Kompletně jsem přepracovala nabídku sofsthellových kalhot, aby byla přehlednější pro vás a lépe jste se v ní orientovali. Níže najdete popisy verzí, co obsahují, perokresby možných modelů podle dané verze. Věřím, že vám to usnadní rozhodování, který střih zvolit a též orientaci v e-shopu.

Střih na softshellové kalhoty v mnoha verzích. Dle střihu ušijete jak zimní klasické softkalhoty (kvůli sněhu lepší šít třeba i bez kapes), tak letní kalhoty a la „softshell elegance“ s barevnými kapsami. Střih lze použít i na jiné typy kalhot – tepláky, manšestráky, pláťáky, micropeach, silver, … střih lze krátit na kraťasy.
Kalhoty jsou k dispozici v mnoha verzích – užší střih, širší střih. Verze s nabíranými (tvarovanými) koleny nebo jen se zdvojenými koleny či bez. Můžete koupit výhodný set verzí ve více velikostech nebo odděleně po pár velikostech, když chcete třeba střih jen vyzkoušet.
Střih na běžné kalhoty lze rozšířit o upgrade nabíraných kolen i dodatečně (platí pro staré verze střihu).
Informace zde (zejména tabulky) se týkají nových střihů. 

Střihy:

Všechny verze střihů naleznete v kategorii dětských střihů – kalhoty.
Střihy jsou po velikostech: plenky, I. (98-116), II. (122-140), III. (146-170) a pak verze celá na větší děti bez plen (98-170)

Jak se liší staré verze střihů od nových? Musím kupovat nové střihy?

Verze na pleny NORMAL nahrazuje původní verzi „Užší“, oproti původní verzi se liší zejména graficky a přidáním vel. č. 68. Je ale upravená na délku asi o 3 cm, protože zpětná vazba byla, že jsou střihy moc dlouhé. Mírně se liší šířka, ale opravdu zanedbatelně, o pár mm je nový střih širší.
Verze na látkové pleny nahrazuje původní verzi na látkové pleny (snad nejstarší Caramilla střih vůbec:-) – byl ke koupi nejdřív samostatně a pak v setu s užšími.) Má o 5 cm vyšší sed než měla původní verze – na vaši žádost, aby kalhoty byly až do pasu. Má trochu užší nohavice a verzi „nabíraná kolena“, která v původní širší verzi chyběla. Lze kombinovat kolena z verze „NORMAL“ a verze „LÁTKOVKY“.
Verze ŠIRŠÍ nahrazuje původní starý střih na nejen softshellové kalhoty (bez dalšího označení – 98-116 a 116-140). Kalhoty v nové ekvivalentní verzi „širší“ jsou v některých velikostech maličko užší jak původní verze širší, na základě vaší zpětné vazby. A na délku trochu kratší, také podle vaši odezvy:-)
Verze užší je úplně nový střih, nenahrazuje žádnou verzi.
Jak se dostanu zadarmo k nové verzi střihu?
Střihy nemusíte kupovat znovu, ve verzi A4 k nim máte přístup zdarma. Jak se k nim dostat?
Registrovaní: za celou historii nakupování na e-shopu ze svého profilu z příslušné objednávky si kdykoliv střih stáhnete v nové verzi (A4).
Neregistrovaní: Objednávky od 1. 1. 2018 – z odkazů z e-shopu, které přišly 6. a 7. srpna po přechodu na nový web. Ze starých odkazů nejde stáhnout žádné přílohy. Více zde.
Objednávky do 31. 12. 2017 vám musím ručně zaslat znovu z e-shopu, je to možné, jen prosím piště v průběhu srpna, září a začátku října jen v naléhavých případech (důvod je můj 4. porod a 6 nedělí, v kombinaci s náročným začátkem školního roku, děkuji moc za pochopení).
Střihy na velké formáty bych musela zasílat ručně mejlem jako přílohu, bohužel na to má kapacita nyní nestačí, je to ale jen pár stránek k lepení, věřím, že si s A4 poradíte, nebo za 59 Kč koupíte novou verzi, kde na vás čeká A0 barevně i černobíle.

Popis verzí:

Verze na pleny NORMAL

Je vhodná pro děti s jednorázovou plenkou od vel. 68 do vel. 92. Což je období, kdy většina dětí plenku nosí. Pro děti nad 92 vel. s plenkou doporučuji verzi „širší“, pokud jsou hubené a mají jednorázovou plenku, měla by jim stačit i verze užší.
Střih sedí i dětem štíhlým až normálním (podle fotek asi jako naše Rozárka) na plenku látkovou ne tak objemnou. (Naše Rozárka tak nosila.)
Střih obsahuje verze:
 • Bez kapes
 • S kapsami
 • Se zdvojenými běžnými koleny
 • S tvarovanými / nabíranými koleny
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi na plenky NORMAL x LÁTKOVKY).
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.

Verze na pleny látkovky

Je vhodná pro děti s látkovou plenkou od vel. 68 do vel. 92. Což je období, kdy většina dětí plenku nosí. Pro děti nad 92 vel. s plenkou doporučuji verzi „širší“.
Střih má na vaši žádost upravenou výšku sedu (oproti verzi staré platné do 20. 8. 2018) a je na šířku širší na obvod boků o 4 cm oproti verzi „normal“.
Střih obsahuje verze:
 • Bez kapes
 • S kapsami
 • Se zdvojenými běžnými koleny
 • S tvarovanými / nabíranými koleny
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi na plenky NORMAL x LÁTKOVKY).
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.

Verze užší

Je vhodná pro děti štíhlé a normální (podle fotek asi tak jako naše děti). U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).
Verze užší je vhodná pro holčičky, které jsou štíhlé a normální a na štíhlé kluky a tam, kde maminky rády kalhoty více na tělo. Pro kluky normální a maminky, které mají radši volnější oblečení se hodí spíše verze širší. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.
Střih je k dispozici ve velkém setu 98 – 170 a pak po oddělených verzích: 98 – 116, 122 – 140 a 146 – 170. U verze 98 – 170 je navíc i díl bez kapes, vhodný pro začátečníky. U verzí oddělených verze bez kapes není, ale podle návodu si ji jednoduše vytvoříte z dílu předního a dílu kapsy (návod je níže).
Střih obsahuje verze:
 • Bez kapes (pouze u velkého setu 98 – 170, u oddělených verzí si tento díl jednoduše dotvoříte podle návodu níže)
 • S kapsami
 • Se zdvojenými běžnými koleny
 • S tvarovanými / nabíranými koleny
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi užší a širší).
Verze užší je zpracována novou metodou tisku ve vrstvách:
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.

Verze širší

Je vhodná pro děti normální a silnější. U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).
Verze širší je vhodná pro silnější děti a pro normální děti tam, kde je vyžadována větší volnost pohybu a místo na podvlékání třeba kamaší v zimě. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.
Střih je k dispozici ve velkém setu 98 – 170 a pak po oddělených verzích: 98 – 116, 122 – 140 a 146 – 170. U verze 98 – 170 je navíc i díl bez kapes, vhodný pro začátečníky. U verzí oddělených verze bez kapes není, ale podle návodu si ji jednoduše vytvoříte z dílu předního a dílu kapsy (návod je níže).
Střih obsahuje verze:
 • Bez kapes (pouze u velkého setu 98 – 170, u oddělených verzí si tento díl jednoduše dotvoříte podle návodu níže)
 • S kapsami
 • Se zdvojenými běžnými koleny
 • S tvarovanými / nabíranými koleny
Tabulku měr najdete níže (srovnávací tabulka je pro verzi užší a širší).
Tisk A4 / A0, barevně, černobíle.
Nové verze střihů jsou k dispozici od 6. 7. 2018 (verze širší – nahrazuje původní verzi bez označení, protože ta byla širší) a od 20. 8. 2018 (verze na plenky – původní 74-92) a stáhnout si ji můžete např. po přihlášení do vašeho účtu (ve verzi A4). Kombinovatelné jsou staré střihy a upgrade a nové střihy a upgrade. Nelze kombinovat starou verzi střihu a nový upgrade. Ve střizích nastaly drobné změny podle vašich ohlasů, které jsem poctivě sbírala. Kalhoty jsou oproti původní verzi maličko užší a kratší. 
Verze užší je úplně nový střih, který nenahrazuje nic.

Rozměry a spotřeba:


Součástí střihů je PDF příloha s tabulkami a polohováním.

Rozkres přidání na švy u různých typů zakončení kalhot:

Materiál a potřeby:

 • materiál dle spotřeby v tabulce (liší se od způsobu zakončení kalhot – více ve videonávodu níže)
 • cca 0,5 – 1 m ploché dětské pruženky šíře 2 cm, ideálně od firmy PEGA
 • kousek nápletu, cca 20 – 40 cm šíře podle velikosti a obvodu pasu dítěte
 • nažehlovací reflexní obrázky, aplikace… (volitelně)
 • lemovací pruženku (stačí 0,5 m na kapsy, v případě lemování nohavic 1 – 1,5 m)
 • polyesterové nitě (síla 120 – 80)
 • jehlu síly 80 standart nebo strech (každému v jeho stroji šije softshell lépe jiná jehla, hodně často vám šije lépe strech jehla – pokud vaše standart jehla neprovazuje stehy, zkuste strech, pokud i tak stroj kucká, zkuste 90, čím užší jehla, tím menší dírky v materiálu, ale některé nekvalitní stroje softshell tenčí jehlou nezvládají vůbec)
 • pečící papír, žehličku v případně nažehlování obrázků
 • hezkou látku na kapsy v případě „softshell elegance“

Jak upravit střih na míru?

Podrobné nákresy a doporučení, jak upravit střih na kalhoty tak, aby padl jako ulitý, najdete zde v tomto článku:

Úpravy střihů: kalhoty

Videonávody:

  

Fotonávod:

Úprava dílu s kapsami na díl bez kapes (verze oddělené, sety 98 – 170 a verze na plenky mají tento díl součástí střihu)

 

                              
Díl na kapsu zasunete do předního dílu tak, aby přesně pasoval a vlepíte jej tam. Tím získáte jednoduše díl bez kapes, stříháte pak celý tento díl.
1. Střih vytiskneme, slepíme: Nápověda.

Tisk a složení střihu v PDF

Jak upravit střih s nabíranými koleny

Všude je třeba přidat na švy!

Přidávání na švy podle typu zakončení nohavic:

A) Lemování půlenou pruženkou – dole nepřidáváme na lem vůbec.
B) Zakončení podhrnutím – dole přidáme na lem tolik, kolik založíme (zpravidla asi 5 cm).
C) Zakončení do nápletů (nerostoucích, tedy dítě má kalhoty jako tepláčky) – ze střihu ubereme tolik, kolik přidáme na lem (tedy cca 5 cm).
D) Zakončení do rostoucích nápletů (zde se podhrnuje nohavice zpět nahoru dovnitř, aby byl náplet schovaný uvnitř nohavice) – zde přidáváme cca 8 – 9 cm navíc ke střihu (tak, aby nohavice šla od kotníku zase nahoru a pak zase dolů s nápletem schovaným třeba v botě).
Fotonávod na skryté náplety zde:

E) Zakončení na olivku

Přidáme si na podhrnutí nohavic asi 3 – 4 cm.

Návod najdete zde:

Fotonávod: Zakončení nohavice na olivku

 

Více v tomto videu:

 

 

Každý díl naneseme na látku 2x, zrcadlově. Větší přesnosti dosáhneme, když nanášíme a stříháme každý díl zvlášť.
 2
2. Připravíme si nažehlovací obrázky – vystřihneme obrázky a rozmístíme na softshell. Na obrázek položíme pečící papír. Žehličku nastavíme přesně mezi stupeň 2 a 3 (na bavlnu) a vypneme napařování (!). Přes pečící papír zažehlujeme přesně 10 vteřin! Ne méně!!! Ne více!!! Necháme vychladnout!!! Při zažehlení na kratší čas se reflexní barva z nažehlovačky nevpije do látky a o obrázek tak přijdeme, bude jen hnusně šedý a nebude reflektovat:) Při přešvihnutí doby, víme co se stane:) Radši ale třeba 13 vteřin než 9;-)
3
3. Po vychladnutí sloupneme fólii z obrázku a přes pečící papír ještě cca 7 – 10 vteřin můžeme obrázek zafixovat.
Takto lez „opravit“ i místa po párání na softshellu, která víme, že jsou hodně vidět. Pozor jen na všechny plastové části na bundě (druky, brzdičky!!!), není to nic moc, když se na bundě rozpečou (ano, stalo se mi to!:)))
4
4. Zažehlené obrázky.
Video k nažehlování:
5
5. Olemujeme lemovací gumičkou kapsičky.
6
6. Našpendlíme si vnitřní část kapsy, aby pasovala na střih kalhot a přišijeme. Přišívám úplně u kraje i v místě na bocích, úhledně obšít oblouček, ideálně si před tím naznačit křídou, to se to pak lépe trefuje. Profíci to stříhají od boku. Ve verzi „elegance“ můžeme použít vyšívací steh, ale hezký je třeba i nějaký sešívací patchworkový (takové ty křížky přes sebe:).
Vnitřní kapsy pro forma by se měly ještě před našitím obšít a začistit, ale není to třeba, softshell se netřepí.
Pro verzi „elegance“ na vnitřní kapsu použijete buď hilco výplněk samotný a nebo softshell či jinou pevnější látku a na ni našijete cokoliv – tkanou bavlnu, úplet atp. Také to lze řešit tkanou či jednolícní bavlnou podžehlenou vlizelínem:)
7
7. Našitá kapsa.
8
8. Zdvojená kolena si našpendlíme na přední díl nohavic. Je to třeba udělat pečlivě, aby nešly šejdrem;-) Přišijeme.
9
9. Druhou nohavici je třeba našpendlit podle zdvojeného kolena na té první. Takto si dávám na sebe a špendlíky naznačím, odkud kam na vnitřní straně vnitřní nohavice sahá zdvojené koleno.
10
10. Podle vyznačení našpendlíme a přišijeme i druhé zdvojené koleno.
11
11. Nyní přišijeme k sobě nohavice. Vždy přední a zadní díl – šev na boku. Po přišití prošijeme z lícu rovným stehem, aby nevypadaly kalhoty jak „neoprenek“:)
Pokud chcete lemovat nohavice vespod lemovací gumičkou, nyní je čas olemovat!
12
12. Stejně pokračujeme sešitím obou sedů. (Sedy z lícu prošívám tak, aby pro přiložení k sobě, každý zahýbal na jinou stranu a dobře se sešívala vnitřní nohavice – viz foto). Nyní si dáme přesně zadní a přední sed k sobě mezi nohama, aby šev pasoval. Kvůli přesnosti lze prošívat od středu na jednu a pak na druhou stranu:)
13
13. Ustřihneme si náplet dle potřeb, výšku cca 7 – 10 cm a šíři dle proporcí dítěte, cca 40 cm. Sešijeme z rubu k sobě. Dovnitř vložíme gumu sešitou také k sobě.
14
14. Náplet přišijeme ke kalhotám.
15
Letní verze kalhot by teď měla být hotova! Kalhoty dole do nápletu šijete dál:)
16
15. Ustřihneme si dva kus nápletů na zakončení nohavic. Sešijeme k sobě z rubu po straně.
17
16. Vložíme náplet do nohavice – náplet je obrácený už na líc, přeložený a vložíme jakoby směrem zpět do nohavice převrácené na rub – viz. obrázek.
18
17. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby tak akorát vyšel a byl všude stejně nařasen.
19
Nyní je možno skončit – nohavice s náplety se jednoduše přehrnou a zafixují o botu, další prošívání podle mě není nezbytně nutné.
Chceme-li si potrápit nervy, tak náplet přišijeme zevnitř do kalhot.
20
18. Dobře si zvolte spodní nit, aby odpovídala ideálně na 100% barvě softshellu, steh totiž ani já nedávám úplně rovně, takže aby to „když pejsek čurá“ nebilo tak do očí:D
21
19. Odměříme si od konce softshellové nohavice cca 8 cm do místa, kde bude prošití.
22
23
20. Přehneme dovnitř a přišpendlíme – tak, aby jsme špendlíky měli ve správném směru při šití!!! Tedy špičkou k jehle;-)
21. Dáme si panáka nebo čokoládu na nervy! Vyměníme patku za zipovou. Přišijeme co nejblíže švu, kde je našit náplet. Šijeme pomaličku, vždy pár stehů – důležité je, že při puštění pedálu musí vždy být jehla zabodnutá dole v látce, aby se nám šití nehýbalo. Narovnáme další kus látky a zase pár stehů. Příjemnou zábavu:D
24
22. Jestli nám to náš stav dovolí a nejsme z šití příliš ožralí / přeslazení / nepříčetní, vyndáme kalhoty ze stroje a podíváme se na ladnou křivku.
KROK 23. Děláme, že to je rovně a nebo, že to je záměr!:D
Další návod, jak na skryté náplety najdete zde:
25
Taky se vám tak povedly? Pošlete fotku;-)