Vítáme vás u třetího dílu Školy šití. Moc nás těší zájem, s jakým se zapojujete, a píle, s jakou plníte domácí úkoly!

Dnes projdeme další část teorie ohledně pomůcek, které k šití potřebujeme, a pak se vrhneme na šití nerovných tvarů a – pozor – prvního “praktického” výrobku 🙂

Obsah dílu:

(jednotlivé řádky slouží jako odkazy na místo na stránce)

Krejčovské pomůcky

       čím překreslovat střih

       stehování, špendlení

       nitě a jehly

       patky

Odšívání nerovných tvarů

Vlastní práce

    a. odšití cvičných tvarů

    b. ušití jehelníčku/polštářku

Příprava na příště

Krejčovské pomůcky:

Úplně to nejzákladnější, co budete potřebovat, najdete hezky na hromádce v tomto článku, jehož součástí je i video:

Desatero začínající švadlenky

Trochu obsáhlejší je pak toto video, to když se budete chtít v rozšiřování dílničky už trochu rozšoupnout 😉

Kdo má radši psané články než video, může kouknout i na tento aktualizovaný článek, některé informace se opakují, jiné jsou v článku proti videu navíc 🙂

Krejčovské nezbytnosti

Čím překreslovat střih – křídy, tužky, fixy

O tom, čím vším se dá přenášet střih na látku, vznikl nový článek i s videem:

Krejčovské křídy, tužky, fixy, rádla

Stehování, špendlení

Když máme překresleno a nastříháno, je velmi vhodné si švy předem nastehovat, nebo alespoň našpendlit. Co k tomu použít, se dočtete v tomto článku:

Stehování, špendlení

Nitě a jehly

Jakou použít jehlu a nit, to je poměrně alchymie. Často je to také klíč k úspěchu či neúspěchu! S nekvalitními nitěmi (malé náviny ze supermarketu či bůhví odkud se hodí leda tak na ruční zašívání dírek, ale stroje se s nimi moc nekamarádí!) a nevhodnými jehlami si můžete přivodit u stroje pěkně nepříjemné chvilky s trhající se nití, praskajícími jehlami, neprovázanými stehy nebo puštěnými oky ve švu. Jak tedy na to? Podívejte se na video:

O typech a značkách jehel si ještě povíme něco víc v tomto článku:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Obsáhlý článek o nitích pak zde:

Nitě (druhy, kvalita, použití)

Různé druhy patek

Šití různých stehů může vyžadovat použití odlišných patek. V následujícím článku najdete přehled těch nejčastějších z nich:

Zbytné a nezbytné patky

Odšívání tvarů:

Teď si ještě ukážeme, jak odšít tvary, které jsou jiné než rovné.

Při šití špičky musíme dodržet následující postup, aby byla špička hezky špičatá: zastavit stroj a poslední steh dodělat kolečkem ručně tak, aby byla jehla ve fázi, kdy jde opět nahoru (ale ještě v látce) – zvednout patku – otočit látku – spustit patku – pokračovat v šití.

Švové přídavky pak musíme nastříhat, aby si po přetočení hezky lehly kolem švu a nedělaly boule nebo naopak netáhly.

Nastříháváme podle následujícího pravidla: kde je konvexní (menší než rovina) úhel, bude po přetočení nekonvexní, takže by tam bylo látky ze švových přídavků moc, proto musíme přídavek “vykousat”.

Kde je nekonvexní úhel (víc než rovina), bude po přetočení konvexní a švového přídavku je “málo”, takže by látku držel a ta by se kroutila podle něj, musíme ho tedy nastříhat, aby se rozevřel.

Tato znalost a zkušenost se nám bude hodit nejen při šití polštářku/jehelníčku na konci tohoto dílu, ale i při šití oblečení, ke kterému se dostaneme časem. Velmi typicky se s tímto potýká ten, kdo šije tepláčky do kulatého sedu:

Nejčastější chyby: přídavky na švy v oblouku

Vlastní práce:

Odšití tvarů

Dalším úkolem bude překreslit si na plátýnko tyto tvary a podle nich ušít šev. Švové přídavky pak podle nákresů výše nastříhat, tvar obrátit do líce a přežehlit.

Jehelníček/polštářek

A protože to zatím nebylo žádné pořádné šití, můžete si zkusit ušít první praktickou věc – jehelníček nebo polštářek. Tvar si zvolíte podle toho, na jak náročný projekt si troufáte. Polštářek s rovnými hranami bude nejjednodušší, jehelníček ve tvaru sovičky vám zase pomůže si procvičit odšívání nerovných tvarů (šablonu na sovičku si můžete stáhnout zde). Při šití si necháte cca 2-3 cm nesešité, těmi tvar obrátíte do líce, dírou nacpete výplň (nejlepší je polštářová výplň, pokud nemáte, lze do jehelníčku dát vatu, do polštářku třeba rýži nebo luštěniny), a dírku pak ručně zašít.

    

 

Nebo můžete vyzkoušet další začátečnický projektík, kterým je ušití povlaku na polštářek. Ve videonávodu šije Jasmínka z krásných designových panelů určených přímo na polštářky z unuodesign.cz.

Nezapomeňte se pak svými výtvory pochlubit ve skupině na facebooku. Nebo pokud facebook nevedete, můžete fotky zaslat na mail skolasiti@caramilla.cz.

Příprava na příští týden:

V příštím týdnu probereme důkladněji pružné stehy, protože budeme šít z úpletů. Ušijeme si nákrčník. A protože je jaro za dveřmi, budeme šít z kombinace pružné teplákoviny a pružného úpletu. Obojího budeme potřebovat cca 30-40 cm běžné šíře (na dětské méně, na dospělácké více). Také budeme potřebovat stretch jehly určené pro šití úpletových materiálů.