Přišít, prošít, všít, uzašít, zapošít – hlavně si prsty neprošít 🙂

Jde vám z toho hlava kolem? Přiznáme se, že nám občas taky a občas se vloudí jiný pojem než který by správná krejčová měla použít. Všem krejčovým, kterým z toho vstávají vlasy hrůzu, se omlouváme, a tímto článkem snad vneseme do názvosloví trochu přehlednosti.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Sešít

Našít

Obšít

Všít

Odšít

Zapošít

Prošít/proštepovat

Vyžehlit

Sežehlit

Rozžehlit (+ rozešít)

Jak je to u softhellu a podobně?

Sešít

Sešít je jasné – máme jednu část oděvu a druhou část a sešitím je spojíme k sobě.

Našít

Našitím myslíme připevnit na oděv něco navíc – našíváme tak aplikace, knoflíky…

Obšít

Obšitím se myslí začištění švu, někdy místo toho v návodech říkáme obentlovat (podle typu stehu), nebo u overlocku obnitkovat.

Všít

Když potřebujeme něco přišít do otvoru, který jsme si v oděvu nechali, říkáme, že to tam všíváme. Všívat můžeme zip, kapsu, gumu….

Odšít

Odšíváním oddělujeme větší část oděvu od menší. Zní to divně, ale když řekneme, že odšíváme záševek, bude to už jasné.

Zapošít

Zapošíváme na konci švu, a to pomocí zpětného chodu. Pozor, jde pouze na rovnostehu a bez použití kráčející patky! Na overlocku zapošívat nejde.

Prošít/proštepovat

Pokud šijeme viditelně a přes více vrstev, říkáme, že oděv prošíváme. Štep je jiný název řady stehů (v podstatě steh je jedno projetí jehly, štep celá řada). K prošívání se ještě vrátíme.

 

K procesu šití patří i žehlení. K němu máme také pár pojmů:

Vyžehlit

K tomu asi netřeba komentáře, vyžehlit oděv v ploše umíme snad všichni 🙂

Sežehlit

Sežehlujeme švy – a to tak, že oba švové přídavky složíme na jednu stranu. (Při šití na overlocku jich ani více nemáme.)

Rozžehlit (+ rozešít)

Rozžehlujeme také především švy, ale pouze ty, které nejsou obšité dohromady – a to tak, že je rozložíme od sebe. Každý švový přídavek pak musí být obšit/začištěn zvlášť. Tento způsob se používá především u oděvů ze silných materiálů, kde by oba švové přídavky na jedné straně byly příliš tlusté (např. silný vlněný flauš).

Pokud bychom takovéto rozžehlení zafixovali proštepováním každého švového přídavku na každé straně zvlášť, můžeme takovou úpravu nazývat rozešitím.

   

A jak je to u softshellu a podobných materiálů?

U většiny oděvů stačí švy po ušití oděvu sežehlit. Pokud je materiál nepoddajný, nebo nejde žehlit, je potřeba švy nějak zpacifikovat prošitím.

Caramilla začala před mnoha lety používat termín “rozešít”, původně jako alternativu “rozžehlit” (i když myslela “sežehlit”). Pro pár čtenářek jejího blogu – amatérských švadlenek – to nebylo nijak fatální, každý věděl, o čem mluví. S postupem času a rozšířením Caramillích střihů a návodů se to začalo ukazovat jako drobný problém vedoucí k neporozumění, hlavně s profesionálními krejčovými.

Chtěly bychom tedy uvést problém na pravou míru: švy u softshellu prošíváme, případně proštepujeme po složení obou přídavků na švy na jednu stranu. Pokud ale ve starších návodech objevíte, že rozešíváme, budete vědět, co máme na mysli, i když to není podle oficiálního názvosloví 🙂

Prošití složeného přídavku švu na softshellu – šev se prošitím zpevní

Prošití rozloženého švu na softshellu – šev je sice krásné plochý, ale švem pak může pronikat vlhkost a může profukovat; tento způsob na softshellu nedoporučujeme.

Za fotografie děkujeme paní Mirce!