Děti nás při práci sledují a snad každé z nich jednou zatouží “šít jako maminka”. Někdy ale máme strach nechat je šít na našem stroji, někdy bychom rády, aby nám ten náš nechaly a šily si hezky na svém.

V tomto článku si tedy povíme něco o strojích vhodných pro děti.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Šicí stroj – hračka (která vůbec nešije)

Šicí stroj – hračka (která šije, ale jako kdyby nešila)

Šicí stroj – plnohodnotný, s úpravami pro dětské šití

   – Krytí jehly

   – Rychlost šití

   – Bezpečné napětí

   – Velikost

   – Konkrétní modely

   – Na čem šijí děti Caramilla týmu

   – Názor odborníka

   – Zkušenosti zákaznic – maminek

Šicí stroj – hračka (která vůbec nešije):

První kategorií nápodoby šicích strojů jsou hračky, které ve skutečnosti nešijí. Pro nejmladší děti pro hru na “jako” možná mají svůj smysl, ale pokud už dítě vidí, že stroj něco umí sešít, těžko ho takovou atrapou uspokojíte.

“Oblíbená dívčí hračka šicí stroj je na natažení bez použití baterií.
Dětský šicí stroj je vhodný pro holčičky od 3 let. Šicí stroj nešije jako opravdový a tím je velice bezpečnou hračkou.” (Ze stránek prodejce)

Šicí stroj – hračka (která šije, ale jako kdyby nešila):

Druhou kategorií jsou stroje, nejčastěji na baterie, které mají i jehlu, nit se provléká pouze horem a šijí řetízkovým typem stehu. Ano, něco to dělá, ale něco smysluplného na tom ušít je celkem nemožné. A z pochycených zkušeností maminek – dítě to opět velmi brzy omrzí.

Caramilla: “Šicí “atrapu” dostala Jasmínka od příbuzných k Vánocům, šily jsme na “tom” jednou. Navlékání nitě na půl hodiny (musí se vždy odšroubovat plastový kryt na chránič prstíků, pěkně šroubováčkem…), 5 stehů k ničemu, přetrhnutá nit a celé kolečko znovu… Určitě nikomu tuto hračku nedoporučuji.”

Při každém navlečení nitě se musí tento plastový kryt vyšroubovat… nit má stroj jen jednu, šije jednou nití celý steh. Už podle toho nám musí být jasné, že je to opravdu hračka k ničemu.

Šicí stroj – plnohodnotný, s úpravami pro dětské šití:

Pravděpodobně, pokud chcete dítěti pořídit šicí stroj, na kterém se dá doopravdy něco ušít, skončíte u této kategorie. Jsou to proti hračkám už dražší stroje, ale je to pochopitelné, protože těm běžným mohou svojí kvalitou konkurovat. Je potom potřeba si uvědomit, co od stroje pro dítě požadujeme:

1. bezpečnost

1a. krytí jehly – aby se dítěti nepřipletly prstíky pod jehlu

1b. rychlost šití – aby stroj dokázal šít různou rychlostí

1c. bezpečné napětí

2. velikost a design – aby byl stroj menší a hezký (což je první, co nás napadne, ale nakonec to není tak zásadní)

Bezpečnost – krytí jehly

První, co nás napadne, že by se dítěti mohlo stát, je, že si prošije prsty. Stroje mají proto různá chránítka, která brání vsunutí prstu pod jehlu. Nejbezpečnější chránič má Lucznik Mini – jde o plexisklovou ohrádku. Pod tu prst skutečně nedáte, i kdybyste chtěli.

Chránič zabudovaný na patce má Janome Sew Mini a měl by být také bezpečný.

Třetím typem chrániče prstů je kovový díl, který se nasazuje na šroubek patky a obsahuje ho dětský stroj Brother KD144s. Tento díl je ale kompatibilní se všemi běžnými domácími stroji a lze ho zakoupit i samostatně přidat k vašemu běžnému šicímu stroji.

 

Bezpečnost – rychlost šití

Známe to asi všichni – než se naučíme šlapat na spojku v autě, aby nám to nechcíplo, a než se naučíme šlapat na pedál, aby stroj nešil jak splašená kobyla, to chvíli trvá. Pro děti je tedy ideální, pokud má stroj nastavitelnou regulaci rychlosti šití. Lucznik Everyday má dvě rychlosti šití. Další stroje mají pedál, jehož sešlápnutím se reguluje rychlost šití (v podstatě jak u té spojky v autě). Některé stroje žádnou regulaci nemají, buď šijí jednou svojí rychlostí, nebo stojí.

Bezpečnost – bezpečné napětí

Tohle je dle mého laického názoru trochu zbytečnost, ale některé dětské stroje mají transformátor napětí, takže ve stroji není 230V jako v síti, ale 6V (Janome Sew Mini), nebo 12V (Lucznik Mini, Lucznik Everyday).

Velikost

Tak nějak intuitivně počítáme, že stroj pro děti bude mít “dětské” rozměry”. Nebo třeba jen chceme, aby se vešel na pracovní stolek dítěte. Případně od dětského stroje nevyžadujeme tolik funkcí. Mezi stroje, které je možno pořídit jako “dětské” tak spadají i stroje, které si pořizují např. patchworkářky na různé výjezdní workshopy. Tyto stroje nemají ovšem některé bezpečnostní prvky.

Naopak pokud se zaměříme na velikost jako na hlavní parametr, vypadne nám z výběru Brother KD144s, protože ten je svými rozměry téměř srovnatelný s běžným domácím strojem.

Podíváme se na jednotlivé stroje jeden po druhém.

Janome Sew Mini

Malý stroj s krásným designem, velmi jednoduché měnění stehů, chránič prstů na patce, snížené napětí, šije pomalu (nelze rychlost měnit), nelze měnit ani patky, nemá osvětlení; dobrá značka. (Pozn.: stroj už se nevyrábí, ale ještě stále lze na některých e-shopech zakoupit, proto ho necháváme v přehledu.)

Lucznik Mini

Podobně jako Janome Sew Mini je to roztomilá miniatura šicího stroje, proti němu má jiný (asi bezpečnější, ale zas možná méně praktický) způsob ochrany prstů před prošitím, má osvětlení a lze mu měnit patky; Lucznik ale není úplně spolehlivá značka (obecně, s tímto typem nemám zkušenost).

Brother KD144s

Brother KD144s je už spíš jednoduchý běžný šicí stroj, je oproti nim jen lehce menší, chránič prstů má takový, jako lze přidat na jakýkoliv jiný šicí stroj; má ale pedál s plynulou regulací rychlosti šití (podle sešlápnutí, takže to chce trochu cviku); má osvětlení, lze mu měnit patky; nemá snížené napětí; má tři designové panely (samolepky), které jde nalepit na stroj a tím určit design; Brother je jako značka dost sázka na jistotu.

Lucznik Everyday

Typ malého stroje ne primárně pro děti, ale jde tak využít. Má snížené napětí, dvě rychlosti šití; má osvětlení; nemá chránič prstů; opět ne zcela spolehlivá značka.

Texi Joy

Texi Joy patří také do kategorie plnohodnotných strojů, ale má atraktivní design a jednoduché ovládání, má chránič prstů třetího typu (kovový díl na patku); má osvětlení, plynulou regulaci rychlosti šití pomocí pedálu; Texi je celkem spolehlivá značka.

Janome Juno J15

Janome Juno J15 je už naprosto plnohodnotný stroj, která má i pružné a overlockové stehy. Do kategorie dětských ho řadí jen přehledné a krásně barevné ovládání a design a kovový chránič prstů.

A na čem šijí dětí Caramilly a její pomocnice Martiny?

Moje 8letá dcera šije na mém stroji. Má regulaci rychlosti šití. Jinak nic není třeba. Já nakonec od koupě šicího stroje pro dítě ustoupila, protože šije na mém a přijde mi to zbytečné. V naší ZŠ šijí děti od 1. třídy na nejobyčejnější Veronice, taky obyč stroj, ne dětský…”

Petra

 

“Pro moje starší holky (tehdy sedmiletou a čtyřletou) jsem vybrala nakonec Brother KD144s, a to z toho důvodu, že sama mám jako klasický stroj stařičký Pfaff, na kterém se začátečníkům nešije úplně dobře. Jinak bych asi taky dětský stroj nepořizovala. Na druhou stranu jsem chtěla, aby uměl všechno to, co běžný stroj (a dokonce umí i něco víc než ten můj starý Pfaff). S výběrem jsem nakonec spokojená, i když třeba regulaci rychlosti šití mačkáním pedálu musely holky hodně cvičit.”

Martina

A co k tomu říká prodejce strojů?

“Výrobky pro děti musejí splňovat určitá pravidla, která málokterý stroj splňuje, proto se u většiny funkčních strojů uvádí, že je až od 14 let (i když pod dohledem ho zvládnou ovládat i děti mladší), výjimkou je Lucznik Mini, který je momentálně jedinou variantou od 6 let. 
Dítě nebo mladá slečna může šít na jakémkoli stroji. Samozřejmě že jsou stroje přímo dělané pro děti, mají chránič prstů a atraktivní design. Například Brother KD144, Janome J15 nebo Texi Joy. Na těchto strojích může samozřejmě šít kdokoli, tyto modely jsou ovšem méně vybavené a určené pro méně časté šití.  Pokud byste chtěly učit dítě na klasickém stroji, je vhodné dokoupit chránič prstů, tato drobná pomůcka sice úplně nezabrání vstrčení prstů pod jehlu, ovšem už je to překážka která se musí překonat.”
Josef Hošek, prodejce strojů

A názory zákaznic – maminek?

Moji kluci (8 a 5 ) šijí na mé Ladě a v pohodě 😀 ale holčičkám bych stroj koupila už kvůli barvičkám 😀 😮
zákaznice Hanka
Moje dcera má od 6 let Janome Sew Mini, i když stále častěji šije na mém “velkém” stoji. Nicméně koupě toho “dětského” nelituji, velkou roli hraje i to, že je ten stroj jen její.
zákaznice Veronika
Můžu přidat aktuální zkušenost – v říjnu jsme k šestým narozeninám na naléhání dcery pořídili Lucznik Mini. Okolí nám radilo, ať vezmeme Janome Juno nebo jiný, normální stroj, ale protože jsme si nebyli jistí, jak u toho dcera vydrží, báli jsme se větší investice. No, šije, má rychloupínák na patky, i světýlko, ale už řešíme reklamaci, stroj se neustále vyvléká, pokud se nevytáhne skoro půl metru nitě a ten se často zašmodrchá, systém navlékání je komplikovaný, tam kde má běžný stroj jen háčky, má tenhle očka, takže se to dělá špatně. Dcera by šila, baví ji patchwork, ale když každých pět minut navléká stroj, zabalí to po dvaceti minutách a nebaví ji to (a já se nedivím, dělat to můj stroj, letí z okna po třetím vyvléknutí… a ano, jsem nejvíc naštvaná sama na sebe, že jsem tak špatně vybrala )
zákaznice Eliška
Moje děti šijí na mé Ladě h73a. Dá se ovládat bez pedálu a nastavit rychlost na minimum. Má tlačítko na odstřih i udělátko na navlékání jehly a spoustu krásných stehů. Za 3 roky, co ho mám, jsem si strčila prsty pod jehlu pouze já 😀 Pořizovací cena vyšší, ale máme ho všichni dohromady a dětský už nepotřebujeme.
zákaznice Anna