Níže najdete popisy verzí softshellových kalhot, co obsahují, perokresby možných modelů podle dané verze. Věřím, že vám to usnadní rozhodování, který střih zvolit a též orientaci v e-shopu.
Střih na softshellové kalhoty v mnoha verzích. Dle střihu ušijete jak zimní klasické softkalhoty (kvůli sněhu lepší šít třeba i bez kapes), tak letní kalhoty a la “softshell elegance” s barevnými kapsami. Střih lze použít i na jiné typy kalhot – tepláky, manšestráky, pláťáky, micropeach, silver, … střih lze krátit na kraťasy.
Kalhoty jsou k dispozici v mnoha verzích – užší střih, širší střih. Verze s nabíranými (tvarovanými) koleny nebo jen se zdvojenými koleny či bez. Můžete koupit výhodný set verzí ve více velikostech nebo odděleně po pár velikostech, když chcete třeba střih jen vyzkoušet.
Střih na běžné kalhoty lze rozšířit o upgrade nabíraných kolen i dodatečně (platí pro staré verze střihu).
Informace zde (zejména tabulky) se týkají nových střihů.
Informace o starších verzích:
Obsah stránky:
(po kliknutí se přenesete na konkrétní odstavec na této stránce)
– přehled variant podle náročnosti šití
– Přidávání na švy/lemy na nohavicích podle typu zakončení
Střihy:
Všechny verze střihů naleznete v kategorii dětských střihů – kalhoty.
Střihy jsou po velikostech: plenky, I. (98-116), II. (122-140), III. (146-170) a pak verze celá na větší děti bez plen (98-170), verze NORMAL je ve velkém setu od velikosti 74
Verze na pleny normal
Je vhodná pro děti s jednorázovou plenkou od vel. 68 do vel. 92. Což je období, kdy většina dětí plenku nosí. Pro děti nad 92 vel. s plenkou doporučuji verzi “širší”, pokud jsou hubené a mají jednorázovou plenku, měla by jim stačit i verze užší.
Střih sedí i dětem štíhlým až normálním (podle fotek asi jako naše Rozárka) na plenku látkovou ne tak objemnou. (Naše Rozárka tak nosila.)
Střih obsahuje verze:
- Bez kapes
- S kapsami
- Se zdvojenými běžnými koleny
- S tvarovanými / nabíranými koleny
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi na plenky NORMAL x LÁTKOVKY).
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.
Verze na látkové pleny
Je vhodná pro děti s látkovou plenkou od vel. 68 do vel. 92. Což je období, kdy většina dětí plenku nosí. Pro děti nad 92 vel. s plenkou doporučuji verzi “širší”.
Střih má na vaši žádost upravenou výšku sedu (oproti verzi staré platné do 20. 8. 2018) a je na šířku širší na obvod boků o 4 cm oproti verzi “normal”.
- Bez kapes
- S kapsami
- Se zdvojenými běžnými koleny
- S tvarovanými / nabíranými koleny
Užší verze 98 – 170
(Nejen) softshellové kalhoty 98 -170 UŽŠÍ verze
Original price was: 177.00 Kč.115.00 KčCurrent price is: 115.00 Kč.Je vhodná pro děti štíhlé (pro nepružné materiály) až normální (pro pružné materiály) (podle fotek asi tak jako naše děti). U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).
Verze užší je vhodná pro holčičky, které jsou štíhlé a normální a na štíhlé kluky a tam, kde maminky rády kalhoty více na tělo. Pro kluky normální a maminky, které mají radši volnější oblečení se hodí spíše verze širší. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.
Verze užší má oproti verzi širší nižší sed a lze ji kombinovat s kalhoty dívčími sportovními formou upgrade.
Střih je k dispozici ve velkém setu 98 – 170 a pak po oddělených verzích: 98 – 116, 122 – 140 a 146 – 170. U verze 98 – 170 je navíc i díl bez kapes, vhodný pro začátečníky. U verzí oddělených verze bez kapes není, ale podle návodu si ji jednoduše vytvoříte z dílu předního a dílu kapsy (návod je níže).
- Bez kapes
- S kapsami
- Se zdvojenými běžnými koleny
- S tvarovanými / nabíranými koleny
- S možností ozdobného sedla na zadním díle (střih tedy neobsahuje tvarované sedlo, není však těžké si ho udělat, vezmete sedlo ze střihu a složíte si ho mírně uprostřed, pak si ho dáte na nový střihový papír a obkreslíte, “záševek” stačí složit maličký, třeba šířky 1 cm celkem, i to dělá hodně: https://www.caramilla.cz/sedlo-a-volan-principy-konstrukce/)
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Širší verze 98 – 170
(Nejen) softshellové kalhoty 98 -170 ŠIRŠÍ verze
Original price was: 177.00 Kč.115.00 KčCurrent price is: 115.00 Kč.Je vhodná pro děti normální a silnější. U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).
Verze širší je vhodná pro silnější děti a pro normální děti tam, kde je vyžadována větší volnost pohybu a místo na podvlékání třeba kamaší v zimě. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.
Verze širší má vyšší sed než verze užší.
Střih je k dispozici ve velkém setu 98 – 170 a pak po oddělených verzích: 98 – 116, 122 – 140 a 146 – 170.
- Bez kapes
- S kapsami
- Se zdvojenými běžnými koleny
- S tvarovanými / nabíranými koleny
- S možností ozdobného sedla na zadním díle (střih tedy neobsahuje tvarované sedlo, není však těžké si ho udělat, vezmete sedlo ze střihu a složíte si ho mírně uprostřed, pak si ho dáte na nový střihový papír a obkreslíte, “záševek” stačí složit maličký, třeba šířky 1 cm celkem, i to dělá hodně: https://www.caramilla.cz/sedlo-a-volan-principy-konstrukce/)
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi užší a širší).
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.
Normal verze 74 – 170
(Nejen) softshellové kalhoty 74 -170 verze NORMAL
Original price was: 236.00 Kč.159.00 KčCurrent price is: 159.00 Kč.Střih NEJEN na softshellové kalhoty : 74 – 170 varianta NORMAL. Dle střihu ušijete jak zimní klasické softkalhoty (kvůli sněhu lepší šít třeba i bez kapes), tak letní kalhoty ala “softshell elegance” s barevnými kapsami. Střih lze použít i na jiné typy kalhot – tepláky, manšestráky, pláťáky, micropeach, silver, … střih lze krátit na kraťasy.
Je vhodná pro děti štíhlé a normální či sportovní postavy. U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).
Verze normal je vhodná pro hodně hubené děti, které chtějí volnost pro pohyb, pro užší variantu, aby byly kalhoty u hubených dětí na tělo, volte verzi užší. Kalhoty jsou vhodné pro děti normální a sportovní postavy. U ostatních konstitucí měřte! V tabulce jsou míry, tepláky podle této verze mohou mít i děti, které nejsou úplně hubené:-)
KALHOTY NEJSOU URČENY NA PLENY! Jsou od vel. 74, ale pro děti, které již nemají pleny! Střih byl dlouho testován a výsledek je jednoznačná a byl tak střih i zaměřen, že dětem i s jednorázovou plenou jsou přes zadek i extra hubeným dětem malé, mají úzké boky a moc nízký sed! Dětem bez plenek, které nejsou v zadečku silnější a maminka nechce až moc velké kalhoty a volný střih, sedí dobře.
Zadní díl obsahuje sedlo ve dvou variantách, lépe většinou sedí tvarované sedlo, ale střih do pasu zužuje. Tvarované sedlo hezky tvaruje zadeček a kalhoty nahoře nejsou tolik volné, ale vyzkoušejte.
Střih obsahuje dvojí variantu zdvojených kolen, jedno jsou kolena hladká a druhé kolena tvarovaná, která mají nabírání – záševky. Ty lépe tvarují kolena, ale jsou složitější na šití.
- Bez kapes
- S kapsami
- Se zdvojenými běžnými koleny
- S tvarovanými / nabíranými koleny
- S možností ozdobného tvarovaného sedla na zadním díle
- S možností ozdobného sedla na zadním díle, které není tvarované a je jen přestřižené
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi užší a širší).Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Lze šít na běžném šicím stroji.
Střih dostanete ve formátu PDF tisknutelném na A4 i ve formátu tisknutelném na A0+A2 (Copycentrum, ploter).
Varianty od začátečníků po pokročilé
Střih na kalhoty Caramilla je variantní a umožňuje postupovat od jednoduché verze, která je vhodná pro úplné začátečníky až po složitější kalhoty pro pokročilé.
Doporučuji začátečníkům postupovat takto (níže naleznete soupis verzí a odkazy na příslušní návody):
Pro začátečníky je nejvhodnější verze bez kapes a bez kolen.
Míně pokročilí mohou zkusit jako první ušít ke kalhotám jednoduché kapsy.
Pokud jste zvládli kapsy, můžete zkusit kalhoty se zdvojenými koleny. Tzn. na přední díl našijete ještě navíc jedno “hladké koleno”. Zadní díl můžete šít ve verzi se sedlem.
Pro ty, kteří naprosto v přehledem zvládají šití kalhot s kapsami a zdvojenými hladkými koleny, je určeno rozšíření pro více pokročilé, a to je šití kalhot s koleny tvarovanými. Určitě tímto bez předchozích zkušeností nezačínejte!
Rozměry a spotřeba:
Při výběru velikosti se řiďte šířkou střihu přes zadek, délku můžete pak upravit podle jiné velikosti. Pro nepružné materiály vyberte velikost, aby měly kalhoty přes zadek obvod o 10 cm větší než je obvod přes zadek dítěte (v nejširším místě). Pro pružné materiály stačí 3 – 5 cm nad obvod přes zadek. Na délku doporučuji kalhoty šít tak o 5 – 8 cm delší vnitřní nohavici než je aktuální délka kroku od rozkroku ke kotníku (po sednutí na odrážedlo nebo lezení po stromě se nohavice vyhrne a dítě má nahé lýtko).
Rozměry kalhot na pleny normal i látkové:
Rozměry kalhot 98 – 170 ve verzi užší:
Rozměry kalhot 98 – 170 ve verzi širší:
Rozměry kalhot 98 – 170 ve verzi NORMAL:
Srovnávací tabulky všech verzí:
Jak vybrat správě velikost / verzi střihu?
Jak upravit střih na míru?
Podrobné nákresy a doporučení, jak upravit střih na kalhoty tak, aby padl jako ulitý, najdete zde v tomto článku:
Materiál a potřeby:
- materiál dle spotřeby v tabulce (liší se od způsobu zakončení kalhot – více ve videonávodu níže)
- cca 0,5 – 1 m ploché dětské pruženky šíře 2 cm, ideálně od firmy PEGA
- kousek nápletu, cca 20 – 40 cm šíře podle velikosti a obvodu pasu dítěte
- nažehlovací reflexní obrázky, aplikace… (volitelně)
- lemovací pruženku (stačí 0,5 m na kapsy, v případě lemování nohavic 1 – 1,5 m)
- polyesterové nitě (síla 120 – 80)
- jehlu síly 80 standart nebo stretch (každému v jeho stroji šije softshell lépe jiná jehla, hodně často vám šije lépe stretch jehla – pokud vaše standart jehla neprovazuje stehy, zkuste stretch, pokud i tak stroj kucká, zkuste 90, čím užší jehla, tím menší dírky v materiálu, ale některé nekvalitní stroje softshell tenčí jehlou nezvládají vůbec)
- pečící papír, žehličku v případně nažehlování obrázků
- hezkou látku na kapsy v
- případě “softshell elegance”
Více o materiálech, ze kterých šít, naleznete v těchto videích:
Různé materiály, které můžete použít na tyto kalhoty:
Vhodné materiály na jaro a léto, které mám vyzkoušené:
Rady a tipy, jak šít a z čeho kalhoty na zimu:
Porovnání zimních softshellů můžete vidět zde:
O funkčních vlastnostech softshellu se dozvíte zde:
Video se pustí přímo v pasáži k softshellu.
Více o softshellu a parametrech se dozvíte v těchto článcích:
Užitečné odkazy:
Videonávody:
Nebo historické video zde:-)
Návod výše plus návod na kapsy:
Jak na kapsy bez prošití v líci oděvu se dozvíte zde:
Návody výše plus návod na kolena:
V návodu jsou i zdvojená, ty přeskočte a ušijte až v další fázi:)
Typy kolen a jak na ně:
Při vytahování střihu ze střihové přílohy budete potřebovat přečíst tento článek:
Nejčastější chyby: Úprava střihu na softshellové kalhoty s nabíranými koleny
Typy kolen a jak na ně:
Videonávod, jak šít nabíraná kolena a upravit střih:
Fotonávod, jak šít nabíraná kolena:
Softshellové kalhoty s nabíranými / tvarovanými koleny (střih a návod)
Další videonávody:
Fotonávod:
– Přidávání na švy/lemy na nohavicích podle typu zakončení
Úprava na střih bez kapes
Úprava dílu s kapsami na díl bez kapes (platí pro oddělené verze I. – III. u varianty “užší”, set užší 98 – 170 a všechny verze kalhot “širší” a verze na plenky mají tento díl součástí střihu)
Díl na kapsu zasunete do předního dílu tak, aby přesně pasoval a vlepíte jej tam. Tím získáte jednoduše díl bez kapes, stříháte pak celý tento díl.
Střih vytiskneme, slepíme: Nápověda.
Všude je třeba přidat na švy a lemy:
Rozkres přidání na švy u různých typů zakončení kalhot
Jednotlivé typy kalhot – popis:
A) Lemování půlenou pruženkou – dole nepřidáváme na lem vůbec.
B) Zakončení podhrnutím – dole přidáme na lem tolik, kolik založíme (zpravidla asi 5 cm).
C) Zakončení do nápletů (nerostoucích, tedy dítě má kalhoty jako tepláčky) – ze střihu ubereme tolik, kolik přidáme na lem (tedy cca 5 cm).
D) Zakončení do rostoucích nápletů (zde se podhrnuje nohavice zpět nahoru dovnitř, aby byl náplet schovaný uvnitř nohavice) – zde přidáváme cca 8 – 9 cm navíc ke střihu (tak, aby nohavice šla od kotníku zase nahoru a pak zase dolů s nápletem schovaným třeba v botě).
Fotonávod na skryté náplety zde:
E) Zakončení na olivku
Přidáme si na podhrnutí nohavic asi 3 – 4 cm.
Návod najdete zde:
Více v tomto videu:
Návod krok za krokem:
-> Sešití přední a zadní nohavice
Příprava dílů
Připravíme si střihové díly a přidáme na švy a na lemy tak, jak je v nákresu.
Jak přidat na švy a pracovat s linií střihu najdete v tomto článku:
V průhmatníku kapsy, který budeme lemovat, na švy nepřidáváme.
Pozor u zadního dílu – nad zadní díl patří sedlo a je třeba ho našít správně! Díly patří k sobě tak, jak je ve střihu přerušovaný čára, která naznačuje sedlo. Doporučuji si na střihové díly např. nakreslit šipky, která budou směřovat např. u sedů k sobě a budete vědět, že musíte přiložit u šití tyhle dvě šipky k sobě.
U spodního lemu si vyberete, jak jej budete zakončovat, a podle toho přidáte, viz výše. U menších velikostí musíte na lem přidat po linii střihu zrcadlově zpět, aby po přehrnutí nebyla záložka užší jak nohavice. U větších dětských velikostí jsou nohavice rovně.
Střihový díl na náplet patří na sklad látky na boku i nahoře. Položíme vždy přerušovanou čarou na sklad látky.
Střihový díl pro náplet do pasu pokládáme na sklad látky nahoře i ze strany… a tam, kde není sklad látky, přidáme na švy.
Po rozložení bude díl 2x tak vysoký na výšku.
A 2x tak široký na šířku, takže bude celkem 4x větší než máte obdélník ve střihu.
Připravíme si také díly pro zdvojená kolena, pokud je budeme šít. Důležité je naznačit si přesně linii zdvojeného kolene na díl s kolenem – značím si na líc. A také značky ze střihu na vložení zdvojeného kolene – také značím na líc.
Reflexní prvky
Připravíme si nažehlovací obrázky – vystřihneme obrázky a rozmístíme na softshell. Na obrázek položíme pečící papír. Žehličku nastavíme přesně mezi stupeň 2 a 3 (na bavlnu) a vypneme napařování (!). Přes pečící papír zažehlujeme přesně 10 vteřin! Ne méně!!! Ne více!!! Necháme vychladnout!!! Při zažehlení na kratší čas se reflexní barva z nažehlovačky nevpije do látky a o obrázek tak přijdeme, bude jen hnusně šedý a nebude reflektovat:) Při přešvihnutí doby, víme co se stane:) Radši ale třeba 13 vteřin než 9;-)
Po vychladnutí sloupneme fólii z obrázku a přes pečící papír ještě cca 7 – 10 vteřin můžeme obrázek zafixovat.
Takto lez “opravit” i místa po párání na softshellu, která víme, že jsou hodně vidět. Pozor jen na všechny plastové části na bundě (druky, brzdičky!!!), není to nic moc, když se na bundě rozpečou (ano, stalo se mi to!:)))
Zažehlené obrázky.
Více informací k nažehlování:
Kapsy
Průhmatníky kapes olemujeme lemovací pruženkou. Přišívat můžeme rovným stehem pruženku v jednom kroku (vložíme průhmatník do lemovacího proužku a v jednom kroku prošijeme). Musíme mírně proužek natahovat, ale jen mírně.
Pro začátečníky může být jednodušší první našít gumičku ve spodní části průhmatníku cikcakem a pak přehrnout a z líce prošít rovným stehem, odpadá tak problém s tím trefit lemovací pruženku z obou stran správně. Více ve videu.
Díly kapes před našitím začistíme, ale u materiálů, které se netřepí (jako například softshell), to v podstatě není nezbytně nutné.
Nasvorkujeme si vnitřní část kapsy, aby pasovala na střih kalhot (můžeme i velmi opatrně v přídavku našpendlit). Přikládáme linii střihu kapsy přesně ke značkám pro vsazení kapsy ze střihu. Pozor na pootočení kapsy a na její přídavky, i kapsa je trochu větší a je třeba přikládat linii střihu kapsy na značky pro vsazení kapsy a ne okraj.
Na líc doporučuji nyní dát střihový díl kapsy a naznačit si linii pro šití. Můžete kapsu přišít i po rubu, ale steh je hezčí z líce, proto já vždy kapsu přišívám z líce.
Budeme pak šít po líci po čáře šev, který bude hezký.
Pokud budete šít tepláky nebo třeba kalhoty z plátna či micropeach, můžete si kapsu nastehovat, aby se vám při šití nehnula, přeci jen svorka na boku a nahoře kapsu neudrží. Ale softshell se hodně špatně stehuje a špendlí (poruší se tím taky mj. membrána), pomůže tedy kapsu přilepit (můžete buď páskou, která se vypere a nebo i lepidlem na papír v tužce – typu Kores).
Zde jsem použila pásku Wonder Tape od Prym. Kapsa drží jako přibitá.
Kapsu přišijeme na boku k přednímu dílu.
A taky nahoře.
Po líci po linii bílé přišijeme opatrně a hezky kapsu. Můžete volit i ozdobné stehy. U šití se dívejte na linii pro šití a značku středu na patce a linii směřujte ke středové značce na patce. Více ve videu.
Kapsy přišijeme. Přišíváme úplně u kraje i v místě na bocích a v pase. Také úhledně obšijeme oblouček, který jsme si dříve naznačili.
Našitá kapsa.
Zdvojená kolena
Nyní si připravíme na přední díl nohavic zdvojená kolena. Je to třeba udělat pečlivě, aby nešly šejdrem;-) Řídíme se značkami ze střihu.
Opět si můžeme pomoci lepicí páskou Prym.
Podehnutý díl kolene přilepíme na pásku.
Zajistíme skřipečky a můžeme přišít.
Šijeme běžným rovným stehem po líci.
Přišité koleno.
Stejný postup zopakujeme na druhé nohavici. Po jistotu si můžeme ověřit, snad se nám značky potkají s již ušitým kolenem.
Více k různým typům kolen zde:
Kolena u softshellových kahot (nabíraná jednoduchá, nabíraná zdvojená, hladká zdvojená)
Sedlo
Sedlo zadního dílu pečlivě přisvorkujeme dle zanesených šipek.
Šijeme po straně sedla, nikoliv zadního dílu.
Přišijeme rovným stehem a následně začistíme cikcakem (u softshellu to však není nezbytně nutné).
Poté šev po líci proštepujeme (pozor, i v případě, že nebudeme švové přídavky začišťovat dohromady, nikdy nerozkládáme přídavky od sebe a neštěpujeme po obou stranách, viz zde). Přídavek švu skládám směrem dolů.
Sešití kalhot
Pro šití kalhot můžeme zvolit různé postupy, jak je sešít, používám různé způsoby podle toho, pro koho šiji a kde potřebuji z líce štepovat. Více o tom ve videu. Všechny možné postupy lze použít, jediné, na co musíte vždy dát důsledně pozor je, aby vám před šitím seděly přesně délky vnitřní a vnější nohavice s tím, že končí dole kolmo – rovnoběžně se střihem a směrem vlákna.
Pro začátečníky mi přijde nejjednodušší sešít vnější nohavice, proštepovat, sešít sedy, proštepovat a pak sešít vnitřní nohavice. Tak, jak to můžete vidět v tomto návodu.
Sešití přední a zadní nohavice
V dalším kroku sešijeme vždy příslušnou přední a zadní nohavici.
Opět šijeme rovným stehem, začistíme cikcakem.
Rozložená nohavice.
Boční šev proštepujeme směrem do zadního dílu. Pozor na silnější místa, vrstev už je tu poměrně dost a některé stroje budou vyžadovat výměnu jehlu za silnější… Přídavek švu skládám do zadního dílu.
Proštepovaná vnější nohavice.
Pokud chcete lemovat nohavice vespod lemovací gumičkou, nyní je čas olemovat!
Sešití vnitřních nohavic
Stejným způsobem sešijeme také vnitřní nohavice. Toto už neštepujeme.
Sešití sedů
Vznikly nám dvě oddělené nohavice. Jednu z nich obrátíme na líc a vsuneme do druhé.
Takto. Sesadíme přesně švy vnitřních nohavic a také švy sedla. Důležité je, že musí přesně sedět šev v rozkroku a šev sedla k sobě. Pokud jste šily mikroskopicky přesně, musí vám to vyjít, stačí ale opravdu drobná nepřesnost a nevyjde to. Pak musíte před sešitím opravit, toto jsou bohužel chybičky, které jsou hodně vidět. U šití první sedy, pak vnitřní nohavice je tato oprava právě mnohem jednodušší a proto ji mám pro začátečníky radši.
Sedlo musí po sešití přesně lícovat (mělo by:-) ). Aby se vám sedlo šev na šev u šití nehnulo, tak doporučuji v tom místě nastehovat (nebo pár stehy prošít), lze použít i kousíček vypratelné lepící pásky Wonder Tape – více ve videu.
Sešitý sedový šev.
Když nakouknete dovnitř, měli byste vidět přesně navazující švy sedla…
…a také křížek v rozkroku:-)
Celý sed můžete dále proštepovat, vypadá to lépe.
Proštepováno…krása, že?:-)
Náplet
Do pasu si připravíme kromě nápletu také gumu, jak na to zjistíte v tomto videu:
Gumu sešijeme takto na plocho na stroji obyčejným rovným stehem.
Také náplet sešijeme po kratší straně, i zde stačí použít rovný steh. Nezapomeňte dobře na začátku a na konci zapošít.
Pokud byste chtěli v nápletu zachovat otvor pro úpravu gumy, můžete se inspirovat zde:
A je na řadě kompletace.
Náplet obrátíme na rub a švové přídavky rozložíme od sebe, aby byl náplet co nejměkčí, co nejplošší.
Přehneme napůl rub na rub a gumu do něj vložíme.
Šev s rozloženými přídavky složíme hezky na sebe.
Následně náplet i s gumou rovnoměrně vešpendlíme / vesvorkujeme do pasu kalhot.
A přišijeme. Náplet při šití natahujeme na šířku pasu kalhot…i zde postačí běžný rovný steh.
Následně šev začistíme.
Blížíme se do finiše!
Pokud jsme zakončovali nohavice lemovací pruženkou, měli bychom nyní mít hotovo:-)
Zakončení nohavic
V následujícím návodu budeme nohavice zakončovat prostým založením.
Spodní okraj nohavic začistíme cikcakem.
Obroubené nohavice.
I při zakládání nohavic může najít využití lepicí páska, udrží Vám zahnutí na místě a nemusíte se stresovat možnými posuny.
Nohavici zahneme a naznačíme křídou linii šití.
Prošijeme rovným stehem.
A nohavice jsou založené.
Pokud se rozhodnete šít nohavice do nápletů, postupujte dle návodu níže:
Ustřihneme si dva kus nápletů na zakončení nohavic. Sešijeme k sobě z rubu po straně.
Vložíme náplet do nohavice – náplet je obrácený už na líc, přeložený a vložíme jakoby směrem zpět do nohavice převrácené na rub – viz. obrázek.
Náplet rovnoměrně natahujeme, aby tak akorát vyšel a byl všude stejně nařasen.
Nyní je možno skončit – nohavice s náplety se jednoduše přehrnou a zafixují o botu, další prošívání podle mě není nezbytně nutné.
Chceme-li si potrápit nervy, tak náplet přišijeme zevnitř do kalhot.
Dobře si zvolte spodní nit, aby odpovídala ideálně na 100% barvě softshellu, steh totiž ani já nedávám úplně rovně, takže aby to “když pejsek čurá” nebilo tak do očí.
Odměříme si od konce softshellové nohavice cca 8 cm do místa, kde bude prošití.
Přehneme dovnitř a přišpendlíme – tak, aby jsme špendlíky měli ve správném směru při šití!!! Tedy špičkou k jehle;-)
Dáme si panáka nebo čokoládu na nervy! Vyměníme patku za zipovou. Přišijeme co nejblíže švu, kde je našit náplet. Šijeme pomaličku, vždy pár stehů – důležité je, že při puštění pedálu musí vždy být jehla zabodnutá dole v látce, aby se nám šití nehýbalo. Narovnáme další kus látky a zase pár stehů. Příjemnou zábavu 🙂
Jestli nám to náš stav dovolí a nejsme z šití příliš ožralí / přeslazení / nepříčetní, vyndáme kalhoty ze stroje a podíváme se na ladnou křivku.
Děláme, že to je rovně a nebo, že to je záměr!:D
Další návod, jak na skryté náplety najdete zde:
Taky se vám tak povedly? Pošlete fotku;-)
eliskasommerova
Dobrý den. Moc děkuji. V těch dětských velikostech jsem celkem tápala (jedno dítě extra mrňavé a druhý opak). Takže klidně mohu poměřit a pak podle toho případně doobjednat vhodný střih. Za mě moc děkuji. Mám pro sebe koupený dámský střih a předpokládám, že fotopostup bude velmi podobný a využitelný i v dámském střihu.
Caramilla
Ano, přesně, tak, šití je stejné, u jednoduché verze dámských kalhot a k ostatním dvěma verzím kalhot pro dámy jsou videa samostatně.
eliskasommerova
Až se k šití odhodlám dám vědět a objednám….. 🙂 Nejdříve jsem slíbila bundu. Na dámské kalhoty jsem na videa ještě nekoukala. Kalhoty pro mě jsou až….po dětské výbavě. Přeji krásný zbytek prázdnin….
alena.plesko
Dobry den , rada bych se zeptala, jak sit zdvojena nabirana kolena….konkretne mi jde o to ze kdyz udelam zasevky na nohavici tak se mi zkrati, ne? mám si tam pridat? protoze strih na zdvojene koleno je delsi nez cast kam se pak nasiva…..
dekuji za odpoved
Caramilla
U strihu je primo strih na nabirana kolena a k nemu foto a videonavod, ale koukam, ze se zde mozna odkaz vytratil. Doplnim z PC,nyni jsem na mobilu a chovam?. Stare verze strihu tento dil nemely vzdy a bylo mozno dokoupit upgrade. To lze i nyni a nebo si strih upravit.
Caramilla
Ale odkaz na navod by mel byt primo ve strihu na nabirana kolena QR kod a i link textem ?
alena.plesko
uz mi to doslo….omlouvam se..
klara.dvorak
Mohla byste mi prosím poradit, jakou jehlou šít na obyčejném stroji? Dala jsem stretch 90 a dělá mi to neplechu. Předem moc děkuji za odpověď
Martina
Nevím, jestli je to ještě aktuální, nějak nám komentář zapadl… Nicméně vždycky je potřeba vybírat standard/stretch podle toho, zda šijete pevnou látku, nebo úplet. Soft se šije líp standardy, i když to není běžná tkanina. Martina
Misa
Dobrý den, mám dotaz ohledně střihu na softshellové kalhoty. V roce 2015 jsem si koupila střih ve velikosti 74-92 a ten teda parádně seděl ve všech velikostech, jak na soft kalhoty, tak na tepláčky. Teď jsem si koupila větší, tento a když jsem střihla a sešila, ještě tedy bez nápletu, tak mi přijde, že výška od rozkroku k pasu, je hodně nízká. A to ikdyž jsem porovnala střihy. Tak nevím, jestli jsem někde neudělala chybu?Děkuji za radu. Míša
Caramilla
Pokud jste sila uz 98 a vys, tak tam je nizsi sed,protoze je uz pro deti bez plen. Pokud vam sed prijde nizky (coz zatim jste jedina, kdo to pise, naopak vpredu maminky snizuju), tak rovnomerne sed zvyste. Nebo treba nen na zadni casti.
Misa
I ty menší co jsem šila, tak syn nosí bez plen a tam mi to přišlo akorát. Zítra, když bude čas, kalhoty došiji a dám vědět. Zvýšit sed už teď nemůžu, ale případně to snad doženu nápletem. Já jsem jen nevěděla, jestli jsem to třeba špatně nevytiskla či něco jinak neudělala špatně:-) Děkuji za rychlou odpověď a přeji krásný zbytek večera :-)Míša
Caramilla
Pokud meritko sedi a slepeno je dobre, tak to mate jiste dobre, jeste jde zvysit sedlem. I na PD to jde nasit. Ono zalezi, kam kdo chce kalhoty a naplet mit, nase deti maji naplet k pupiku, softovou cast maji niz nez je pupik. Nekdo ma rad soft az nahoru a naplet nad cele bricho. A nekdo zase jinak. Proto je u strihu tabulka s vyskou sedu, aby se dalo dopredu vedet, jak komu budou sedet. Jeste taky zalezi na typu postavy, na kulatejsi zadecky je treba vyssi sed a tak … ?
Misa
Tak jsem kalhoty došila a nakonec sedí, jen jsem možná zvolila špatný střih a mohla jsem koupit ty užší:-) U těch softshellových je to možná lepší, že jsou volnější a u úpletu možná trošku zúžím. Děkuji Vám za rychlou odpověď a za Vaší úžasnou práci, kterou pro nás děláte. Hezký večer, Petro:-) Míša
s.scerbakova
Dobrý den,
mohla byste, prosím, poradit čím jiným než lemivací gumou mohu olémovat kapsy?
Děkuji.
Caramilla
Šikmým proužkem, úpletem na třetiny jako tričko. Ušít kapsy ze 2 dílů jako třeba u riflí.
veronika.sorm
Milá Caramillo,
díky za střih na tyto kalhoty, dorazil úžasnou rychlostí! Moc se těším, šiju hrozně ráda, ale zatím vždycky metodou obkreslením něčeho, co mám doma, a pak se to upraví “přiměřeně, přiměřeně”. Šít jsem se nikdy neučila. Teprve s tvým střihem v kombinaci s video návodem se těším, že se konečně naučím, jak se to dělá správně!
Zdravím, V.
lenkazelena01
Dobrý den, muj dotaz se tyka rozesivani svu obecne. Kdy je vhodne sev rozesivat? Slouzi ke zvyseni pevnosti svu? Z videa tusim, ale potrebuji se ujistit, kde mam presne sit, primo ve svu nebo o par mm vedle? Dekuji. Zn.: absolutni zacatecnik 🙂
Caramilla
Lenko, důvody jsou různé, vizuální (u toho softshellu nejde švy rozžehlit, jak se to běžně dělá u ostatních látek, šev se pak stahuje a dělá se tam “žlábek”, což nevypadá hezky. Je to estetické hledisko. Můžete šít tak, že ušijete jen z rubu, rovným stehem, obnitkujete a necháte to tak být. Ale mě se to tak líbí víc, když ty švy jsou ještě přišité z lícní strany tak, že se šev složí na jednu stranu a prošije se to znovu. Šiji asi 1 mm od švu, cílem je právě přídavek švu přišít zespodu na jeden ten díl. Není cílem trefit šev, to by bylo k ničemu. U riflí a dámských kalhot obecně to prošití z lícní strany považuji právě za “bezpečnostní” a zpevňující. Takže třeba po lícní straně prošívám rifle v rozkroku (po vnitřní nohavici – jinak než to je v tomto návodu, ten je vysloveně na softshell).
dan-nka
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala, jaký je postup,pokud chci kalhoty ještě podšít fleecem, aby se jednalo o opravdu teplé kalhoty na zimu. Děkuji!
Caramilla
Hezký den, já osobně je nikdy nepodšívám, ale vždy podvlékám. Ale to je asi o přístupu a prioritách. Podšijete tak, že podšívku uděláte o maličko menší než jsou kalhoty, ale stačí o málo, aby vám to do kalhot zase vyšlo a nebylo to moc malé. Kritický bude pas, kde budete muset sešít: flíz, náplet dvojmo a ještě softshell / a to vše vždy ještě v místech šev na šev. To ne každý stroj zvládne. Pokud máte výkonný stroj (třeba starou Veritasku), tak ta si s tím poradí. A určitě silnou jehlu. Nohavice stačí založit a podšívku chytnout pod to.
lenkazelena01
Zdravim. Mam jeste dotaz ohledne kapes, proc u mensich velikostí je kapsa rovna a do obloucku a tady ve vetsi velikosti je nahore lehce vykrojena a smerem dolu se zizujici? Zatim mam jen slepeny strih, tteba by mi to pozdeji vyplynulo…ale pram se radsi predem 🙂 diky
Caramilla
Uplne nevim, co presne myslite, pokud to, ze kapsicka ma nahore “zub” v miste napojeni na PD, tak duvod je moje neznalost prace se software v PC, ktery jsem mela pri tvorbe tohoto strihu novy a nebyla jsem schopna tam udelat, aby to navazovalo na sebe ve vsech velikostech presne. Tak jsem tam dala bod, ktery jsem fixne nastavila, kde ma byt, proto ten malicky zoubek. Nyni je pilotovana nova verze strihu s malicko vyssim sedem a tam uz ted to umim udelat i hladke, bohuzel se clovek proste musi ucit a naucit, je to o praxi, a stale mi to prislo teda lepsi nez kresleni v ruce, ten prechod na kresleni v PC byl velmi narocny… nezda se to, ale neni to legrace… Nova verze strihu s hladkou kapsickou bude ke stazeni pak pro vsechny zase z objednavek, jen co ji zpracujeme do PDF. Bude tam vyssi sed pro “prdelate” deti:-) Toto se zatim tyka verze sirsi. Strih mensi jsem delala az v lete, kdy uz jsem s programem vice umela. V siti se ten zoubecek vubec neprojevi, ale klidne si ho zarovnejte, ale musite stejne i zarovnat ten PD:-) Diky za pochopeni, delam maximum.
lenkazelena01
Dekuji. Verim,ze to neni sranda a obdivuju, ze to dokazete. Vase návody jsou krasne a prehledne. Tak snad se mi zadari 🙂 nekdy jsem zkratka jak blboun nejapny, takze takove budou obcas i moje dotazy. Hezky den L.
Caramilla
Né, to určitě nejste, ptá se na to celkem dost lidí a být by to tam nemělo. Už to umím, už to tam nebude. Ale nějak se člověk učit musí, seděla jsem nad tou kapsou asi 2 dny a pak jsem tam ten bod prostě dala:))))
petra-poulova
Dobrý den,
Jaký steh mam použit na prisiti nápletu v pase? Dekuji
Martina
Dobrý den, Petro, koukněte na toto video: https://www.caramilla.cz/videonavod-jak-vsit-naplet-do-pasu-do-nohavic/
Lucie Štýbarová
Dobrycz den, mam koupeny strih a chystam se objednavat softshell. Ale s tou spotrebou jsem zmatena. Kdyz chci, aby kapsy a kolena byly v jine barve. Kolik tedy objednat materialu? Kalhoty chci do napletu. Takze nejakych 60 cm softshellu objednat? A k tomu na ty kapsy a kolena prosim kolik? Dekuji
Caramilla
Dobrý den, vždy jednu délku kalhot + přídavky na švy a za záložky, což může být 3 – 15 cm, podle toho, jaké je budete šít. Pokud náplety skryté dolů, tak je to těch 15 cm nad délku kalhot (boční délku bez nápletu), na kapsy jednu výšku kapes plus přídavky na švy. Nejlepší si to změřit přímo ve střihu.
Jana
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu ušít softshellové kalhoty na obyč stroji, který nemá overlockový steh. Moc děkuji
Caramilla
Ano, samozřejmě, mezi videonávody najdete přímo i video “jak ušít kalhoty na běžném šicím stroji”:-) Zrovna softshell se šije velmi dobře.
Barbora Poláčková
Dobrý den, můžu mít prosím zvídavý dotaz 😀 Možná jsem to v některém videu přeslechla, to se potom omlouvám. Ale jak jsem vyčetla, i v některém videu slyšela, matná lemovací pruženka je na softshell lepší – je odolnější. Vy ale lemujete lesklou. Můžu se prosím zeptat proč? Mám teď dilema, jakou použít 😀 Moc děkuji
Caramilla
Zpětně vám opravdu ten důvod na 100% podle pravdy neřeknu, ale bude to jeden z těchto 3 důvodů: 1. Neměla jsem ji po ruce (někdy jsem za to kritizována, ale bohužel opravdu občas nemohu něco hned najít, a nemohu kvůli tomu práci nebo šití odložit třeba o 3 měsíce, až to najdu), 2. Barva (matnou mám doma nyní ve 2 barvách, před rokem jsem měla jen 1 barvu), 3. Potřeba vypotřebovat zásoby (lesklé jsem prodávala jako maloobchodník s galanterií a mám jich doma asi 500 metrů). Mrzí mě, že to vypadá, jakobych do videa říkala něco, co sama nedělám, protože mám lepší důvod používat jinou. Doporučení se zakládají na mých zkušenostech a zkušenostech mnoha dalších švadlenek, snažím se dělat svou práci, jak nejlépe to jde. Můžete lemovat jakoukoliv, účel to splní. Lesklá se zatrhává, opírá a žmolkatí, matná vydrží roky bez hnutí.
Barbora Poláčková
Moc děkuji za odpověď. Nemyslela jsem, že to vypadá nějak potutelně, to se moc omlouvám, pokud tak otázka vyzněla 🙂 Spíš má každý trochu jiné preference, i když ani jedno není špatně (jako třeba úpletová čepka na overlocku/rovnostehu nezačištěná). Tak mě zajímalo, jestli nemá lesklá přímo pro vás nějakou výhodu, která “přebije” 😀 ty výhody matné. Vaše postřehy mi takto vždycky moc pomohly. A 500m doma, to je pravda výhoda, kterou zcela chápu, ale tentokrát nemám 😀
I s tím hledáním, já mám takhle zakleté nitě. Jak se rozhodnu něco šít, jsou tam vždycky všechny, kromě toho jediného odstínu, který potřebuji (naposled nalezen u kočky v pelechu…) 😀
Děkuji a ještě jednou se omlouvám 🙂
Anna Malá
Dobrý den, prosím, jsou střihy s přídavkem na šev? Nebo musím k střihu kousek přidat ? Děkuji
Caramilla
Hezký den, je to uvedeno ve střihové příloze, střihy jsou střihy – tedy bez přídavku na šev. Schéma, jak si máte přidat na švy je obsaženo v návodu i ve střihu. Nepřidává se všude stejně.
Barbora Vališková
Dobrý den, díky za skvělý střih i návod . Chtěla bych se zeptat, když bych chtěla udělat dceři kalhoty, ale aby je měla nahoře do gumy, mám si přidat látku na zahnutí a vsiti gumy? Děkuji
Caramilla
Ano, jen pozor, u softshellu se toto zakončení moc nehodí, pokud se nejedná o letní tenkou verzi, protože guma tuhý soft zkrabatí a ten pak tlačí.
m.gregorica
Dobrý den, zkoušely jste někdy podle střihu šít i podšívané kalhoty na zimu? Když bych pod zimní softshell ještě dala fleece, to už by společně s náplety bylo asi moc materiálu, že? Děkuji za odpověď. MG
Caramilla
Já osobně toho nejsem zastáncem, ale šije se to tak celkem často. Je třeba volit dobrou velikosti, aby nebyly naprané.
sstefka14
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co dáváte dětem na zimu pod tito kalhoty když jsou opravdové mrazi? Jinak moc děkuji za střih vážně sedí a váš fotonávod je jednoduchý pro začátečníka jako jsem já.
Caramilla
Mé shrnutí, jak oblékám je zde: https://www.caramilla.cz/softshell-v-rocnich-obdobich/ Ono v zimách už bohužel moc nemrzne, takže stačí běžné legíny, tepláčky. Pokud by fakt mrzlo, tak vlnu, Kamaše, legíny z merina, pletené kamaše.
Lucka Valentová
Dobrý den ,mohu se zeptat jak se našívají kapsy pokud je chci našít z venku? děkuji za odpověď 🙂
Caramilla
Lze je začistit před našitím lemovací pruženkou a nebo podsádkou https://www.caramilla.cz/zacisteni-podsadkou/#zacisteni_otvoru_na_kapsu
kpokorna
Dobrý den, mohla bych se zeptat, kde by se dal sehnat ten džínovy softshell? Je naprosto úžasný. 😊 Děkuji Katka
Caramilla
Je z Tkadexy.
m.zabl
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na šití nařasených kolen. Ve střihu máte tři záševky, já bych ráda udělala jen dva a z toho vyplývá moje otázka: vykopírovat střih a vynechat ten prostřední záševek, nebo jak na to?
Děkuji Stodůlková Martina
Caramilla
U záševků je to riziko, že musí sedět pak obvod boků toho kolene po sešití. Tzn. že můžete změnit počet záševků – buď uděláte 2, ale hlubší (budou jakoby na boku širší, aby po odšití ubylo na délku boku toho kolene) a nebo musíte koleno zkrátit o délku záševku, který neodšijete. Jestli mi rozumíte. Musíte obvod po sešití kolene prostě dodržet, jinak vám nevyjdou nohavice k sobě dobře na délku.
mandla
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na náplet. Jak odhadnout jakou šířku napletu udělat. Přijde mi ze vždy udělám náplet moc velký.
Caramilla
Hezký den, já odhaduji přímo až, když mám ušité kalhoty. Dá se dát náplet dvojmo a zkusit si, jak se natáhne do obvodu kalhot. A pak také je dobré si náplet zkusit na postavě – aby tak akorát obepínal – neplandal (pak ho stahuje moc guma), ale zase, aby se dobře do kalhot našil. Já šiji náplety docela úzké. Pod pasem to pak dělá trochu “boule”, ale nemáme rádi moc volné náplety. Je to docela individuální, ale šiji o dost užší jak je obvod kalhot nahoře.