Vítáme vás již u pátého dílu Školy šití! Také máte pocit, že ten čas se Školou šití utíká nějak rychle? My autorky tedy rozhodně, sotva zveřejníme jeden díl, už abychom připravovaly ten následující :). Ale je to krásná práce a díky vašemu aktivnímu zapojení nás to moc baví! Věříme, že i vás, a s chutí si přečtete dnešní díl.

Obsah dílu:

(odkazy v obsahu vás posunou na příslušné místo zde v tomto článku)

1. Nákup střihů, placení, stažení, lepení, výběr velikostí, přidávání na švy

Nákup, placení, stažení

Tisk a složení střihu

Materiál, spotřeba, výběr velikosti

Polohování, přídavky na švy

Skladování střihů

2. Vlastní práce – šití čepičky

Nákup střihů, placení, stažení, lepení, výběr velikosti, přidávání na švy

Je toho vlastně celkem dost, co musí člověk umět, když chce šít podle střihu. Ale nelekejte se toho, určitě je lepší předem zjistit co a jak, než se do toho bezhlavě pustit, a teprve když to nevychází přemýšlet, kde nastala chyba. Celým procesem od výběru střihu až po jeho úpravu vás provede Petra ve svém komplexním videu:

Jednotlivé úkony máme rozpracované i samostatně do jednotlivých článků, abyste mohli jednoduše najít to, co vás zrovna trápí. Většina těchto článků je přehledně pod Nápovědou, další užitečné základní články jsou pod Nápověda -> Otázky a odpovědi:

Nákup, placení, stažení

Nákupem na eshopu vás krok za krokem provede tento článek. Dozvíte se v něm o platebních metodách i o tom, kde najít fakturu.

Nákup krok za krokem (nakupování, placení, stahování)

Ve videu najdete část o nákupu střihů zde.

Pokud jste účastníkem Školy šití a máte tedy 1000 Kč kredit na nákup střihů, rozhodně nepřehlédněte tento obrázek, na němž je jasně vidět, kde se zadává kód kuponu. Důležité je zadávat kupon celý, tedy i s písmenky na začátku, jsou součástí kódu!

Jak nakoupit za kredit ze Školy šití či dárkový poukaz najdete ve videu v této části, také se dozvíte jak zjistit stav svého kreditu.

Pokud Školu šití jen sledujete bez zapsání, budete pravděpodobně brzy kupovat nějaké střihy, podle kterých budeme společně šít. Nejrychleji máte svůj střih na mailu při použití platební brány GoPay. Především o víkendu, kdy banky (na rozdíl od nás:)) nepracují a převod se uskuteční až v pondělí. Platba přes GoPay je skutečně jednoduchá, podívejte se na názorný návod a nebojte se toho:

Platba přes GoPay názorně

Pokud jste platbu provedli a střih stejně nikde nemůžete nalézt, podívejte se zde:

Přišla vám platba? Kdy / jak mi přijde střih?

Jak se následně zorientovat v souborech v objednávce/na vašem účtu vidíte v této pasáži videa.

Tisk a složení střihu

Jak správně tisknout a jak vyřešit nejčastěji se vyskytující problémy při tisku se dočtete zde:

Tisk a složení střihu v PDF

V této části videa se můžete podívat jaké máte možnosti při lepení střihu.

Materiál, spotřeba, výběr velikosti

Kolik pořídit na šití materiálu je častá otázka. Vše závisí na střihu, na VAŠEM výběru velikosti, na materiálu, na polohování… A vše je v návodech ke střihům detailně popsáno.

Kolik potřebuji látky a pomůcek?

Výběr velikosti podle tabulky je také častý kámen úrazu. Pamatujte, že (na rozdíl od klasických krejčových) neměříme rozměry na postavě, ale měříme přímo střihové díly. Důvod je prostý – málokdo se umí dobře sám změřit a také každý má jiné požadavky na volnost oděvu. V krejčovském salonu vás krejčová sama změří (ví kde) a přesně domlouváte konkrétní kus oblečení, který bude šít, vyptá se vás na vaše preference a představy, ví, z jakého materiálu bude šít. To vše při šití podle univerzálního střihu není možné. Proto je spolehlivější porovnávat rozměry s nějakým padnoucím podobným oblečením, které máme doma a víme, že je pohodlné.

Jak měřit a správně vybrat velikost?

Polohování, přídavky na švy

A už jsme téměř v cíli, už překreslujeme vybraný střih na látku. Jak ho na látku správně napolohovat?

Přidávat na švy? ANO! A kde všude a kolik?

Mám přidat na švy? A jak?

Skladování střihů

A když už máme ušito, střih si schováme hezky zase na příště. Jak udržet v mnoha střizích a vytažených velikostech systém?

Jak skladovat střihy

Vlastní práce – šití čepičky

A jdeme na to! Pro některé z vás to bude první kupování střihu a šití podle střihu – nebojte se toho a s chutí do práce!

Šít budeme jednoduchou úpletovou čepičku na jaro. Má několik variant – jako čepička s lemem, dvojvrstvá bez lemu, homeleska… A velikosti od nejmenších dětí po dospěláky. Vybere si každý!

Jednoduchá kulatá čepička – obvod 34-60

Kdo dával při úvodním videu pozor, ten už ví vše. Abyste se v tom neztratili, půjdeme po bodech 🙂

1. I když máte výše přímo odkaz, zkuste si čepičku najít v eshopu. Takže už víte, jak se v eshopu zorientovat? 😉

2. Střih na čepičku si kupte – buď přes kupon, máte-li, nebo přes platbu GoPay (můžete i klasicky převodem, ale počítejte, že vyřízení bude chvíli trvat).

3. Střih máme na svém účtu nebo mailu. Otevřeme si stránku s informacemi a návodem ke střihu přes odkaz v účtu nebo mailu. Máte to?

4. Podle nákresů si vybereme typ čepičky. Já budu dnes svým dětem šít verzi B – čepici s podhrnutým lemem. Myslím, že pro začátečníky je i nejjednodušší.

5. Podle tabulky Rozměry a spotřeba zjistím, kterou velikost budu ze střihu obtahovat a kolik látky budu potřebovat. Prostřední dcera má obvod hlavy 50 cm a šít budu z teplákoviny s elastanem, která je sice lehce pružná, ale stejně raději zvolím druhý sloupeček pro méně pružné materiály. Budu tedy šít vel. 6. A rovnou vidím, že na vybraný druh čepičky budu potřebovat cca 30cm látky.

6. Vytisknu střih (tisknu strany 4-7, nenechám se zmást samostatným lemem, který patří k čepičce k barevným lemem, ale kvůli místu je na stránkách společně s čepičku na zahnutí;)), ověřím správné měřítko a jdu obtahovat odpovídající velikost.

7. Při přenášení na látku dáme pozor na přidání na švy.

8. A potom už šijeme podle fotonávodu nebo videonávodu.

S ušitými čepičkami se nezapomeňte pochlubit na fb skupině v příslušném vlákně, nebo pošlete fotky na skolasiti@caramilla.cz. Těšíme se na ně!

A za týden opět naviděnou 🙂