Vítáme vás u druhého setkání ve škole šití.
Po minulém týdnu už všichni máme své stroje – koupené, vytažené ze skříně, dovezené z chalup a od babiček, seřízené a zapojené, a šicí koutky máme uklizené a připravené. Už nám nic nebrání v tom pustit se do prvních objevování tajů všech páček, koleček a tlačítek!
Díky za všechny fotky, o které jste se s námi prostřednictvím facebookového vlákna nebo mailu podělily, udělaly nám radost!
Obsah dílu:
(jednotlivé řádky slouží jako odkazy na místo na stránce)
Základní seznámení se strojem – jednotlivá kolečka a tlačítka, druhy stehů
e. protahování vrchní nitě a poloha patky
f. zakončování stehu a vytahování ze stroje
a. průzkum vlastního stroje, stehy podle videa
Základní seznámení se strojem, typy stehů:
Tento týden prozkoumáme náš stroj. Bude to trochu kovbojka, protože každý máme jiný typ stroje, ale určitě to dáme společně dohromady.
Pozn: Ve stroji pravděpodobně bude nějaká jehla, pokud je stroj nový nebo servisovaný, tak bude pravděpodobně i funkční, takže typy jehel si necháme na později, ať vás nezdržujeme další teorií od šití. (Možná bychom si jen měli říct, že dnes budeme šít z plátna, takže bychom měli mít ve stroji jehlu standard. Kdo má nový stroj, měl by ji tam mít, je to spíš jen takové připomenutí pro ty, kdo už šijí víc a naposledy šili z úpletů a mají tam stretch jehlu.)
Budeme k tomu kromě připraveného stroje potřebovat kus plátna, buď nějaký zbyteček, co se doma najde, staré pevné prostěradlo, nebo zakoupené úplně nejobyčejnější plátno, cca 30 cm (viz konec předchozího dílu).
Tak tedy – jdeme na to!
Video – základní seznámení
Starší video seznámení se strojem:
Novější a obsáhlejší video:
Teď už tedy víte, jak vyměnit jehlu, jak použít navlékač (pokud u stroje máte), jak navléct spodní a horní nit, jak zvednout patku, jak nastavit rovnosteh, měnit druhy stehů, jak měnit délku kroku stehu, jak měnit šířku kroku (u stehů, u kterých je to relevantní, např. cikcak), jak se pracuje s regulací napětí nitě (a jak se dá napětí nitě využít k řasení), jak se zapošívá. Jako bonus víte také to, k čemu je regulace přítlaku patky. Víte, jak se reguluje rychlost šití. A na závěr jste se dozvěděli, jakými materiály je vhodné začínat.
Zkuste si všechno najít na svém stroji!
Ještě je tu pár věcí, které váš stroj možná má:
Odřez nitě
Odřez nitě (nikoliv automatický, manuální): prostě protáhnete nitě a škubnete 🙂 Je to šikovná věcička – nemusíte neustále hledat schované cvakačky.
Načasováno ve videu zde:
Převin nitě na cívku
Převinování na cívku – nové stroje mají automatické vypínání jehelní tyče, když zacvaknete cívku do polohy navíjení (mačkáte pedál a točí se cívka, stroj nešije). U starších strojů musíte pohyb jehelní tyče vypnout ručně otočením vnitřního kolečka. A když už jsme u kolečka – ručně si můžete kolečkem pomoct, když potřebujete došít do přesného místa. Vždy ale kolečkem točit jen k sobě!!! Pokud otočíte dozadu, nitě se zacuchají.
Shlédnout můžete v časovaném videu zde:
Přítlak patky
Přítlak patky – některé starší stroje kupodivu regulaci přítlaku patky mají, ale mají ji schovanou pod krytem osvětlení. Jak různě může vypadat regulovatelný přítlak patky najdete zde:
Dále tu máme ještě dvě dovednosti potřebné k práci se strojem. Loni byly doplňovány dodatečně ve třetím dílu na základě zpětné vazby, tentokrát jsme je přesunuli sem, do dílu, do kterého patří. Pokud byste měli nějaké další dotazy, určitě se ozvěte na skolasiti@caramilla.cz!
Protahování vrchní nitě a poloha patky
Zakončování stehu a vytahování ze stroje
Navlečení spodní cívky u horizontálního rotačního chapače
Navlečení spodní cívky u vertikálního kyvného chapače
Vlastní práce – jdeme šít!
A teď už si ověříme, že jsme všechno pochytili.
Stehy podle videa + průzkum vlastního stroje
My si teď vezmeme náš kousek plátna a ušijeme na něm stehy podle předlohy (poznámka: je vhodné šít na dvojitě položenou látku, stejně jako budete většinou šít dvě vrstvy k sobě):
Nejdříve si vyzkoušíte šití rovnostehem se zapošitím na obou stranách. Pak budeme šít rovný steh, ozkoušíme na něm kolečko, které reguluje délku kroku (jindy také říkáme hustotu stehu). Potom budeme šít cikcak, na němž si ozkoušíme jak rozdíly v šířce stehu, tak v délce kroku. (Některé jednodušší stroje nemají regulaci šířky cikcaku, ale mají třeba tři druhy cikcaku. Tak ozkoušíme ty. Prostě budeme vědět, jak na stroji dosáhnout úzkého i širokého cikcaku.)
Pak ještě opatrně zkusíme, jak reaguje kolečko regulující napětí vrchní nitě (radši si zapamatujte původní hodnotu, u strojů, které nemají hodnoty, si udělejte čárku fixem, pro případ, že byste pak správné nastavení nemohli najít.)
Článek o různých regulačních kolečkách zde:
A časované video zde:
Vzorník všech stehů na stroji
No, dobře, ti, kdo mají stroje se 150 stehy, opravdu nemusejí zkoušet všechny 😉 Ale je důležité vědět, jak se dostat k pružným stehům, pokud je stroj má. Často je totiž má jako “druhou možnost” a není úplně intuitivní, jak se to na tu druhou možnost přepíná. Tohle tajemství je většinou ukryto pod kolečkem regulace délky kroku, kdy musíte kolečko přepnout až za jednu z krajních hodnot a najednou se tam objeví magické SS (“stretch stitch”, česky strečový steh, výjimečně zkratka sedí na obojí). U těchto stehů na těchto strojích nejde regulovat délku kroku (nebo jen minimálně, někdy má SS kolem sebe –SS++). Výjimku tvoří stařičké stroje Veritas Robina a Famula, u kterých se nastavuje délka kroku přes páčku, nikoliv kolečko. O tomto vynálezu si povíme více, až budeme šít úplety. Novější elektronické stroje, kde se délka kroku nastavuje nezávisle na typu stehu, regulaci u strečových stehů taky někdy dovolují.
Některé starší Veritasky mají přepínání mezi stehy páčkou nahoře na stroji:
Tak tedy na další kus plátýnka si zkusíme všechny stehy (kdo jich má do 20), nebo alespoň ty základní (kdo jich má příliš). A hezky si je popíšeme podle čísel na stroji. On totiž v reálu často steh vypadá jinak než nákres.
Základní druhy stehů
(1) Běžný rovný steh (nejběžnější steh, ale nikdy s ním nešijte pružící materiál).
(2) Třírovný pružný steh (toto je rovný steh, který pruží, je vhodný též na šití z líce, celkem pěkně vypadá).
(3) Šikmý pružný steh (zkosené zuby – toto je nejlepší “rovný” pružný steh, skvěle pruží, pokud jej stroj má, využijte).
(4) Cikcak (tzv. entl) je vhodný např. na začištění přídavků na švy. Pruží.
(5) Hustý krátký cikcak (můžete si na stroji nastavit regulací šířky a délky, některé stroje mají přednastavený). Nahradí i pružný rovný steh, pokud jej nemáte, hodí se také např. na obšívání aplikací.
(6) Tříkroký cikcak – používá se na našívání gumy. Lze jej použít i místo coverlockového švu nebo dvojjehly (začištění okrajů rukávů, nohavic, trička, legín…
(7) Oboustranně uzavřený overlockový steh / ozdobný overlockový steh. Velmi pěkně vypadá, pokud je stroj dobře seřízen. Pruží. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.
(8) Pružný rovný steh. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.
(9) Overlockový steh. Pruží. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.
(10) Steh na našívání knoflíků (knoflíky se našívají speciální patkou).
(11) Knoflíková dírka (hodí se mít speciální patku).
Kromě (1) jsou všechny stehy též pružné.
O těch nejdůležitějších stezích si teď ještě něco povíme:
Rovnosteh
Rovnostehem šijeme všechny rovné švy na NEPRUŽNÝCH materiálech. Patří mezi ně i málo pružný fleece a softshell. Kratším rovnostehem sešíváme látky k sobě, dlouhým stehem pak ozdobně prošíváme (není nutná pevnost stehu).
Cikcak
Cikcak používáme na entlování (obroubení okraje) u třepivých materiálů, na entlování je lepší méně hustý steh. Hustý úzký cikcak můžeme využít na sešívání úpletů, protože zachová pružnost materiálu. Hustý cikcak můžeme využít na obšívání aplikací.
Takto vypadá pak ve švu – při hustém stehu není poznat, že nejde o rovný steh, ale cikcak.
Tříkroký cikcak
Tříkroký cikcak velmi dobře pruží a je “v ploše”. Používáme ho především na všívání gumy (např. do tvarovaných plenek), nebo na založení lemů, pokud nemáme coverlock a nechceme využívat dvojjehlu. Není příliš vhodný na sešívání dvou látek (úpletů) k sobě, sice pěkně zachová pružnost, ale šev se pak divně rozevírá.
Takto je pak ve švu vidět (tady je to extrémní kontrastní nití a možná by šlo ještě malinko utáhnout napětí nitě; nicméně mezery tam budou vždy).
Rovnosteh kombinovaný s cikcakem
Tento steh bývá i u jednodušších strojů bez pružných stehů a lze využít jako alternativu pružného stehu. Proti hustému cikcaku má výhodu, že látku tolik nevytahuje. Musíte posoudit sami, který z těchto stehů je pro vás lepší.
Takto pak vypadá ve švu – drobná mezírka je jen jednou za pět kroků.
Třírovný steh/tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh
Tříkroký rovnosteh šije rovně, ale protože šije dopředu a dozadu, steh pak mírně pruží. Na šití úpletů většinou bohatě stačí. Občas bývá problém ho na stroji odhalit, protože jeho ikonka vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe, což je zavádějící, na látce máte pak jen jednu linii švu.
Šikmý cikcak – pružný steh
Toto je skvělý steh, který perfektně pruží a nahrazuje rovný steh na pružných materiálech. Hodí se spíš na sešívání, z líce vypadá lépe třírovný pružný steh, ale tento lépe pruží. Nemají ho všechny stroje.
Falešné overlockové stehy
Na strojích s overlockovými stehy bývá několik druhů těchto stehů. Rovná linie vždy patří na šev, výstupky směrem k okraji, stehy tak simulují overlock, který zároveň šije šev i látku po okraji začišťuje. Plně ho ale nikdy nenahradí.
Falešné coverlockové stehy
Sem patří různé ploché stehy, které lze použít na zakončení lemů – přišijí látku v ploše a zároveň se tím neztratí pružnost.
Ozdobné stehy
Na strojích s více druhy stehů bývá většinou ještě spousta stehů, které nemají žádnou zvláštní funkci, jen jsou prostě zajímavé. Dají se využít na ozdobné prošívání, například u přinechaných kapsových váčků u kalhot nebo mikiny.
Většinu dalších stehů potřebovat nebudeme. O šití knoflíkové dírky si povíme jindy.
Šití a obšívání
Při šití většinou sešíváme a začišťujeme okraje látky, aby se netřepila nebo nepárala (tím pádem by se pak ve švu udělala díra). Pružné materiály se sešívají pružnými stehy, nepružné materiály běžnými stehy.
(A) Nepružící materiály (tkaniny – např. plátno, kepr, riflovina, satén, …) sešíváme běžným rovným stehem a přídavky švu ještě začistíme cickakem nebo overlockovým stehem. Přídavky švu můžeme první obšít a pak díly sešít k sobě a nebo sešít a obšít přídavky švu spojené. Pokud obšijeme každý díl zvlášť a pak k sobě díly sešijeme, můžeme šev od sebe rozžehlit. Některé materiály se ale na běžném šicím stroji v jedné vrstvě hůře obšívají a je lepší tak obšít (začistit) přídavky švu u obou dílů současně. Pak ale šev nejde rozžehlit, můžeme jej jedině sežehlit k jedné straně.
(B) Overlockový steh (jak na overlocku, tak na běžném šicím stroji) se používá u pletenin (úplet, teplákovina, flíz, …) a nemusí se již šít rovným stehem. Pleteniny se šijí jen overlockovým stehem. Nemáme-li overlockový steh, šijeme i pleteniny stejně jako (A), ale volíme pro sešívání některou variantu pružícího stehu (třírovný + cikcak, hustý úzký cikcak + cikcak nebo šikmý cikcak + cikcak).
Tak co, prošli jste si všechny páčky, tlačítka a kolečka na stroji a víte, co dělají? Našli jste, kde se na vašem stroji skrývají funkce, o kterých jsme mluvili? Pokud vám stále něco není jasné, pošlete na fb skupinu fotku a pokusíme se dopátrat, jak to ten váš stroj vlastně má 😉
A do příslušného vlákna (nebo na mail) nám určitě zase vyfoťte, jak jste se popasovali s úkoly – ukažte základní vzorníček podle nákresu výše a vzorníček stehů vašeho stroje:-)
Příprava na příští díl:
Příště budeme šít ještě stále z plátýnka, naučíme se šít jiné než rovné tvary a ušijeme si polštářek nebo jehelníček. Budete na to potřebovat 10 cm (na jehelníček) až 40 cm (na polštářek) plátýnka (nebo jemného pracího kordu, nebo flanelu, nebo prostě jiné tkaniny, z níž vám bude jehelníček nebo polštářek vyhovovat). Také budeme potřebovat něco, čím jehelníček nebo polštářek vycpeme.
hrubesov
Dobrý den, jsem tu s Vámi poprvé, tak budu mít hloupé otázky, prosím kam se posílají fota. Děkuji Lála
Martina
Dobrý den, fotky se dávají do skupiny na facebooku (Caramilla – vše o šití (střihy, návody, poradna)) do příslušného vlákna, ale pokud nemáte facebook a chcete se pochlubit, pošlete fotku na strihy@caramilla.cz, můžeme ji pak zahrnout do koláže pro příští díl 😉
Pavla Načeradská
Dobrý den, mám otázku k poslednímu odstavci – Šití a obšívání – Proč nelze u tkanin (A) použít pouze overlockový steh, ale je ještě v kombinaci s rovným stehem? Děkuji, Pavla
Caramilla
Protože se steh pak ve švu rozjíždí. Ilustrační fotka, co to dělá, když se to šije jen overlockem je zde: https://www.caramilla.cz/wp-content/uploads/2019/03/jak-sit-softshell-tipy-triky_rozpadly-sev-1.jpg
Taťjana Semerádová
Zdravím. Asi se zeptám hloupě, ale co může být to něco, čím vycpeme ten polštářek nebo ten jehelníček?
Caramilla
Nejlepší je ovčí rouno:-) Mohou to být i kuličky PES a nebo vata:-)
Alena Váňová
Zdravím, už si nevím rady a tak zkouším, třeba mi poradíte. Dost dlouho už šiju a nyní jsem se setkala s tím, že mi různě vynechávájí stehy, některé ani nešijou. ( párkrát se mi to stalo, ale vždy se mi to podařilo vyladit) a teď pořád stejně, docela jsem ho teď zatěžovala a tak jsem stroj komplet vyčistila promazala vyzkoušela hromady různých jehel a skoro pořád to stejné. Jediný steh který trochu funguje je pružný trojsteh. koukala jsem na složení látky a je to 60% viskóza, 35% polyamid, 5% elastan.
nitě jsem použila Amann 100% polyester. samozřejmě jsem zkoušela i přítlak patky.moc děkuji za vaše poznatky, ale možná to znáte, mám nastřiženo a teď to leží 🙂 Děkuji Alena
Caramilla
Pokud vám jinou látku šije dobře, tak to bude materiálem, některé stroje zlobí s určitými materiály, můžete zkusit podložit nebo podžehlit třeba odtrhávacícm vlizelinem a nebo i noviny, papír… pokud stroj nešije dobře žádnou látku, máte kvalitní jehly a kvalitní nitě různých typů a nic se nemění, tak zkuste kontaktovat servis.
jabukovska
Dobrý den, mám dotaz. Všechny stehy co uvádíte šiji základní patkou? Děkuji Jana
Caramilla
Jano, to záleží na šicím stroji, pokud stroj má v základní výbavě další patky, tak v návodu je uvedeno, na které stehy jsou doporučeny. Případně lepší stroje při volbě stehu ukazují typ patky, kterou je máte šít. Např. overlockové stehy většina strojů šije s overlockovou patkou. Nicméně pro zkoušení na kus látky v ploše jej šijte běžnou patkou. Stroje, které mají vyšívací stehy, někdy na ně mají zvláštní patku, někdy ne. Děkujeme za podnět, toto by bylo zajímavé ještě i zmínit ve škole šití v tomto díle, zkusíme doplnit.