Jak obléci atopika? Článek shrnuje dosavadní 3 leté zkušenosti dvou různých maminek s jejich dětmi, tipy na vyzkoušení materiálů a střihů.

Petřina švagrová Markéta byla tak hodná, že sepsala své zkušenosti s atopickým ekzémem u svého synka. A protože já (Kristýna) a moje Bětuška jsme si prošly (a stále procházíme) tím stejným, předkládáme Vám zde takový náš kompilát. 

Markéta

Atopický ekzém je proměnlivý a záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je počasí, ale i věk nebo prostředí.
Nejhorší roční období pro atopiky dle naší (3 leté) zkušenosti je léto. Jsou vysoké teploty a v kombinaci s potem a slunečním zářením se dítě často škrábe na ložiskách. Rozškrábaná místa svědí tím více, čím více se dítě potí a tak ho to čím dál víc svádí ke škrábání.

Děti s atopickým ekzémem se často škrábou na ložiskách ekzému. Je pro ně těžké se neškrábat – my doma říkáme nedrbat. Nejhorší, co může nastat, je nechat situaci dojít tak daleko, že je pokožka rozškrábána hluboko. Aby pokožka nebyla rozškrábána do krve, je dle zkušeností nejlepší tomu předcházet. S atopickým ekzémem žijeme 3 roky, někteří mají určitě delší a třeba i odlišné zkušenosti. Vše zmíněné je subjektivní pozorování a testování v jedné rodině a u jednoho jedince! Za nás je důležité nosit dlouhé rukávy a nohavice, jako první prevence. V závislosti na nutnosti pyžamový overal i u starších dětí.

Když jsme zjistili, s čím máme tu čest, začali jsme hledat jak se s „drbáním“ vypořádat a jak předcházet rozškrábané pokožce do krve. Začali jsme postupně zkoušet různé materiály na oblečení a různé střihy. Otázkou bylo i jak obléknout dítě v různém ročním období, jaké aktivity omezit apod. Došli jsme k těmto závěrům:

1. Omezit počet švů – švy šimrají a podnítí větší škrábání

2. Snaha o přírodní materiály, ale s ohledem na počasí.

3. Jaký typ oblečení se osvědčí jeden rok, nemusí být nutný další rok. Např. overaly na spaní s ťapkami ve 3 letech přestávají být nutností, stejně tak spodní vrstva (tričko/tílko/punčocháče) pod pyžamko proti škrábání, aneb s přibývajícími roky se může ekzém lepšit.

4. Jaký typ oblečení se osvědčí doma, nemusí být ideální u babičky. Např. doma dvoudílné pyžamko, u babičky lepší overal, aneb záleží na prostředí.

Existují různé názory a zkušenosti. Nerada propaguji, ale mým oblíbeným webem je internetová stránka proalergiky.cz, kde beru inspiraci převážně na vaření – potýkáme se doma i s potravinovou alergií. Nabízejí bavlněné oděvy právě pro atopiky. Prodejců je ale mnohem více.

Osvědčené materiály:

100% bavlna
Len
Bambus
Modal
Batist
Bavlněný úplet
Bavlněná teplákovina

Typické oblečení na hřiště (kalhoty micropeach, dlouhorukávé triko z bavlněného úpletu nebo bambusu či modalu).

Dlouhorukávé triko z bavlněného úpletu – střih Caramilla.

Dlouhorukávé triko z modalu (vzor) a bambusu (modrá) – střih Caramilla.

Dlouhorukávé triko z bambusu – střih Caramilla.

Bavlněná košile (nejmenovaný řetězec).

Zatím jsem nepoznala rozdíl na funkci v materiálech „bio“ a „nebio“. Hodně oblečení šiji doma, ale poměrně velkou část šatníku zastupují i oděvy z různých obchodních řetězců.

Lněné kalhoty (nejmenovaný řetězec).

Batist (nepružný materiál, máme z něj kalhoty, neumím z toho žádný vrchní díl, zapracujeme).

100% bavlněné tenké letní kalhoty – střih Caramilla.

Bambusové “instantní” tepláky – střih Caramilla.

Bambusové kalhoty ze 2 dílů – střih vlastní.

Tepláčky z bavlněného úpletu – střih vlastní (opět přední a zadní díl).

Krátká verze pod kolena, když to situace dovolí.

Overal bez rukávů z teplákoviny – střih Ottobre. Výborný proti škrábání na zádech a bříšku.

Merino je otázkou, zatím jsem neměla odvahu do něj střihnout. Toto je otázkou nadcházející zimy. Zatím nebyl čas a síla se do tohoto materiálu pustit.

Ale jsou možné i funkční materiály jako micropeach, softshell, funkční úplet. Vše s ohledem na aktuální počasí a stav ekzému. Funkční úplet u nás doma pro atopika nefrčí.

Níže je popsáno, co se osvědčilo v naší rodině za 3 roky soužití s ekzémem:

  • Na spaní bavlněné pyžamo. Někteří jsou schopni škrábat se mezerami v patentkách nebo vytáhnout si nohavice, rukávy. Pak zvážit overal, jako spodní vrstvu případně tílko/body nebo punčochy apod. podle potřeby. V miminkovském věku cca do 1 roka bylo třeba zamezit nočnímu škrábání na hlavičce čepičkou na zavazování. Teplá „chlupatá“ pyžamka nejsou úplně ideální.

Aktualizace únor 2020:

Za nás asi nejpraktičtější a nejpříjemnější pyžamko. Ve větších velikostech se již téměř nedá koupit pyžamkový overal s ťapkami a navíc po odbourání plen přibude potřeba chodit v noci čůrat.

Pyžamko jsem šila z biobavlněného obrázkového úpletu, biobavlněného úpletu (tričkoviny) přírodně barevně rostlé a žebrovaného biobavlněného úpletu na lemy, všechny materiály pocházejí ze Šijemdětem.
Materiál je tak příjemný, že bych v pyžamku spala klíďo i já, je měkoučký a má pěkné obrázky.

Střih:

  • šáteček – buď tento na fotce (ten se dá zastrčit pod tričko), nebo “tunel” (ten zase více ochrání krk) – použití dle aktuální situace škrábání dekoltu a krku

  • tričko – triko s raglánovým rukávem Caramilla, prodloužené o “tlapky” (tlapky jsem však nakonec byla nucena odstřihnout, protože se rukama nedalo pořádně vzít hrneček apod., toto lze vyřešit přetahovacími tlapkami)

  • dupačky – střih Caramilla overal, upraveno na zapínání na ramenou, bez rukávu a zapínání ne po celé délce, ale jen v rozkroku (zapínání jen v rozkroku na čůráni se mi moc nevydařilo dle představ a asi není nutné, dá se rozepnout na ramenou)Švy jsou ušité tak, aby co nejméně dráždily tělo a aby zase z venku moc neodstávaly. Tričko vypadá podobně jako by bylo na ruby. Vše šito na klasickém stroji s overlockovými stehy (Pfaff Expression 2.0).

 

  • Na léto dlouhé kalhoty z tenké bavlny či batistu, tepláčky z bambusového úpletu nebo bavlněného úpletu. Triko nebo body s dlouhým rukávem z bambusu či modalu (modal se ale třeba naší kožařce nelíbí a syn má i škrábavější tendence v podpaží – možná hůře řešený šev). Osvědčily se nám také tenké dlouhorukávé bavlněné košile, kdo to má ale stále žehlit a prát? Navíc, pokud se dítě škrábe na hrudníku a v horku mu zapnete košili až ke krku, aby nestrčil ruku dovnitř, začnete být terčem. Mnohem více lidí (převážně starší dámy) vám začne říkat, jaké je dítě chudák, že má košilku až ke krku a ty dlouhé rukávy! Těmto poznámkám není ušetřeno často ani  dlouhorukávé triko a dlouhé kalhoty. Letošní léto už jsme se odvážili dávat synovi výjimečně i krátký rukáv.
  • Na písek nosí syn jedině kalhoty z materiálu micropeach. A to i přesto, že se nejedná čistě o přírodní materiál. Hezky dole do nápletu, ať se písek co nejméně dostane dovnitř nohavic.
  • Na hlavu se osvědčil klobouk nebo čepice z bavlny. Ozkoušen byl i prémiový funkční úplet, ale nesetkal se s úspěchem, přišlo svědění na hlavě. Bohužel svědění hlavy a zátylku je ve vysokých teplotách časté – alespoň u nás.
  • Plavání a koupání s kojenci kožní zakázala, jak v bazénu s chlorovanou vodou, tak i se slanou vodou. Teď, ve 3 letech, koupání omezeně, po chloru opláchnout pitnou vodou a třeba i namazat. V přírodních vodách nejlépe v tekoucích čistých horských potocích. Vodní nádrže mohou i nemusí být problém, záleží na aktuální situaci výskytu „breberek“. Prevence je koupání v plavkách.
  • Chladno, vlhko, nevlídno – v tyto dny je v hlavní roli softshell. Hlavní je funkčnost. Ale pozor na pocení! Letní softshell najde využití opravdu jen v lese a mokru. Rozhodně na sluníčko nedoporučuji. Jarní a zimní soft je optimálnější. V zimě podvléct něčím bavlněným. Třeba vyzkoušet.

Kalhoty micropeach – střih Caramilla.

Kalhoty letní softshell, pozor na pocení – střih Caramilla.

Kalhoty jarní softshell – střih Caramilla.

Všem, kdo máte podobné „drbací“ problémy držím palce. A pokud máte jiné zkušenosti nebo tipy, tak směle s nimi sem.

Kristýna:

Já se mohu v podstatě podepsat pod většinu toho, co už bylo řečeno Markétou. Místy se však naše zkušenosti přesto rozcházejí a tady jsou tedy moje poznatky.

Musím souhlasit s Markétou, že nejdůležitější je prevence škrábání – tedy dobré oblečení a nespustit na chvíli z očí. Jednak ta kůže je opravdu tenoučká a velmi snadno se masivně poškodí (teď už tedy nějakou dobu ne, díky Bohu je mnohem lépe), a jednak, a to hlavně, když se malá začala škrábat a nikdo to v počátku nezarazil, dokázala se dostat do absolutního drbacího rauše a potom začalo teprve to pravé peklíčko. Ono to může vypadat děsivě, když matka neustále miminko drží a zabraňuje mu ve škrábání, ale nám se toto opravdu osvědčilo nejvíc, a to hlavně v noci, kdy ty neposedné ručičky neustále vystřelovaly ve snaze se poškrábat, ale když nemohly, ve většině případů se prostě spalo dál – zatímco kdyby k tomu škrábání došlo, už bychom se vezly.

Osvědčené materiály:

Pokud jde o materiál, nevypozorovala jsem, že by dceři nějakým způsobem vadil klasický úplet s 5% podílem elastanu. V tomto jsme se tedy neomezovaly a neomezujeme. Kromě bavlny a bavlny s elastanem je u nás oblíbený také bambus.

Zcela umělým materiálům – jako je například flís – se však v kontaktu přímo na tělo vyhýbáme. Stejně tak u nás bohužel v kojeneckém věku neprošlo merino – malé jsem šila celý komplet včetně kukličky v necelém půl roce a bohužel vše muselo z domu. Nutno však podotknout, že v té době měla dcera ekzém opravdu ošklivý mokvavý.

Pyžamo z bambusu šité pro jiné atopické dítě.

Boxerky z bambusu pro atopického chlapečka.

Superpříjemný nadýchaný bambus z finského Myllymuksut.

Osvědčené střihy:

V kojeneckém věku u nás nejvíce frčela body – v žádném případě však s obálkovým výstřihem, ta umožňovala nežádoucí přístup ručiček do výstřihu – zásadně tedy raglánová ke krku, nebo s patentkami na rameni (to jsem měla oblíbená biobavlněná ze dvou velkých řetězců, které jistě všichni znají:-)).

Kalhoty se nám osvědčily spíše legíny než volné tepláky a když tepláky, tak s těsnícími náplety, aby se eliminoval přístup. A i tak stačila chvíle nepozornosti a neštěstí bylo na světě.

Dále se nám – vzhledem k rozsáhlému ložisku ve výstřihu – hodně osvědčily klasické trojhranné slintáčky. Vytvořila jsem tak malé skvěle sladěnou kolekci gatí a šátečků:-D

Šátek a tepláčky z teplákoviny.

Bětuščina výbava, střihy vlastní.

Na hlavičku jsem si u malé velmi záhy oblíbila Caramilla kulatou čepičku na šňůrky 🙂

Kulatá čepička na zavazování, úplet s elastanem, střih Caramilla.

Kvůli škrábání u nás došlo i na rukavičky, kolem půl roku je maličká nosila celé dny, potom ještě hodně dlouho na noc i když spala se mnou a celou noc jsem ji hlídala a držela. Rukavičky na tkaničky z lékárny, které jsou pro atopiky určené, si však okamžitě sundala už v tom půl roce, používaly jsme proto dětské delší ponožky nebo podkolenky natažené přes rukávy bodynka až nad loket. Je však třeba zmínit, že rukavičky (nebo látka obecně) zabrání pouze rýhám po nehtíkách, pokud je kůže v akutním stavu a má sklony k mokvání, může ji šudlání přes látku zřídit ještě víc.

Biobavlněné body se zašitými rukávy na spinkání.

Na denní spaní a první noční jsme nakonec přistoupili dokonce k zavinování. Třetí dítě, nikdy jsem žádné nezavinovala, ale nouze nás donutila. K těmto účelům mohu doporučit jednoduše bambusovou metráž.

Když už jsem u toho spaní, overaly se nám neosvědčily. Jak už píše Markéta, Bětuška se mi z overalu zásadně vyvlékla, z nohavic, z rukávů, případně se škrábala skrz patentky. Spala tedy ve stejném “systému” jako nosila přes den – tedy body a legínky.

Kombinéza z jarního softshellu celá podšitá biobavlněným úpletem, přetahovací rukávy kvůli spaní v kočárku…střih Ottobre.

Ostatní doporučení:

Považuji za nutné zmínit, že vhodné oblékání je jen malý zlomek péče o atopika. Pro nás znamenal velký krok kupředu absolutní přechod k netoxické domácnosti a koupě sušičky na prádlo. Opominout nelze ani vliv možných alergií – a ty vychytat může dát vážně práci. Všem bojovníkům přeji hodně sil, to dáte!:-)

Speciální metráže pro alergiky

Nakonec bych ráda zmínila několik eshopu, které prodávají materiály doporučení hodné na šití pro atopické či alergické děti (a samozřejmě i dospělé).

Jak jste si jistě všimli, já i Markéta nedáme dopustit na bambus. Absolutní top z toho co jsem zatím vyzkoušela byl bambus z eshopu Šijemdětem, který na webu doporučujeme neustále:-) Já osobně mám dobrou zkušenost i s bambusem finským z Myllymuksut, objednat přímo tam je ale už složitější, sem tam ale na jejich látky narazíte i na českých eshopech.

Existují však i další materiály, které jsou určené speciálně pro alergiky – například s obsahem stříbra. Velký výběr takových materiálů najdete na eshopu Rozalia.cz.