Střih na gymnastický dres, který můžete šít s dlouhým či krátkým rukávem, bez sukně, nebo se sukní – a to hned dvěma verzemi. 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

Střihy

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střihy:

Střih na dres najdete v eshopu buď jako celek se dvěma verzemi krátké sukně a nebo jako dva oddělené produkty:

 

Střih je zpracován ve verzi dlouhý a krátký rukáv. Ze střihu si vykopírujete typ rukávu, který potřebujete šít.

Rozměry a spotřeba:

Střih je konstruován pro hubenější a normální děti a velmi pružné látky, má být na tělo, nemá plandat. Záleží ale samozřejmě na konstituci postavy. Délka střihu je testována tak, aby seděla na výšku dítěte normální postavy (poměr tělo/nohy). Tzn. dítě vysoké 110 cm by mělo mít akorát na délku velikost 110.

Upozornění pro oblékání: Střih se obléká otvorem průkrčníku. Lze jej opatřit zapínáním mezi nožičkami, ale většině slečen není při cvičení zapínání pohodlné, proto je testován pro oblékání otvorem na hlavu. Velmi důležitá je pružnost stehu, kterým šijete průkrčník (je určen pro lemování proužek na třetiny, lze lemovat i proužkem na poloviny, ale musíte výstřih úměrně zvětšit – proužek do výstřihu zase přidá a tím ho zmenší). Steh musí dokonale pružit, jinak dres nejde dobře obléknout.

Střih obsahuje i přílohu s polohováním. 

Je třeba dobře zvolit velikost!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Tento střih se hodí pro sportovní velmi pružící materiály – plavkovinu, funkční úplety s vysokým podílem elastanu, které dobře pruží. Není vhodný pro materiály typu coolmax atp. Lze jej šít i z dobře pružícího úpletu z bambusu, jemnější bavlny – při využití tohoto materiálu ale může být problém s pružností při oblékání – úplet musí hodně pružit a nebo otvor průkrčníku více vykrojte (pozor, aby nepadal z ramen).

Více v tomto článku:

Gumičky: 

Pro dres je vhodná galonová pruženka a nebo plavková pruženka. Prádlová pruženka se neosvědčila, protože při nošení řeže.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Dres je třeba šít na overlocku nebo na běžném šicím stroji některým z pružných stehů. Více o šití úpletů se dočtete zde:

Příprava dílů

Schéma přídavků na švy.

Poznámka k dresu se všitou sukní: 

Sukni lze vsadit buď do švu – pak oddělíme tělo dresu na dvě části v úrovni linie pro vsazení sukně a všijeme sukni do švu mezi obě části. A nebo sukni našijeme shora, tak je to zde v návodu níže. Pak postupujeme dále bez úpravy.

Střih přední a zadního dílu pokládáme důsledně na přeložku látky, abychom předešli nežádoucímu rozšíření a deformování střihu.

Přidáváme všude mimo průkrčník, který budeme lemovat proužkem na třetiny. Kolem stehen přidáme na šířku použité pruženky – používám nejlépe galonovou pruženku 7 mm širokou.

Pokud byste chtěli lemovat proužkem na poloviny, je třeba střih v průkrčníku upravit – více vykrojit – lemovací proužek přidá celkem dost na výšku průkrčníku a dres by nešel obléknout!

Připravený přední a zadní díl.

Naznačíme si taktéž značky pro sesazení rukávu s předním dílem.

A linii pro vsazení sukně – budeme-li ji vsazovat.

U rukávu budeme přidávat do založení – záložku stříháme tedy v požadovaném úhlu…

Připravené díly.

Chybí dílek klínku – ten budeme všívat dovnitř dresu jako podšívku – doporučujeme tedy zvolit nějaký přírodní materiál, třeba bambus.

Sešití dresu

Příprava ramenního švu.

Jako první sešijeme ramenní švy. Veškeré švy šijeme pružným stehem!

Rukáv vešpendlíme rovnoměrně (k sesazení nám pomohou značky), já špendlím a šiji po rukávové hlavici.

Všitý rukáv.

Na řadě je klínek. Budeme jej všívat do švu mezi předním a zadním dílem, umístěn bude viz foto. Já si klínek vždy zkouším našpendlit a pak otočit, aby vyšel správně – překlopený měl líc nahoře:-) Více ve videu.

Aby byl šev začištěn, klínek si našpendlíme rubem k zadnímu dílu – skladba tedy bude klínek-zadní díl-přední díl.

Připraveno na šití.

Sešijeme na overlocku nebo třeba třírovným pružným stehem.

Klínek máme všitý, přední a zadní díl sešitý…

…klínek překlopíme na líc.

Na konečné místo klínek prozatím přichytíme jen špendlíky…držet ho v konečné fázi bude zapravení kolem stehen. V této fázi lze klínek i prošít v oblasti, kde zasahuje do předního dílu – dvojjehlou, coverlockovým stehem a nebo cikcakem/tříkrokým cikcakem. U malých velikostí to ale není třeba, nechávám ho na volno.

Nyní sešijeme oba boční švy…dáme pozor na sesazení švů v průramku.

Tradá!

Délka rukávů

Rukávy zahneme…

…a prošijeme, samozřejmě pružným stehem.

Začištěný rukáv.

Zapravení kolem stehen

U zapravení “kalhotkové” části body můžeme postupovat různě. Potřebovat budeme každopádně nějakou pruženku.

Zde na foto plavková pruženka. Je velmi pružná a nenatahuje vlhkost.

Pruženku budeme všívat do zahnutí a tím zároveň přichytíme klínek.

Pokud budete šít na coverlocku nebo dvojjehlou, tak se šije z líce, je třeba podhrnout okraj, pod něj vsunout pruženku, kterou ještě zároveň natáhnete a pak prošít.

Šít lze ale i na běžném stroji – například cikcakem. Doporučuji spíš běžný cikcak, který plavkovou pruženku tolik “neprodírkuje”. Pro galonovou pruženku můžete použít i tříkroký cikcak, ale obecně mi běžný cikcak přijde i lepší.

Postup podobný, natáhneme gumu a zahneme pod přehnutou látku, a prošijeme.

Důležité je gumičku správně natahovat – kolem klínku ji víceméně nenatahuji a nebo jen mírně (galonovou, plavkovou vůbec), kolem třísel a zadečku natahuji dost – jinak dres nesedí dobře a je volný – kolem kyčle opět natahuji jen velmi málo. Záleží i na obvodu stehýnek dítěte, pokud mí dívka větší stehna, doporučuji možná otvor i zvětšit a tolik nenatahovat.

Nejlepší na lemování se mně i testerkám osvědčila galonová pruženka – já lemuji šíří 0,7 cm.

Tu můžeme mimo způsob výše všít i na overlocku na rub otvoru…

A poté zahnout a prošít. Zde coverlock, stačit bude ale i běžný šicí stroj – pružný steh – třírovný, cikcak, dvojjehla.

Výsledek.

Průkrčník

Odměříme průkrčník.

Změříme si obvod průkrčníku – já si složím průkrčník na polovinu a změřím polovinu * 2.

U lemování průkrčníku je trochu potíž z “vychytáním” obvodu. Velmi záleží na materiálu a taky velikosti, kterou šijete. Mě se z funkčních úpletů osvědčil vzoreček 0,85 * obvod průkrčníku. Proužek 4-4,5 cm, spíš užší lépe sedne do obvodu. Přidám na přídavky švu (k obvodu *0.85).

Sešiji dokola

Nyní je třeba vsadit proužek do průkrčníku.

Na ramenní šev dávám šev proužku.

Odměřím polovinu a přichytím špendlíkem.

Rovnoměrně našpendlím. Doporučuji zde případně nastehovat, funkční úplet dost klouže, tak aby se vám to dobře šilo, plus je výhoda, že cca uvidíte, jak se obvod proužku stáhne a sedne si do průkrčníku, párat stehovku je jaksi jednodušší než třírovný pružný steh 🙂

Prošijeme na coverlocku nebo dvojjehlou, cikcakem…

Ušitý lem – zde je lem podle vzorečku 0,8 * obvod a chtělo by to trochu volnější lem.

Spirálová sukně

Dle střihu a instrukcí k přídavkům vystřihneme dva zrcadlově obrácené díly pro sukni.

Doporučuji si na sukni vyznačit značku druhé půlky “kola” – čárka, kde je ve střihu napsáno, že přijde sesadit do 2 boku, značka se nám bude hodit při sesazování sukně do spirály.

Připravené díly. Přídavek přidáváme na vnitřním obvodu – na vnějším, od špičky dál – nemusíme, pokud chceme sukni nechat hladkou, zcela bez začištění. Sportovní materiály to většinou bez problémů snesou. Lehčí a lepší mi přijde sukni nechat jen “ustřiženou”. Případně můžete použít obnitkovací steh a nebo rolovací steh na overlocku.

Sešijeme boční šev sukně, ten jediný rovný:-) Toto je tedy to místo, kde je třeba myslet na případně sesazení vzoru, viz tento případ!

Zde jsou značky boční – zde přijde sukně “přes sebe” – značka na značku. Jedno “chapadlo” bude uvnitř sukně – točí se po obvodu uvnitř – a jedno “chapadlo” se točí vně.

Připravená sukně na sešití.

Nyní sukni můžete první obšít a spojit, aby vám neutekla.

Pokud všíváte do švu, tak zde sesadíte obě části dresu a sukni všijete do švu. Zde v návodu našívám sukni shora. Našívám tak, že si ji připravím přetočenou takto “nahoru”. Aby šev nebyl vidět. Pozor – šev musí dobře pružit!!! Já jsem přišívala coverlockovým stehem.

Hotový dres připravený na cvičení.

Poznámka – toto je pilotní střih a sukně byla výrazně zkrácena, je délky tak, že je “po půlky”:-)