Klínové kapsy mají široké využití na oděvech pánských, dámských i dětských a můžete je ušít ve spoustě variant – od úplně jednoduchých po už trochu na tvorbu pracnější. Princip klínové kapsy je ve vystřižení průhmatníku (klínu) z vrchní vrstvy látky a podšití jinou vrstvou. Váček kapsy může být tvořen buď dvěma přidanými samostatnými vrstvami, nebo je jako vrchní část kapsového váčku využita svrchní vrstva oděvu. Pak je kapsa shora oděvu prošitá a viditelná.
Níže najdete snad ucelený přehled možných podob těchto kapes i s návody:-)
Tvar průhmatníku
Ač na grafikách v článku mají všechny kapsy typický kulatý průhmatník, tvar i umístění může být různé, jak napovídá už úvodní fotografie článku:-)
Kapesní otvor může být umístěný příčně i podélně, může být kulatý, hranatý, šikmý… Rovněž není problém si ho upravit! Pokud například máte ve střihu kapsičku s kulatým průhmatníkem, poměrně jednoduše si ji můžete upravit třeba na hranatou a naopak.
Kapsa “jednoduchá” (s prošitím na předním díle)
Nejjednodušší kapsa vůbec. Mimo díl oděvu s průhmatníkem potřebujete už jen jeden díl pro kapsu, ten je pak zcela přiznaně podšitý pod průhmantíkem – žádné podsádkování.
Videonávod:
O šití klínových kapes shora prošitých je celé video:
Nebo se můžete podívat na příslušnou pasáž tohoto videa:
Fotonávod:
(Převzato z fotonávodu na dětské nejen softshellové kalhoty.)
Průhmatníky kapes olemujeme lemovací pruženkou. Přišívat můžeme rovným stehem pruženku v jednom kroku (vložíme průhmatník do lemovacího proužku a v jednom kroku prošijeme). Musíme mírně proužek natahovat, ale jen mírně.
Pro začátečníky může být jednodušší první našít gumičku ve spodní části průhmatníku cikcakem a pak přehrnout a z líce prošít rovným stehem, odpadá tak problém s tím trefit lemovací pruženku z obou stran správně. Více ve videu.
Díly kapes před našitím začistíme, ale u materiálů, které se netřepí (jako například softshell), to v podstatě není nezbytně nutné.
Nasvorkujeme si vnitřní část kapsy, aby pasovala na střih kalhot (můžeme i velmi opatrně v přídavku našpendlit). Přikládáme linii střihu kapsy přesně ke značkám pro vsazení kapsy ze střihu. Pozor na pootočení kapsy a na její přídavky, i kapsa je trochu větší a je třeba přikládat linii střihu kapsy na značky pro vsazení kapsy a ne okraj.
Na líc doporučuji nyní dát střihový díl kapsy a naznačit si linii pro šití. Můžete kapsu přišít i po rubu, ale steh je hezčí z líce, proto já vždy kapsu přišívám z líce.
Budeme pak šít po líci po čáře šev, který bude hezký.
Pokud budete šít tepláky nebo třeba kalhoty z plátna či micropeach, můžete si kapsu nastehovat, aby se vám při šití nehnula, přeci jen svorka na boku a nahoře kapsu neudrží. Ale softshell se hodně špatně stehuje a špendlí (poruší se tím taky mj. membrána), pomůže tedy kapsu přilepit (můžete buď páskou, která se vypere a nebo i lepidlem na papír v tužce – typu Kores).
Zde jsem použila pásku Wonder Tape od Prym. Kapsa drží jako přibitá.
Kapsu přišijeme na boku k přednímu dílu.
A taky nahoře.
Po líci po linii bílé přišijeme opatrně a hezky kapsu. Můžete volit i ozdobné stehy. U šití se dívejte na linii pro šití a značku středu na patce a linii směřujte ke středové značce na patce. Více ve videu.
Kapsy přišijeme. Přišíváme úplně u kraje i v místě na bocích a v pase. Také úhledně obšijeme oblouček, který jsme si dříve naznačili.
Našitá kapsa.
Kapsa s kapsovým váčkem (neprošitá po předním díle)
Trochu náročnější na výrobu i materiál, kapsový váček je zde tvořen dvěma díly, z líce oděvu pak není žádné rušivé šití.
Potřebovat budeme:
- přední díl
- podkladové podsádky – tedy vnitřní kapesní váček
- vnější kapesní váček
- nějakou výztuhu pro zpevnění otvoru kapsy
Videonávod:
Fotonávod:
Kapsa s šikmým příčným průhmatníkem, kapsový váček z jednoho kusu
(Převzato z návodu na baggy.)
Kapsy si dejte lícem kapsy na líc předního dílu. A našpendlete k sobě.
Před šitím je nejlepší okraj průhmatníku zpevnit vlizelinovým proužkem s osnovou.
Prošijeme. Pokud zpevňujeme proužkem s osnovou, stačí běžný rovný steh.
Průhmatník si sežehlíme tak, abychom zatáhli přední díl mírně do kapsy. Toto je pohled ze strany kapsy (tedy budoucí rub), přední díl je tam mírně vtažen.
A prošijeme. Zde je rozložená kapsa.
Složená kapsa – pohled z rubu.
Kapsový váček nyní přeložíme (ve střihu je přesně linie, kde má jít přeložit:-)
Takto se nám dostane zpět na “podkrytí” kapsy.
Nyní si prošijeme oblouček kapsy dole. Jen dole!
Předpřipravená kapsa. Tento šev musí být pevný, aby se kapsa neničila poklady v kapse.
Takto patří na přední díl.
Přichytíme špendlíky k přednímu dílu.
A prošijeme. Máme hotový přední díl s kapsami.
Kapsa s hranatým podélným průhmatníkem, kapsový váček ze dvou kusů (s podsádkou)
(Převzato z návodu na dětské tepláky normal.)
Průhmatník doporučuji ani na předními díle, ani na tom kapesním nevystřihovat, na to ještě bude čas:-)
Místo průhmatníku podžehlím vlizelinem nebo třeba širším vlizelinovým páskem s osnovou, na líc předního dílu přesně podle linie střihu přišiji díl kapsy.
Nyní je čas na ono stříhání. Pohodlně a zcela přesně takto vystřihnu průhmatník jak na předním díle, tak na příslušném díle kapesního váčku.
V rozích si navíc přídavek švu nastřihnu, aby šla podsádka kapsy pěkně přetočit.
Podsádku kapsy (polovinu kapesního váčku) přetočím do rubu předního dílu.
Otvor pěkně srovnáme…
…a vyžehlíme. Rozdíl po žehlení je patrný, pěkně leží a podsádka nikde z líce nevykukuje.
Následně průhmatník ještě prošiji obyčejným rovným stehem.
Na vnější kapesní váček jsem si našila kousek ovečkové látky, aby v průhmatníku byla vidět ta. Ale může Vám samozřejmě vykukovat i látka kontrastní, nebo můžete naopak šít kapsu celou (nebo jen vnější váček) z téže látky jako budou kalhoty, je pak ale třeba počítat s tím, že bude kapsa mohutnější.
K vnitřnímu kapesnímu váčku si přišpendlím i vnější…
…a sešiji, například na overlocku, ale třeba také cikcakem nebo overlockovým stehem.
Celou kapsu si v kraji přišpendlím (nebo přistehuji) k přednímu dílu, můžete si ji i v krajíčku (tak, aby to následně bylo až ve švovém přídavku) přišít.
Dál už kalhoty sešijeme a došijeme podle návodu výše. Spojíme vždy příslušnou přední a zadní nohavici – v tomto bodě to bude chtít ještě trochu více opatrnosti, aby se nám kapsa nijak nepokrčila, nepohnula, obzvlášť pokud jste si kapsu nepředšili (viz předchozí bod).
Nejčastější chyby
Co když střih kapsy nemá?
Podobně jako můžete provést změnu tvaru průhmatníku, můžete si kapsy doplnit i do střihu, který je vůbec původně neobsahuje. K tomuto tématu najdete na webu článek: