Vítáme vás u třetího dílu Školy šití. Moc nás těší zájem, s jakým se zapojujete, a píle, s jakou plníte domácí úkoly!
Dnes projdeme další část teorie ohledně pomůcek, které k šití potřebujeme, a pak se vrhneme na šití nerovných tvarů a – pozor – prvního “praktického” výrobku 🙂
Obsah dílu:
(jednotlivé řádky slouží jako odkazy na místo na stránce)
Krejčovské pomůcky:
Úplně to nejzákladnější, co budete potřebovat, najdete hezky na hromádce v tomto článku, jehož součástí je i video:
Trochu obsáhlejší je pak toto video, to když se budete chtít v rozšiřování dílničky už trochu rozšoupnout 😉
Kdo má radši psané články než video, může kouknout i na tento aktualizovaný článek, některé informace se opakují, jiné jsou v článku proti videu navíc 🙂
Čím překreslovat střih – křídy, tužky, fixy
O tom, čím vším se dá přenášet střih na látku, vznikl nový článek i s videem:
Stehování, špendlení
Když máme překresleno a nastříháno, je velmi vhodné si švy předem nastehovat, nebo alespoň našpendlit. Co k tomu použít, se dočtete v tomto článku:
Nitě a jehly
Jakou použít jehlu a nit, to je poměrně alchymie. Často je to také klíč k úspěchu či neúspěchu! S nekvalitními nitěmi (malé náviny ze supermarketu či bůhví odkud se hodí leda tak na ruční zašívání dírek, ale stroje se s nimi moc nekamarádí!) a nevhodnými jehlami si můžete přivodit u stroje pěkně nepříjemné chvilky s trhající se nití, praskajícími jehlami, neprovázanými stehy nebo puštěnými oky ve švu. Jak tedy na to? Podívejte se na video:
O typech a značkách jehel si ještě povíme něco víc v tomto článku:
Obsáhlý článek o nitích pak zde:
Různé druhy patek
Šití různých stehů může vyžadovat použití odlišných patek. V následujícím článku najdete přehled těch nejčastějších z nich:
Odšívání tvarů:
Teď si ještě ukážeme, jak odšít tvary, které jsou jiné než rovné.
Při šití špičky musíme dodržet následující postup, aby byla špička hezky špičatá: zastavit stroj a poslední steh dodělat kolečkem ručně tak, aby byla jehla ve fázi, kdy jde opět nahoru (ale ještě v látce) – zvednout patku – otočit látku – spustit patku – pokračovat v šití.
Švové přídavky pak musíme nastříhat, aby si po přetočení hezky lehly kolem švu a nedělaly boule nebo naopak netáhly.
Nastříháváme podle následujícího pravidla: kde je konvexní (menší než rovina) úhel, bude po přetočení nekonvexní, takže by tam bylo látky ze švových přídavků moc, proto musíme přídavek “vykousat”.
Kde je nekonvexní úhel (víc než rovina), bude po přetočení konvexní a švového přídavku je “málo”, takže by látku držel a ta by se kroutila podle něj, musíme ho tedy nastříhat, aby se rozevřel.
Tato znalost a zkušenost se nám bude hodit nejen při šití polštářku/jehelníčku na konci tohoto dílu, ale i při šití oblečení, ke kterému se dostaneme časem. Velmi typicky se s tímto potýká ten, kdo šije tepláčky do kulatého sedu:
Vlastní práce:
Odšití tvarů
Dalším úkolem bude překreslit si na plátýnko tyto tvary a podle nich ušít šev. Švové přídavky pak podle nákresů výše nastříhat, tvar obrátit do líce a přežehlit.
Jehelníček/polštářek
A protože to zatím nebylo žádné pořádné šití, můžete si zkusit ušít první praktickou věc – jehelníček nebo polštářek. Tvar si zvolíte podle toho, na jak náročný projekt si troufáte. Polštářek s rovnými hranami bude nejjednodušší, jehelníček ve tvaru sovičky vám zase pomůže si procvičit odšívání nerovných tvarů (šablonu na sovičku si můžete stáhnout zde). Při šití si necháte cca 2-3 cm nesešité, těmi tvar obrátíte do líce, dírou nacpete výplň (nejlepší je polštářová výplň, pokud nemáte, lze do jehelníčku dát vatu, do polštářku třeba rýži nebo luštěniny), a dírku pak ručně zašít.
Nebo můžete vyzkoušet další začátečnický projektík, kterým je ušití povlaku na polštářek. Ve videonávodu šije Jasmínka z krásných designových panelů určených přímo na polštářky z unuodesign.cz.
Nezapomeňte se pak svými výtvory pochlubit ve skupině na facebooku. Nebo pokud facebook nevedete, můžete fotky zaslat na mail skolasiti@caramilla.cz.
Příprava na příští týden:
V příštím týdnu probereme důkladněji pružné stehy, protože budeme šít z úpletů. Ušijeme si nákrčník. A protože je jaro za dveřmi, budeme šít z kombinace pružné teplákoviny a pružného úpletu. Obojího budeme potřebovat cca 30-40 cm běžné šíře (na dětské méně, na dospělácké více). Také budeme potřebovat stretch jehly určené pro šití úpletových materiálů.
petra.sorkova
Peto, tohle byl opravdu vyzivny dil- mysleno pozitivne:-) jen nektera videa byla spatne ozvucena. Musela jsem mit zvuk na maximum a i tak jsem vas sotva slysela, nekdy jste pres hudbu nebyla slyset vubec. Ale to jen pro zpetnou vazbu pro dalsi videa, jinak se mi to moc libilo, byla tam opravdu spousta informaci, ktere urcite vyuziji a rada se k nim jeste vratim:-) dekuji!!! Petra
petra.sorkova
Tak mozna, ze problem byl se sluchatky v mobilu, ted se mi nektera videa prehrala bez problemu…tak to se pripadne omlouvam:-)
AlkaN
Peťo, super , jako vždy. Jenom poznámka k pravítku a podložce – pozor na jednotky ! Mám koupené jedno pravítko v inchích 😉 a používám ho pouze na řezání
bloesty
Anoooo! Ta zvednuta patka je problem, se kterym se potykam uz od zacatku, co siju. Furt jsem nemohla prijit na to, proc se mi to nekdy cucha a nekdy ne, dvakrat jsem volala servisaka, nikdy zadny problem nenasel…. Moc moc dky!!!
Lenka Bobčíková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když chci ušít kulatý malý ubrus, a nástřihnu okraje, aby se nekroutily, jak je pak přešít, aby se pak nepáraly a vypadaly pěkně?
Caramilla
kulatý ubrus je nejlepší zapravit buď jinak než založením (třeba krajkou, prýmkem, paspulkou), a nebo použít overlocku, tím se dá okraj stáhnout k sobě (diferencál se dá na víc), takž přídavek švu je pak na obvod menší jak obvod ubrusu, založí se pod ubrus a může se prošít, přídavek se tam složí a nebude to zlobit. Osobně jsem ale kulatý malý ubrus nikdy nešila, takže radu ze své praxe nedám.
Hana
Moc děkuji za další díl! Mám dotaz ohledně přípravy na příští týden. Úplet ani pružnou teplákovinu doma nemám, takže si něco objednám. Pochopila jsem správně, že si mám opatřit 30-40cm od každého druhu? A neměla byste nějaké konkrétní doporučení? Některé úplety jsou hodně tenké, některé teplákoviny nepruží…. Moc děkuji, Hanka
Martina
Nakonec budeme šít jen nákrčník (čepičku později)… kopíruju z návodu a kokomentuju: “Pro začátečníky je nejlepší látka flíz, protože se s ním dobře pracuje, netřepí se, nekroutí se při šití, není třeba šít jej speciálními stehy. (Ale my si budeme chtít vyzkoušet šití pružnými stehy, navíc jen z fleecu by byl na jaro už moc teplý:)) Pokud si troufáte, můžete zvolit kombinaci dvou materiálů jako já (flíz a úplet) nebo jen úplet. Použít lze i jiný materiál.
Dvě výšky nákrčníku + přídavky na švy. (Výška pro dítě je cca 25cm, pro dospěláka cca 40cm. Na šířku budeme potřebovat tolik, kolik je obvod hlavy, takže pokud budete šít z jednoho druhu látky a nebude vám vadit, že budou na obou hranách švy, můžete si díly položit vedle sebe a tím kupit jenom jednu délku, tj. těch 30-40cm. Pokud budete šít z více látek – vnitřní bude jiná než vnější – tak potřebujete 30-40cm od každé.)
Úplet s elastanem zvolte takový, který má gramáž alespoň 220g/m2, pružnost u teplákoviny je oříšek, ale pokud si nebudete jisti, zkuste do eshopu napsat a optat se, jak moc daná látka pruží.
Markéta
Děkuji za pěkný díl a pokud mohu, přidám tip ke značení textilu. Často používám “gumovací pero” např. Pilot frixion, které po přežehlení žehličkou zmizí a látka je čistá.
Marie Danková
Dobrý den, děkuji za další hezký díl, zase jsem se něco naučila. Ale mám dotaz ohledně pravítek. Můžete mi prosím napsat, jaká pravítka si mám koupit? Abych nemusela pátrat podle obrázků, ale spíš podle názvu a značky. Moc děkuji Marie
Caramilla
Pravítka, která ukazuji, jsou od firmy Prym: https://www.vtc.cz/vyrobek/39036/meritko-na-patchwork-cm-inch?q=m%C4%9B%C5%99%C3%ADtko https://www.vtc.cz/vyrobek/39034/meritko-rucni-maxi?q=m%C4%9B%C5%99%C3%ADtko Plus pak ještě používám toto pravítko na řezání proužků na lemování a nápletů a všeho rovného, to je nejpoužívanější pravítko, co mám https://www.vtc.cz/vyrobek/39029/pravitko-patchwork-15×60-cm?q=prav%C3%ADtko%20patchwork Odkazy jsou na velkoobchod, musíte si najít produkty v maloobchodě, prym prodává Mixsa, Čendulka…