Stahování na tkaničky je velmi populární, ale pozor na něj. Pro malé děti může být totiž velmi nevhodné, nebezpečné  a až život ohrožující!

Děti do sedmi let

Malé děti do sedmi let by vůbec neměly mít žádné šňůrky, tkaničky a gumičky v oblasti kolem krku a očí. Velmi doporučuji toto nepodcenit! Nikdy nevíte, kdy se něco přihodí, i když máme oči i vzadu a neustále dítě hlídáme, někdy opravdu stačí chvilička a pak budeme celý život litovat.

Dítě se může na tkaničce nejen uškrtit, ale tkanička se může dostat i například na hřišti do skulinky, někde se zachytit… když je to gumička, může dítěti velmi ošklivě ublížit, poškodit třeba oči… Dalším problémem jsou brzdičky, které se mohou uvolnit a jsou celkem malé.

Když se podíváte na dospělé sportovní oblečení určené na aktivní sport, nemá tkaničky venku, dokonce je má tak dokonale schované, že je problém je v bundě najít. Určitě to má svůj důvod!

Přitom bohatě stačí prádlová gumička zašitá dovnitř. Dítě si stejně nebude kapucku ani spodek bundy regulovat a moje zkušenost je, že se to mírně přitáhne a regulace se ani u větších dětí nemění. Naprosto bohatě stačí ta místa mírně stáhnout už při šití.

Děti nad 7 let

Od sedmi let norma stanovuje, že tkaničky u krku mohou mít délku až 7,5 cm a v pase až 14 cm. Norma 7,5/14 cm platí pro děti do 14-ti let. Ale jak říkám, ani dospělé sportovní oblečení z obchodu nemá tkaničky trčící ven…

Toto je ale norma, vždy se řiďte osobností dítěte. Pokud máte klidné dítě, u kterého víte, že již třeba v 6 ti letech zvládne tkaničky, které jsou skryté v kapucce a kouká malé očko, můžete ušít i takto. Pokud šité věci prodáváte, musíte se určitě držet norem. Norma platí i na jiné oblečení než bundy a kapuce. (Já sama tkaničky používám u čepiček. Většinou když se tkanička zachytí, čepice spadne… ale rozhodně to nemohu doporučit jako správné, že… 🙂 Jen mně ty děti prostě ty čepičky jinak sundavají.)

Osobně největší problém shledávám v pružné tkaničce, která se zachytí, pak se uvolní a míří v plné síle směrem k dítěti. NA TOTO OPRAVDU POZOR!

Pár odstrašujících případů, JAK NE!

Fotky jsou moje, bundy jsou moje, děti jsou moje – přežily:-) Šila jsem takto bundy před lety, když jsem ještě o nebezpečí nevěděla. Jasmínka v bundě asi do 2,5 let chodila, Rozárka podědila a upřímně, je tak živá a neuhlídatelná, že jsem bundu raději vyřadila! Opravdu to za to nestojí. Mám ji tu na přešití.

Na fotce je maličká Jasmínka, tkaničky jsem pak maličko zkrátila, ale pořád byly fakt nebezpečné. TAKTO NE!

Rozárka v bundě po Jasmínce, která už je ale vyřazená, to riziko za to nestálo. TAKTO NE!

Jasmínka v šusťákové bundě, tato bunda má tkaničky tak, že na volno se vlezou do tunýlku celé, ale vidíte, že po stažení k hlavičce hodně vylezou. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Jasmínka v bundě s nevhodným stahováním. TAKTO NE!

Pár příkladů, jak ano

Uvnitř bundy je napevno všitá prádlová guma. Pro malé děti naprosto ideální.

Uvnitř bundy je napevno všitá prádlová guma. Pro malé děti naprosto ideální.

Tkanička / kulatá guma je všitá i svým koncem dovnitř do bundy, kouká jen očko, které v povoleném stavu není vůbec vytažené a lze jej maličko dotáhnout. Toto je vhodné pro větší rozumné a ne moc akční děti! Těm akčním stromolezcům šijte gumičky schované a napevno. 

Tkanička zašitá dovnitř tak, že téměř nekouká.

Zespodu bundy vůbec tkanička neleze ven z bundy, ale stažení zůstává uvnitř. 

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/68817-cesko-je-zavaleno-nebezpecnym-oblecenim-na-snurkach-se-dite-uskrti-varuje-dtest/