovně. Šev pak musíte schovat podhrnutím při závěrečném šití, takže by měl být dost u kraje, ale jen tolik, aby záševky držely jak mají a aby se nevytřepily.
6
Kapsičky si můžeme začistit obnitkou.
7
8
Nyní všijeme zip. Naznačíme si na zadní stranu vnitřní vrstvy kabelky délku otvoru pro zip a vyřízneme nebo vystřihneme. Podhrneme a přišijeme horní díl zipu tak, že prošijeme zároveň kapsičku, která je položena pod látkou. Výsledek z rubu na druhé fotografii.
9
10
Nyní kapsičku dáme stranou a prošijeme spodní část zipu tak, abychom kapsičku neprošili.
11
Konce otvoru na zip začistíme cikcakem.
12
Nyní přišijeme kapsičku dokola.
13
Takto vypadá výsledek kapsičkového snažení:)
14
Vrchní kapsičky bez zipu připravíme tak, že dvojitě podhrneme horní okraj a prošijeme rovně.
15
Okraje podhrneme a přišijeme jednoduše na vnitřní stranu kabelky. Kapsiček můžete vyrobit takřka libovolné množství. Na to, co potřebujete mít hned po ruce – mobil, mazadlo na rty, rtěnku, dudlík, kapesníčky… 🙂 Doporučuji v tom případě kapsičky proměřit např. přesně podle mobilu, aby se vám tam pak nakonec vešel:)
16
Šňůrka na klíče pro někoho (třeba pro mě:) praktická věc. Šiji ji rovnou po líci podhrnutím a prošitím rovně. Nesnáším obracení tunýlků na líc, brrrr…
17
Na konec šňůrky přišijeme karabinku a našijeme pevně na nějaké vhodné místo:)
18
Připravíme si “zapínání”. Z vnější látky ustřihneme cca 9 x 14 cm, polovinu zažehlíme vliselinem (můžeme použít i oboustranný, alespoň zafixuje látka z obou stran k sobě).
19
Obšijeme z líce.
20
Obě předpřipravené vnitřní vrstvy kabelky sešijeme k sobě po dolní straně – horní část necháme nesešitou.
21
Dáme obě části do sebe a volnou nesešitou horní část našpendlíme k sobě – obě vrstvy podhrneme dovnitř a sešpendlíme. Na zadní stranu doprostřed nezapomeneme do švu našpendlit také “zapínání”.
22
Prošijeme k sobě. V tuto chvíli máme už jen nesešité místo, kde budeme všívat ucho, to zůstává stále volné.
23
Připravíme si ucho – vnitřní a vnější část (můžeme použít opět dvě různé látky a nebo jen vnější a nebo úplně jinou, dle libosti:). Šířka tak o 3 cm širší než nám vychází připravený konec, kde se bude ucho všívat. Délka dle libosti, ideálně našpendlit a vyzkoušet přímo na sobě;-) Já měla rozměry cca 10 x 33 cm.
24
Ucho si našpendlíme. Na konci do něj vsuneme konec tašky – tak, aby byl dost hluboko a nikde se nám nevytřepil.
25
Prošijeme. V místě, kde je připojení k tašce raději 2x.
26
V polovině ucha uděláme ještě sklad a prošijeme rovně – aby se taška pohodlně nosila:)
27
Připravíme si pár magnetického zapínání a ostré nůžky.
28
Opatrně prostřihneme dírky v místě, kde vycházejí pacičky zapínání, prostrčíme, dáme plíšek a zahneme. Vrchní zapínání jsem dávala přes všechny vrstvy a spodní také (tzn. že je přicvaklá i vnitřní strana kabelky).
29
Nyní si ze zbytku látky uděláme kytičku. Já využila okraj, takže jsem nezačišťovala, ale pokud máte po obou stranách odstřiženo, je třeba podhrnout a jeden okraj látky začistit.
Pak postupně v ruce tvarujeme květinku a fixujeme jehlou a nití. Uděláme celou květinku v ruce.
30
Ručně přišijeme na zapínání kabelky, dost pevně a široce:)
31
32
33
34
35
A máme hotovo, můžeme vyrazit:)