Kapsa na legínách je velmi praktická zejména při sportu, kdy potřebujeme mít prázdné ruce, záda, nepotřebujeme, aby se nám v mikině v kapce “bimbal” telefon. Proto jsem si legíny s kapsou na telefon, klíče, kapesníky, sluchátka a další nezbytnosti při sportu, oblíbila.

Kapsa je rozšíření mého střihu na legíny a je k dispozici zdarma.

Kapsa na legínách se sedlem.

(Telefon v kapse není, protože musel fotit 😀 )

Kapsa na legínách běžného střihu bez sedla.

Střihy, které budete potřebovat:

Materiál:

25 cm pružícího materiálu, já jsem si oblíbila pružný tyl, lze použít i biobavlněný typ, ale ten tak pěkně nepruží a při nošení se maličko “povolí”. Kapsu lze šít ale též z úpletu, ze kterého máme legíny. Na lemování je nejlepší jemná lemovací pruženka cca 18-20 mm šířky.

Postup:

Střih si připravíme z pružícího materiálu, v oblasti lemu nepřidáváme na šev.

Vršek kapsy olemujeme lemovací pruženkou, důležité je použít dobře pružící steh! Zde šito třírovným pružným stehem, skvělý bude i cikcak nebo tříkrokký cikcak. Použít můžete i pružící nit.

Kapsu si rovnoměrně našpendlíme na díl legín (pokud šijeme se sedlem, tak první sešijeme a prošijeme sedlo). Pokud šijeme z materiálu, který lze podžehlit odtrhávacím vlizelínem, můžeme použít. Případně můžeme podložit novinami. Pokud můžete povolit přítlak patky, můžete nyní při našívání kapsy přítlak povolit. K fixaci kapsy (aby se při šití nehýbala) můžete použít i stehování nebo lepící pásku, která lze vyprat (wonder tape).

Kapsu přišijeme opět pružným stehem. Já šiji takto, že šitím okraj kapsy zapravím zároveň s našíváním. Lze použít i cikcak, tříkrokký cikcak. Já využívám plástvový steh, hezký je též oboustranně uzavřený overlockový steh.

Okraj kapsy je zapravený, nebude se párat, hezky pruží a steh je pevný. Udrží spolehlivě i mobilní telefon:-)