Stahovací “pytlíkobatůžek” je na šití velice jednoduchý a hodí se na všechno možné – dětem do školy na bačkory, věci na tělocvik nebo na potřeby na nejrůznější kroužky, dospělým na přenesení různých lehčích drobností…

Z čeho šít

Na stahovací batůžek je ideální tkanina (z pružných materiálů by se nejspíš brzy prověsil). Všechny batůžky v návodu jsou z bavlněného plátna, hodí se i šusťákovina, kočárkovina apod.
Na “popruhy” se nejčastěji používá bavlněná nebo polyesterová kulatá šňůra, ale dobře poslouží i libovolná stuha nebo tkaloun.

Rozměry

Záleží na tom, jak velký batůžek chceme ušít a co v něm chceme nosit. A je třeba počítat s tím, že při stažení se prostor nahoře zmenší. Rozměry na dvě nejběžnější velikosti (cca A5 a cca A4) ukazuje následující obrázek:

Pokud si zvolíte vlastní rozměr, je potřeba přidat po 1 cm na švy na bocích (nebo tolik, kolik si obvykle na švy přidáváte), 4 cm nahoře na tunýlek a 1 cm dole, pokud šijeme ze dvou kusů látky.
Batůžek na obsah o velikosti cca A5 by měl po ušití mít rozměry přibližně 23 x 28 cm, včetně přídavků na švy tedy stříháme dva obdélníky 25 x 33 cm nebo jeden obdélník 25 x 64 cm.
Batůžek na obsah o velikosti cca A4 by měl po ušití mít rozměry přibližně 31 x 38 cm, včetně přídavků na švy tedy stříháme dva obdélníky 33 x 43 cm nebo jeden obdélník 33 x 84 cm.

Délku šňůry potřebujeme na menší batůžek cca 3 metry, na větší cca 3,5 metru.

Fotonávod

V podrobném návodu si ukážeme dvě možnosti, jak začistit vnitřní švy a dvě možnosti uchycení šňůrek u “dna” batůžku. Lze je samozřejmě kombinovat.

Varianta první: švy začištěné před sešitím, šňůrky dole napevno všité

Nastříháme dle rozměrů uvedených výše. Pokud má látka orientovaný vzor, je nutné šít ze dvou kusů, pokud nechceme mít obrázky hlavou dolů :-).

Kratší strany (a u orientovaného vzoru na straně “dole”) sešpendlíme lícem k sobě a sešijeme rovným stehem.

Šev začistíme, aby se netřepil (na overlocku nebo cikcakem).

Švový přídavek složíme ke straně a prošijeme (proštepujeme).

Vzniklý obdélník začistíme kolem dokola (obnitkou na overlocku, cikcakem na rovnostehu). Pokud šijeme z jednoho kusu látky, začínáme rovnou tímto krokem, protože odpadá sešívání dvou obdélníků do jednoho :-).

Začištěný obdélník složíme po kratší straně lícem k sobě a na obou bočních, zatím nesešitých stranách, odměříme u spodního okraje (tedy u švu nebo přehybu látky)  3 cm od kraje (na budoucí všití šňůrky) a označíme třeba špendlíkem nebo si uděláme značku křídou.

U horního okraje odměříme 4 cm na budoucí tunýlek na stahování.

Boční hrany si našpendlíme a sešijeme cca 1 cm od začištěného okraje, spodní 3 cm a vrchní 4 cm necháváme nesešité (šijeme tedy mezi naměřenými značkami), začátek a konec šití zapošijeme.

A jdeme na tunýlek. Začištěný švový přídavek u nesešité části horního okraje složíme dovnitř….

…a nesešité 4 cm přeložíme tak, aby začištěný horní okraj sahal lehce pod linii těch 4 cm.

Takto si složím všechny čtyři vstupy do budoucího tunýlku a po celé délce našpendlíme. Hlídáme, aby tunýlek na obou stranách batůžku byl stejně vysoký :-).

Celý tunýlek kolem dokola prošijeme, steh můžeme vést v obnitce. Případně je možné okraj podhrnout ještě jednou, aby začišťovací steh nebyl vidět. V tom případě ale při stříhání přidáme raději cca 0,5 – 1 cm navíc.

Dalším krokem je protažení provázků. Půjdou jakoby proti sobě, jak naznačuje fotka.

Protahujeme pomocí zavíracího špendlíku, buď si můžeme na konci udělat uzlík a do toho špendlík zachytit (ale uzlík je pak dost veliký a jde špatně protahovat), nebo si špendlík zapíchneme cca 3 cm od konce provázku (vyzkoušíme, jestli se nevytřepí, u umělých provázků jde konec zatavit).

Začneme protahovat na jedné straně, na druhé vyjedeme ven a hned se vrátíme zpátky druhou částí tunýlku.

Druhý provázek protáhneme opačným směrem (na straně, kde má první provázek “zatáčku”, bude mít tento “vstup a výstup”).

Provléknuté provázky.

Na koncích šňůrek uděláme uzlíky. V téhle fázi zkontrolujeme, jestli jsou oba provázky stejně dlouhé a případně upravíme.

Uzlíky protáhneme dovnitř batůžku nesešitými místy u spodního okraje.

Batůžek otočíme na rub.

A provázky několikrát prošijeme. Je důležité uzlík uvnitř neodstřihávat, provázek by se mohl vytřepit a utrhnout. Konce stuhy/tkalounu můžeme založit.

Hotovo! 🙂

Detail vnitřního švu – švové přídavky jsou začištěné ještě před sešitím.

Varianta druhá: švy začištěné po ušití, uchycení šňůrky do poutek

V tomto případě budeme navíc k látce na batůžek a šňůr na popruhy potřebovat ještě kousek stuhy na poutka a šikmý proužek k začištění švů.

Pokud šijeme ze dvou kusů, sešijeme je stejně jako u první varianty (kroky 1 – 4). Začišťovat nebudeme celý obvod obdélníku, pouze části, které budou tvořit tunýlek. Na dlouhých (bočních) stranách si tedy odměříme cca 5 cm a uděláme značku.

Začistíme (obšijeme) horní okraje budoucího batůžku od značky ke značce, tedy obě kratší strany a odměřené části stran dlouhých.

Na poutka odměříme cca 7 cm stuhy nebo něčeho podobného.

Stuhu na poutko složíme na polovinu lícem ven. Obdélník na batůžek složíme lícem k sobě a stuhu vložíme cca 1 cm od spodního okraje dovnitř mezi obě vrstvy. Já to nejprve udělala špatně a skoro hotový batůžek jsem musela párat, proto na fotce vidíte už začištěný šev.

Takto je to ŠPATNĚ! Po otočení zůstalo poutko uvnitř pytlíku a i samo o sobě bylo naruby.

Správně vložené poutko si zajistíme špendlíkem a zároveň si u horního okraje batůžku (u začištěného okraje) odměříme 4 cm.

Boční švy sešijeme od této značky až dolů, přes poutko raději víckrát.

Švy začistíme pomocí šikmého proužkou. Proužek rozložíme a lícem proužku přiložíme na právě ušitý šev, kousek od začátku švu. Necháme volný cca 0,5 cm na podhrnutí. Prošijeme v ohybu proužku. Na druhém konci (těsně za spodním okrajem batůžku) necháme rovněž kousek volný na podhrnutí.

Poté volné konce proužku podhrneme a proužek přeložíme na druhou stranu batůžku. Našpendlíme.

Prošijeme pár mm od kraje, mělo by to hezky vyjít z obou stran.

Poté postupujeme podobně jako u první varianty, tedy začištěné nesešité okraje složíme dovnitř, našpendlíme a prošijeme tunýlek.

Takto bude ušitý batůžek vypadat z rubu – švy jsou začištěné a zpevněné šikmým proužkem.

Šňůry/provázky protáhneme stejným způsobem jako u první varianty.

Dole však volné konce nevšíváme dovnitř, nýbrž je protáhneme skrz poutka. V případě použití stuhy volné konce sešijeme, provázek zauzlíkujeme. Výhodou tohoto způsobu je, že v případě potřeby můžeme “popruhy” snadno vyměnit, bez nutnosti párání.

Hotovo! 🙂

Detail začištění vnitřních švů.