Vítáme vás již u pátého dílu Školy šití! Stále nás mile překvapujete množstvím splněných úkolů, moc si ceníme všech Vašich pokusů, jak těch, kdo s námi postupují krok po kroku od začátku a nákrčník je tedy opravdu jejich první pořádné šití funkčního oblečení, ale i těch, kdo už zvládají složitější kousky a nákrčník si ušili jen tak, pro radost ze splněného úkolu!

A velikou radost máme i z Vaší poctivosti při studiu různých materiálů a vytváření vzorníčků!

Obsah dílu:

(odkazy v obsahu vás posunou na příslušné místo zde v tomto článku)

Nákup střihů, placení, stažení, lepení, výběr velikostí, přidávání na švy

   Nákup, placení, stažení

   Tisk a složení střihu

   Materiál, spotřeba, výběr velikosti

   Polohování, přídavky na švy

   Skladování střihů

Vlastní práce – šití čepičky

Příprava na příště

Nákup střihů, placení, stažení, lepení, výběr velikosti, přidávání na švy

Je toho vlastně celkem dost, co musí člověk umět, když chce šít podle střihu. Ale nelekejte se toho, určitě je lepší předem zjistit co a jak, než se do toho bezhlavě pustit, a teprve když to nevychází, přemýšlet, kde nastala chyba. Celým procesem od výběru střihu až po jeho úpravu vás provede Petra ve svém komplexním videu:

Jednotlivé úkony máme rozpracované i samostatně do jednotlivých článků, abyste mohli jednoduše najít to, co vás zrovna trápí. Většina těchto článků je přehledně pod Nápovědou, další užitečné základní články jsou pod Nápověda -> Otázky a odpovědi:

Nákup, placení, stažení

Nákupem na eshopu vás krok za krokem provede tento článek. Dozvíte se v něm o platebních metodách i o tom, kde najít fakturu.

Nákup krok za krokem (nakupování, placení, stahování)

Ve videu najdete část o nákupu střihů zde.

Pokud jste účastníkem Školy šití, máte ve svém účtu nahraný kredit 1000 Kč. Vše o systému kreditů se dozvíte ve videu:

Více o kreditech a dárkových poukázkách (i těch ve starém režimu) je v tomto článku:

Dárkové poukazy / Virtuální peněženka / Kreditní systém

Pozor! Aktuálně bohužel kódy neuvidíte ve svých účtech, nelekejte se však, stačí kód kreditu zadat do kolonky v pokladně!

Pokud Školu šití jen sledujete bez zapsání, budete pravděpodobně brzy kupovat nějaké střihy, podle kterých budeme společně šít. Nejrychleji máte svůj střih na mailu při použití platební brány GoPay. Především o víkendu, kdy banky (na rozdíl od nás:)) nepracují a převod se uskuteční až v pondělí. Platba přes GoPay je skutečně jednoduchá, podívejte se na názorný návod a nebojte se toho:

Platba přes GoPay názorně

Pokud jste platbu provedli a střih stejně nikde nemůžete nalézt, podívejte se zde:

Přišla vám platba? Kdy mi přijde střih? Jak mám zaplatit?

Jak se následně zorientovat v souborech v objednávce/na vašem účtu vidíte v této pasáži videa.

Tisk a složení střihu

Jak správně tisknout a jak vyřešit nejčastěji se vyskytující problémy při tisku se dočtete zde:

Tisk a složení střihu v PDF

V této části videa se můžete podívat jaké máte možnosti při lepení střihu.

Materiál, spotřeba, výběr velikosti

Kolik pořídit na šití materiálu je častá otázka. Vše závisí na střihu, na VAŠEM výběru velikosti, na materiálu, na polohování… A vše je v návodech ke střihům detailně popsáno.

Kolik potřebuji látky a pomůcek?

Výběr velikosti podle tabulky je také častý kámen úrazu. Pamatujte, že (na rozdíl od klasických krejčových) neměříme rozměry na postavě, ale měříme přímo střihové díly. Důvod je prostý – málokdo se umí dobře sám změřit a také každý má jiné požadavky na volnost oděvu. V krejčovském salonu vás krejčová sama změří (ví kde) a přesně domlouváte konkrétní kus oblečení, který bude šít, vyptá se vás na vaše preference a představy, ví, z jakého materiálu bude šít. To vše při šití podle univerzálního střihu není možné. Proto je spolehlivější porovnávat rozměry s nějakým padnoucím podobným oblečením, které máme doma a víme, že je pohodlné.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Polohování, přídavky na švy

A už jsme téměř v cíli, už překreslujeme vybraný střih na látku. Jak ho na látku správně napolohovat?

Přidávat na švy? ANO! A kde všude a kolik?

Mám přidat na švy? A jak?

Skladování střihů

A když už máme ušito, střih si schováme hezky zase na příště. Jak udržet v mnoha střizích a vytažených velikostech systém?

Jak skladovat střihy

Vlastní práce – šití čepičky

A jdeme na to! Pro některé z vás to bude první kupování střihu a šití podle střihu – nebojte se toho a s chutí do práce!

Šít budeme jednoduchou úpletovou čepičku na jaro. Má několik variant – jako čepička s lemem, dvojvrstvá bez lemu, homeleska… A velikosti od nejmenších dětí po dospěláky. Vybere si každý!

Kdo dával při úvodním videu pozor, ten už ví vše. Abyste se v tom neztratili, půjdeme po bodech 🙂

1. I když máte výše přímo odkaz, zkuste si čepičku najít v eshopu. Takže už víte, jak se v eshopu zorientovat? 😉

2. Střih na čepičku si kupte – buď přes kupon, máte-li, nebo přes platbu GoPay (můžete i klasicky převodem, ale počítejte, že vyřízení bude chvíli trvat).

3. Střih máme na svém účtu nebo mailu. Otevřeme si stránku s informacemi a návodem ke střihu přes odkaz v účtu nebo mailu. Máte to?

4. Podle nákresů si vybereme typ čepičky. Já budu dnes svým dětem šít verzi B – čepici s podhrnutým lemem. Myslím, že pro začátečníky je i nejjednodušší.

5. Podle tabulky Rozměry a spotřeba zjistím, kterou velikost budu ze střihu obtahovat a kolik látky budu potřebovat. Prostřední dcera má obvod hlavy 50 cm a šít budu z teplákoviny s elastanem, která je sice lehce pružná, ale stejně raději zvolím druhý sloupeček pro méně pružné materiály. Budu tedy šít vel. 6. A rovnou vidím, že na vybraný druh čepičky budu potřebovat cca 30cm látky.

6. Vytisknu střih (tisknu strany 4-7, nenechám se zmást samostatným lemem, který patří k čepičce k barevným lemem, ale kvůli místu je na stránkách společně s čepičku na zahnutí;)), ověřím správné měřítko a jdu obtahovat odpovídající velikost.

7. Při přenášení na látku dáme pozor na přidání na švy.

8. A potom už šijeme podle fotonávodu nebo videonávodu:

Jednoduchá čepička – 4 varianty (střih 34 – 60)

 

No a kdyby si někdo náááhodou chtěl osvěžit odšívání nerovných tvarů z předminulé lekce, můžete vyzkoušet čepičku s růžky 😉

S ušitými čepičkami se nezapomeňte pochlubit na fb skupině v příslušném vlákně, nebo pošlete fotky na skolasiti@caramilla.cz. Těšíme se na ně!

Příprava na příště

Za týden se vrhneme na šití sukně z plátna (lze šít i z úpletů, pak se dá volit menší velikost).

Vybírat můžete mezi několika variantami.

Šaty sice budeme šít až později, nicméně malé upozornění: pokud budete chtít v budoucnu šít šaty s půlkolovou nebo kolovou sukní, můžete si rovnou koupit střih na šaty a z něj nyní použít sukni.

V šesté lekci budeme šít sukně z plátna (lze šít i z úpletů, pak se dá volit menší velikost).

Spotřebu zjistíte podle tabulek:

Dětská:

Dámské:

Dále budete k ušití sukně potřebovat náplet – cca 20cm z metráže.