Čtvrtý den v Adventu s Caramillou je zároveň čtvrtým dnem v prosinci, takže úkolem nemůže být nic jiného, než “barborky”. Vyrazte tedy někam pro větvičky, dejte je doma do vázy a pak už můžete jen s napětím čekat, zda vykvetou nebo ne :-).

Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince nařežou větvičky třešní nebo višní (popř. jiného ovocného stromu) a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby v teple do Vánoc vykvetly.

Pokud si větvičky nařeže a do vázy vloží svobodná dívka a větvičky do Štědrého dne vykvetou, tak se podle pověry do roka vdá :-). Může si například i pojmenovat větvičky podle nápadníků a čí větvička vykvete nejdřív, toho nevěstou se stane.

Tento oblíbený vánoční symbol připomíná sv. Barboru, světici z maloasijské Nikomédie. Podle legendy ji sťal vlastní otec, bohatý a krutý pohanský obchodník, za to, že se nezřekla křesťanské víry. Cestou na popravu údajně do ruky uchopila větvičku, která poté uprostřed zimy vykvetla.

* Více informací o Adventu s Caramillou (včetně návodu, jak se zapojit do slosování o poukázky na střihy), najdete v úvodním článku.

Aktualizováno 04.12.2023