Koho z vás už chytlo také bosochození a rád by si pořídil balerinky, ale do finančného rozpočtu se vedle bot na běhání a do lesa už nevejdou (můj případ :-D), tak Zikie připravila úžasný návod a střih, jak si je vyrobit sama doma. Vyzkoušeno, doporučuji!
Návod a střih na výrobu balerin najdete u Zikie.
1
2
3
4
Střih má Evča na vel. 39, jeho úprava na jinou velikost je naprosto jednoduchá, stejně jako šití, zvládne opravdu i začátečník. Stačí kus kůže (ale myslím, že pro první pokus by šel použít i letní softshell nebo třeba riflovina, moje jsou z měkké koženky), kus lemovací kumičky, jehla na kůži, pevná nit a kus podrážky (na tu teprve čekáme, na tyto baleriny přijde podrážka Nora z Botaservisu, oblíbené jsou i podrážky Vibram a Adidas).
Pozor – střih od Evči tiskněte v režimu (original size – nepřizpůsobovat stránce), pak 1cm přesně sedí.
Výhodou šití bot doma je, že si můžete střih upravit přesně na svou nohu, každá z nás má jiný tvar nohy. Já mám hodně velký palec a širokou nohu v místě, kde začíná malíček, naopak jinak je úzká a nízká.
5
Postupovala jsem diletantsky tak, že jsem si na papír obkreslila svou nohu a pak doladila, jak by měla vypadat stélka, aby přesně kopírovala potřeby mé nohy. Jedna čára je linie mé nohy, druhá čára je přídavek na pohodlnost nošení, u balerin doporučuji max. 5 mm. Nechte si volno na pohyb prstů – vidíte vpravo.
Doporučuji si našlápnout na střih od Evči, hlavně srovnat patu s patou, já jsem použila vytištěnou šablonu na sandály Xero, protože jsem ji chtěla ještě zužitkovat:) Na šlápotě jsem si srovnala patu a obkreslovala jen klenbu a nohu vpředu.
6
Stejně tak jsem upravila i střih vršku. Na mou nohu se nehodí úplně symetrické kulaté baleriny, takže jsem si přidala na palec. Hotovou šablonu přikládejte k vaší stélce tak, abyste dostali přesný opis – lze také měřit metrem. Doporučuji si na šabloně naznačit střed vpředu a střed vzadu u paty.
7
Kdo chce zkusit zdobení, může, já jsem se nechala inspirovat k zentangle, fix na CD, měla jsem po ruce jen červený:) Je to super relax! Doporučuji!
8
Tak a teď důkaz, že výrobu zvládne fakt každý stroj:) Můj Pfaff je v servisu a manželovi při cestě z půdy upadla stará veritaska na betonovou zem, celá se rozmlátila a rozmlátila se zejména krabička vzadu, kde je motor a elektrika, takže stroj nešil, volně se protáčel. Tak jsme ho oblepili izolepou, aby šil. Protože kdo by vydržel 10 dní bez stroje?
9
Lemování gumičkou – bála jsem se dost natahovat, takže mě balerina nesedí úplně těsně, příště budu natahovat více, hlavně mezi patou a kulatou částí vpředu. Evča ještě doporučuje tunýlek vzniklý lemovací gumičkou případně protahnout kloboukouvu gumičkou.
10
Patu jsem jednoduše vyřešila takto. Nejdříve se šije celá bota – vždy od špičky po patu a nechá se trochu místa, pak se odměří, jak vyjde pata, sešije se a prošije se pata ke stélce. I když jsem to oděmřila, tak mě to asi o 0,5 mm nevyšlo doporučuji spíš udělat obvod boty mírně menší a natahnout na stélku – mírně myslím třeba 0,5 – 1 mm:)
Baleriny ještě čekají na podlepení podrážkou, takto jsou super jako bačkůrky:) Hodí se na to podrážka Nora a nebo Vibram z Botaservisu.