Pratelné prsní vložky jsou celkem drahé, o jednorázových nemluvě. Po šití plenek a vkládaček mi zbylo mnoho zbytků, ze kterých jsem si našila velké množství pratelných prsních vložek.

Některé z bambusu a bambusovo-konopného flísu a některé z vlny. Prostě co bylo po ruce:)

Pratelné prsní vložky přežily nakonec 3 moje děti a vypadají stále stejně, nedám na ně dopustit.

Bambusové vložky

Postup:

Nastříháme si kolečka o průměru cca 12 – 14 cm. (Všechny podle stejné kartonové šablony – já nenašla kružítko, tak jsem prostě obkreslila hrnek:-)))

prsni1

Jednotlivé kruhy si založíme tak, abychom je vytvarovali (jinak se mi hodně krabatily v podprsence na koncích). Zakládala jsem tak, že jsem u vnitřní vrstvy (bambusový aksamit) nechávala šev vně – aby nebyl po přišití vidět. A u ostatních jsem přešívala složené založení shora.

prsni2

Takto ve výsledku vypadají vložky z rubu.

prsni3

Takto vypadají vložky z líce (aksamit beze švu, ostatní se švem).

prsni4

Jednotlivé vrstvy k sobě sešpendlíme tak, aby švy nebyly všechny na jednom místě (aby netlačily) – uděláme jakoby takový vějíř – u každé vrstvy umístíme šev o kousek dál než u předchozí:-)

Obšijeme overlockem nebo cikcakem.

Šila jsem ze 3 vrstev (bambusový aksamit, bambusovo-konopný flís uprostřed a bambusové froté oboustranné zvenku), můžete šít i více vrstev. Nebo si v případě větší laktace vzít dvě přes sebe (třívrstvé lépe schnou:-)

Vlněné prsní vložky

Použít lze podobně jako vlňáčky přes plenu. Tedy ve verzi naimpregnované.

Postup:

Postup je téměř stejný. Šila jsem ze silného vlněného interlocku a protože je opravdu hodně silný, tak jsem zvolila jiný postup při zakládání.

vlnene1

Vystřihla jsem klín uprostřed kruhu.

vlnene2

Sešila přes sebe overlockem (lze použít i cikcak). Vlněný interlock se netřepí, takže úplná pohoda. Dvě kolečka jsem sešila k sobě, opět tak, aby švy nebyly na jednom místě.

Lehčí jednovrstvá varianta je jednodušší, prostě vystřihnout z vlny kolečko – není třeba entlovat, netřepí se, není třeba tvarovat, přizpůsobí se:-)