Letošní jaro jsme mnozí z nás ve větší míře trávili na zahrádkách a polích. Mé děti se přesunuly na velkou část karantény k babičce a dědovi na vesnici. Užívaly si tam volnost pohybu a sžití s přírodou. S dědou objevovaly, co se kdy seje a sází, vysévaly sadbu, přesazovaly sazenice, vysazovaly do políček. Ryly, plely, sely, sázely… Pro ně bylo tohle jaro darem a naučily se velmi důležité věci.

Pro malé zahradníky máme toto jaro nově v knihovně tři zajímavé knížky.

Ruce v hlíně

Ruce v hlíně je krásně ilustrovaná knížka se skvělými nápady pro děti. Je to napůl zahradničení, napůl vyrábění. Ilustrace jsou překrásné a nápady skvělé. Všechny jsou takové “líbivé”. Někdy jsou v podobných knížkách či brožurách nápady, u kterých si řeknu “to je ptákovina, to je jen proto, aby se něco vyrábělo”, tady se mě nápady opravdu líbí, postupně si vyrobíme všechno:-) Knížka se vztahuje k přírodě přirozeně a s respektem k ekologii. Proto jsou nápady hezké, neobsahují tuny plastu a zbytečných pomůcek, které musíte kupovat. Vlastně nic nemusíte kupovat, stačí to, co máte doma. Starou sklenici, starou lahev, kus kartonu, … semínka, hlínu… možná semína fazolek budete muset koupit, pokud jste si nenechali z loňska:-)

Za mě opravdu nádherná knížka, ke které se budeme vracet.

 

 

Vyráběli jsme například zahrádku ve sklenici.

O sukulenty jsme obrali babičku a dědu.

Zahrádka nám ve sklenici krásně roste:-)

Bylinkář

Bylinkář je knížka, ze které se dá čerpat celou sezonu – knížka je sestavena sezonně – tedy po ročních obdobích. Najdete v ní nejdůležitější bylinky a nápady, co s nimi. Obsahuje povídání o jednotlivých bylinkách, ale tak různé recepty. Děti se dozví o tinkturách, mastích, čajích, odvarech… Skvělá knížka zejména pro rodiče, kteří si bylinky sbírají a používají je k přírodní léčbě.

Na konci knížky najdete i krásně podané typy květenství, stonku, listu, kořene. Vše zábavnou formou a jednoduše.

Úsporné zavlažování zahrady

Úsporné zavlažování zahrady je knížka, která děti naprosto nadchla. Přečetly ji celou s dědečkem a ihned chtěly vyzkoušet tipy a triky z knížky.

Pokus o nádobu v bylinkovém trukhlíku funguje skvěle, děti neskutečně baví pozorovat vodu a dolévat ji, starají se o bylinky jako o svého mazlíčka:-)