Jednoduché svrchní kalhotky z PUL na sucháče s lemováním z umělého flísu. Lemovat lze také lemovací pruženkou.

Cena materiálu vyjde někde okolo 80 Kč. Takže svrchňáčky za babku:-)

Velikost odpovídá cca S (3 – 5 kg). Nosili jsme od narození (3 kg) do cca 10 týdnů (něco přes 5 kg) přes bambusovou čtvercovku na novorozenecký sklad s dlouhou přeloženou vkládačkou. Ve více jak 5 kg se miminko vejde pokud má jen malou vkládačku, s tou velkou nám už plínka leze všude okolo. Na bříšku to však máme furt utažené na maximum:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

 

Střih můžete libovolně používat pro svoje soukromé nekomerční účely, děkuji:)

Materiál:

  • Cca 50 x 50 cm látky PUL (stačí o trochu méně)
  • Cca 2 m proužku umělého flísu (o šířce 2 – 2,5 cm) – v kuse budete potřebovat cca 140 cm a pak malé kousky na olemování křidélek.
  • 21 cm dlouhý kus sucháče očka + 2x 5 cm sucháče háčky + 2x 4 cm sucháče očka (do sucháče investujte a kupte si speciální na plenky – vydrží zátěž a nevysuchá tak rychle:-)
  • Necelých 50 cm lastinu

Všechny materiály kromě flízu jsou z obchůdku Šijem dětem.

Lemování gumičkou je jednodušší, odpadne našívání lastinu pod flíz, lemujete v jednom kroku.

Fotonávod:

Vytiskněte si střih, slepte jej dohromady lepící páskou (místa, kde navazují jednotlivé stránky jsou označeny čárkami). Zkontrolujte měřítko, které označuje 1 cm. Mělo by to po vytisknutí zhruba odpovídat:-) Střih přeneste krejčovskou křídou na látku. Vyznačte si též místa, kde přijde nařasit gumička.

Látku vystřihneme.

Našijeme lastin na místo označené ve střihu pro gumičku a též na rovnou část křidýlek. Našíváme zrubu a úplně ke kraji látky (lastin je třeba celý schovat v lemování).

Jak našít lastin se dozvíte zde.

Křidýlka olemujeme proužkem flísu.

Takto vypadá olemované křidýlko:-)

Přišijeme křidélka ke kalhotkám z lícové strany k sobě (šev je tedy zvenku kalhotek – pak jej olemujeme). Křidélka přijdou do poloviny kalhotek. Na přišití můžeme použít overlock nebo rovný steh – PUL se netřepí!

Celé kalhotky olemujeme flízem. Místo, kde budeme našívat suchý zip si sestříhneme do mírného obloučku tak, aby byl kompatibilní se šířkou suchého zipu (střih je trošku širší).

Připravíme si suchý zip. Konce ostřihneme do mírného obloučku.

Přišijeme k sobě vždy kus s háčky a kus s očky. Šijeme háčky nahoru (očkama dolu:-) – háčky dole jsou zrádné a cuchají nit.

Vzniklá křidélka suchého zipu přišijeme ke kalhotkám. Háčky směřují dolů a očka jsou nahoře – pro případné překrytí obou kusů suchých zipů při zapínání.

A máme hotovo:-)

Detail místa našití křidýlek ze suchého zipu – překryv.

Suchý zip z druhé strany.

Detail zádíček kalhotek – uvnitř je schovaný lastin, takto je to pěkně olemované flísem:-)

Detail křidýlek:-)

A tady jsou svrchnáčky v akci – Jasmínce je na snímku 11 týdnů (má něco přes 5 kg, asi – nevážíme se:-). Svrchňáky nám jsou, když použiji čtvercovku na novoroz. sklad + krátkou vkládačku. S dlouhou nám již plenka leze ven. Větší však šít asi nebudu, mám dvoje jednovelikostní a používám hlavně vlňáčky, takže nám to už bude stačit:-)

Podle tohoto střihu lze ušít i jednovelikostní kapsovou AIO – inovovala, ušila, vyfotila a fotografii propůjčila paní Verča. Děkuji:-)