Pomalu se přiblížilo parné počasí a mnozí z nás řeší, co obléci dětem na delší cestování do autosedačky, případně také na delší pobyt v šátku či nosítku. Malé děti se často velmi potí, pokud tedy nechcete neustále dokola převlékat, je třeba vybírat rychleschnoucí a nepříliš nasákavé materiály…

Do jisté míry vám mohou být nápomocné i tyto články:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály

Z čeho šít tričko

Bambus na léto ano či ne?

Bambus, respektive bambusová viskóza, je na léto skvělá – lehoučká, chladivá. Ovšem pozor! Toto platí na volné nošení mimo autosedačku nebo šátek, kdy to “luftuje”:-) Bambus má totiž tu vlastnost, že velmi rád a hodně saje tekutinu, tedy i pot, a velmi velmi velmi dlouho poté schne. Proto do autosedačky příliš vhodný není.

Přesto jsou děti, které se mohou i v tenkém merinu (viz níže) přehřívat a maminka pak zvolí raději bambus a častější převlékání.

Modal

Taky viskóza, stejně jako bambus – tedy přírodní materiál synteticky zpracovaný. Na rozdíl od bambusu netáhne tolik vlhkost, rychle schne, je vzdušný. Vhodný i pro atopiky na rozdíl od vlny.

Merino vlna

Absolutní top pro všechny, kteří chtějí funkční a zároveň zcela přírodní materiál. Na léto zvolte tenoučké merino o nižší gramáži, vybírat můžete například v našem oblíbeném eshopu s duší – Šijemdětem.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a také některým citlivějším miminkům nebo třeba atopikům nemusí být vlna, ač jemňoučká od merino oveček, na těle příjemná.

Více o merino vlně se dočtete zde:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Bodýčko z tenounkého přírodního merina ze Šijemdětem obarveného na zeleno.

Merino mikina na chladnější dny z double face merina od zákaznice Marty. 

 

Na Šijemdětem pořídíte i směsový materiál merino-hedvábí, který by měl být na léto rovněž parádní, nemáme ho však v týmu zatím otestovaný.

Syntetické funkční materiály

Na trhu přibývá také množství syntetických funkčních materiálů, ty mají své příznivce i odpůrce. Jejich nespornou výhodou je skutečná nenasákavost a rychlé schnutí, někdo však nerad obléká do umělých materiálů i sebe, natož malé miminko.

Do autosedačky se osvědčila funkční tričkovina, kterou pod tímto názvem koupíte jednobarevnou i vzorovanou například na Unuodesign nebo v podstatě totožný materiál Coolmax. Ten seženete hned na několika místech, například: Aidina, De-park, nebo Rozalia.

Tričko z funkční tričkoviny od zákaznice Jany.

Tričko v akci:-)

Letní overálek z funkčního piké z Moraviatex, momentálně jej tam nenajdete, ale obdobný materiál jsme objevily na eshopu Rozalia.

V eshopu Rozalia najdete funkčních materiálů tenké gramáže hned několik, například s přídavkem stříbra. Několik z nich se chystáme s týmem vyzkoušet, poté doplníme:-)

Letní potah do autosedačky

Kromě vhodného oblečení pro dítě můžeme ušít také speciální letní potah na autosedačku.

Pokud jde o materiál, jednou z možností je ušít potah či “přehoz” z nižšího zatkávaného vlněného rouna, koupit jej můžete zde.

Nabízí se například i bambusové froté – problém je však stejný jako u bambusového oblečení, natahuje vlhkost a dlouho schne. Pokud se pro něj rozhodnete, počítejte na delší cesty s ušitím dvou kusů a výměnou na uschnutí.

Můžete zvolit variantu jen podložky jako do kočárku, třeba s klopami kolem hlavičky navíc, nebo postupovat jako u natahovacího prostěradla na postýlku (tedy ne tvarovaný potah, s gumičkou okolo) a nebo sedačku vysvléct (lze-li – například u sedaček 9-18 kg) a podle potahu vyrobit kopii (rozhodně nejtěžší varianta).

Dečka do vajíčka z bambusového froté.

Letní potah na větší sedačku z bambusového froté.

Třetí typ potahu…