Žíhané nitě jsou velmi efektní při použití na prošití/proštepování oděvu po lícní straně.

Jaké druhy existují a kde je sehnat?

Bavlněné žíhané nitě

100% bavlněné nitě seženete na eshopu Batani. Mají sílu 40, což znamená poměrně silnou nit (u nití platí čím menší číslo, tím větší síla), aby byly při ozdobném prošívání vidět. Návin je 350 m. Jsou krásné, ale protože jsou bavlněné, tak táhnou vlhkost. Třeba na prošívání softshellu nejsou ideální, ale použít samozřejmě jdou. Vhodné je použít jako spodní nit polyesterovou nit, aby se vlhkost nenatáhla dovnitř, ale pozor pak na nastavení napětí nití, když bude vrchní a spodní nit každá jiná.

Polyesterové žíhané nitě

Polysheen

Nitě Polysheen se prodávají v návinu 200 m. Mají skvělý lesk a při šití krásný efekt. Na tělo jsou také velmi příjemné. A dá se s nimi v pohodě šít i na horizontálním chapači horní + spodní nit. Bez problémů, šiji s nimi skoro pořád:-) Jsou určeny pro vyšívání, ale jsou pevné i pro použití na prádlové švy. Výrobce uvádí, že je lze použít i na riflovinu a nebo při šití v overlocku (ale asi ne v návinu 200 m:-). Síla nitě je 40. Nitě mají např. na Mixsa.cz a v Galanterii Čendulka.

Nevýhoda je, že jsou malého návinu, celkem vysoké ceny a fakt mizí jak čokoláda na stole:-))) Už jsem dospěla k tomu, že je kupuji po krabičkách:))) Šiji s nimi jen v rovnostehu.

Isacord

Isacord je vyšívací nit a je to křehká nit. Používám ji i pro běžné ozdobné šití, ale tam, kde nebude nit namáhaná.

Má vyšší návin, takže tak rychle nemizí. V coverlocku jsem s ní hodně bojovala, ale pokud mám v klikaři dole SabaFlex, šije se krásně, jakmile dám do klikaře cokoliv jiného, nitě se trhají. V coverlocku není nit vhodná na švy, které budou pak namáhané, spíš na ozdobné prošívání a výjimečně. Teoreticky použití nejde vůbec doporučit, ale já osobně je používám:-)

Nitě mají také sílu 40.

 

SabaC Multicolor

Nitě SabaC Multicolor mají např. na Tkadexa.cz. Mají sílu 80.

zdroj fotografie: tkadexa.cz

ariadna viga 80 multicolor

Tyto nitě zatím nemáme v týmu vyzkoušené, ale určitě se na to chystáme. Koupíte je v návinu 5000 m a tedy se hodí i pro použití do overlocku či coverlocku. Objednávat je můžete na eshopu šicístroje-shop.cz.

zdroj fotografie: sicistroje-shop.cz

 

500 m cívky ze ŠijemDětem

Žíhané nitě ze Šijemdětem. Ve specifikaci uvádějí, že nitě jsou matné.

zdroj fotografie: sijemdetem.cz