Nadšeně jste se pustily do šití, vytisknete si nový střih a ejhle, zjistíte, že “tady něco nepasuje”. Velmi často nám zoufale píšete do poradny, že střih má díly, které nejsou stejně vysoké, široké… Někdy jste zoufalé, že jste to špatně slepily, někdy reklamujete “špatný střih”.

Vysvětlíme si, že někdy “špatně” je “dobře”:-)

Střih nemá všechny díly stejného tvaru (šířky, délky křivek).

Platí jedno důležité pravidlo: Vždy musí sedět k sobě na délku to, co se k sobě sešívá! Ostatní “sedět” nemusí.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Přední a zadní díl trika s raglánovým rukávem není stejně dlouhý!

Přední a zadní díl trika s běžným rukávem není stejně dlouhý!

Přední a zadní díl trika (šatů) s přinechaným rukávem k sobě nesedí!

Předek kalhot je nižší než zadek! Přední nohavice je užší než zadní!

 

Přední a zadní díl trika s raglánovým rukávem není stejně dlouhý!

Ano! Je to tak správně. Protože průkrčník zadního a předního dílu trika není stejně vysoký. Vpředu musíme mít větší vykrojení než vzadu. Podívejte se na nějaké vaše triko doma, má vpředu větší vykrojení než vzadu? Stejně tak i střih. U raglánového trika je ten rozdíl vcelku větší. Toto výše je mikina. Kdybychom nahoře “u krku” přiložily díly trika s hlubokým výstřihem, kde je přední raglánový šev ještě více vykrojen, byl by rozdíl ještě mnohem větší. Přesto: střih je dobře!

 

Výše vidíte, že ani rukáv nemá stejně dlouhý “předek” a “zadek”. Jedna část je kratší a jedna delší. Stejně tak jako raglánový šev předního a zadního dílu. Šipky naznačují, která část patří kam všít. Vpravo vidíte, jak přiložit díly na sebe správně. Bočním švem! Takto střih sedět musí. Vždy střih musí sedět k sobě v místě, kde se sešívá, a to je boční šev! Švy raglánové nesešíváte k sobě, ale k rukávu!

Přední a zadní díl trika s běžným rukávem není stejně dlouhý! 

Velmi často k sobě po vytažení střihu přikládáte díly trika takto. Ale takto k sobě nepatří! Triko patří vždy na přeložku látky. Takto se střihy nechávají tisknout z důvodu velké úspory papíru. Ve vašem vlastním zájmu. Pokud vám to takto nevyhovuje, vezměte střihový díl a položte si jej na sklad střihového papíru a vyneste si díly celé (sama to tak dělám).

Vždy k sobě patří zrcadlově tedy přední díly oba stejné středem k sobě a to samé zadní díly. Přední a zadní díl k sobě patří bokem a ramenem. Protože přední a zadní díl se k sobě nepřišívá ve středu, ale na boku a na rameni.

Pokud si chcete zkontrolovat, zda střih je správně, přiložte bok na bok. Musí být stejně dlouhý. Vidíte, že zadní díl je delší (záda dokulata). Rameno nikdy nemusí být stejně vysoko u předního a zadního dílu, není to chyba! Musí sedět opět jen délka místa, které k sobě patří přišít.

Přední a zadní díl trika (šatů) s přinechaným rukávem k sobě nesedí?!

Časté dotazy směřují také na nesedící přední a zadní díl trika s přinechaným rukávem. Je to dáno tím, že nejsme dvojrozměrní, a obzvlášť u tohoto střihu, který nemá vsazený rukáv, a dvojrozměrný v podstatě je, je třeba trojrozměrnosti nějak dosáhnout:-) Vždy si tedy všímejte pouze linií, které přijdou sešít k sobě!:-)

Předek kalhot je nižší než zadek kalhot?! Zadní díl je širší než přední?!

Přiložíte na sebe přední a zadní díl a vyděsíte se! Proboha, to k sobě snad ani nepatří! Vždyť je každý díl úplně jinak. Je to tak správně. Protože i naše postava vypadá vpředu jinak než vzadu, alespoň teda většiny:-) Takže zadní sed je vyšší než přední sed. A též platí, že zadní díl kalhot bývá širší než přední. Nemusí to být tak vždycky, ale může to tak být. O málo, o víc. Záleží, jaké konstrukce a typu máte kalhoty. Důvodem je, že v zadní části postavy míváme více hmoty:-)

Tvarování střihu kalhot, legín, tepláků se velmi liší, výše je jen ilustrační obrázek. To, o kolik je co širší a vyšší, záleží na konkrétním střihu! Například, pokud máme těhotenské kalhoty, je přední sed ještě o dost nižší než v nákresu, pokud máme oblečení do nápletu, není rozdíl ve výšce tak velký, ale je tam vždycky.

Zde vidíte, co se k sobě u kalhot sešívá a co “musí sedět” na délku. Tedy vždy musí sedět délka vnitřní nohavice, pozor, délka, ne tvar křivky! A pak musí sedět boční nohavice. Sedy se sešívají k sobě ty dva stejně krátké.

Zde ukázka, křivky nemají stejný tvar, ale mají stejnou délku! Při šití se na sebe vnitřní nohavice přikládají.