Jednoduché botičky pro miminka – ideální na zateplení nožiček malých nechodících dětiček. Nepostradatelné pro miminka maminek nosících své děti na těle.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Fotonávod

 

Střih obdržíte ve formě PDF, na A4 / A3 barevně. A4 je třeba po vytištění slepit. Střih je určen pro soukromé nekomerční účely.

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Huculky jsou koncipované na vnitřní vrstvu z merino rouna (k dostání na sijemdetem.cz), vnější vrstvu dělám většinou z fleecu. Lze použít i jiné materiály. Pružnost není nezbytně nutná. Následující příklady jsou pro představu, neznamenají, že nic dalšího použít nelze.

Vnitřní vrstva – merino rouno, minky, warmkeeper, wellsoft, silnější fleece; pro tenčí verzi (např. na léto, teplý podzim, teplé jaro) bavlněný nebo merinový úplet

Vnější vrstva – fleece, vysrážená vlna, softshell (u něj tedy nemám ozkoušeno, jak půjde natáhnout tlapička do botičky, viz dále v návodu)

Fotonávod:

  1. Vystřihneme si díly podle střihu, botičky 2x na sklad látky, tlapičku 2x.

2. Sešijeme přední hranu botičky.

3. Našpendlíme si tlapičku, aby střed špičky byl ve špici a střed paty přesně na původním skladu látky.

4. Zde přichází nejnáročnější část: všíváme tlapičku. Je potřeba šít tlapičkou nahoře a látku tlapičky natahovat, botička se do ní hezky nařasí a tlapka pak bude hezky schovaná, jak vidíme na následující fotce.

5. Tlapička je schovaná…

6. …a botky hezky stojí.

7. Ten samý postup provedeme s vnitřními botkami z kožíšku. Osvědčilo se mi sestřihnout si kolem místa švu co nejvíc kožíšku, aby byla ve švu pokud možno jen úplet, ve kterém je rouno zatkané. Bude se nám tak výrazně líp šít a šev nebude tak mohutný.

8. Hotová vnitřní botička.

9. Vnitřní botku vsuneme do vnější…

10. …a okraj sestřihneme, pokud někde vyšel lehce jinak.

11. Obě botičky (vnitřní i vnější) si otočíme rubem ven a jejich vršky dáme k sobě, sešpendlíme, aby na sebe navazovaly přední švy a vzadu původní sklad látky.

12. Sešijeme a necháme cca 5 cm nesešitých.

13. Ponechanou dírou vše protáhneme na líc.

14. Vnitřní botičku zastrčíme do vnější.

15. Díru po přetáčení sešijeme skrytým stehem.

16. Odměříme si gumičku na stahování (nejlépe rovnou 2x, ať jsou stejně dlouhé ;)).

17. Konce gumičky chtějí většinou zaškvařit zapalovačem, aby se nepáraly.

18. Navlékneme brzdičku a na konec buď zakončovací plastový díl, nebo uděláme jednoduše uzlík.

19. Vzadu si gumičku můžeme přichytit pár stehy, aby hezky držela v místě nad kotníkem (a taky abychom ji někde neztratili, když gumičku povolíme a botičku sundáme).

20. Botička je hotová 🙂

Střih a návod na huculky pro vás připravila Martina.