Softshellová bunda se dá ušít ve více levelech podle toho, jak jste zkušená švadlenka. Ovšem, kdo si poradí se zipem, tak zvládne i kšiltíček a kapsičky🙂 Lehkou aplikaci ze softshellu můžete také zkusit, níže poradím, jak na to.
Střih je vychytávaný asi 3/4 roku, co šiju softshellové věci na zakázku i pro Jasmínku. Podle střihu ušijete jak bundu z klasického softshellu s flízem, tak z tzv. letní verze (žíhaný softshell s úpletem), ale použít ho můžete třeba i na šusťákovku nebo na mikinu.
 
Ve střihu najdete úplně vše, co potřebujete – základní díly, ale i střih na výztuhu do kšiltu a začištění zipu bundy z rubu.
Fotonávod upraven 1. 10. 2012
 
Budete-li se hezky snažit, na konci vás čeká něco takovéhoto:
2
3

Budeme potřebovat:

  • Necelý metr softshellu či jiné látky (do 1m by se měla v pohodě vejít bunda i kalhoty ve vel. 92, nikdy jsem to reálně nezkoušela, protože u mě jeden metr osamocený nenajdete, ale podle zkušenosti by to tak být mělo:) Softshell lze koupit na Mimibazaru, Fleru, www.sijemdetem.cz, www.batani.cz, www.postaramese.cz a dalších místech, která vám prozradí pan vševědoucí Google:)
  • Zip dělitelný o délkce 40 – 50 cm (dle délky bundy, kterou budete šít) – ideálně doporučuji zip koupit, až budete mít bundu před došitím, ani já neumím koupit zip předem dobře:) Použít můžete kostěný klasický s jedním jezdcem (mám nejradši) nebo se dvěma jezdci.
  • Kousek nápletu do rukávů
  • Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit 3m gumičky s přehledem, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4m.
  • Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy – běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork)
  • Jehly – budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z lícu a popř. našívání aplikací a pak č. 90 – jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80tka nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací – dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:)
  • Polyesterové nitě – začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě k softshellu najdete třeba zde.
  • Zpevňovače otvorů (používám většinou 4ks) + kladivo, prkýnko… (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled:)
  • 4 brzdičky popř. také koncovky na šňůrky.
  • cca 2m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii)
  • Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz – je třeba k nim mít kleště na patentky!) 1 – 2 vrstvy sofshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem – v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá.
Upozornění ke stahování na šňůrky: Správně by se na dětské bundy tyto šňůrky vlastně šít neměly, protože se zadrhávají např. na klouzačkách a prolejzačkách a dokáží způsobit nepříjemná zranění. Lepší je je nahradit gumou napevno do tunýlku (pokusím se obměnu nafotit a popsat).

Postup:

4

 

1. Střih si vytiskneme tak, aby 1cm2 odpovídal. Je to vložené do PDF, cca by to mělo odpovídat po vytištění bez úprav. Sestavíme si jej, slepíme a vystřihneme. Musíme vytisknout víckrát, díly jsou kreslené některé přes sebe.
Pokud budeme šít bundu s kapsičkama, jak je výše na fotografii, tak prostřihneme u střihu i naznačenou linii přes prsa a na zádech. Bundu to krásně projme a hezky sedne.
Skládání střihu – u střihu je rozkresleno, že se má složit 1,2,3 a 4,5,6, ale je tam šotek, přehoďte číslo 3 a 6 🙂
5
Střih můžeme přenést na střihový papír.
6
7
2. Naneseme na látku – přidáme na švy. Specifikem jsou rukávy! Ve střihu je naznačeno vždy i cca 5 cm na rukáv “zpět” směrem dovnitř (v případě všití nápletu do bundy”, tak zde přidejte už jen 0,5 cm na šev. Budete-li šít rukáv na konci zakončen lemovací gumičkou, nepřidávejte vůbec nic a naopak těch 5cm navíc na nadměrem založení rukávu uberte.
8
3. Chcete-li našít na bundu nějakou aplikace, tak to udělejte teď. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softhell. Nechte zaschnout.
Na softshell se kreslí dobře křídama Tomy nebo mizícím fixem.
9
4. Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavnte tak na 2 – 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.
5. První fází šití samotné bundy jsou kapsy. Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit – je to třeba označit na oba přestřižené přední díly – při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.
Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)
10
11
6. Začištěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní “kapsičky” (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po “vyklopení” tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z lícu. Prošívejte z lícu tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy – tzn. směrem k zipu.
12
13
7. Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačná kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.
14
15
8. Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu – začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala “kapsa ke kapse”. Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!
16
17
9. Nyní prošijeme z lícu. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V níště, kde začíná pod látkou kapsička, občijeme dokola po jejím okraji do obloučku.
Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm od spoda ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla “komůrka” směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.
18
10. Kapsy se také dají vyřešit jinak – např. stejně jako u střihu na mou skřítkovskou mikinu. A můžeme si hrát s barvami do vnitřního prostoru kapes:)
19
11. Sešijeme též zadní část. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, prošijeme z rubu a pak z lícu rovným stehem.
20
12. Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).
Pokud použijeme rukáv do nápletu, necháme si jeho zakončení na později.
21
13. Ač se to tak nemá, tak pro začátečníky je to jednodušší přišít nyní rukáv – tzn. první prošít z rubu a pak z lícu steh na rameni a všít rukáv a ten pak opět prošít z lícu. Správně se rukáv přišívá do kruhu po sešití boků, ale hůř se pak šev kolem rukávu prošívá.
22
13. B. Takto vypadá prošívání lícu rukávu, pokud se postupuje “správně” a rukáv se všívá jakoby do vesty.
23
14. Prošijeme rukáv od konce přes průramek – dáme pozor, aby šev seděl ke švu – až po konec na boku.
24
15. Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo lze použít i finerib. Cca 11 cm x 12 cm. sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu – patent přeložený na lícu vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.
25
16. Všitý rukáv.
26
17. Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně do vnitř, aby nepřekážel.
27
18. Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky – kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.
Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuju neničit si nervy:)
28
19. Rukáv z lícu po prošití.
29
20. U kapuce si prošijeme z rubu a pak z lícu záševky. Mají pasovat přesně do míst, kde bude šev na ramenou.
30
21. Středový pruh dobře našpendlíme, aby byl rovně. Prošijeme opět z rubu a z lícu.
31
22. Nyní si připravíme začištění zipu a kapuce zevnitř – díly k sobě sešijeme a olemujeme lemovací gumičkou nebo obšijeme overlockem. (Fotku mám už jen na hotové bundě:)
32
23. Ke kapuci z rubu našijeme čás, která do ní patří. Do ní vložíme z decovilu vystřihlý kšiltík.
33
24. Prošijeme okraj kapuce kolem kšiltíku rovným stehem. Je třeba zvolit silnou jehlu, která vydrží hodně vrstev softu a ještě výstuhu.
34
25. U kšiltíku ještě prošijeme jeden steh jakoby rovně (tam, kde by byla kapuce, kdyby nebyl kšiltík). Prošíváme po kraji decovilu výstuhu, abychom ji zafixovali na místě.
35
26. Nyní si naznačíme místo, kde chceme mít konce šňůrek u kapuce a nabijeme zpevňovače otvorů. Lze mít buď jednu dirku a z toho koukající šňůrky nebo dírky dvě a konec šnůrky schovávat. V první případě na konec doporučuju použít koncovky. V druhém případě se zafixuje šnůrka uzlem. Dobré jsou v tom případě brzdičky se dvěma dírkami, ale mě moc nefongují, takže používám klasickou velkou, do té dám oběma směry šňůrku a zafixuji, aby se nevyvlékla uzlem a korálkem:)
!!! Upozornění k šňůrkám: Správně by se na dětské bundy tyto šňůrky vlastně šít neměly, protože se zadrhávají např. na klouzačkách a prolejzačkách a dokáží způsobit nepříjemná zranění. Lepší je je nahradit gumou napevno do tunýlku (pokusím se obměnu nafotit a popsat).
36
37
27. Připravíme si oba konce v brzdičkama a naměříme gumu, tu pak zašijeme do tunýlku kolem kapuce. Šiju z rubu po kraji lemovací gumičky…
38
28. Nyní všijeme zip. Máme připraveny části na začištění zipu z rubové strany bundy.
39
40
41
29. Zip našijeme první z rubu (máme zip mezi předním dílem bundy a záčistkou). Buď šijeme takto vše najednou.
42
30. Nebo je možné si nejprve zip z rubu přichytnout k přednímu dílu bundy a pak našít z druhé strany z rubu záčistku.
43
31. Vyšší level – můžete u horní části zipu udělat ochranu před poškrábáním zipem. V takovém případě z rubu v této chvíli nešiji a nechám si to volné.
44
32. přišpendlím si přední díl bundy k zipu, jak má patřit.
45
33. Přehrnu přeloženou záčistku ze spodní strany zipu přes ten zoubek nahoře u zipu až pod přední díl bundy. Viz fotografie. A zašpendlím. Začátečníci nechť raději nastehujou.
46
34. Prošiji zip z lícové strany – přichytím jak záčistku, tak přední díl bundy. Rovnoměrně a úhledně:)
47
35. Druhou část zipu začišťuji např. našitým proužkem přes “horní zup” u zipu.
48
49
29. Můžeme zip schovat shora ještě pruhem softshellu proti profouknutí, promoknutí zipu a také proti sněhu. Ušijeme si proužek o něco delší než je zip a našijeme jednodušše z jedné strany zipu (jinak u holčiček a chlapečků:). Proužek přes zip musí být tak široký, aby pohodlně přesahoval na druhé straně na patentky.
Nacvakáme patentky (dávám je od sebe cca 10 cm, ale musíme volit, tak aby nám to hezky vyšlo rovnoměrně na bundu) .
50
30. Připravíme si zpevňovače otvorů i dole u bundy.
51
31. Provlékneme šňůrky atp. Jako u kaupce. Prošijeme spodek bundy a gumu zašijeme do tunýlku.
52
32. Pokud jste lemovali rukávy gumičkou, tak ještě začistíme konce rukávů a mělo by to být snad vše…
Napsat tento fotonávod bylo horší a náročnější než tu bundu ušít!!!! Pokud jsem já zvládla toto (určitě jsou zde mouchy, budu upravovat, ale teď už nemám sílu to po xté kontrolovat…), tak vy zvládnete tu bundu určitě ušít:)