Každý máme trochu jiné preference a nelze mít každý střih s 10 typy kapes, aby si každý vybral “ty své”. Přitom úprava kapes u střihu patří k těm úplně nejlehčím.

Postup je obrázky znázorněn na sukni, ale můžete použít na jakékoliv oblečení – kalhoty, mikiny, bundy, …

Více o typech kapes i s odkazy na návody se dozvíte v tomto článku:

Druhy kapes

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Kapsy našité shora

Klínové kapsy

Kapsa ve švu

Prostřižené kapsy

Na co si dát pozor

 Kapsy našité shora

Úprava není složitá, stačí si nakreslit vlastní tvar kapsy, která se vám líbí, a tu patřičně přišít nahoru na látku. Tyto kapsičky můžete dát na přední díl, zadní díl, a třeba i na šikmo jako designový prvek. 

Klínové kapsy

Do základního střihu si naneseme kapsový váček, jak asi chceme, aby byl objemný. Zakreslíme do střihu a vykopírujeme jen kapsový váček (žluté díly).

Do základního střihu naznačíme průhmatníky (otvor, kudy do kapsy půjde ruka) – POZOR na to, aby průhmatníky nebyly ani moc velké, ani moc malé! Zkuste si to na ruku, které bude kapsa patřit. Důležité je také umístění, aby kapsa byla akorát příjemně na ruku, ani moc nahoře, ani moc dole. 

Průhmatníky v základním střihu vystřihneme.

Nyní můžeme šít jednoduchou verzi, která sestává jen z jednoho kapsového váčku, který se napevno přišije k přednímu dílu. Zde je třeba kapsu olemovat a kapsový váček do kapsy “podšít”. 

Pro kapsy, které nemají šev okolo kapsového váčku na předním díle a jsou tak elegantnější, použijete střihový díl kapsy dvakrát. Podruhé si jej upravíte tak, že vykopírujete tvar průhmatníku přesně do střihu kapsového váčku.

Všijete oba díly kapsového váčku postupně do předního dílu. Vidět je jen to, co “kouká” v průhmatníku.

Klínové kapsy mohou mít různý tvar a umístění, experimentujte. Ale vždy pamatujte na to, že kapsa musí být také funkční. Musí mít umístění, tvar a průhmatník, který bude praktický (pokud nejde o ozdobnou kapsu).

Kapsa ve švu

Prakticky není vidět a vůbec nemusíme upravovat střih. Při výrobě střihového dílu kapsy opět dbejte na tvar kapsy, aby směřoval dostatečně dolů (jako slza). 

Prostřižené kapsy

Na úpravu střihu naprosto jednoduché, místo, kde chcete kapsu jen “prostřihnete”, na ušití ale mnohem složitější. Můžete šít s výpustkem, se dvěma, na zip… atp.

Na co si dát pozor

Kromě výše zmíněného ještě dávejte pozor, aby kapsy nezasahovaly do prošití při dokončování oděvu. Typicky podsádka. Častá chyba je umístění kapes tak, jak se nám to líbí, ale nedojde nám že ještě bude dole šev podsádky nebo založení a tím se kapsa “prošije”.

Kapsička shora našitá. 

Přidání na založení průhmatníku kapsy. Více najdete v návodu na mikinu klokanku.