Látkový obal na knihu je hezká a praktická věc. Knihu ochrání, sluší jí, je trvanlivější než případný papírový přebal či obal a můžeme si ho ušít zcela podle svého vkusu. Jednobarevný, kombinovaný z více látek, jednoduchý, dvojitý či dokonce vyměkčený, na míru konkrétní knize nebo variabilní rostoucí, s všitou záložkou, bez záložky… Způsobů a postupů je mnoho, několik z nich si v podrobných návodech ukážeme :-).
Materiál
Na obal je nejlepší tkaná bavlna, kterou jsem použila ve všech návodech. Určitě lze ale experimentovat i s dalšími materiály, viděla jsem obaly na knihy třeba i ze softshellu.
Na záložku (pokud ji v obalu chcete mít) je ideální nějaká stuha, šňůrka nebo něco podobného.
U rostoucích obalů je potřeba plochá pruženka (případně také stuha, ale pruženka se lépe přizpůsobí), pomocí které se bude regulovat velikost obalu. Použila jsem pruženku obyčejnou prádlovou, vzorovanou, dokonce i lemovací, co zrovna v domácích zásobách bylo :-).
Případně se může hodit šikmý proužek (na začištění u jedné z jednovrstvých variant) nebo tenký vatelín/termolín či jiná výztuha na měkčí či pevnější obal (viz poslední návod).
Typy obalů
Podle rozměrů knihy můžeme ušít obal buď přímo na míru dané knize nebo obal rostoucí, který pojme různě silné knihy (s různým počtem stránek). Obal rostoucí všemi směry se moc dobře udělat nedá, aby zároveň zůstala zachovaná přijatelná estetika výsledku :-). Průzkumem v knihovně jsem však zjistila, že většina knih (beletrie) má rozměr na výšku velmi podobný, okolo 21 cm. A že když je obal knize na výšku o maličko větší, nevadí to.
Obaly na následující fotce jsou ušité přímo na míru dané knize, tedy klopy po obou stranách mají pevně danou velikost.
Následující obaly jsou rostoucí. Mají tedy jednu klopu napevno (v rozloženém stavu vlevo, na oblečené knize pak na začátku) a místo druhé klopy volný okraj s gumou (či stuhou), pomocí které se obal přizpůsobí objemu knihy.
Rozměry obalů
V návodech nenajdete přesné rozměry stříhaných kusů látek. Vždy je potřeba si oměřit konkrétní knihu, případně nějakou podobnou, pokud šijeme třeba univerzální obal jako dárek.
Kromě výšky knihy nás bude zajímat šířka desek. Tu změříme od okraje zadní strany desek přes hřbet po okraj přední strany desek.
Přídavky na švy dávám u obalů na knihy na začátku raději větší (na výšku až 3 cm, na šířku po 1 cm stačí), v případě potřeby v průběhu šití zastřihnu. Záleží také na třepivosti látky, u třepivější přidejte raději více.
Záložku stříhám raději delší (cca 30 cm na běžnou knihu), případně pak zkrátím.
Šířku klopy si určete tak, jak vám bude vyhovovat (můžete změřit třeba na nějakém papírovém přebalu), ideální je někde mezi 5 a 7 cm.
Gumu u rostoucích obalů našívám cca 3 cm od levého okraje, záložku většinou cca 20 cm od okraje.
Fotonávody
Ukážeme si šest typů obalů, postupy lze různě kombinovat, nebojte se zkoušet a vymýšlet nové varianty :-).
1) Obaly nerostoucí
– obal dvojitý se založením
– obal dvojitý oboustranný
– obal jednoduchý
2) Obaly rostoucí
– obal rostoucí dvojitý
– obal rostoucí jednoduchý
– obal rostoucí měkký s výztuhou
Obal dvojitý se založením (nerostoucí)
Obal ze dvou vrstev látky (může být každá jiná nebo obě stejné), s všitou záložkou. Na míru konkrétní knize.
1) Budeme stříhat dva obdélníky. Výšku odměříme podle výšky knihy (+ přídavky na švy), šířku tak, aby pokryla celé desky i hřbet knihy + klopy. Vystřihneme dvakrát.
2) Látky sešpendlíme lícem k sobě. Pokud máme dostatek látky a chceme mít obal z obou stran stejně barevný, lze šít i z jednoho dlouhého obdélníku (tj. výška bude stejná, šířka dvojnásobná oproti jednotlivě stříhaným obdélníkům).
3) Sešijeme rovným stehem, na jedné dlouhé straně necháme nesešitý otvor na protočení.
4) Okraje začistíme. Cikcakem, na overlocku, stačí i obstřihnout entlovacími nůžkami. Pokud se materiál třepí jen málo, můžeme nechat i bez začištění, šev není tolik namáhaný.
5) Sestřihneme růžky.
6) Nesešitým otvorem otočíme na líc.
7) Okraje u otvoru podhrneme dovnitř, vyžehlíme a do otvoru vložíme stužku na záložku, pokud ji na obalu chceme mít. Umísťujeme ji spíš směrem k pravému okraji, aby pak u obalené knihy vyšla k zadním deskám, případně do hřbetu.
8) Otáčecí otvor zašijeme rovným stehem (případně v ruce skrytě matracovým stehem). Případně takto můžeme prošít obal po celém obvodu.
9) Obal si otočíme stranou, kterou chceme mít jako lícovou (svrchní) nahoru a odměříme šířku klopy. Uděláme si značku.
10) Podle značky ohneme klopu dovnitř, zajistíme špendlíkem nebo klipsem, přiložíme knihu a přesně odměříme její výšku. V tomto místě si také uděláme značku.
11) Odměříme si takto všechny čtyři rohy a připravíme na prošití.
12) Klopy prošijeme rovnoběžně s dlouhým okrajem obalu ve výšce značky.
13) Klopy přetočíme na líc.
14) Přežehlíme, obal si tak lépe sedne.
15) Zbývá ještě zafixovat záložku, která nyní vykukuje zpod založeného okraje a my ji chceme u hrany obalu.
16) Záložku zvedneme nahoru a prošijeme.
17) Obal je hotový :-).
18) Na závěr ještě můžeme zkrátit záložku, pokud je moc dlouhá. Dle druhu použitého materiálu je potřeba ji zajistit proti třepení, zde jsem stuhu zastřihla entlovacími nůžkami.
Obal dvojitý oboustranný (nerostoucí)
Tento obal se od předchozího liší tím, že vnější látka nezasahuje dovnitř obalu, obal se tedy dá používat jako oboustranný. A zároveň nemá klopy šité v kuse, ale jsou z jiného dílu látky. Lze tak kombinovat více barev :-). I tento obal je na míru konkrétní knize.
Aby obal mohl fungovat skutečně oboustranně, je ideální všít záložku doprostřed, aby vyšla na hřbet knihy.
1) Připravíme si látku na vnější stranu a vnitřní stranu obalu (obdélníky vycházející z výšky knihy a míry “desky přední + desky zadní + hřbet” (+ přídavky na švy). Klopy budou mít stejnou výšku jako velké obdélníky a šířku 2x šířka klopy (+ přídavky na švy).
2) Velikost přídavků můžeme odměřit přímo na knize, stačí všude 1 cm.
3) Připravíme základ na sešití. Svrchní látku si položíme lícem nahoru (POZOR, na fotografii to mám špatně, tam látka leží lícem dolů… po sešití jsem párala a přešívala, leč zapomněla vyfotit správnou variantu).
Na svrchní látku přiložíme klopy. Klopy složíme rubem k sobě, čili líc klopové látky bude koukat na líc svrchní látky. Nejjistější je šít z jednobarevných látek, tam to nespletete :-D. Přehyb klopy směřuje dovnitř obalu, volné okraje k okrajům obalu.
4) Nahoru přijde spodní látka, lícem dolů.
5) Na střed jedné dlouhé strany vložíme stuhu na záložku a zastrčíme ji dovnitř (pozor na orientaci vzoru! – pokud máme vzor orientovaný, tak záložka patří k hornímu okraji vzoru).
6) Sešpendlíme, na dlouhé straně (na druhé, než je vložená záložka) si necháme volný otvor na protočení a sešijeme.
7) Začistíme okraje a sestřihneme rohy.
8) Protočíme na líc.
9) Vyžehlíme a zašijeme otáčecí otvor.
10) Hotovo, můžeme obléknout knihu. Zde je varianta, kdy svrchní látka je skutečně navrchu a klopy mají stejnou barvu jako vnitřní (spodní) látka.
11) Tím, že jsou všechny švy schované, můžeme obal otočit “naruby” a mít navrchu fialovou látku 🙂
12) Na závěr opět zkrátíme záložku, aby byla tak akorát.
Obal jednoduchý (nerostoucí)
Obal lze ušít samozřejmě i jednoduše, z jedné vrstvy látky.
Na začištění okrajů jsem použila šikmý proužek. Ve skutečně jednoduché variantě stačí třeba i začistit na overlocku.
1) Nejdřív si stejně jako u předchozích obalů odměříme látku, zde včetně klop, celý obal bude z jednoho kusu látky (tedy v méme případě jsem v místě hřbetu musela sešít dva kusy, už jsem neměla tak velký kus vcelku). Na šířku nejsou přídavky potřeba (budeme lemovat), na výšku ano (odšitím klop se kousek založí do rubu).
2) Celý obdélník olemujeme šikmým proužkem. Detailní postup najdete v článku o lemování.
3) Přímo na knize si založíme klopy a vyznačíme výšku knihy.
4) Podle odměřené výšky knihy si klopy založíme lícem k líci.
5) Klopy prošijeme.
6) Klopy otočíme do lícu, obal si otočíme rubovou stranou nahoru a do rubu založíme zbývající dlouhé okraje.
7) Stačilo by důkladně přežehlit, ale lepší bude založené okraje prošít a zafixovat.
8) Hotovo :-).
Obal rostoucí dvojitý
Rostoucí obal na knihu dokáže pojmout útlou knížečku i pořádnou “bichli”. Tento je ze dvou vrstev látky a s barevně odlišenou klopou.
Připravíme si látku na vnější stranu obalu, na vnitřní stranu obalu, na klopy, dále kousek pruženky (zde posloužil zbytek lemovací pruženky) a stuhy. Na odměření velikosti se hodí hodně hubená a hodně tlustá kniha :-D.
1) Maximální šířku stříhaného obdélníku na vnější a vnitřní část obalu zjistíme podle nejtenčí knihy, která by do obalu mohla přijít. Část u předních desek si odměříme přesně na desky (plus přídavek na šev), klopa bude přišitá zvlášť. Látku u zadních desek si přeložíme dovnitř knihy až téměř ke hřbetu. Tím zajistíme, že v zavřené knize se pak zadní “klopa” nebude hrnout nebo ohýbat.
2) Máme-li po ruce i hodně tlustou knihu, můžeme na ní zkontrolovat, jestli šířka bude stačit. V mém případě bude :-).
3) Začneme skládat: svrchní látka lícem nahoru, na to přeložené klopy, lícem k lícu obalu, nahoru spodní látka lícem dolů.
4) Cca 3 cm od pravého okraje (tam, kde není připravená pevná klopa) bude na líc svrchní látky patřit guma a cca 20 cm od stejného okraje přišpendlete stuhu na záložku. Záložku špendlete na spodní okraj, po přetočení bude nahoře.
5) Vše pečlivě sešpendlíme a sešijeme (pozor hlavně u pruženky a záložky, ať se neposunou někam jinam, začátečníci mohou před sešitím celého obalu prošít nejdřív pár stehy jen tato místa), otáčecí otvor si necháme na krátké straně, kde není klopa. (Případně by mohl být i na delší straně, kde není záložka.)
6) Po sešití začistíme okraje (zde entlovacími nůžkami) a odstřihneme růžky.
7) Otáčecím otvorem protočíme na líc.
8) Vyžehlíme a otáčecí otvor zašijeme.
9) A můžeme knihu obléknout :-). Nejdřív zasuneme přední desky do klopy.
10) Poté přes zadní desky přeložíme volný konec obalu a desky provlékneme pod gumu.
11) Zavřením knihy obal dotáhneme, kam až to jde.
Takto to vypadá bezprostředně po nasazení desek pod gumu.
A takto už dotažené.
I velmi silnou knihu obal zvládne 🙂
Obal rostoucí jednoduchý
Stejně jako u nerostoucích obalů, i ten rostoucí lze ušít z jedné vrstvy látky. V této verzi si navíc ukážeme, jak přidat gumičku, kterou můžeme zajistit zavřenou knihu. Použila jsem obyčejnou prádlovou pruženku.
1) Odměříme si látku. Výšku podle knihy (+ přídavky na podhrnutí), šířku tak, aby vyšla na přední klopu a volnou klopu zadní, dle tloušťky knih(y).
2) Krátké okraje dvakrát založíme a prošijeme.
3) Připravíme si přední pevnou klopu. Látku si položíme rubem nahoru, na ni položíme knihu, založíme klopu a pomocí špendlíků (nebo jiného značení) vyznačíme výšku knihy.
4) V této výše klopu prošijeme nahoře i dole.
5) A nyní pruženka na zadní klopu. Pokud ji chceme nejen na klopu, ale i na zajištění zavřené knihy, tak jeden konec pruženky položíme na podložku, přes to látku (lícem dolů) a druhý konec pruženky vedeme zpět pod horní okraj, který zatím jednou založíme. Spodní okraj založíme dvakrát.
6) Poté volný koneček (začátek pruženky) přichytneme a založíme podruhé. Volný konec se tak schová a pruženka bude kolem dokola. Nijak ji nenatahujeme, aby obal nestahovala a nedeformovala, délka musí kopírovat obal.
7) Založený horní i dolní okraj prošijeme, včetně pruženky. Pokud nechceme pruženku na zajištění zavřené knihy, stačí ji našít poloviční a konce jen schovat pod založené okraje, nepovede dokola.
8) Hotový rozložený obal.
Jedna vrstva látky je tenká, proto při použití gumičky jako jištění zavřené knihy se gumička a obal v místě přišití gumičky bude trochu krabatět.
Pokud jisticí gumičku nepoužijeme, nekrabatí se.
Obal rostoucí měkký s výztuhou
Obzvlášť knihám v měkké vazbě se hodí trochu bytelnější ochrana v podobě měkkoučkého vycpaného obalu. A navíc je měkký obal příjemný do ruky. Stejně jako předchozí obal má gumičku na zajištění zavřené knihy. A lze ho používat oboustranně.
1) Kromě látky svrchní a spodní, stuhy na záložku a pruženek budeme potřebovat ještě výztuhu. Já použila bavlněný termolín – je krásně měkký, není příliš tlustý a dobře se s ním pracuje.
Více o výztuhách si můžete přečíst v samostatném článku.
Rozměry na šířku volíme podobně jako v předchozí variantě – aby z jedné strany vyšlo na klopu a z druhé na variabilní zakládací klopu, dle tloušťky knih. Pozor, výztuhou obal hodně nabyde, takže pokud střihnete stejný rozměr jako u varianty bez výztuhy, nemusí se do něj vejít ta nejtlustší kniha.
Na výšku přidáme kvůli výstuze větší přídavek, klidně po 3 cm.
2) Látky a výztuhu k sobě složíme v pořadí: dolů výztuha, na ni svrchní látka lícem nahoru a úplně navrch spodní látka lícem dolů.
3) Jednu krátkou stranu sešijeme.
4) Sestřihneme švový přídavek a odstřihneme přebytečnou výztuhu.
5) Poté si překlopíme obě látka přes výztuhu tak, aby šev seděl přesně na hraně.
6) Pak si polotovar položíme tak, že svrchní látku odklopíme stranou, výztuha leží na stole a koukáme na vnitřní látku. Od před chvílí ušitého švu si odměříme šířku klopy, v mém případě 6 cm. Vyznačíme.
7) Podle značky (a nejlépe přes pravítko nebo něco podobného) přeložíme směrem dovnitř budoucí klopu na předních deskách.
8) Přesuneme se na pravou stranu obalu a vyznačíme si, kam přijde guma, která bude regulovat velikot obalu (3 cm od kraje)…
9) … a 20 cm od kraje stuha na záložku. Zároveň si přišpendlíme i gumu na jištění zavřené knihy, pokud ji chceme. POZOR, na fotografii výše jsou dvě chyby. První – stuha na záložku má být přišpendlena na spodním okraji. Druhá – pruženka jisticí má být přes pruženku regulační, nikoliv vedle. Důvod uvidíte v návodu dále.
10) Přes takto připravený obal přeložíme svrchní látku tak, aby její ohyb seděl s ohybem klopy. Vše důkladně zajistíme špendlíky.
11) Sešijeme. Stranu u pevné klopy necháme volnou úplně, sešijeme horní a spodní okraj, uprostřed krátké strany (té, u které jsou pruženky) necháme otvor na protočení.
12) Po sešití sestřihneme švové přídavky a odstřihneme z nich co největší část výztuhy, aby pak ve švu nepřekážela.
13) Odstřihneme růžky.
14) Obal otočíme na líc.
15) Otáčecí otvor zašijeme. Buď “viditelně” na stroji…
16) …. nebo v ruce skrytě, matracovým stehem.
A nyní vysvětlení, proč obě pruženky mají být našité ve stejné vzdálenosti u okraje. Na fotografii výše není použitá jisticí gumička a vše vypadá v pořádku…
… ale pak se ukázalo, že jde úplně šejdrem. Dobře by fungovala jen u tenkých knih.
A proto přišlo na řadu rozpárání několika posledních švů a přešití jisticí gumy na správné místo.
To už vypadá lépe :-).
Obal v akci při cestě vlakem 🙂
Určitě není potřeba dodávat, že uvedené postupy se nehodí jen a pouze na knihy – látkový obal může slušet i učebnicím a školním sešitům :-).
dajcovachrystyna
Dobrý den, prosím lze ušít obal na knihu i se zipem? Děkuji
Caramilla
Hezký den, asi záleží na síle knížky, u tenčí knížky si to představit umím, že se všije do švu stuha zipu. Ale tento obal přímo není určený k šití na zip.