Lastin je pro účely plenkování nejlepší volbou. Nezpuchří, je měkký a výborně se s ním pracuje. Zamilovala jsem si ho napoprvé. Ale práce s ní má svá úskalí. Po té, co mi několik všití už ruplo, dělím se o své zkušenosti a uvádím zde práci s lastinem pro začátečníky.

Nejdůležitější zásady pro šití lastinu:

– nesmí se intenzivně prošívat

– musí se prošívat napříč po celé šířce

Postup:

1. Před našitím lastin třikrát natáhněte na maximum.

last1

2. Zapošijte si nit (např. tříkroký cikcak na místě na posun nitě 0). Zapošívá se bez lastinu, protože prošití lastinu narovno způsobuje, že praskne!!!

last2

last3

3. Přepněte posun nitě na 2, dejte pod patku lastin a nechejte koukat takový konec za patkou, abyste ho bezpečně chytili mezi prsty.

last4

4. Prošijte lastin tříkrokým cikcakem ((na obrázku v prvním slouci osmý shora – tmavě zelený) , šířka stehu musí být nastavena na 5 mm!!!

Chytneme jednou rukou lastin za patkou a táhneme, druhou rukou napínáme lastin před patkou a dobře si hlídáme, aby nám lastin jel k patce rovně:-)

POZOR! Lastin se hodně natahuje, a tak nenatahujeme na maximum!!! Plenka by škrtila. Stačí na zádíčkách napnout max. na 1/4 (tzn. natáhnu lastin na maximum a vrátím ho na čtvrtinu délky, co jsem natáhla:-) a u nožiček tak na 1/2, to stačí, aby plenka držela vše uvnitř.

last5

5. Když došijete na konec, odendejte lastin mimo patku a zapošijte opět na místě.

last6

Přišitý lastin.

last8

Přišitý lastin tak, že je zapošitý bez ruční práce, ale zároveň neprošitý. Lze nahradit tak, že zapošijete v ruce (svážete obě nitě k sobě na 3 uzlíky a odstřihnete).

Důležité je, aby lastin byl prošit rovně a nebylo to “jak když pejsek čurá”:-))) Ale já to tak, upřímně, dost často taky mám:-)

last9

Detail zapošití.

Lastin lze samozřejmě nahradit klasickou prádlovou gumou. Lastin má pouze výhodu, že je měkčí a déle vydrží.

Tříkroký cikcak se nahrazuje špatně, ale guma lze přišít i obyč. cikcakem – jen si pořiďte širší lastin (1,27 cm). Také můžete na tomto místě použít všití gumy do tunýlku. (Přichytíte na obou koncích napevno a pak zašijete do tunýlku tak, že se v něm guma volně natahuje – při šití tunýlku ji však nesmíte prošít:-)