Vítáme Vás již počtvrté! Sice se už opakujeme, ale neutuchající zájem a milá zpětná vazba nás nesmírně těší! Jsme rády, že Vám Škola šití dává podněty k tomu naučit se něco nového, prozkoumat něco opomíjeného, nebo zkusit něco, na co jste zatím neměli odvahu! Nejmilejším důkazem, že naše práce má smysl, jsou pro nás fotky Vašich splněných úkolů. Díky za ně!

Dnes si povíme něco o materiálech, ze kterých se dá šít. Povíme si také, kde nejlépe shánět které látky a kde sehnat látky levně. Také si řekneme co s metráží před šitím dělat a nedělat. Podíváme se podrobněji na to, jak šít na běžném stroji úplety. A pro ty, které mají overlock, si povíme i základy o šití na něm. Společně si pak ušijeme nákrčník či sportovní čelenku.

Obsah dílu:

(jednotlivé řádky slouží jako odkazy na místo na stránce)

Typy materiálů

Kde látky shánět

Předpírání a předsrážení látek

Jak na šití úpletů na běžném stroji

Jak na šití na overlocku

Vlastní práce

Příprava na příště

 

Typy materiálů:

Začátečníkům doporučujeme začít videem, ve kterém vám Caramilla ukáže různé druhy materiálů, poví mnoho užitečných informací jak z nich šít, co z nich šít, na co si dát pozor a které jsou skvělé pro začátečníky.

Mnohem více informací můžete načerpat  v obsáhlém Caramilly článku, který je vhodný i pro pokročilé a díky kterému se ponoříte do tajů různých vazeb a moderních materiálů:

Látky

K prostudování doporučujeme i další články, jako například tento o speciálních druzích tisku – borduře a panelu:

Bordura / panel

A vzhledem k tomu, že velmi oblíbené jsou v dnešní době (obzvlášť na dětské šití) také látky s různými známými postavičkami, mohlo by Vás zajímat také toto téma:

Originalita a licenční látky

Jsou různé sběratelské vášně. I když v případě látek se tomu říká spíš syslení 😀 Ale abyste měli přehled o materiálech, které jste už vyzkoušeli, udělali jsme pro vás “sběratelské album” na vzorky látek.

Můžete si jej stáhnout zde. Aktualizovaná verze s prázdnou stranou na doplnění dalších materiálů zde. A třetí verze, ve které jsou i odkazy s QR kódy na příslušné caramillí recenze, je zde.

Jednoduše si album vytisknete, z odstřižku vystřihnete obdélníček a ten přišpendlíte. Vlastnosti některých látek si budete muset doplnit sami na základě videa a článku 😉 A samozřejmě můžete přidávat další položky, seznam rozhodně není vyčerpávající! O vzorky se nebojte napsat eshopům, když objednáváte. Některé eshopy rády pošlou k objednávce pár vzorků zdarma, jinde si vzorečky konkrétních látek můžete přímo za malý poplatek objednat. Nebo řekněte kamarádce, co bydlí nedaleko, jestli by se o pár zbytečků nepodělila. Nebo se s někým domluvte na výměně poštou. A protože Vaše kreativita je nekonečná, jsme zvědavé, jak se s albem dál poperete! A samozřejmě každá fotka toho, jak Vám to sběratelství jde, nás potěší.

Kde látky shánět:

Eshopů je nepřeberné množství. Kde nejlépe nakoupit? Kde nejradši nakupuje Caramilla? Kde se seženou speciální materiály? O tom všem se dočtete v tomto článku:

Kde koupit látky?

Docela šikovnou možností pro začínající švadlenky je pořízení si cenově výhodných balíčků tzv. prostřihů – což jsou kusy metráže, která zbude někde ve výrobě, typicky ve výrobě prostěradel.

Prostřihy – levný zdroj látek

Předpírání a předsrážení látek:

Když nám metráž dorazí, je možné/vhodné ji předeprat a tím i předsrážet… Posuďte sami, zda budete patřit k předpíračům nebo nepředpíračům…

Příprava látek před domácím šitím (proč prát/neprat, kdy a jak srážet)

Jak na šití úpletů na běžném stroji:

Na běžném stroji máme několik variant, jak se s šitím z úpletů vypořádat. Protože je to velmi obsáhlé téma, sepsaly jsme ho jako samostatný článek:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Jak na šití na overlocku:

Tato část je věnována těm, kteří již doma mají svůj overlock a pochopitelně tak chtějí šít úplety na něm. Je to jen takový malý úvod, další tipy a vychytávky pro šití na OL přijdou někdy v dalších dílech 😉

Jak šít na overlocku

Vlastní práce:

Dnešní úkol bude jasný – ušít nákrčník podle tohoto návodu:

Jak ušít nákrčník (Fotonávod + popis střihu)

Se svými výrobky se nezapomeňte pochlubit na facebookové skupině nebo na mailu skolasiti@caramilla.cz!

Příprava na příště:

Příště se vrhneme na první objednávku na eshopu a postup šití podle kupovaného střihu. Budeme společně šít čepičku, která má tu výhodu, že je jeden střih jak na malé děti, tak na dospěláky. Budete potřebovat nějaký úplet nebo teplákovinu, pokud vám zbyla část z šití nákrčníku, můžete použít klidně tu 🙂 Pokud by někdo chtěl vědět přesné spotřeby, může se podívat na tabulku:

Jednotlivé typy jsou popsány v návodu.

Pokud se v tabulce a návodu nevyznáte, nezoufejte a vězte, že pokud nebudete šít “na přeložku látky na čele”, pak pro dítě potřebujete max. 30 cm, pro dospělého max. 40 cm.